Добавить новость
ru24.net
World News in Czech
Июль
2024
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Plány biometanu jsou ambiciózní, ale splnitelné, říká Voltr z EFG

0

Biometan je v Česku poměrně novým tématem. O jeho rozvoji v tuzemsku a snahách skupiny EFG v tomto segmentu mluví její šéf Tomáš Voltr.

I když má Česko více než 550 bioplynových stanic, ve výrobě samotného biometanu je stále na počátku. Pozici lídra trhu si zde drží skupina EFG, která dnes provozuje dvě výrobny na biometan v Rapotíně a ve Vyškově. Třetí chystá spustit příští rok.

Už teď ale plánuje mnohem více projektů.

„V současnosti máme sedm projektů ve fázi due diligence,“ říká v rozhovoru pro Forbes výkonný ředitel EFG Tomáš Voltr s tím, že by se portfolio skupiny mohlo do konce příštího roku rozrůst o další dvě výrobny.

Bývalý profesionální sportovec naskočil do zelené energetiky před sedmi lety a dnes se snaží rozvinout zdejší biometanový trh. Podle plánů by Česko chtělo v roce 2030 vyrobit pět set milionů metrů krychlových biometanu, což odpovídá zhruba šesti procentům spotřeby plynu v tuzemsku v roce 2022.

„Ambiciózní to určitě je, ale ne nesplnitelné,“ říká Voltr v rozhovoru, ve kterém popisuje biometanové plány nejen Česka, ale i Evropy a samotné EFG.

Výkonný ředitel skupiny EFG Tomáš Voltr | Foto EFG

Biometan je v Česku poměrně novým tématem, celý segment je teprve na svém počátku. I tak ale máme stanovené plány vyrábět pět set milionů kubíků biometanu do roku 2030. Není to příliš ambiciózní?

Ambiciózní to určitě je, ale ne nesplnitelné. Ambice v podstatě v těch plánech reflektují i celkovou potřebu hledání alternativních zdrojů k importovanému zemnímu plynu, protože o biometanu se začalo hodně mluvit před dvěma lety v souvislosti s válkou na Ukrajině. 

Tehdy se téma biometanu začalo hodně akcentovat a začal se vlastně na úrovni evropské legislativy řešit balíček REPower EU, kde je jedním z hlavních cílů 350 terawatthodin biometanu do roku 2030, které by Evropa měla produkovat. Jde v podstatě o ekvivalent zhruba pětiny importovaného plynu z Ruska.

A tehdy se toto téma začalo hodně řešit i v České republice. Od roku 2022 v Česku začaly vznikat nové biometanové výrobny, do té doby tu byla jen jedna jediná. 

Za kterou stálo EFG?

Ano, šlo o naši bioplynku v Rapotíně, která od přelomu roku 2019 a 2020 dodává biometan přímo do distribuční soustavy. Až po dvou letech pak začala přibývat další zařízení, která začala vtláčet plyn teprve loni. 

A dnes jich jako EFG máte kolik?

Ve skupině EFG nyní máme tři bioplynky s tím, že dvě disponují jednotkou pro výrobu biometanu. Jejich celková kapacita bude na konci tohoto roku zhruba sedmdesát gigawatthodin ročně. 

Naše nové zařízení ve Vyškově se pohybuje někde kolem třiceti gigawatthodin, Rapotín má v současnosti maximální kapacitu šestnáct gigawatthodin, ovšem tento rok tam instalujeme novou jednotku s větší kapacitou až čtyřicet gigawatthodin ročně.

V souvislosti s tím budeme pravděpodobně navyšovat i kapacitu zpracování odpadu bioplynové stanice. V současnosti má Rapotín roční kapacitu třicet tisíc tun odpadu stejně jako Vyškov, v Rapotíně ji chceme navýšit na 33 tisíc tun. 

Co bude se starou jednotkou, která je teď v Rapotíně?

Tu přemístíme do naší třetí bioplynky, kterou v příštím roce otevřeme ve Vysokém Mýtě.

Paralelně s tím řešíme i rozvoj nových projektů, hodně se zaměřujeme na akvizici nových bioplynových stanic. 

O kolika takových projektech se bavíme?

