Добавить новость
ru24.net
World News in Czech
Июнь
2024

Byt zamykáme, ale soukromí necháváme dokořán, říká šéfka Thein Security

0

„I malé dítě ví, že může přijít zloděj, ale online se najednou chováme úplně jinak,“ připomíná Irena Hýsková v rozhovoru o naší nepřipravenosti na kybernetické hrozby.

Hackerské útoky jsou stále podceňované. Virtuální svět je pro lidi pořád abstraktní, jenže kybernetické hrozby jsou velmi skutečné – stejně jako jsou hmatatelné následné ztráty, ať už se jedná o rodinné úspory, nebo o citlivá firemní data.

Technologický pokrok nejde ruku v ruce se vzděláváním. U tabletu sedí už batolata, ale na hodinách IT se děti místo bezpečného chování v kybersvětě učí pracovat v Powerpointu. Není pak překvapením, že i vedení firem kyberbezpečnost podceňuje.

To by měla od roku 2025 změnit nová evropská směrnice NIS2. Změna zákona přinutí firmy ke konkrétním krokům v rámci kybernetického zabezpečení, jenže jde o komplikovaný, a hlavně drahý proces. Navíc v Česku chybí dostatek specializovaných odborníků a odbornic. 

Generální ředitelka Thein Security Irena Hýsková apeluje, abychom kyberbezpečnost brali opravdu vážně a soustředili se na vzdělávání dětí, které budou v budoucnu čelit novým a stále se zdokonalujícím kyberbezpečnostním výzvám.

Jaké je současné povědomí o kyberbezpečnosti? 

V Česku jsme na tom bídně. A bohužel se to zatím úplně nezlepšuje. Lidé se domnívají, že jich se žádný útok nemůže týkat – vždyť přece nejsou významní. Jenže jim nedochází, že hackeři si oběti nevybírají. Je jen otázkou času, kdy na vás přijde řada.

A na odborné úrovni?

Samozřejmě u nás najdeme mnoho špičkových lidí, ale obecně je to taky velká bída. Jelikož se o kyberbezpečnosti málo mluví, ve škole se neučí a lidé tématu obecně nerozumějí, důsledkem je bohužel nedostatek specializovaných odborníků a odbornic.

Najdeme v oboru ženy?

U nás sice pracují dvě analytičky, ale je to drtivá menšina. Ačkoli už technické obory nejsou dávno pro ženy tabu, pořád se toho podle mě bojí. Asi proto, že logické a analytické myšlení je stereotypně mužskou výsadou – ale kdyby neměl obor už ve škole nálepku „klučičí disciplíny“, třeba by v něm více žen pracovalo už dnes. Nehledě na gender je v něm prostě málo lidí.

Co nedostatek způsobuje?

To má více důvodů. Kyberbezpečnost jako taková je v celém IT světě velmi úzké zaměření a ta komunita je malá. Jde o obor mimořádně komplikovaný – musíte se celý život vzdělávat a reagovat na nové typy útoků, navíc být k dispozici nonstop, přičemž nejvíc útoků se děje o víkendu, v noci a o svátcích, kdy chce mít každý klid. 

V kyberbezpečnosti hrozí velká míra vyhoření.

Lidé jsou v kyberbezpečnosti hodně přetěžovaní, pod velkým tlakem a často mají větší tendenci k vyhoření. Nedávno jsem četla celosvětovou studii, kde byla jedna z pozic s nejvyšším procentem vyhoření právě v tomto oboru. 

To nevím, jestli jste zájemce nalákala…

Je to náročné, to nebudu lhát. Ale zároveň je kyberbezpečnost velmi dobře placená práce, která bude vždycky perspektivní. Do budoucna čím dál víc.

Co její budoucnost přinese?

Určitě nárůst hackerských útoků všech typů. Cílem různých zájmových skupin ve světě je vyvolávat nejistotu, strach a paniku. Hybridní válka je velmi aktuální téma. Hackeři často cílí na telekomunikační operátory, na různé státní weby a bankovní aplikace, což v lidech vyvolá strach.

Útoky na firmy se většinou zaměřují na vydírání a výměnu nějakých ukradených dat za peníze.

A čeho se mají obávat obyčejní lidé?

Nejčastěji hackeři útočí přes telefony na bankovní účty. Takové útoky ani nemusí být nějak extra sofistikované – přestože je to poměrně medializované téma, lidé se stále nechají snadno nachytat a mohou přijít o celoživotní úspory.

Ovládni AI!
Vydání Forbesu Ovládni AI!

Žijeme už dekády v digitálním světě, jak to, že se neumíme chránit?

