Добавить новость
ru24.net
World News in Czech
Май
2020

Chvála pochybnosti aneb O jedné výhodě naší civilizace, kterou si nesmíme nechat vzít

0

Nemám-li dobré téma ke zpracování, občas hledám na sociálních sítích, co mě trkne. Tentokrát ani hledání moc dlouho netrvalo. Už nějakou chvíli uvažuji o tom, co napsat k tématu „fact-checkingu“, zaváděného teď Facebookem. Téma pochybování a pravdy je ale daleko širší. K článku mě definitivně popíchla tahle výměna na Twitteru.

Předem upozorním, že nechci řešit otázku voleb do Rady ČT, která mi přijde jako absurdní bouře ve sklenici vody. Nikoliv nepodobné té explozi, která svého času provázela třicetikorunové poplatky u lékaře. Televize obecně je pozvolna umírající médium, které za dvacet let buď nebude existovat vůbec, nebo se změní k nepoznání. A v situaci, kdy se v Bruselu diskutuje o mechanismech přerozdělování stamiliard eur, mi tahle konkrétní personální záležitost přijde jako málo významná a zbytečně odvádějící pozornost od něčeho, co bude určovat podobu Evropy na desítky let dopředu.

Ale ten princip, o kterém se oba diskutéři baví, ten vůbec banální není. Ten je naopak pro naši další civilizační existenci naprosto zásadní.

Tak tedy: chvála pochybnosti. Díl první, protože to začalo být moc dlouhé. Budou i další díly, tohle téma se nedá zredukovat na pár řádků.

Jedna z nejhorších věcí, která může nějakou civilizaci potkat, je dogmatismus. Přitom se do něj upadá strašně snadno. Tak snadno, že je žádoucí naopak cíleně kultivovat nějaké mechanismy disentu, aby se vám společnost pozvolna spontánně nesunula po šikmé ploše do pekel.

Lidstvo má tendenci do dogmatismu zabředávat co chvíli, a to z mnoha důvodů. Za zmínku stojí minimálně čtyři.

První důvod: kulturní univerzálnost. Je nápadné, jak naprosto odlišné společnosti skončily historicky v té samé pasti, začaly-li hledat Jednu Pravdu a potírat Lži Zákeřných Nepřátel. (Protože tyhle dvě věci jsou od sebe stejně neodlučné jako Pat a Mat.) Severní Korea, Islámský stát a münsterská anabaptistická komunita jsou, respektive byly, založeny na různých věroukách, ale dopracovaly to rychle do značně podobného stavu, ke kterému patřilo i znepřátelení si zbytku světa.

Zrovna Evropa měla takových epizod ve svých dějinách docela dost. Asi by bylo lépe si připustit, že vůči tomu nejsme imunní, a to ani dnes. Jeden z nejhorších druhů pýchy je ten, kdy si říkáte, že nějaké X se vám rozhodně stát nemůže, protože jste přeci dostatečně vzdělaný, moudrý, poučený z historie atd. Takový stav duševní samolibosti úplně volá po tom, abyste vlezli do stejného problému znova, jen v trochu jiné podobě.

Druhý důvod: do mocenských pozic se v disproporční míře dostávají psychopati, pro které zrovna potlačování názorové plurality – ať už jakkoliv líbivě zdůvodněné – představuje jeden z užitečných způsobů, jak se tam zacementovat. To je zase jednou vlastnost celého lidstva, tudíž i Evropy roku 2020. Tohle si zaslouží více detailů, vrátíme se k tomu ve druhém dílu.

Třetí důvod: nelze přehlédnout, že ve válečných taženích se historicky občas stávalo, že zvítězila právě ta fanatičtější strana. Takoví první islámští chalífové se vynořili ze zaprášeného, zapomenutého kouta Arábie a dokázali buď oslabit, nebo úplně ovládnout daleko starší a vyspělejší civilizace (Byzantskou říši, předislámskou Persii). Samozřejmě to byla trochu komplexnější událost, ale zrovna ve válkách může být určitá míra dogmatismu a fanatismu spíš výhodou. Výrazně to platilo hlavně v předmoderních dobách, kdy se nebojovalo průmyslovými prostředky.

Tyhle už zapomenuté války nás formovaly po celá tisíciletí a dnešní civilizace jsou vesměs právě ty, které se nakonec dokázaly svým nepřátelům nějak ubránit. Těžko tomuhle kolektivnímu duševnímu dědictví uniknout. Všimněte si, jak často i dnes ve veřejné debatě pojem „válka“ padá. I pro situace, kdy se nestřílí.