V současnosti máme sedm projektů ve fázi due diligence. Předpokládáme, že  minimálně dvě bioplynové stanice by do našeho portfolia do konce příštího roku měly přibýt. 

Jak moc se vám tím zvýší kapacita výroby?

Cíl pro příští rok je vyrobit zhruba sto gigawatthodin biometanu ročně, respektive to by měla být maximální kapacita naší výroby.

Kolik procent trhu tedy teď máte?

V Česku se v současnosti nachází dohromady devět výroben biometanu my z toho máme nyní dvě, příští rok to budou čtyři.

Kam přesně z nich bioplyn odchází?

Osm z nich vtláčí biometan přímo do plynárenské distribuční soustavy. Ta devátá není na distribuční soustavu napojená, a tak jej vtláčí do nádob, které vozí na plničku, odkud bioplyn odebírají zákazníci pro své vozy nebo autobusy. 

A když se na váš podíl podíváme z pohledu výroby?

Pokud jde o kapacitu, tak minulý rok bylo v Česku vyrobeno zhruba sedmdesát gigawatthodin biometanu. To v podstatě odpovídá kapacitě, kterou bude EFG ještě letos disponovat. Ten podíl se nyní bude samozřejmě s přibývajícími výrobnami měnit, ale naším cílem je udržet si pozici lídra trhu. 

Náš dlouhodobý cíl je mít kapacitu pět set gigawatthodin do roku 2030, což odpovídá zhruba desetině národního cíle, který má pro toto období Česko stanovený.

A ten cíl je?

Národním cílem  je výroba pěti set milionů metrů krychlových biometanu v roce 2030, což odpovídá zhruba šesti procentům spotřeby plynu v Česku v roce 2022.

Roční produkce biometanu v Česku nyní nepřesahuje ani deset milionů kubíků…

Ve výrobě biometanu je Česko opravdu na samém začátku. Cíle Česka se možná zdají být ambiciózní, ale podle mě jsou splnitelné. Těch pět set milionů kubíků teoreticky odpovídá produkční kapacitě 170 až 200 bioplynek .

Přičemž přibližně 170 z nich je v relativně rozumné vzdálenosti k plynárenské distribuční soustavě, tak aby mohly být připojeny a začít vtláčet biometan. 

Právě dostupnost distribuční soustavy je kritická z hlediska zejména investičních nákladů, z toho důvodu se v EFG při akvizicích orientujeme na bioplynky u vysokotlakého plynovodu. Podotýkám, že v Česku je více než 550 bioplynek, teoretický prostor k výrobě biometanu je tedy přibližně na jedné třetině z nich. 

Takže vyrábí elektřinu?

Ano, v podstatě všechny mají kogenerační jednotku, takže když vyrobí bioplyn, rovnou jej spálí a vyrobí z něj elektřinu a teplo. Elektřinu posílají do přenosové soustavy a teplo se využije ideálně v místě, kde bioplynka stojí. To je standardní přístup, novým trendem je výroba samotného biometanu.

Na kolik dnes vyjde stavba bioplynové stanice?

Nedávno jsme dokončili modernizaci biometanového zařízení ve Vyškově, u kterého jsme zvýšili kapacitu zpracování odpadu z dvanácti tisíc tun ročně na třicet tisíc tun. Tato investice vyšla na celkových čtvrt miliardy korun.

Bioplynová stanice EFG ve Vyškově | foto EFG

A když bych ji chtěl postavit na zelené louce?

To je hodně individuální záležitost. Záleží na její velikosti i použitých technologiích. A značnou položku tvoří také pořízení pozemku, takže záleží i  na samotné lokalitě. 

Nicméně při dnešních cenách vycházíme z toho, že bioplynku velikostně podobnou těm v Rapotíně či ve Vyškově by běžný investor pořídil zhruba za půl miliardy korun. 

A jaká je rentabilita?

Pokud jde o novou výrobnu přibližně za půl miliardy korun, tak tam bude návratnost o něco vyšší, můžeme se bavit například o deseti letech či více. EFG ale jde spíše cestou skoupení a přebudování stávajících zařízení.

V tomto případě se návratnost zkracuje na pět až sedm let. Je to však opravdu velmi individuální. 

