Добавить новость
ru24.net
World News in Czech
Август
2024
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
28
29
30
31

Prvňáčky před školou nedoučujte. Trénujte je k samostatnosti, radí expertka

0

Zatímco prvňáčci se většinou do školy těší a jsou plní očekávání, rodiče může trápit lehká nervozita z toho, aby jejich děti přechod zvládly co nejlépe. Zeptali jsme se odborníků, jak děti připravit na co nejlepší start a jaké dovednosti u nich podporovat, aby byly v budoucnu úspěšné.

Děti před vstupem do první třídy už zpravidla prošly kratší či delší předškolní přípravou a samotným zápisem do první třídy, tudíž povědomí o zralosti dítěte a připravenosti na vstup do školy by rodiče měli mít. „V zásadě není potřeba nijak děti doma doučovat. Žádoucí je ovšem děti rozvíjet v dovednostech, jako je samostatnost, sebeobsluha, ale také pečlivost, trpělivost a respekt,“ doporučuje rodičům prvňáčků Martina Olivová, zakladatelka základní školy Magic Hill v Říčanech u Prahy. 

Důležité je podle Olivové děti také připravit na to, že musejí umět někdy počkat na ostatní a respektovat tempo třídy. „V dnešní zrychlené době totiž děti očekávají a mnohdy i vyžadují rychlou nebo i okamžitou odezvu na své potřeby, což ve třídě minimálně dvaceti dětí není možné,“ vysvětluje. 

Problém, který s tím souvisí, je i roztržitost a nepozornost. „Dnešní děti jsou zvyklé na krátké, rychlé podněty, mívají problém vyslechnout delší instrukci, zopakovat ji a následně splnit. Mají pozornost roztříštěnou na vícero stran a nedokážou se soustředit na jeden delší pokyn,“ konstatuje zakladatelka Magic Hill.  

Nejlépe podle ní mohou rodiče dítě připravit, pokud se společně budou věnovat čtení, vyprávění, povídání si s dětmi a samozřejmě nechávat dětem co nejvíc samostatných úkolů adekvátně věku. Stěžejní je sebeobsluha, hygiena a pomoc v domácnosti. „Byť to na první pohled nevypadá, bude se to dětem ve škole všechno hodit,“ vysvětluje Olivová. 

Poslední týden prázdnin je vhodný také pro praktické přípravy, jako je společný nákup aktovky a pomůcek nebo organizace dětského pokoje tak, aby vyhovovala potřebám budoucího školáka.

Po rozvolněném prázdninovém režimu je stěžejní nastavit dítěti tu správnou ranní rutinu, která začíná už večer – včasným usínáním. Nejdřív si nacvičte vstávání ve správný čas a pak můžete pomalu přidávat nové kroky – ať už je to příprava oblečení předem, samostatné oblékání, čištění zubů do určitého času, nebo příprava batohu. Správně nastavená rutina znamená, že vaše dcera nebo syn bude každé ráno chodit do školy bez většího stresu a se vším, co budou ve škole potřebovat. 

Před začátkem školního roku je dobré si také společně natrénovat cestu do školy, ať víte, kolik času na ni budete potřebovat. 

První školní den může být plný emocí jako pro dítě, tak pro rodiče. Dejte vašemu dítěti najevo, že je naprosto v pořádku cítit nervozitu nebo obavy a že jste tu pro něj. Snížit nervozitu můžete tím, že si s dítětem budete o škole povídat a motivovat ho. Proberte s ním jeho obavy, povyprávějte mu o svých zážitcích ze školy a vyzdvihněte, jaké výhody nástup do první třídy má.

Z prvního školního dne udělejte speciální událost. Připravte svému dítěti hezký den, na který bude rádo vzpomínat. Udělejte si dostatek času, ideálně si vezměte volno z práce. Pokud je to možné, přizvěte i další členy rodiny a po skončení školy si dejte slavnostní oběd. 

Kolik kroužků?

S nástupem do školy často přichází i možnost volby prvních kroužků, a rodiče tak stojí před otázkou, kolik kroužků dětem vybrat, aby se mohly co nejlépe rozvíjet, ale aby to nebylo příliš zatěžující. Podle Evy Kávkové, ředitelky vzdělávací a poradenské organizace EKS, žádný univerzálně vhodný počet kroužků neexistuje. 