Bohužel to s sebou nese riziko přepnutí k válečné mentalitě, jejíž součástí je i paranoia, co Nepřítel zrovna chystá a kdo jsou jeho posluhovači. Tím neříkám, že se to reálně nikdy neděje; děje, ale mám za to, že „léčba“ je v tomhle případě horší než nemoc.

Čtvrtý důvod: nějaká část lidí chce mít „klid na práci“ a moc nepřemýšlet, což je přesně to, co vám dogmatická společnost zajistí. Ve všem je jasno, Emmanuel Goldstein je nepřítel a naše neotřesitelné hodnoty jsou X, Y, Z. Dosaďte si třeba komunismus nebo lidská práva, dogmaticky se dá pojmout úplně cokoliv.

Toto je docela pohodlný způsob života pro lidi, kteří jsou duševně líní. Ti mu budou z principu fandit a hlasovat podle toho.

Hlavní důvod, proč těmhle trendům vzdorovat, je ten, že dogmatická společnost za svoji zdánlivou stabilitu zaplatí ohromnou cenu. Ona ta zdánlivá stabilita je ve skutečnosti zkostnatění; skutečná stabilita vyžaduje nějakou míru pružnosti. (Zkuste si představit, jak by se vám žilo, kdybyste měli srostlou páteř. Děsivě. To samé platí o ztuhlém cévním řečišti apod.)

V praxi se tenhle problém začne projevovat odlivem mozků. Nejkreativnější jedinci, právě těch pár procent lidí, kteří táhnou vývoj světa dopředu, vesměs v takovém prostředí nedokážou prosperovat. Buď nějak přežívají, ale jejich potenciál je nevyužitý, nebo utečou někam, kde mohou volně dýchat.

Úplně klasický případ je v tomhle směru nacistické Německo. Hitler získal moc ve státě, který byl na technické i vědecké špici tehdejšího lidstva. Během dvanácti let existence své tisícileté říše to dokázal dokonale prošustrovat, mimo jiné proto, že vědci a jiní vzdělaní lidé před jeho verzí společenské utopie utíkali po tisících.

Netýkalo se to jenom Židů, ale i „rasově čistých“ Germánů, jako byl třeba dánský jaderný fyzik Niels Bohr. Bez evropských utečenců s doktoráty by Spojené státy určitě nepostavily první atomovou bombu během několika málo let. Opačný pohyb ale prakticky neexistoval, a to ani ve 30. letech, kdy byl ještě mír. Německo pod hákovým křížem nebylo přitažlivé ani pro vědce, kteří odpovídali příslušnému etnickému profilu, a to jich přitom v Anglii, Americe či Švédsku bylo docela dost.

Toto se nejspíš bude opakovat znovu a znovu. Myslím si, že to dožene i Čínu a že právě její ideologické uspořádání je důvodem, proč to soupeření o světový vliv jednoho dne prohraje. Který chytrý a tvůrčí člověk by se chtěl dobrovolně hrbit před aparátem jejich Strany, pokud má nějakou jinou možnost? Moc jich nebude, akademické prostředí Číny je pro lidi ze zbytku světa nepřitažlivé. Jsou věci, které nevyvážíte ani tunou zlata a dokonale vybavenou laboratoří.

Tady je přitom dobré si uvědomit, že ti kreativní jedinci jsou zároveň dost často „pošuci“ a že jejich naprostá brilantnost v jednom oboru může být vyvážena naprostým podivínstvím v jiných oblastech života.

Isaac Newton strávil mnoho času studiem okultismu, což i jeho současníkům přišlo trochu divné. Johann Wolfgang Goethe byl posedlý teorií barev, kterou považoval za svůj nejdůležitější příspěvek lidstvu. Richard Stallman, jeden z hnacích motorů hnutí za svobodný software a vývojář kompilátoru GCC, se prý chová v osobním styku neuvěřitelně divně a párkrát jsem narazil na tvrzení, že při jídle si vytrhává vlasy z hlavy, dělá z nich kuličky a háže si je do polévky (jeden zdroj). A z Twitteru takového Elona Muska si občas jeden není jistý, jestli mu nehráblo. Nemluvě o tom, že se teď pokusil pojmenovat své novorozené dítě „X Æ A-12 Musk“.

No, dost bylo příkladů, ne nadarmo existuje stereotyp šíleného vědce. U umělců je to snad ještě výraznější.

