Добавить новость
ru24.net
World News in Czech
Март
2020

Zbyněk Fiala: Burzy už to chytly taky

0
Zbyněk Fiala
1. 3. 2020   VašeVěc
Světová zdravotnická organizace vyhlásila nejvyšší stupeň rizika, ženevský autosalón byl zrušen a burzy se propadly nejhůř od roku 2008. Hrozba pandemie koronaviru začíná být brána vážně.


Nejprve ta dobrá zpráva. Po několika týdnech epidemie už jsou k dispozici statistické údaje, které pomáhají objasnit představu, jaké jsou skutečné počty nakažených osob. Jinými slovy, zda to, co je vykazováno, není pouhou špičkou ledovce. „Data to nepodporují,“ odmítl obavy Bruce Aylward, šéf mise Světové zdravotnické organizace, která v minulých dnech navštívila Čínu. Alespoň tam je podchycena drtivá většina případů. Špatná zpráva je, že se tak potvrzuje podstatně vyšší podíl kritických a fatálních případů v epidemii.

Přestože 80 procent nakažených osob prodělá jen mírné nachlazení, ta zbylá pětina to má podstatně tvrdší. Tvoří ji 14 procent těžkých případů, provázených zápalem plic, a 6 procent kritických případů, kdy až polovina této skupiny umírá. Procento zemřelých je vyšší v jádru epidemie v provincii Chu-pei, tam se úmrtnost pacientů s koronavirem pohybuje mezi 2 až 4 procenty. Mimo tuto provincii je to výrazně méně, jen 0,7 procenta. U chřipky je úmrtnost obvykle 0,1 procenta.

Z uvedených čísel vyplývá, že koronavirus je sedmkrát silnější zabiják než chřipka, na kterou ročně zemře ve světě mezi 290 až 650 tisíci lidí. A kdyby došlo na 2-4 procenta úmrtnosti, byla by to nebezpečnější choroba než španělská chřipka před sto lety. Tato pandemie z konce první světové války stála životy asi 50 milionů osob.

https://www.statnews.com/2020/02/25/new-data-from-china-buttress-fears-about-high-coronavirus-fatality-rate-who-expert-says/

Covid-19 se tak může stát největší zkouškou Babišovy vlády, přestože zatím u nás nebyl potvrzen žádný případ nákazy. Všem je jasné, že se nejedná jen o pouhý zdravotnický problém. Když se nad tímto rizikem zamysleli kolegové z Guardianu – důrazně požadující po vládě Borise Johnsona, aby se tím zabývala zodpovědněji – začali tím samozřejmým, jako je poskytování jasných informací a nastolení důvěry. Vláda totiž může převzít jen část rozhodování, protože když dojde na karantény, to hlavní padne na obce a regiony, a pak také na podniky a domácnosti, až se začnou trhat dodavatelské vazby nebo děti zůstanou doma kvůli zavřeným školám.

https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/feb/28/the-guardian-view-on-the-coronavirus-outbreak-leadership-is-required

Je tu vážná hrozba recese nebo přímo hospodářské krize. Může být horší než ta z roku 2008, kdy mohly nastoupit rozpočty a centrální banky a nasypat do oběhu chybějící peníze. Bude to příležitost poznat, že peníze ve skutečnosti nepracují za nás, jak občas hlásají reklamní slogany lákající investory. Pokud jsou ochromeni lidé, od kterých se očekává skutečná práce, peníze pomohou pouze odložit problém na dobu, kdy budeme znovu při síle. Mohou zabránit krachům zejména menších podniků, které nemají rezervy na rok dopředu. Toho jsou si vědomy třeba banky v Číně a mění pravidla úvěrování, prodlužují lhůty a zmírňují nebo ruší úroky, protože padající klienti by je strhli do propasti taky. Lze to využít k zamyšlení, zda vzdávat čest penězům, nebo práci.

