Haščák byl definitivně zproštěn obvinění v kauze Gorila. Vrátí se do vedení Penty?
Soud v Bratislavě zrušil tento týden trestní stíhání spoluzakladatele slovensko-české finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka a dalších šesti osob v ostře sledované korupční kauze Gorila. Podle Haščákova obhájce Martina Škubly znamená rozhodnutí bratislavské krajské prokuratury „definitivní konec tohoto případu“.
Své tvrzení Škubla opírá o citaci z usnesení prokuratury o zrušení obvinění. Prokurátor totiž ve svém rozhodnutí napsal, že „usnesení vyšetřovatele nemá oporu v důkazech“. Škubla Forbesu upřesnil, že usnesení má více než 140 stran.
Hospodářské noviny, které o zrušení obvinění informovaly jako první, upozorňují i na to, že vyšetřovatelka Martina Babacsová měla mít v době vznesení obvinění přerušený výkon funkce policistky, a nedisponovala proto pravomocí vyšetřovatelky. Ve stejnou dobu byla totiž obecní poslankyní.
Haščák odstoupil v prosinci roku 2020 ze všech vedoucích funkcí v Pentě poté, co ho zadržela policie a prohledala kanceláře jeho společnosti. Zůstal však spolumajitelem investiční skupiny, přičemž manažerské povinnosti po něm převzal britský podnikatel a menšinový akcionář Penty Iain Child.
Haščák převedl svá majetková práva na svěřenský fond s názvem T69, jež vlastní jeho manželka Valéria, která je právničkou specializující se na obchodní právo, a jejich dva nezletilí synové.
Valéria Haščáková je nyní jednou z nejbohatších Slovenek, neboť spravuje majetek v hodnotě nejméně 1,43 miliardy eur. Právní tahanice se na výsledcích skupiny Penta nijak nepodepsaly. Společnost se nadále veze na vlně silného růstu, kdy v loňském roce dosáhla zisku více než půl miliardy eur a kumulovaných tržeb přesahujících devět miliard eur, což přispělo k růstu čisté hodnoty aktiv skupiny a tím i majetku Haščákové.
Stažení obvinění v kauze Gorila přiblížilo Jaroslava Haščáka k návratu do vedení Penty. Podle manažera vnějších vztahů Penta Investments Martina Danka se „v současné době nepřipravují žádné změny ve vlastnické struktuře skupiny“.
To, zda Haščák zvažuje návrat do vedení skupiny, Danko nepotvrdil ani nevyvrátil: „V tuto chvíli to nemohu komentovat. Je to čerstvá informace. Pokud pan Haščák učiní v tomto směru konkrétní rozhodnutí, tedy návrat do řídící struktury, bude o tom Penta standardně informovat.“
Kauza Gorila, která poškodila pověst Penty i Haščáka, se datuje do let 2005 a 2006. Podle spisu Gorila se měl Haščák v tomto období scházet v tajném bytě na Vazovově ulici v Bratislavě s různými slovenskými politiky a podnikateli a snažit se je ovlivnit. Spis Gorila byl zveřejněn v roce 2011 a jeho nahrávka o osm let později. Penta informace ze spisu o korupci od počátku popírala.
Případ se nejvíce zviditelnil na začátku prosince 2020, kdy policie provedla razii v Pentě a zadržela Haščáka. Ve vyšetřovací vazbě související s údajnou korupcí v kauze Gorila zůstal až do ledna 2021. Haščák obvinění odmítl a jeho právníci dosáhli kromě propuštění i omluvy ze strany slovenského státu.
Haščák navíc v minulých dnech podal žalobu, v níž se domáhá po státu náhrady škody za trestní stíhání, které proti němu bylo zahájeno na základě obžaloby z 1. prosince 2020. Toto obvinění bylo pro nezákonnost později zrušeno Generální prokuraturou Slovenské republiky.
Obviněný podnikatel původně požadoval od státu omluvu za své stíhání a umístění do vazby, které generální prokuratura označila za nezákonné a neoprávněné. Haščákovo trestní stíhání zrušil generální prokurátor Maroš Žilinka 31. srpna 2021, přičemž Haščák požadoval omluvu od ministerstva spravedlnosti. Pokud by ji nedostal, měl podle Denníku N požadovat odškodnění ve výši nejméně 13,5 milionu eur.
Stát se nakonec v září roku 2022 prostřednictvím ministerstva spravedlnosti Haščákovi omluvil za „nezákonná rozhodnutí a postupy vyšetřovatelky NAKA Martiny Babacsové, státního zástupce ÚOOZ Ondreje Repy a soudkyně Specializovaného trestního soudu Pamely Záleské, na základě jejichž jednání byl nezákonně zadržen, obviněn a vzat do vazby“.