Cenu biometanu a tím i návratnost nyní jistě ovlivňuje ESG, respektive počítání uhlíkové stopy.

Ano, uhlíková stopa ovlivňuje výslednou cenu biometanu. Výsledná uhlíková stopa je ovlivněna vstupy do bioplynové stanice a je stanovena auditem.

Auditor během celého procesu výroby biometanu od samotného vstupu počítá celkovou emisní úsporu. Tedy kolik emisí uspoříme v porovnání s tím, pokud by odpady měly být svezeny například na skládku. Tam totiž produkují metan a jsou tak zdrojem skleníkových plynů. 

Jaké hodnoty CO₂ se tedy běžně dopočítáte?

U našeho biometanu to vychází přibližně na třináct gramů ekvivalentu CO₂ na jeden megajoule energie. 

Z jakých zdrojů výstavbu biometanových výroben EFG realizuje?

Historicky jsme ve skupině emitovali zejména dluhopisy, které jsou stále hlavním zdrojem financování. Ale jak skupina roste, řešíme i další zdroje. Kromě bankovních úvěrů to může být investiční fond, jehož vznik nyní řešíme. 

V energetice se teď v Česku soukromým investorům nevyplatí postavit nové zdroje bez veřejných podpor nebo zajištění si rentabilních výkupních cen. Vám tedy biometanová zařízení dávají investiční smysl i bez podpor?

Přistupujeme k tomu tak, že projekt nám musí dávat smysl i bez podpory. Ta je pak benefitem navíc. 

Ale důvodem, proč se v Česku začal biometan rozvíjet až v minulém roce, bylo zavedení provozních podpor. Ty notifikovala Evropská komise loni v říjnu. Česká republika díky tomu může čerpat dotace na výrobu biometanu ve výši až 2,4 miliardy eur do roku 2025.

Biometan vyrábíte z biomasy a z odpadů?

Ano, v EFG se zaměřujeme výhradně na výrobu biometanu z odpadů. Dává to smysl z environmentálního i ekonomického pohledu, při výrobě biometanu z odpadů dochází k větší úspoře emisí než při výrobě biometanu z cílově pěstované biomasy.

Díky větší úspoře emisí má biometan větší hodnotu, při zpracování odpadů bioplynová stanice navíc inkasuje poplatek za jeho zpracování, na rozdíl od cíleně pěstované biomasy, kterou bioplynové stanice běžně nakupují.  

Následně vyrábíme elektrickou energii a biometan, ten už od roku 2020 prodáváme v západní Evropě. V tuto chvíli tedy nejsme závislí na české provozní podpoře. Třeba Rapotín jede doteď bez dotací.

Proč vyvážíte biometan do zahraničí a neprodáváte jej v Česku?

Původně z důvodu absence provozní podpory, například Rapotín jede stále bez podpory. Šlo o první bioplynku v Česku, která paradoxně na podporu ani nedosáhne, protože byla v provozu už před rokem 2023, kdy podpory teprve začaly platit. 

Zároveň ani v současnosti při stávajícím nastavení provozních podpor, kdy je formou provozní podpory zelený bonus ve výši 973 korun za megawatthodinu, se nám stále vyplatí biometan prodat v zahraničí. Proto i vyškovská výrobna uvedená do provozu letos prodává biometan do zahraničí.

V tuzemsku se prodej nevyplatí?

Bohužel v tuzemsku zatím není výkup nastavený, tak, aby se nám vyplatil, a vidím zde pořád prostor v legislativě. Pravda je, bohužel, že emisní úspora, která prostřednictvím našich projektů vzniká v Česku, je nyní uplatněna v zahraničí, což je velká škoda, neboť by ideálně měla sloužit k uplatnění v Česku a přispět tak k plnění českých klimatických závazků. 

Věřím však, že tato situace se brzy změní, v EFG se tomu snažíme být nápomocní. 

Není cestou i určitou formou podpořit samotné zákazníky, aby se k biometanu čím dál více obraceli?

Ta motivace už dnes existuje, například pokročilý biometan z odpadu by měl být využíván primárně v dopravě, kde jsou poměrně striktní cíle ohledně snížení skleníkových plynů do roku 2030 o 14,5 procenta, nebo podíl 29 procent obnovitelné energie na celkové spotřebě ve stejném časovém období.