A když už jednou na to zamyšlení dojde, můžeme se pustit dál. Dosavadní představy o globální budoucnosti obvykle vycházely z protažení stávajících trendů, tedy že bude nerušeně pokračovat současná dost šílená urbanizace, kdy se venkov vylidňuje, lidé se stále rychleji přesouvají do měst a ekonomika od výroby ke službám. Někdy v půli století už by mělo žít ve městech, nejčastěji v megapolích, snad 80 procent obyvatelstva. Jenže právě taková koncentrace lidí na jednom místě je ideální příležitostí k šíření epidemií.

Propady světových burz teď připomínají nejhorší týden z roku 2008, i když v pátek už se indexy trochu vzpamatovaly a začaly kmitat na spodní hladině. Nejvýmluvnější je propad ceny ropy z 60 na 50 dolarů za barel. Akciové trhy v Americe měly nejrychlejší obrat v dějinách, hlavní index obrátil po vzestupu na historický rekord a spadl během týdne o 12 procent. To není obraz nějaké zdravotnické katastrofy v USA, byť pověření nevzdělaného a vědu odmítajícího viceprezidenta Pence řízením boje s virem toto riziko přinejmenším nesnižuje. Zatím tam měli jen dva případy a jde o zemi, která je na čele výzkumu v tomto oboru. Jenže ochromeni jsou čínští, jihokorejští a v závislosti na nich mnozí evropští dodavatelé. Hyperglobalizovaná ekonomika ukázala svoji zranitelnost.

Najednou nelze spoléhat na to, že naše prosperita je odkázána na stále větší otevřenost trhů. Vrata se zabuchují a prosperita nebo důstojné přežití začnou být závislé na tom, co za těmi vraty zvládneme sami. Moje oblíbené téma je, že zhruba čtyři pětiny toho, co člověk potřebuje, lze opatřit v blízkém okolí, řekněme v dojezdové vzdálenosti 150 kilometrů. K postavení domu nepotřebuji nadnárodní korporaci, dokonce ani k zásobování elektřinou. Brambory rostou za chalupou, sám jsem podpořil vznik jednoho mlynářského klubu, malí kluboví pivovarníci dělají zázraky. A na loňské mezinárodní konferenci o lokalizaci uvítala Alternativa Zdola člena globální party, která vyvíjí automatizovanou výrobu samodělného traktoru. Je to nehezký rám s koly a motorem, perspektivně jistě tím elektrickým nebo s palivovými články, ale utáhne nářadí, které vzniká také v globální samodělné kolaborativní spolupráci. Podstatné je, že pak stojí desetinu ve srovnání s komerčními produkty.

Je to experiment, netřeba v tom vidět konkrétní obraz budoucnosti. Má to jen naznačit, kudy to spěje. Velký svět spojuje svobodné lidi, kteří si rozeberou ve skupinách prvky problému (jeho moduly) a řeší je samostatně. Někde je pak usídlen koordinátor, který to dává dohromady a čas od času uspořádá hackaton, aby se doladily návaznosti. Když je to hotové, digitální výrobní předlohy se pověsí do nějakého globálního úložiště creative commonsaby byly využitelné pro lokální výrobce. Ti na to mohou navázat, tím snadněji, čím více se zaplňuje knihovna společných řešení. O výrobu se může postarat autonomní robotizovaný provoz, který je nabízen jako univerzální služba. Mohl by fungovat v každém regionu.