Musíme začít u dětí. Je zarážející, jak málo se vzdělávání vzhledem k technologickému pokroku posunulo. Moje děti už sice měly na základce hodiny informačních technologií, ale co to ve skutečnosti znamená? Učí se powerpointové prezentace a k tomu nějaký Excel, Word…

To nijak nesouvisí s kybernetickou bezpečností. Neříkám, že se situace vůbec nezlepšuje, ale stále žalostně málo. Musíme to začít brát víc vážně. Lidé tomu nerozumějí, zároveň je pro nás virtuální svět, na rozdíl od toho hmatatelného, stále těžko uchopitelný.

Na kybernetické nebezpečí si nemůžeme sáhnout, a tak ho máme tendenci přehlížet. Dokud útok nezažijeme na vlastní kůži…

Majetek si přitom chráníme běžně.

Ano, dveře od bytu přece všichni zamykáme. I malé dítě ví, že může přijít zloděj – ale v onlinu se najednou chováme úplně jinak. Necháváme dveře dokořán. Nemáme to prostě ještě zažité. 

Pomůže diskutovaná evropská směrnice NIS2?

Já jí fandím. Je potřeba, jinak bychom se nikam neposunuli. Významná změna oproti NIS1 je odpovědnost jednatelů firem za naplňování směrnice. Což je jedna z těch velkých kontroverzí, kvůli kterým původní návrh zákona zatím nebyl schválen.

Je potřeba dotlačit firmy, aby do kyberbezpečnosti investovaly a aby se jí skutečně zabývaly. Nová směrnice je podle mě efektivní metoda, jak toho dosáhnout. 

Co se tedy od roku 2025, pokud se nový zákon schválí, změní? 

Firmy budou muset dělat konkrétní kroky pro svou ochranu, rozplánovat si strategii a brát ji v potaz také v rozpočtu. Kyberbezpečnost nevybudujete jen tak – je to komplikovaná, a hlavně opravdu drahá záležitost.

Asi není divu, že se do toho firmám nechce…

Uvědomuji si, že dnes mají spoustu nákladů, zaměstnanci očekávají vyšší platy, podražily energie, nájmy a tak dále. Prostředky na investice do IT inovací, natož do kyberbezpečnosti, nezbývají. Není to pro ně priorita – ale měla by být. Když podlehnou hackerskému útoku, byznys se zastaví třeba i na měsíc a přijdou tím o peníze i reputaci.

Kolik stojí zabezpečení středně velké firmy?

Menší společnosti může velmi hrubým odhadem vyjít přibližně na šest set tisíc během prvního roku. Je však třeba si uvědomit, že vybudování robustní kyberbezpečnosti je dlouhodobý proces. Další investice by měly následovat.

Jak velké?

Všeobecně platí, že investice do kyberbezpečnosti mají tvořit minimálně pět procent ročního rozpočtu, ideálně spíš deset – a v sektorech, jako je bankovnictví, zdravotnictví, energetika a telekomunikace, se vyšplhají až na patnáct.

A konkrétně naplnění požadavků nové směrnice?

To se liší podle velikosti organizace a oboru podnikání. U společnosti s 250 zaměstnanci mohou náklady dosáhnout zhruba 4,8 milionu korun ročně, což odpovídá přibližně dvěma procentům ročního obratu u firmy s obratem deset milionů eur. 

Menší organizace s padesáti zaměstnanci mohou očekávat náklady přes dva a půl milionu korun ročně. Tyto odhady předpokládají, že nemají vlastní oddělení kyberbezpečnosti a využívají externí služby. Ale říkám velmi hrubý odhad, je tam mnoho dalších proměnných.

Jaké firmy jsou nejohroženější?

Korporáty jsou na tom s kyberbezpečností obecně lépe, ale jsou to menší firmy, které v tomto ohledu zaostávají. Právě těch se směrnice NIS2 dotkne nejvíce. NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, pozn. red.) odhaduje, že má postihnout až dvanáct tisíc středně velkých a menších firem z různých oborů.

A jak si vedeme v porovnání se světem?

Ve srovnání s Amerikou je na tom Evropská unie podstatně hůře. Směrnicí se to snažíme dohnat, ale ten progres je bohužel stále pomalý, takže dostat se na podobnou úroveň bude trvat ještě roky.

V čem je největší rozdíl?

Konkrétně odpovědnost jednatelů firem je v USA ze zákona daleko vyšší. Když jednatelé aktivně nechrání svoji firmu a neinvestují do kyberbezpečnosti, můžou jít před soud.

Takže jsou potřeba tak přísné restrikce shora?

Podle mě ano. Směrnice vznikla hlavně s uvědoměním si, že Evropa není dostatečně chráněna v souvislosti s válkou na Ukrajině a obecně s bojem nejen na fyzické úrovni, ale také ve virtuálním světě. Takových hackerských útoků stále přibývá.