Do hry mohou vstoupit také investiční podpory pro samotnou výrobu, v EFG se ale snažíme být v tomto ohledu nezávislí a udělat maximum pro to, aby nám projekty vycházely bez nutnosti veřejných podpor. 

Vydání Forbesu Poslouchej!

Pokud vyrábíte plyn z biologicky rozložitelného odpadu a přispíváte tak k jeho likvidaci, nemělo by to zajímat i municipality?

Už nyní spolupracujeme s desítkami měst a obcí, kde jim svážíme odpad například ze škol, školek, nemocnic, ale zároveň i z restaurací. Máme vlastní popelnice přímo na sídlištích, kam mohou lidé vkládat odseparovaný kuchyňský odpad. 

Velkou část odpadu si pro naše zařízení zajišťujeme sami vlastní svozovou společností a reprezentujeme tím princip cirkulární ekonomiky, která je součástí naší vize. V ideálním případě jde o to svézt odpad, vyrobit z něj energie a ty pak samotnému městu rovnou i dodat. 

Zůstane EFG do budoucna jen u biometanu?

Ne, již teď je EFG velmi aktivní v oblasti služeb výkonové rovnováhy. Poskytování této služby jsme zahájili už v minulém roce při elektrárně v Mostku, která jako jediná z portfolia EFG není bioplynovou stanicí.

Službu výkonové rovnováhy zde poskytujeme prostřednictvím elektrokotle a turbogenerátoru, celková flexibilní kapacita je zde jedenáct megawatt.

Jaké máte další rozvojové plány v tomto směru?

Nyní máme zahájené práce a investice do dalších třech podobných projektů o celkové kapacitě 28 megawattů. Celkové investice do těchto projektů přesahují tři sta milionů korun a jejich uvedení do provozu plánujeme již v příštím roce. 

Jeden z projektů bude u BPS v Rapotíně, kdy v návaznosti na navýšení kapacity výroby biometanu bude využita celková kapacita kogenerační jednotky poskytování služby výkonové rovnováhy. Je to názorný příklad, že služby výkonové rovnováhy mohou efektivně doplňovat přechod stávajících BPS na výrobu biometanu. 

V EFG se však zaměřujeme i na větší projekty, celková flexibilní kapacita v EFG bude v příštím roce téměř čtyřicet megawattů, čímž se staneme poměrně významným poskytovatelem v České republice. 

Jak důležitý bude pro EFG tento segment?

V tuto chvíli mají tyto projekty zajímavou návratnost, v kontextu finanční strategie pro nás tyto projekty tedy mají poměrně důležitou roli a jsou pro nás stejně podstatné jako výroba biometanu, proto tomu odpovídají i výše investic do těchto projektů. 

Navíc zde vidíme synergie s výrobou biometanu a máme již vybudovaný tým, který je schopen tyto projekty v EFG efektivně rozvíjet. 

V neposlední řadě vnímáme, že budování projektů SVR je důležité v kontextu odklonu od uhlí a s přibývajícím podílem obnovitelných zdrojů v energetickém mixu. Jinými slovy, tyto projekty jsou potřebné pro zajištění stabilní a bezpečné dodávky elektrické energie, což je naprosto v souladu s naší vizí.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



"Матрица" от ShantiOlga активирует изобилие

Финалист шоу “Голос” Сергей Арутюнов остался без голоса. Артист находится в больнице, состояние тяжёлое.

Заведующий рефракционным отделением клиники микрохирургии глаза АйМед Кирилл Светлаков: как снизить нагрузку на глаза при работе с гаджетами

РОССИЯ ПРОВЕРИТ ЦРУ И СЕКРЕТНУЮ СЛУЖБУ США?!