Design globaly, manufacture localy Čipy tak vyrábět nelze, ale autonomní zemědělský stroj řízený GPS, do kterého ty čipy dokoupíme, ano. Propracovaný model družstva, které využívá těchto principů, vzniklých v USA, vytvořili před lety v Katalánsku. Řecký výzkumník George Dafermos, který v Praze popisoval principy DGLM, nedávno detailně rozebral uvedený katalánský příklad na portále Commons Transition.
http://commonstransition.org/the-catalan-integral-cooperative-an-organizational-study-of-a-post-capitalist-cooperative/

Je to tedy trochu jiná globalizace, která domácí výrobu neničí, ale rozvíjí. Zároveň je to cesta k prolomení bariér, které vytvořila neoliberální éra, vzniklá jako anticivilizační úchylka v 80. letech minulého století. Když se ohlédneme za dějinami lidstva, které i s blízkými předchůdci sahají miliony let zpět, byly postaveny na odpovědnosti ke komunitě, ať už to byla tlupa sběračů, lovců, nomádů nebo skupina zemědělských usedlostí. Každý znal své povinnosti a mohl se spoléhat na to, že i na něj se vztahují pravidla reciprocity. Nechme teď stranou feudalismus, nevolnictví a temno.

Když velká transformace průmyslové revoluce vyhnala venkovany ke strojům vznikajících továren, vykořenění dělníci vytvořili po určitém období nejkrutějších podmínek protihru. Zakládali spotřební družstva, odbory a z nich politické strany, které nakonec prosadily sociální stát. Avšak v 80. letech minulého století nastoupily pokusy, jak tuto protihru oslabit a nahradit iluzí svobody. Šlo o svobodu boje „muže proti muži“, či spíše izolovaných a mocensky nahých jednotlivců proti obrněným korporacím. Nejnovější způsob života, kdy jsme jeden druhému soupeřem ve hře s nulovým součtem, se tak podobá válce kmenových lučištníků mezi sebou, a ti co zbydou, ještě proti tankům a dronům.

Creative commons se sdílenými statky duševního vlastnictví, kolaborativní spolupráce zadarmo, nástup prosumers, kteří zároveň produkují i spotřebovávají, to všechno narušuje ekonomická dogmata o světě řízeném penězi opírajícími se o volnou cenovou tvorbu. Zadarmo? To je bez cenovky. Účast je možná jen prací, která produkt vytváří a zároveň mě s ním seznamuje, abych jej mohl používat. Možnosti globální tvorby výrobních předloh a malých pružných lokálních výrobních kapacit oslabují závislost na nadnárodních korporacích.

Pokud ve zdraví překonáme pandemii koronaviru, byť nikoliv všichni, možná nás napadne, že to bude jako s nápory důsledků klimatických změn – bude se to opakovat, a stále častěji. Tahle úvaha se nejspíš prosadí a může se stát začátkem procesu, v jehož důsledku začne pookřávat celá planeta. I my budeme trochu vyléčeni z iluzí hyperglobalizace a prázdných pytlíků individuální svobody, obklopené historicky největším rozpadem ekonomické suverenity domova. Pokud začneme uvažovat o budoucnosti, musí to být úvahy, jak se té stávající budoucnosti vyhnout. Musíme se vrátit k boji našich předků, kteří společně našli sílu proti nenasytným korporacím. S novými technologiemi to bude snazší. Těžké to bude jen pro ty, kdo to nezkusí.






Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Пожар в центре Москвы локализован на площади 600 квадратных метров

Совладелец «ТЕХНОНИКОЛЬ» Игорь Рыбаков запустил на Дальнем Востоке бизнес-клуб «Эквиум»

Куда сходить москвичам и гостям столицы 13 июля - Мытищинский форсаж: часть вторая

S&P повысило прогноз по рейтингу «дочек» Freedom Holding Corp. до позитивного


Лучшие аппараты для лазерной эпиляции: выбираем идеальный вариант

Выставка «Интерткань» представляет участников раздела «Пряжа и нити»

Артисты с удовольствием поздравляли друг друга - Театр и Концерт, Россия и Дети, Культура

Готовь лыжи летом


An iconic Michael Jordan photo will be on Tyler Reddick's car as he races through Chicago

‘I made it work that night’: Stevenson reflects on negative fan response as he readies for next outing

Ian Wright and Gary Neville go wild after Bellingham’s England equaliser… as eagle-eyed fans spot Roy Keane’s reaction

Diego Lopes holds no ill will toward Brian Ortega after UFC 303, hopes for Sphere rebooking


