Američané se zbláznili do zázračných léků na hubnutí. Jak se daří Ozempicu v Česku?
Elon Musk, Kim Kardashian, Oprah Winfrey. Začali brát lék Ozempic, zázračně zhubli, rozpovídali se o tom a svět se rozhodl jít v jejich šlépějích. Lék původně určený na cukrovku 2. typu se stal tak populárním, že dánskému výrobci raketově vystřelila cena akcií a v Česku jsme zažili jeho masivní výpadek i rozkvět černého trhu s jeho imitacemi.
Česká republika se v evropském kontextu pravidelně umisťuje na předních příčkách z hlediska obezity a každý, kdo se někdy pokoušel zhubnout, ví, že je to dřina. Snížit kalorický příjem, začít se více hýbat – zní to snadně. Jenže často se s tím pojí i větší investice času a peněz.
To alespoň platilo do roku 2019, kdy přišel na trh lék Ozempic a předcházející tvrzení začal jedno po druhém vyvracet.
Lék vyvinutý na léčbu cukrovky má totiž jako doprovodný efekt snížení pocitu hladu a zpomalení vyprazdňování žaludku – navozuje tedy delší pocit sytosti. Díky tomu se dočkal světové slávy a v Americe se stal téměř synonymem hubnutí. „Myslím, že bez popularizace v Americe by u nás takový boom nebyl,“ říká oftalmolog Jiří Štern z očního centra Oculista, ke kterému pacienti s diabetem chodí minimálně jednou ročně.
Primárně je Ozempic určen na léčbu cukrovky 2. typu. „Jedná se o velmi potentní antidiabetikum a antiobezitikum. Pacienti dosahují obrovského zlepšení kompenzace cukrovky 2. typu. Často dochází i k vysazení inzulinu, který si pacienti aplikovali třeba i několik let,“ popisuje diabetoložka Martina Breburdová.
Aplikace léku je do podkoží jen čtyřikrát za měsíc oproti inzulinovým injekcím, které si pacienti píchají i čtyřikrát denně. Nově je navíc bez rizika vzniku hypoglykemie, tedy nebezpečně nízké hladiny glukózy v krvi. Podle lékařky Breburdové tak dochází k výraznému zlepšení kvality života. Vedlejším účinkem léku je totiž i snížení kardiovaskulárního rizika, a pozitivně navíc působí i na další orgány.
Lék se proto zejména za poslední dva roky těší čím dál větší oblibě. „Oblíbenost Ozempicu je dána tím, že jde o účinný a bezpečný lék, který se podává jednou týdně, což je pro pacienty relativně jednoduché. Hlavní popularitu Ozempicu přinesly sociální sítě s celebritami, které své hubnutí jmenovitě připisovaly tomuto léku,“ dodává diabetolog Haluzík.
„Pokud se ale tito lidé spolehnou pouze na efekt Ozempicu a nezmění svůj životní styl, přijde jojo efekt,“ říká Štern. „Diabetes 2. typu je daný geneticky, ale jak se projeví, je v našich rukou. Pokud diabetik zredukuje svoji tělesnou hmotnost, zlepší se i jeho cukrovkové parametry,“ dodává lékař. Mnozí ale mají tendenci volit prášky či zkratky.
Zájem o lék Ozempic byl v Česku tak skokový, že v minulém roce došlo k jeho výpadku a nepříjemně to zasáhlo pacienty, kteří ho potřebují právě na léčbu cukrovky 2. typu. „V zahraničí ho někteří pacienti získali na vlastní úhradu s českým receptem, když byl výpadek na trhu,“ říká Emília Malicherová, vedoucí lékařka pracoviště diabetologie a endokrinologie ResTrial.
To mělo své následky. Předepisovat Ozempic od loňska může v naší zemi pouze diabetolog, endokrinolog či internista. „V České republice by měl být Ozempic předepisován k léčbě diabetu, nikoli primárně obezity,“ říká diabetolog Martin Haluzík, přednosta Centra diabetologie z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).
Kromě omezení lékařů, kteří mohou lék předepisovat, došlo ještě k další podstatné změně. Aby nedocházelo ke zneužití léku, na českém receptu musí být od loňska uvedeno, že pacient má cukrovku 1. nebo 2. typu.
Ministerstvo zdravotnictví totiž zavedlo preskripční omezení a ani lékaři se legálně k Ozempicu nedostanou. „Jako lékař si pro sebe mohu předepsat většinu léků, ale Ozempic nemohu a je to z mého pohledu správně,“ komentuje Štern.
Přímo k léčbě obezity je navíc určen jiný lék se stejnou účinnou látkou semaglutid ve vyšším dávkování pod názvem Wegovy. Jenže ten v České republice zatím není k dispozici. I samotný Ozempic však pomáhá podle studií snižovat pacientům významně hmotnost, ale protože je v nižší dávce (jeden miligram semaglutidu) než Wegovy (až 2,4 miligramu semaglutidu), je pokles váhy menší.