Mluvila jste o nutnosti lepšího vzdělávání. Čím mladé lidi motivovat?

Je třeba ukazovat, že kyberbezpečnost je zábavná, a hlavně taky lidská práce. Všichni si myslí, že v oboru pracují samí introverti v kapucích, zavření někde v tmavé místnosti bez oken. Tak to vůbec není, jsou to fakt normální lidi. Pořád říkám, že tu máme i fešáky, spoustu fešáků.
(smích)




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Письмо генеральному прокурору и отмена выборов - чем может обернуться избрание нового главы города Сочи?

Финалист шоу “Голос” Сергей Арутюнов остался без голоса. Артист находится в больнице, состояние тяжёлое.

Заведующий рефракционным отделением клиники микрохирургии глаза АйМед Кирилл Светлаков: как снизить нагрузку на глаза при работе с гаджетами

РОССИЯ ПРОВЕРИТ ЦРУ И СЕКРЕТНУЮ СЛУЖБУ США?!


Топ-5 мест в России, куда можно сбежать от жары

Итоги конкурса моделей «Best Model Europe 2024»

Заведующий рефракционным отделением клиники микрохирургии глаза АйМед Кирилл Светлаков: как снизить нагрузку на глаза при работе с гаджетами

Российские аналитики оценили состояние отечественного рынка ЦФА


Bears Reportedly Played A Big Part In Giants Losing Saquon Barkley

Biden's anger bleeds through as party weighs his future

UFC Denver video: Abdul Razak Alhassan vs. Cody Brundage ends in no-contest after illegal blows

‘He walked just fine’: Pros react to Abdul Razak Alhassan vs. Cody Brundage ending in controversial no-contest


Летний туристический проект «Умные путешествия» запущен в Подмосковье

Терминал сбора данных (ТСД) промышленного класса SAOTRON RT42G

БМВ слетел с дороги: водитель погиб, четверо в больнице

Независимый ремонт: как «Грузовичкоф» обеспечивает исправное состояние большого автопарка


How well does XCOM: Enemy Within hold up today?

Yesterday I ignored 10 tornado warnings to finish a Destiny 2 raid, didn't get the exotic drop, and disappointed my fiancée. Is there some sort of lesson here?

I didn't expect my favorite cozy MMO to do a crossover with a Finnish children's series

CD Projekt's Pawel Sasko tells the inspiring tale of how an Estonian beet farmer in Australia became a senior quest designer on The Witcher 4



Красочная фотозона и «Дискотека Детского радио» для гостей фестиваля «Вкус Лета»

Юлия Пересильд споет на крыше

Письмо генеральному прокурору и отмена выборов - чем может обернуться избрание нового главы города Сочи?

Пожарный вертолёт вместе с водой сбросил огромную рыбу в центре Москвы




"Матрица" от ShantiOlga активирует изобилие

Общество: Скоростное движение в обход Твери и Тольятти укрепит экономику и логистику России

Священник из Новой Москвы получил три года за обмен интимными фото по WhatsApp

РОССИЯ ПРОВЕРИТ ЦРУ И СЕКРЕТНУЮ СЛУЖБУ США?!


Минпромторг подал иск к иностранному акционеру компании «Хайленд голд»

СМИ сообщили об уголовном деле из-за обмана робота на торгах акциями

Когда спадёт изнуряющая жара: Последние дни июля могут изрядно удивить - синоптик

Дагестанский стример в прямом эфире растоптал православный крест и оплевал его – что он сказал в свое оправдание


Рублева призвали успокоиться

Теннисист Александр Зверев может понести флаг Германии на открытии Олимпиады в Париже

Карлос Алькарас за день до финала Уимблдона играл в гольф

«Такими вы их никогда не видели». ATP опубликовала видео с Медведевым и Рублёвым


Минпромторг подал иск к иностранному акционеру компании «Хайленд голд»

Кадровый вопрос, часть I: зачем недвижимому бизнесу школьники

Стадион «Торпедо» в Дмитровском округе отремонтируют к осени

Когда спадёт изнуряющая жара: Последние дни июля могут изрядно удивить - синоптик


Музыкальные новости

«Не про рэп, а про СССР»: Переверзев задумал снять в сериале «CENTR» Басту и Гуфа

Розенбаум поблагодарил движение «МотоАнгелыДетям» и вручил им гитару

Пока в Якутии была ночь: фараоны под водой, задолженность Ивлеевой, гигантские скопления медуз

Сергей Шнуров взыскал 60 млн рублей за отмененный концерт в «Лужниках»



Выборы мэра Сочи могут отменить из-за нарушений

Пожарный вертолёт вместе с водой сбросил огромную рыбу в центре Москвы

Письмо генеральному прокурору и отмена выборов - чем может обернуться избрание нового главы города Сочи?