Ученые нашли способ остановить рак поджелудочной железы

Аналитики рассчитали стоимость владения электрокроссовером Evolute i-Jet

Институт iSpring запустил программу партнёрства с ИТ-компаниями

В Петербурге открылся новый дилерский центр EXEED


Dead Space x Battlefield 2042 crossover event looks fun, even if it isn't quite what Dead Space fans have been hoping for

The internet is not a free-for-all—we shouldn't let big tech companies wish copyright out of existence

Epic Games подала Apple заявку на возвращение Fortnite на iOS и запуск собственного магазина приложений в ЕС

Релиз Otherworld Three Kingdoms на смартфонах — новичкам дают 100 гача-круток



Пожар в центре Москвы локализован на площади 600 квадратных метров

Заместитель генерального директора ГПМ Радио по дистрибуции и технологиям отмечен наградой «Медиа-Менеджер России – 2024»

Два человека заживо сгорели в микроавтобусе при ДТП на МКАД

Тонувшего молодого человека спасли на Восточном пруду




Погружение на 124 метра после двух пересадок роговицы

Куда сходить москвичам и гостям столицы 13 июля - Мытищинский форсаж: часть вторая

Главный нейрохирург Пензы обучил врачей из Москвы лечить детей с ДЦП

Совладелец «ТЕХНОНИКОЛЬ» Игорь Рыбаков запустил на Дальнем Востоке бизнес-клуб «Эквиум»


Власти обсудят сокращение в два раза размера кредита по IT-ипотеке

Сергей Собянин утвердил проект нового участка Рублево-Архангельской линии метро

Психолог Хакимов рассказал, как отвлечься от работы на время отпуска

В России начался ажиотажный спрос на аренду «однушек»


Уимблдон. 5 июля. Алькарас сыграет первым запуском на Центральном корте, Синнер – последним

Рублёв впервые с 2021 года проиграл в первом круге турнира Большого шлема

Бекхэм оценил шутку Радукану о сравнении её игры на Уимблдоне-2024 и Англии на Евро-2024

Уимблдон. 3 июля. Алькарас сыграет вторым запуском, Медведев и Синнер выйдут на Центральный корт


Собянин: в Москве появится 14 новых путепроводов

Психолог Хакимов рассказал, как отвлечься от работы на время отпуска

Сергей Собянин утвердил проект нового участка Рублево-Архангельской линии метро

Власти обсудят сокращение в два раза размера кредита по IT-ипотеке


Музыкальные новости

«Зодчие» представили клип «Какой тебе нужен мужчина?!» на сцене клуба 16 тонн.

Команда ГУАП заняла 2 место на хакатоне «Лидеры цифровой трансформации»

Гала-концерт «Ночь Чайковского» под руководством Юрия Башмета пройдет в Клину 6 июля

Марина Кравец: в многоквартирном доме в Смоленском районе наступил «водный апокалипсис»



Пожар в центре Москвы локализован на площади 600 квадратных метров

Заместитель генерального директора ГПМ Радио по дистрибуции и технологиям отмечен наградой «Медиа-Менеджер России – 2024»

Два человека заживо сгорели в микроавтобусе при ДТП на МКАД

Тонувшего молодого человека спасли на Восточном пруду


Си Цзиньпин: Китай поддержит РФ в борьбе с санкциями и внешним вмешательством

Матч года — битва между сборными НХЛ и КХЛ. В Москву посреди лета приедут все звезды от Овечкина до Панарина

Как получить удаленную консультацию юриста и насколько она эффективна?