Podstatné v tomhle případě je, že pokud ty lidi označíte za heretiky, nepřátele společnosti či pitomce jen proto, že neodpovídají nějakým standardům projevu a chování, přijdete i o ty jejich dobré stránky. A pokud funguje aspoň trochu nějaká svoboda pohybu, tak vám utečou. Výsledky jejich práce sklidí někdo jiný, kdo bude ochoten jim poskytnout prostor k životu. Dost možná to bude nějaký váš konkurent, ne-li nepřítel.

A to nutně znamená potřebu tolerovat i existenci pošuků pravých a úplných, kteří ničím produktivní nejsou. Ona se mezi těmi dvěma kategoriemi nedá položit žádná čistá hranice a jsou i jedinci, kteří průběžně přecházejí z jedné strany na druhou.

{loadmodule mod_tags_similar,Související}




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Обзор известных приложений, созданных на iOS

ИНСТРУКТАЖ ПО БЕЗОПАСНОСТИ

Агния Кузнецова в шоу «Вкусно с Анфисой Чеховой» рассказала, как убедила Балабанова взять на роль её однокурсника

В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали подозреваемого в убийстве


Dolce & Gabbana, коллекция весна-лето 2025

Туризм в Греции может внезапно закончиться: названа проблема, из-за которой принимать туристов будет невозможно

Прослушивания Яндекс Музыка. Увеличение прослушиваний в Яндекс Музыка.

Что модно этой осенью: советы по одежде от Эвелины Хромченко


Morning Briefing: Mets Keep Ground in Wild Card Race Despite Loss

Mum leaves people raging over VERY unique baby moniker, as they remind her she’s ‘naming kids, not Hungry Hippos’

Eddie Hearn threatens to ‘knock out’ rival promoter in bizarre confrontation on stage at Joshua vs Dubois face-offs

Elle King shares major life update after opening up about 'toxic' relationship with dad Rob Schneider


В Подмосковье росгвардейцы задержали гражданина, находящегося в розыске.

В Екатеринбурге показали, как будет выглядеть обновленный сквер Бориса Рыжего

Беспроводной сканер штрих-кодов SAOTRON P05i промышленного класса

На матче "ЦСКА-Динамо" родилась новая семья


Sony потратила 400 миллионов долларов на создание Concord?..

Кровь, кишки и всё такое в трейлере новых добиваний для Mortal Kombat 1

Мультиплеерный данжен-кроулер Greedy Wizards: Speed Dungeon вышел в новой стране на iOS и Android

Над Destiny Rising работают бывшие разработчики Diablo Immortal


Як обрати дверну ручку для дому: Поради та рекомендації


Вышла книга Александра Фроста «А гоеше маме» – в память о жертвах геноцида Второй мировой войны

Вечерний кинопоказ в ТРЦ «Нора»: фильм «Друг в океане»

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Социальный фонд выплатит остатки материнского капитала менее 10 тысяч рублей

Требования к аварийным душам для правильной установки и использования




На матче "ЦСКА-Динамо" родилась новая семья

Обзор известных приложений, созданных на iOS

Группа «Марсель» споет в честь дня рождения Стёпы. «Юмор FM» приглашает

Шедевры Георгия Гараняна исполнит Денис Мацуев. Relax FM рекомендует


В Клину реализуется больше 30 инвестпроектов

На ТТК в Москве частично перекрыто движение из-за аварии с грузовиком

Роман Мадянов будет похоронен на кладбище в селе Малахово в Подмосковье

Экс-вратарь Нигматуллин заявил, что Пьяничу в ЦСКА нужны только деньги


Дарья Касаткина проиграла четвёртый финал WTA в текущем сезоне

Касаткина проиграла Хаддад-Майе в финале турнира WTA 500 в Сеуле

«Теннисистки заслуживают зарабатывать на равных с мужчинами». Веснина выступила за соразмерные призовые

Касаткина поднялась на 11 место в обновленном рейтинге WTA


Первое заседание Совета депутатов в новом составе прошло в Мытищах

Автоинспекторы в Балашихе провели для детей занятия по правилам дорожного движения

Невестка певицы Наташи Королевой показала фигуру в бикини

МегаФон: Каждый третий верит фишерам


Музыкальные новости

Суд признал бывшую помощницу Шнурова виновной в кражах

«Как сушеное яблоко»: Киркоров ответил на слухи о пластической операции

Фестиваль «Песня года» 2024 состоится в ДС «Мегаспорт» в Москве

Певица Наталия Иванова развернула 10-метровый триколор на Стрелке



Обзор известных приложений, созданных на iOS

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Социальный фонд выплатит остатки материнского капитала менее 10 тысяч рублей

Легенда мирового хоккея Игорь Ларионов - амбассадор бренда "Лошадиная сила"

Требования к аварийным душам для правильной установки и использования


Лукашенко: Минск не видит тенденций к развязыванию войны против Белоруссии

Центр восточной медицины в Петербурге

Игорь Ларионов стал новым амбассадором Лошадиной силы

Собянин подвел итоги фестиваля «Лето в Москве. Все на улицу!»