„Důležité ovšem je umět reflektovat, co mi učení a kroužek dává, co mne tam baví a nebaví, co jsem se díky tomu naučila. To vše je stavební kámen v sebepoznání, sebereflexi a mapování mých kompetencí, na kterém je pak super stavět třeba právě výběr školy a další kariérní směřování,“ vysvětluje. 

Pro učitele je podle ní někdy těžké najít, jaké silné stránky žák či žákyně má, protože se třeba ve škole neprojevují, škola je nebaví a mají špatné známky. To ale vůbec nemusí znamenat, že nemají na něco nadání – pak se kompetence dají vystopovat třeba v zájmových aktivitách, což je ale problematické u těch, kteří žádné nemají. 

„Pokud dítě zájmy nemá nebo je nedokáže artikulovat, tak mi přijde šikovné prostě zkoušet různé věci a právě pak reflektovat, co tam dítě baví a nebaví a obecně se o těchto věcech s dítětem bavit,“ doporučuje Eva Kavková. 

To je podle ní asi to nejlepší, co rodič může pro své dítě udělat. Ptát se, naslouchat, rozebírat, nabízet a podporovat. „Důležité je dítě taky nezahlcovat a neorganizovat mu veškerý čas. Jak říká Silva Pýchová z Partnerství pro vzdělávání 2030+, dítě má také mít čas se občas nudit,“ připomíná Kavková. 

Příprava na budoucnost

S nástupem do první třídy přichází čas, kdy by měli rodiče začít o vzdělávání a rozvoji svých dětí přemýšlet komplexněji a se zaměřením na budoucnost. 

Zatímco reálný svět se za poslední desítky let markantně proměnil, český vzdělávací systém v mnohém zamrzl, což je výzva nejen pro školství, ale i pro rodiče, kteří mohou v mnohém svým dětem pomoci i sami. 

První větší změny české školství čekají v roce 2025, kdy začnou platit nové osnovy výuky na základních a v mateřských školách. Nové osnovy už po dětech nebudou chtít jen znalosti, ale hlavně dovednosti. Obecně už ve školním curriculu jsou dány klíčové kompetence, které by se měly promítat do výuky. Jsou to kompetence k učení, řešení problémů, komunikativní, sociální a digitální schopnosti. 

„Problém ale je, že řada učitelů a učitelek je neumí zakomponovat do výuky tak, aby se děti učily nějaký předmět a u toho zároveň rozvíjely jednu či více těchto kompetencí. A pokud jim zbyde čas, kterého je obecně velmi málo, zvláště pak na druhém stupni, věnují se klíčovým kompetencím bokem nebo vůbec,“ vysvětluje Kavková, proč reforma rámcových vzdělávacích programů snižuje rozsah učiva ve prospěch rozvíjení dovedností potřebných pro dnešní dobu. 

Dnešním absolventům škol podle Kavkové chybí sebedůvěra, samostatnost při rozhodování, sebeřízení, kritické myšlení, práce s informacemi a sebereflexe. A právě to jsou dovednosti, na které se v rozvoji svých dětí mohou zaměřit od útlého věku i jejich rodiče. 

Obecně by se podle ní žáci a žákyně potřebovali více potkávat s reálným životem a u každého předmětu přemýšlet o tom, proč se ho vlastně učí, v čem jim v životě pomůže a jak ho můžou zužitkovat. Je nutné dětem vysvětlovat, proč je daná věc důležitá a jak se jim bude v životě hodit.

Podle Olivové jsou mezi školami obrovské rozdíly. „Některé školy mají skvěle postavené aktivity, žáci a žákyně získávají různou praxi z reálného života, chodí na stáže, besedy, mají předměty, které jsou projektově zaměřené a podporují iniciativu a podnikavost žáků, a někde nemáte téměř nic,“ konstatuje a s Evou Kavkovou se shodují na tom, že stěžejní je vše reflektovat.

„Platí to samé, co jsem řekla u kroužků – je hodně důležité, aby se rodiče s dětmi partnersky bavili, pátrali po tom, co je baví či nebaví a proč. Také aby je vedle školy i oni učili kritickému myšlení a práci s informacemi,“ vysvětluje Kavková.

S dovednostmi podle Martiny Olivové souvisí i proměna role žáka ve vzdělávacím procesu. „Měli bychom děti vést k aktivnímu zapojení, posilovat jejich vnitřní motivaci, přenášet na děti odpovědnost za výsledky svého vzdělávání. V tom se osvědčují nové metody výuky, aktivizující výuka a více samostatné práce spíš než výklad učitele.“

Rodiče v tom podle ní mohou sehrát roli například v tom, že se nebudou pídit jen po známkách jako výsledku vzdělávání, ale naopak se budou zajímat o to, co se dítě naučilo, jak tuto dovednost může použít, jak něco rodičům umí vysvětlit, jak si poradí ve složitější situaci, jak zvládá samostatně fungovat například v cizí zemi na dovolené a podobně. 