Компания ICDMC приняла участие в XIV Фармацевтической конференции «Зелёный крест»

15-22 июля — неделя сохранения здоровья головного мозга

Фестиваль «Имена России» собрал талантливую молодёжь со всей страны

Интервью для ливанской газеты «Аль-Ахед»


Warner will not be considered for 2025 Champions Trophy: Bailey

Biden's anger bleeds through as party weighs his future

UFC Denver video: Abdul Razak Alhassan vs. Cody Brundage ends in no-contest after illegal blows

‘He walked just fine’: Pros react to Abdul Razak Alhassan vs. Cody Brundage ending in controversial no-contest


На платформе iSpring появились пульс-опросы для сбора обратной связи от сотрудников

В Оренбургском филиале АО «Желдорреммаш» освоен ремонт нового оборудования для тепловозов «Витязь», работающих на БАМе

Структуры Минздрава перешли на офисный пакет AlterOffice

ТСД SAOTRON RT41 GUN: практичный, производительный, надёжный


How well does XCOM: Enemy Within hold up today?

I didn't expect my favorite cozy MMO to do a crossover with a Finnish children's series

Yesterday I ignored 10 tornado warnings to finish a Destiny 2 raid, didn't get the exotic drop, and disappointed my fiancée. Is there some sort of lesson here?

Двадцать пять человек за одним столом под звуки караоке – это было шедеврально!



Выборы мэра Сочи могут отменить из-за нарушений

Юлия Пересильд споет на крыше

Письмо генеральному прокурору и отмена выборов - чем может обернуться избрание нового главы города Сочи?

Пожарный вертолёт вместе с водой сбросил огромную рыбу в центре Москвы




Музей Игр «Дети Азии» будет создан в Октёмцах

Израиль заявил о готовности к наступлению в Ливане

Скоро все так будут называть своих дочек: эти женские имена из СССР вновь обретают популярность

Виновный в резонансном ДТП блогер Бил задолжал свыше двух миллионов рублей


Музей Игр «Дети Азии» будет создан в Октёмцах

Воздушные суда из Санкт-Петербурга и Москвы 18 июля прилетают в аэропорт Владивостока с задержкой

Москве оформили регистрацию // Борьба за места в обновленной Мосгордуме пойдет без кандидатов «Яблока»

Пока в Якутии была ночь: фараоны под водой, задолженность Ивлеевой, гигантские скопления медуз


«Исхудавшая, но с сияющей улыбкой»: онкобольная Кейт Миддлтон появилась на финале Уимблдона

Олимпиаду в Париже не покажут по ТВ в России

Алькарас уверенно переиграл Джоковича и выиграл Уимблдон

Independent: Кейт Миддлтон посетила финал Уимблдона, несмотря на болезнь


Российские студенты и педагоги чаще всего используют ИИ для генерации текста

Космонавт Сергей Кудь-Сверчков откроет фотовыставку «Вселенная BRICS» в Ульяновске

Баррассо: Секретная служба США знала о странном поведении стрелявшего в Трампа

Воздушные суда из Санкт-Петербурга и Москвы 18 июля прилетают в аэропорт Владивостока с задержкой


Музыкальные новости

Неожиданный актёрский дуэт Филиппа Киркорова и Дениса Дорохова в самой необычной приключенческой комедии года «Братья»

«Ты не можешь соскочить»: Диана Арбенина о своей наркотической зависимости

Звезды российского шоу-бизнеса приняли участие в премьере документального фильма «Арбенина»

Александр Беглов и Валерий Гергиев обсудили вопросы реконструкции исторического здания Мариинского театра и использования бывшего кинотеатра «Рекорд»



Юлия Пересильд споет на крыше

Красочная фотозона и «Дискотека Детского радио» для гостей фестиваля «Вкус Лета»

Письмо генеральному прокурору и отмена выборов - чем может обернуться избрание нового главы города Сочи?

Выборы мэра Сочи могут отменить из-за нарушений


В Оренбургском филиале АО «Желдорреммаш» освоен ремонт нового оборудования для тепловозов «Витязь», работающих на БАМе

Росгвардия завершила весеннюю призывную кампанию в Кузбассе

Что приготовит зрителям «Рекорд Оркестр» в ЦДКЖ 18 августа в Квартирнике с Маргулисом?