Собянин: В районе «Южного порта» появится зеленая набережная без автомобилей

В «Деловых Линиях» рассказали о росте спроса на интеграционные решения более чем в 3 раза

Сотрудники полиции задержали в Москве подозреваемого в краже автомобиля стоимостью более 8,2 млн рублей

На западе Москвы произошел крупный пожар на складе автозапчастей


Путин назвал враждебными действия Запада против финансовых организаций из РФ

Владимир Путин направил приветствие участникам и гостям Международного форума «Российская энергетическая неделя — 2024»


Топ-5 способов быстро восстановиться после простуды, гриппа и коронавируса

За неделю коронавирусом заболело более 6,7 тысячи жителей Москвы

Новый штамм COVID-19 зафиксировали в России. Подробнее о том, чем опасен XEC

Преобладающими возбудителями ОРВИ в 2024 году стали риновирус и COVID-19




Топ-5 способов быстро восстановиться после простуды, гриппа и коронавируса

Более 600 врачей в Балашихе прошли вакцинацию от гриппа на рабочем месте

Топившего ребенка-инвалида тренера по плаванию задержали в Москве

Роспотребнадзор заявил о стабильной ситуации по гриппу и ОРВИ в Москве


Пушков объяснил, почему Трамп не захотел встречаться с Зеленским

AP: Киев считает условием прекращения огня невозможность вторжения со стороны РФ

В Кремле назвали позицию Зеленского «фатальной ошибкой»

Зеленский провалил презентацию "плана победы" в США: союзники Киева захотели поговорить с Путиным


Легенда мирового хоккея Игорь Ларионов - амбассадор бренда "Лошадиная сила"

Кадеты Пермского президентского кадетского училища стали участниками первого этапа Всероссийской олимпиады школьников

Игорь Ларионов стал новым амбассадором Лошадиной силы

Международный молодёжный форум БРИКС+ по спортивной дипломатии состоялся в Ульяновске


Лукашенко: Минск не видит тенденций к развязыванию войны против Белоруссии



Сергей Собянин поздравил Валентину Матвиенко с переизбранием

Сергей Собянин сообщил об открытии второго в Москве рыбного рынка

Собянин подвел итоги фестиваля «Лето в Москве. Все на улицу!»

Сергей Собянин: Разработки резидентов кластера «Ломоносов» превосходят аналоги


Минэкологии Подмосковья приглашает поучаствовать в премии «За верность науке»

В Калмыкии прошел экологический праздник, посвященный Всемирному дню журавля

В Лосино-Петровском создают аллею в честь героев ВОВ

Проверку качества воздуха осуществили в Новой Москве


Романа Мадянова похоронят на кладбище в селе Малахово в Подмосковье

Топ-5 способов быстро восстановиться после простуды, гриппа и коронавируса

В Клину реализуется больше 30 инвестпроектов

Котельные Можайского округа подготовили к началу отопительного сезона


Беспроводной сканер штрих-кодов SAOTRON P05i промышленного класса

Маргаритинка-2024: в Архангельске молодым предпринимателям рассказали о мерах поддержки бизнеса

Инфографика: сентябрьские изменения для автомобилистов при оформлении ДТП по европротоколу

В Архангельске завершились всероссийские соревнования по теннису


«Арендный бизнес в России стал выгоднее». Какой срок окупаемости квартиры в Симферополе и Севастополе?

Литературно-биографическая страничка "Жизнь, отданная людям", к 120-летию со дня рождения Н.Островского

Урок безопасности «Огонь ошибок не прощает».

Смертельное ДТП на "Тавриде": грузовик въехал в цистерну и сбил водителя


Котельные Можайского округа подготовили к началу отопительного сезона

Это сладкое слово колбаса. Черкизовскому мясоперерабатывающему заводу — 50

Актриса Галибина призналась, что Мадянов никогда не жаловался на боль

Автоинспекторы в Балашихе провели для детей занятия по правилам дорожного движения












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Елена Рыбакина снялась с турнира WTA-1000 в Пекине






Первое заседание Совета депутатов в новом составе прошло в Мытищах

В Домодедове строят производство противопожарных конструкций при содействии ЦСС

Депутаты Мособлдумы открыли форум «ЭкоПодмосковье» и XI слет школьных лесничеств

В Клину реализуется больше 30 инвестпроектов