Olivová podotýká, že tento přístup ovšem předpokládá kromě proměny školství také změnu společenskou, včetně edukace rodičů a společenské debaty o tom, jak budeme vzdělávat děti v budoucnu, co by měl umět absolvent toho či onoho stupně školy. „Abychom nevedli debaty jen o výši rozpočtu a platech učitelů. Problémy českého školství totiž nevyřeší jen více peněz v rozpočtu,“ uzavírá. 




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Более 6 миллионов жителей Московского региона выбрали электронные трудовые книжки

С начала 2024 года более 2,5 тысячи многодетных мам в Московском регионе досрочно вышли на пенсию

Социальный фонд оказывает помощь эвакуированным жителям Курской области

Новые звезды артистов, дизайнеров и предпринимателей зажглись на IV Фестивале “Красивый бизнес России – Мода. Музыка. Кино”


Дети-пациенты посетили спортивный развлекательный комплекс

Кайя Гербер снялась в новой кампании DKNY

Michael Kors представил осеннюю рекламную кампанию

Косметолог Мадина Байрамукова: какие процедуры стоит сделать после лета


Boeing ‘humiliated’ over upstart rival SpaceX rescuing stuck astronauts | Reporter Replay

Deontay Wilder Rules Out Incredible Comeback Fight Offer: “Not Interested”

Camp Abilities closes out successful summer

Illegal migrant, caught and released at border, convicted of sex crimes against Virginia child


За поворотом прошлое....

После ДТП с маршруткой в больнице остаются три пассажирки

Все в домике...

На неделю введут реверс на мосту через Чусовую на трассе Р-242 в Свердловской области


INCUBO M: Horror Adventure появилась в Google Play

Valve's Deadlock has finally been announced, and it's as much a MOBA as it is a shooter

After 20 years of patience and negotiations, RPG veteran Brian Fargo managed to buy back a lost haul of memorabilia from Fallout, Baldur's Gate, and more: 'It was like a very exciting version of Storage Wars'

Feral Interactive объявили о бета-тесте мультиплеера для Company of Heroes на Android



Подбор персонала через кадровое агентство: преимущества и особенности

Более 6 миллионов жителей Московского региона выбрали электронные трудовые книжки

Социальный фонд оказывает помощь эвакуированным жителям Курской области

Амбассадор фонда без кистей рук установил мировой рекорд в дисциплине стронгмен




В Теплом Стане пройдет фестиваль «Верные друзья»

Более 6 миллионов жителей Московского региона выбрали электронные трудовые книжки

Новые звезды артистов, дизайнеров и предпринимателей зажглись на IV Фестивале “Красивый бизнес России – Мода. Музыка. Кино”

Сергунина: Более 100 событий вошло в детскую программу московской недели кино


Аделина Панина: какие числа считаются магически опасными

Родители массово жалуются на трудности с переходом детей в десятый класс

ВТБ: Мошенники стали представляться сотрудниками Госархива

«Настоящий кошмар». Дешевле всего снять квартиру в Нахимовском и Балаклавском районах Севастополя


Рублев всухую обыграл Уайлда в первом круге US Open-2024

Теннисист Рублев вышел во второй раунд US Open

Рублев пробился во второй раунд US Open

Россиянин Рублев уверенно победил бразильца Уайлда на старте US Open


Московская компания разработает проект благоустройства набережной в Чите

Истра стала одной из победителей конкурса исторических поселений и малых городов

«Ъ»: Стратегический партнер РФ разворачивается лицом к США

Медвежонок парализовал движение на трассе М-11 Москва – Петербург


Музыкальные новости

Тимати раскрыл, действительно ли мнение его мамы играет решающую роль в выборе возлюбленной

Тутта Ларсен сняла фильм о необычной семейной паре из Череповца

Многодетные женщины. Уроки "Семьеведения" от Тепляковой до Самойловой (жены Джигана)

«Сумасшедшие вещи»: Тимати рассказал, как строит отношения с женщинами



Подбор персонала через кадровое агентство: преимущества и особенности

С начала 2024 года более 2,5 тысячи многодетных мам в Московском регионе досрочно вышли на пенсию