Красочная фотозона и «Дискотека Детского радио» для гостей фестиваля «Вкус Лета»


Кубок России по спорту слепых прошел в Дзержинске

Мишустин сообщил о старте работ по строительству высокоскоростной железнодорожной магистрали Москва — Санкт-Петербург

Спектакль Сергея Безрукова откроет сезон в нижегородском театре оперы и балета

Филиал «Красноярский» компании «ЛокоТех-Сервис» стал партнером создания образовательно-производственного центра


Ульяновский росгвардеец несколько километров тащил на буксире автомобиль из Москвы

Исследование: Москва стала лидером по числу ДТП с участием велосипедистов

ДЕТИ ВОЕННОСЛУЖАЩИХ И СОТРУДНИКОВ РОСГВАРДИИ ОТМЕТИЛИ ДЕНЬ РИСОВАНИЯ НА АСФАЛЬТЕ В САРАТОВЕ

Рестораторы направят выручку с гастрофестиваля на нужды СВО


В Зоосад в вотчине Деда Мороза в Великом Устюге прибыло два северных оленя редкого белого цвета. Эти животные стали подарком президенту России от ямальской семьи Пяк.

Автостопом через всю Россию. В Бурятии встретили отважного путешественника из Приморья

Представители муниципалитетов Псковской области окончили федеральную «Школу мэров»

Путин на Lada Aura дал старт движению по новым трассам в обход Твери и Тольятти





Столица активного долголетия: как городские проекты помогают москвичам старшего возраста

Случайно упал, сломал рёбра. Врачи две недели пытались спасти экс-главреда "Ведомостей"

МЧС В Городской больнице имени Пирогова прошла конференция по вопросам профилактики пожаров на объектах здравоохранения столицы

Больницу в Люберцах проверят после заявлений об отсутствии лекарств


МИД РФ: Вашингтон дал Киеву карт-бланш на удары по российской территории

Зеленский намерен отобрать государственные награды у Азарова, Табачника, Ефремова. Напуганный Бойко - за

Зеленский поставил крест на последней надежде Киева: попытки Рады развернуть соратника Трампа в свою сторону обречены на провал


Тульские спортсмены завоевали медали Кубка России по плаванию

СК проверит сообщения о мигрантах, избивших мужчину из-за розовой футболки

Письмо генеральному прокурору и отмена выборов - чем может обернуться избрание нового главы города Сочи?

Многодетные мамы, олимпийская чемпионка и мастер кунг-фу: новые герои на «Пути чемпиона»


В Минске прошла рабочая встреча Александра Лукашенко и Олега Кожемяко

Олег Кожемяко и Александр Лукашенко обсудили создание морского порта в Приморье



Собянин: Коммунарка стала большим и современным районом столицы

Мэр Москвы рассказал о выдающихся учениках столичных школ искусств

В двух колледжах Москвы пройдет комплексное обновление — Собянин

Сергей Собянин: Создаем комфортные условия для учебы


Карта дня: как изменится климат вашего города через 60 лет

На биостанции в «Лосином острове» родился Бэмби

Сертификаты Wildberries в подписке от Инго Экосистемы

Гидролог раскрыл, является ли Москва-река чище Сены


В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали подозреваемого в незаконном обороте наркотиков

Почти сто самостроев демонтировали за полгода на северо-востоке Москвы

Дагестанский стример в прямом эфире растоптал православный крест и оплевал его – что он сказал в свое оправдание

Собянин: Молодые таланты получили гранты города за творческие достижения


Гребцы Архангельской области выступают на Всероссийских соревнованиях

ТСД SAOTRON RT41 GUN: практичный, производительный, надёжный

Дни рождения

Премьера документального фильма о Мосеевом острове состоится в Архангельске в ноябре


В рейтинге городов России по объемам ввода жилья Севастополь на 29 месте, Симферополь — 73

Круиз-викторина "Твоей истории негромкой мне дорог каждый уголок"

В чем особенность приготовления лапши вок?

«Падает цена там, где она уже перегрета». В Симферополе цена на квартиры-малютки снизилась, в Севастополе — стабильно высокая


Кадровый вопрос, часть I: зачем недвижимому бизнесу школьники

В чем особенность приготовления лапши вок?

Булыкин: «Локомотив» может побороться за трофей»

Басманный суд Москвы арестовал экс-полковника МВД Новгородова по делу об убийствах












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Уимблдон

Алькарас обратился к Джоковичу после финала Уимблдона






Кадровый вопрос, часть I: зачем недвижимому бизнесу школьники

Стадион «Торпедо» в Дмитровском округе отремонтируют к осени

СМИ сообщили об уголовном деле из-за обмана робота на торгах акциями

Исследование: Москва стала лидером по числу ДТП с участием велосипедистов