Собянин предупредил об аномальной жаре 4 июля и грозе 5 июля в Москве


Собянин: московские школьники бесплатно посетили музеи города 3,3 млн раз

Два человека сгорели в «Газели» при аварии на МКАД

Автомобиль загорелся на внешней стороне 18 километра МКАД

Два человека заживо сгорели в микроавтобусе при ДТП на МКАД


FT: Орбан после переговоров с Зеленским встретится с Путиным в Москве

«Любят ласку»: как и где живут подаренные Путину олени

Ни одна тема не останется без внимания: что рассказали в России о предстоящей встрече премьер-министра Моди с Путиным

Семья Кравцовых с 18 детьми приедет в Москву в полном составе





Дача, питание, витамины: как сохранить ясный ум в пожилом возрасте

Названы победители конкурса «Московские мастера» среди ветеринарных врачей

Врач дерматолог-косметолог Мадина Байрамукова: как себя вести в жару, чтобы помочь коже

Участникам проекта «Московское долголетие» расскажут о современном искусстве в ГЭС-2


Киев опроверг, что Зеленский даст интервью Такеру Карлсону

Путин намекнул: Капитуляцию придётся подписывать в Киеве, а не посредникам

В Киеве заявили, что Зеленский оскорбил Карлсона, внезапно отказав ему в интервью

Песков не подтвердил и не опроверг возможность визита Орбана в Москву


Россия. Хроники межсезонья. 4 июля.

Схема движения транспорта временно изменится на западе Москвы из-за велогонки

Команда Росгвардии победила на всероссийских соревнованиях общества «Динамо» по легкоатлетическому кроссу

«Истинная страсть!»: Конор Макгрегор поддержал заплакавшего на поле Роналду


Лукашенко и Си Цзиньпин провели встречу в Астане

У Орла появился город-побратим - белорусский Гомель

Лукашенко оценил вступление Белоруссии в ШОС

Лукашенко поздравил жителей США с Днем независимости



Собянин: московские школьники бесплатно посетили музеи города 3,3 млн раз

Собянин: Две улицы и два сквера в Москве получили новые названия

Собянин: Путепровод от улицы Хачатуряна до Дубнинской будет достроен в этом году

Сергей Собянин: Реализуем самую масштабную программу благоустройства улиц


Грозы, ливни и начало похолодания пообещали москвичам 5 июля

Россиянам посоветовали обращать внимание на мощность кондиционера перед покупкой

Москвичам предложили охлаждаться в жару в туманизаторах

Аномальная жара в Москве 4 июля побила 70-летний рекорд


Ответ на запрос общества: в Москве открылся пятый форум «Российская креативная неделя»

В России начался ажиотажный спрос на аренду «однушек»

Врач Чудаков: перед дождём и грозой у некоторых людей ухудшается самочувствие

Власти обсудят сокращение в два раза размера кредита по IT-ипотеке


Отключения коммунальных услуг в Архангельске на 3 июля 2024 года

Николай Нестеров: «Архангельск ─ старейший порт России»

Курс на Русский Север. Архангельск вошел в «Императорский маршрут»

Терминал сбора данных (ТСД) промышленного класса SAOTRON RT42G


Ретро-выставка «Актер на сцене должен жить»

Михаил Ведерников поздравил владыку Тихона с днем рождения

Глава Симферополя ходит на работу в рубашке polo итальянского дизайнера

Героико-патриотическая выставка «И грянул бой, Полтавский бой!»


С 2011 года в Москве были построены 24 путепровода через ж/д пути — Собянин

В Щекинском районе установили новый фельдшерско-акушерский пункт

Власти обсудят сокращение в два раза размера кредита по IT-ипотеке

«Фобос»: в Москве 5 июля ожидаются грозы, ливни и начало похолодания












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Ролан Гаррос

Рублёв впервые с 2021 года проиграл в первом круге турнира Большого шлема






Новокузнецкий «Сити Молл» продали за 2,8 млрд рублей, его купила компания из Москвы

Не пейте эти помои: названы марки кофе, которые не стоит брать даже по акции

Сергей Собянин утвердил проект нового участка Рублево-Архангельской линии метро

Москва. Силовое давление на КПРФ и снятие её кандидатов с выборов – произвол и позор режима! Преследованию коммунистов – нет!