Социальный фонд оказывает помощь эвакуированным жителям Курской области

Амбассадор фонда без кистей рук установил мировой рекорд в дисциплине стронгмен


Премьер Михаил Мишустин посетит в понедельник Калугу

Генерал армии Виктор Золотов принял участие в заседании национального антитеррористического комитета

В Wildberries озвучили причину приостановки иска Бакальчук о разводе

Владимирские туристы могут путешествовать по древнейшему городу Верхневолжья с новым цифровым аудиогидом МТС


Сотрудники ОМОН Росгвардии в Москве оказали помощь пострадавшему в ДТП мужчине

Более 150 студентов в этом году прошли практику в «Автодоре» и дочерних организациях

Мотоцикл и автомобиль столкнулись на Новом Арбате

Евгений Серебряков*, подозреваемый в подрыве автомобиля в Москве, внесен в список террористов – Росфинмониторинг


Филиал Национального центра «Россия» появится в Иркутске

При посредничестве Москвы: Армению и Азербайджан ждет нормализация отношений

Бывший премьер РФ рассказал, что отличает Путина от его предшественников

Национальный центр «Россия». Всё только начинается!





Главный врач клиники АйМед Элина Санторо: что делать с «полопавшимися» сосудами

Ефимов: новые предприятия, объекты образования и медицины возведут на севере Москвы по программе КРТ

С грязными ногами на общий диван в приёмном отделении больницы. Что это, особенность культуры? Или бескультурие

Колоноскопия пройдет без боли: о правилах подготовки к процедуре рассказал гастроэнтеролог Садыков


Зеленский признал, что некоторые обещания Запада перед Киевом не реализуются месяцами

Зеленский в Киеве срочно заговорил о «справедливом» мире с Россией


Объявлены судьи на матчи 3-го тура группового этапа Пути РПЛ Кубка России

Во дворах неинтересно: как в Крыму создали тренд на дружелюбный ЖК

ПРАВОПОРЯДОК НА ФУТБОЛЬНЫХ МАТЧАХ РПЛ ОБЕСПЕЧИЛИ РОСГВАРДЕЙЦЫ В МОСКВЕ

«Родина» упустила победу над «Ротором», пропустив на 83-й минуте матча Первой лиги


Лукашенко заявил о желании возобновить сотрудничество с Молдовой



Собянин: Территории более 120 школ и детсадов благоустроены в этом году

Собянин: получатели повышенных московских грантов на тестирование инноваций приступили к испытаниям

Сергей Собянин: Стандарт оказания медпомощи стал выше

Сергей Собянин: Москва — лидер российского кинопроизводства


Россиянам будут давать гранты на устойчивое развитие заповедных территорий

Очаровательная коллекция детской посуды в Fix Price

"Родина": 55% москвичей готовы переплатить до 10% за квартиру рядом с лесопарком

Неделя финансовой грамотности научит, как сберечь и приумножить свои капиталы


Медвежонок парализовал движение на трассе М-11 Москва – Петербург

Московская компания разработает проект благоустройства набережной в Чите

Истра стала одной из победителей конкурса исторических поселений и малых городов

Сложная схема Москвы по обмену с Западом замороженными активами не достигла поставленных целей


Вильфанд предупредил о жаре в более чем 15 регионах России

В Архангельске подвели итоги работы Всероссийского медицинского трудового проекта Российских студенческих отрядов «Коллеги»

Архангельская область выбилась в передовики по развитию туризма

Архангельская теннисистка взяла бронзу всероссийского турнира


Еженедельный вестник катастроф

Акция-настроение «С книжных страниц – на большой экран»

Литературный агент для Писателей и Поэтов.

В Крыму трое мужчин избили подростков из-за мяча, попавшего в автомобиль


Что нужно сделать с автомобилем перед продажей: несколько важных советов

17 школ Химок вошли в топ лучших в Подмосковье

Киселева: РФ должна защитить интересы отечественных кинопроизводителей

Дополнительные «Сапсаны» запустят между Москвой и Петербургом к 1 сентября












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
US Open

Шелтон о достижениях Тима на «Больших шлемах»: «Четыре финала и титул – то, о чем дети могут только мечтать. Я имею в виду себя, это было не так давно»






РСХБ: сельское население – ключ к решению демографического вопроса в стране

Что нужно сделать с автомобилем перед продажей: несколько важных советов

«Ъ»: Стратегический партнер РФ разворачивается лицом к США

Нижегородские специалисты продолжают поэтапные обследования искусственных дорожных сооружений