NVIDIA jde do trháku, koupila britského výrobce mobilních čipů a její grafické karty nevídaně zlevnily
O tom obchodu se spekulovalo dlouhé týdny – a teď se rozjely úvahy na téma, co vše může znamenat. Americká společnost NVIDIA, dosud známá především jako výrobce čipů pro grafické karty, provedla tah, který může zásadně přepsat technologickou byznysovou mapu: oznámila akvizici britského výrobce mobilních čipů Arm od japonské investiční skupiny SoftBank za 40 miliard dolarů.
Transakci ještě musí schválit regulační úřady, hotovo by mělo být do roka a půl. Pokud se zkompletuje, učiní z Nvidie ještě zásadnějšího hráče ve světě výpočetní techniky. Čipy od Arm se vyskytují takřka v každém chytrém telefonu od Samsungů přes Huawei až po Apple, ale najdete je i v laptopech, domácích počítačích či serverech.
Cena akcií Nvidie na burze Nasdaq po oznámení akvizice rychle stoupala a nyní už se pohybuje kolem 520 dolarů za akcii. „Arm je společnost se zásahem, který nemá žádná jiná technologická firma,“ citoval Bloomberg Jensena Huanga, CEO Nvidie.
Od grafických čipů, jimž se dosud věnovala především, si tak Nvidia otevřela cestu i na pozici zásadního hráče ve světě mobilních zařízení. Zároveň může elegantně pod jednou střechou vyvíjet jak čipy pro grafické karty, tak i počítačové procesory a nabízet tak řešení pro serverový a datacentrový trh.
V těchto oblastech přitom dosud vládnou rivalové Nvidie, společnosti AMD a Intel. Druhá jmenovaná má nyní v oblasti procesorů na trhu 90procentní podíl a Huang se už nechal slyšet, že by to s pomocí Arm rád změnil. To může pozici Intelu oslabit: už nyní je tržní hodnota společnosti skoro o 100 miliard nižší než u rozjeté 300miliardové Nvidie. Před pěti lety byla přitom její hodnota „pouhých“ 12,3 miliardy dolarů.
NVIDIA však míří ještě mnohem výš a má velké plány. V prvních prohlášeních po akvizici se často skloňovalo spojení umělá inteligence, do které se Nvidia v posledních letech také pustila a věnovala se vývoji robotů a samoříditelných aut. „Umělá inteligence je nejmocnější technologická síla naší doby a odstartovala novou vlnu výpočetní techniky,“ prohlásil Huang. „Naše kombinace vytvoří společnost s úžasnou výchozí pozicí pro věk umělé inteligence.“
Arm si zachová své sídlo v Cambridgi a dál bude licencovat své produkty ostatním výrobcům, tedy i konkurentům Nvidie. Spolupráce s ní však pochopitelně bude nejužší. NVIDIA plánuje v Cambridgi vybudovat špičkové výzkumné středisko pro umělou inteligenci a chce do něj umístit superpočítač poháněný technologiemi obou firem.
„Perfektně se jako společnosti doplňujeme,“ pochvaluje si Huang. A slibuje si, že nové centrum bude evropskou spojkou pro spolupráci s univerzitami, dalšími společnostmi a startupy.
NVIDIA zároveň potěšila zákazníky z řad hráčů a hráček, protože po oznámení nové řady grafických karet GeForce nevídaně padly ceny doposud nejvýkonnějších modelů RTX 2080 Ti. Zatímco ještě nedávno u nich všude visela cenovka kolem 30 000 korun, nově se propadají klidně i na polovinu.
Název společnosti má kořeny v římské mytologii a slově invidia, tedy závist. Zdá se, že to může brzy vystihnout pocity řady konkurentů při pohledu na to, jak rozjetá firma z kalifornské Santa Clary míří stále výš.
The post NVIDIA jde do trháku, koupila britského výrobce mobilních čipů a její grafické karty nevídaně zlevnily appeared first on Forbes.