Diabetici obecně dle lékařů při jakékoli léčbě na snížení hmotnosti hubnou vždy o něco méně, u běžné populace je výsledek větší. „Ozempic u diabetiků snižuje hmotnost o pět až deset procent. U nediabetiků to může být i více, ale tam nebyl v dávce jednoho miligramu jednou týdně testován. V nejvyšším dávkování (2,4 miligramu jednou týdně pod názvem Wegovy, pozn. redakce) to u nediabetiků může být pokles o 15 až 17 procent,“ popisuje lékař Haluzík.
Cena nejvyšší dávky Ozempicu se v Česku pohybuje okolo 2400 korun za měsíc. V případě léku Wegovy nebyla cena pro Českou republiku zatím stanovena. Například v Německu je ale cena nejvyšší dávky zhruba 300 eur (okolo 7500 korun). „U pacientů, kteří splňují kritéria hrazení zdravotní pojišťovnou, je doplatek malý, závisí na nastavení v lékárně,“ doplňuje lékařka Malicherová.
Leckoho asi napadne, zda za předepsání relativně nového léku lékař „něco má“. Oslovení lékaři to ale vyvracejí. „Doby, kdy farmaceutické firmy mohly lékařům dávat bonusy, jsou pryč. Například v oftalmologii je to natolik přísné, že v tom nevidím hlavní motiv,“ komentuje Štern.
Česko je však jen malý trh. A například v Americe je situace úplně jiná a po zázračných lécích na hubnutí je tam enormní zájem. Jejich výrobce si tak jen mne ruce.
Ozempic i Wegovy vyrábí dánská společnost Novo Nordisk, která tamní, do té doby stagnující ekonomiku značně nakopla. Jen za minulý rok díky této firmě dánská ekonomika vzrostla o 1,9 procenta. Navíc od začátku roku 2023 společnost v Dánsku vytvořila více než 7500 pracovních míst. Celosvětová spotřeba Ozempicu za poslední čtyři roky totiž závratně roste.
Na druhou stranu někteří ekonomové varují, že tento raketový nárůst až příliš připomíná scénář společnosti Nokia ve Finsku. V jejím případě následoval po letech fantastického růstu o to strmější pád, který poslal finskou ekonomiku do červených čísel. Nyní rostou obavy, že by k něčemu podobnému mohlo snad dojít i v Dánsku.
Dánská ministryně hospodářství Stephanie Lose na tyto temné předpovědi veřejně zareagovala se slovy, že to Dánsku nehrozí, protože firma Novo Nordisk nemá tak prorostlé kořeny v místní ekonomice, jako měla Nokia. Navíc část výroby probíhá v zahraničí. Mimochodem, cena akcií společnosti Novo Nordisk se od roku 2020 zvýšila o 420 procent.
Velmi rychle se však na trhu objevily i kopie léku Ozempic, které jsou k dostání na mnohých, ne příliš důvěryhodných stránkách na internetu. Do lékáren si samozřejmě cestu nenašly a lékaři před nimi důrazně varují. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na padělky upozornil na svých stránkách už v říjnu roku 2023.
„Na internetu lze najít inzeráty i na prodej Ozempicu, ale mezi svými pacienty jsem se zatím nesetkal s nikým, kdo by Ozempic koupil tímto způsobem,“ říká lékař Haluzík. Nejčastěji tyto inzeráty slibují měsíční dávku Ozempicu za přibližně pět tisíc korun.
Největší nebezpečí se v imitacích Ozempicu skrývá v dávkování léku. Původ ani obsah padělků není transparentní, ale hlavně léčba Ozempicem či jeho variantami vždy musí být pod pečlivým dohledem lékaře, který dávku stanoví a upravuje dle stavu pacienta či případných nežádoucích účinků.
„Ty mohou být velmi vážné, například akutní zánět slinivky, což je život ohrožující stav. Není to lentilka, kterou si zobnete a má jen příznivý efekt,“ popisuje lékař Štern. „I z toho důvodu by to mělo být pod dozorem lékaře, aby se to neužívalo svévolně a nebylo možné si ho objednat přes e-shop jako kontaktní čočky. Myslím ale, že v budoucnu se budou léky na omezení chuti pod dohledem lékařů podávat v daleko větší míře,“ domnívá se.
Jako každý lék, má i Ozempic svůj patent, a dokud nevyprší, není možné vyrábět takzvané biosimilární léky, tedy levnější generika se stejnou účinnou látkou, ale jiným názvem. Na tuhle chvíli se už mnohé společnosti připravují a například čínská firma Livzon Pharmaceutical Group už zažádala o registraci léku na bázi semaglutidu.
S přispěním Kateřiny Petrouškové.