Российские аналитики оценили состояние отечественного рынка ЦФА


Ульяновский росгвардеец несколько километров тащил на буксире автомобиль из Москвы

Бактерии быстро размножаются: какую еду нельзя заказывать в жару, чтобы не отравиться

В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали нетрезвого водителя

Источник 360.ru: в Марьине мотоциклист погиб, влетев в бетономешалку


Путин на Lada Aura дал старт движению по новым трассам в обход Твери и Тольятти

Представители муниципалитетов Псковской области окончили федеральную «Школу мэров»

В Кремле исключили связь слов Трампа о Путине и заявления России после покушения

В Зоосад в вотчине Деда Мороза в Великом Устюге прибыло два северных оленя редкого белого цвета. Эти животные стали подарком президенту России от ямальской семьи Пяк.





Сервис SMS-оповещений из реанимации стал доступен в 19 московских больницах

Столица активного долголетия: как городские проекты помогают москвичам старшего возраста

Случайно упал, сломал рёбра. Врачи две недели пытались спасти экс-главреда "Ведомостей"

Больницу в Люберцах проверят после заявлений об отсутствии лекарств


МИД РФ: Вашингтон дал Киеву карт-бланш на удары по российской территории

Зеленский намерен отобрать государственные награды у Азарова, Табачника, Ефремова. Напуганный Бойко - за

Зеленский поставил крест на последней надежде Киева: попытки Рады развернуть соратника Трампа в свою сторону обречены на провал


Письмо генеральному прокурору и отмена выборов - чем может обернуться избрание нового главы города Сочи?

Выборы мэра Сочи могут отменить из-за нарушений

СК проверит сообщения о мигрантах, избивших мужчину из-за розовой футболки

Многодетные мамы, олимпийская чемпионка и мастер кунг-фу: новые герои на «Пути чемпиона»


Олег Кожемяко и Александр Лукашенко обсудили создание морского порта в Приморье

В Минске прошла рабочая встреча Александра Лукашенко и Олега Кожемяко



Собянин поддержал проведение 37-й Московской международной книжной ярмарки

Сергей Собянин: Создаем комфортные условия для учебы

Сергей Собянин рассказал о развитии производства промоборудования в Москве

Собянин: Коммунарка стала большим и современным районом столицы


Сертификаты Wildberries в подписке от Инго Экосистемы

На биостанции в «Лосином острове» родился Бэмби

Историческая дореволюционная Москва

В Москве построят еще 200 зарядных станций для электромобилей


Экс-замминистра обороны Тимур Иванов отказался от сделки со следствием

Москве оформили регистрацию // Борьба за места в обновленной Мосгордуме пойдет без кандидатов «Яблока»

Баррассо: Секретная служба США знала о странном поведении стрелявшего в Трампа

Воздушные суда из Санкт-Петербурга и Москвы 18 июля прилетают в аэропорт Владивостока с задержкой


Многолетнюю мерзлоту будут изучать в Амурской области

Гребцы Архангельской области выступают на Всероссийских соревнованиях

АО «Транснефть - Север» в I полугодии 2024 года выполнило диагностику более 1 тыс. км трубопроводов в 4 регионах

ТСД SAOTRON RT41 GUN: практичный, производительный, надёжный


Люди в тюрьмах на жару в Крыму не жалуются

В рейтинге городов России по объемам ввода жилья Севастополь на 29 месте, Симферополь — 73

«Падает цена там, где она уже перегрета». В Симферополе цена на квартиры-малютки снизилась, в Севастополе — стабильно высокая

Глобальное потепление опасно далеко не повышением температуры – крымский профессор


Космонавт Сергей Кудь-Сверчков откроет фотовыставку «Вселенная BRICS» в Ульяновске

Синоптики спрогнозировали грозу и понижение до +28 градусов в Москве 18 июля

Москве оформили регистрацию // Борьба за места в обновленной Мосгордуме пойдет без кандидатов «Яблока»

Экс-замминистра обороны Тимур Иванов отказался от сделки со следствием












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Уимблдон

Алькарас обратился к Джоковичу после финала Уимблдона






Воздушные суда из Санкт-Петербурга и Москвы 18 июля прилетают в аэропорт Владивостока с задержкой

Синоптики спрогнозировали грозу и понижение до +28 градусов в Москве 18 июля

Пока в Якутии была ночь: фараоны под водой, задолженность Ивлеевой, гигантские скопления медуз

Космонавт Сергей Кудь-Сверчков откроет фотовыставку «Вселенная BRICS» в Ульяновске