Добавить новость
ru24.net
World News in Czech
Ноябрь
2024

Revoluce se nekoná. iPhone 16 Pro Max je spíš vylepšená patnáctka. Stačí to?

0

Uplynulý měsíc jsme strávili testováním nového vlajkového telefonu od Applu, konkrétně s jeho provedením Max. Jaký je celkový dojem a jak dopadá ve srovnání s předcházející generací?

Letošní vlajkové telefony Apple, tedy iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max, představují krásný a mimořádný kus hardwaru, což ale není nic, co bychom od momentálně opět nejhodnotnější značky světa nečekali. Ta pravá otázka zní jinak. Stojí za to na přístroje s cenovkou od zhruba třiceti do padesáti tisíc korun upgradovat, nebo se vyplatí počkat na další generaci?

Normální Pro verze a Max se tentokrát liší více navenek a méně uvnitř. Oba telefony sdílejí mimořádně výkonný mobilní 64bitový ARM čip – A18 Pro a 8 GB RAM (kvůli potřebám AI), stejné fotoaparáty, a dokonce inovovaný teleobjektiv, respektive pětinásobný periskopový „tetraprism“ objektiv. U předchozí generace si Apple špičkový teleobjektiv nechával jen pro Max verze.

Ostatní parametry, až na výdrž baterie, kde verze Max citelně předčí všechny ostatní iPhony včetně svého menšího bráchy, jsou do značné míry srovnatelné.

Jenže pak je tu velikost, a zde je rozdíl citelný. Max verze disponuje monstrózním 6,9palcovým displejem, ale nepředstavuje jen skokový rozdíl oproti běžné Pro verzi s 6,3palcovým displejem, ale také viditelný – viz naše fotografie – rozdíl oproti 6,7palcovému loňskému iPhonu 15 Pro Max.

iPhone 15 pro Max vs. iPhone 16 pro Max

Více neznamená nutně lépe. Na displeji se sice skvěle čtou například texty za jízdy, telefon ale také trochu přestává být pohodlný do ruky, obzvláště pokud si k němu pořídíte ještě ochranný obal, a na řadu činností je to už vyloženě obouruční záležitost. Apple si je tohoto faktu zjevně vědom a snažil se efekt zmírnit alespoň tenčím titanovým rámečkem. Váhový rozdíl je oproti tomu pocitově minimální.

Nový iPhone ve verzi Pro Max není proti předchozí generaci jen větší, ale také by měl být o poznání odolnější, odvahu testovat jsem to ovšem neměl. Podle Applu je nový displej Ceramic Shield o 50 % odolnější než u patnácté generace.

Zařízení také prošlo testováním v trochu náročnějších podmínkách a získalo tak certifikát pro stupeň krytí IP68. Znamená to, že je bezpečné přístroj používat i ve velmi prašném prostředí a měl by bez úhony přežít půl hodiny ponořený ve vodě v hloubce do jednoho a půl metru.

Co se týče funkčnosti, je displej s předchozí generací srovnatelný, respektive nezískal žádný upgrade. Tedy až na jeden malý, ale pro někoho podstatný detail: jas displeje je totiž nyní možné snížit až na neuvěřitelný 1 nit. Můžete tak v noci sedět vedle řidiče autobusu nebo doma v posteli a vůbec nerušit osobu vedle vás světlem z mobilu.

Podobných nenápadných detailů, které zlepšují celkový dojem z užívání, má přístroj více, od výdrže baterie – v plném aktivním provozu okolo sedmnácti hodin a někdy i více – přes výbornou kvalitu nahrávaného zvukového záznamu, což je věc, kterou ocení každý novinář, až po prvek, který při uvedení vzbudil nejvíce kontroverze, tedy další nové tlačítko Camera Control pro intuitivní ovládání fotoaparátů (chvilku ale trvá, než si na něj zvyknete).

Jde o hardwarové tlačítko, které za pomoci vibrační odezvy emuluje chování ovládací spouště a joysticku fyzické zrcadlovky. Umožňuje spouštět fotoaparát a video bez přepínání na displeji a zoomovat pouhým posouváním prstu. Tlačítko je navíc programovatelné: jeho funkci můžete nahradit za jinou.

Foto Apple

Pokud jste fanoušky obalů nebo jen nemáte rádi, když vám kluzké kovové tělo telefonu vypadává z ruky, doporučujeme kvůli tomuto novému ovládacímu prvku sáhnout přes vyšší cenu po originálním Apple obalu.

Obaly třetích stran na místě tohoto trochu sofistikovanějšího tlačítka obsahují pouze výřez, se kterým se celé jeho kouzlo trochu vytrácí, zatímco Applu se podařilo novou funkcionalitu přenést i do obalu. Pocit z práce s tlačítkem na holém telefonu je ale přece jenom lepší.

Pokud pomineme umělou inteligenci Apple Intelligence, která přijde do Evropy až příští rok v dubnu, a navíc nejspíš jen pro vyvolené národy, je hlavním lákadlem iPhone 16 Pro Max jeho multimediální výbava. Dostal řadu vylepšení fotoaparátu, počínaje novým 48MP fusion fotoaparátem, který je navržen tak, aby rychleji načítal data. Výsledkem by mělo být nulové zpoždění závěrky a rychlejší zaostřování.

Fotoaparáty telefonu patří momentálně k absolutní špičce toho, co si v mobilním segmentu můžete pořídit, náskok ale není tak velký jako jiné roky. iPhone 16 Pro Max disponuje novým 48Mpx ultrazoomem, což je oproti loňskému modelu nárůst o brutálních 36 Mpx.

(Fotografie mohou být ovlivněny kompresí.)

Oproti vlajkovým lodím konkurence Apple na první pohled trochu ztrácí pomyslný edge a foťáky začínají být zdánlivě velmi srovnatelné. Je zde ale stále jedna zásadní výhoda, a to je asi nejrealističtější barevné podání. Záleží tedy na tom, co preferujete.

Apple ale myslí i na fanoušky upravené reality a v šestnácté řadě tu přibyla možnost jednoduše měnit barevné vyznění fotografie pomocí takzvaných fotografických stylů. Měnit lze celé fotografie nebo jen klíčové detaily, jako je odstín pleti.

Nový Max dostal také rychlejší „závěrku“, což rozhodně oceníte při focení sportu, zvířat a dalších rychle se pohybujících objektů. Pozor, ani tak to automaticky neznamená ostré snímky (viz bleskový záběr rychle odjíždějícího vlaku), výsledek bude ale pravděpodobně lepší než s většinou konkurence.

Verdikt

iPhone 16 Pro Max je mimořádný telefon a pravděpodobně to nejlepší, co si můžete momentálně pořídit, pokud nejste příznivci skládacích přístrojů. Pokud jde o procesorový výkon (u grafiky už je to o maličko slabší), výdrž baterie, celkovou kvalitu fotoaparátů, nahrávání zvuku a vůbec pořizování a transfer multimediálních záznamů, ale také odolnosti, když nepočítám vyloženě outdoorové a pracovní přístroje, nemá iPhone 16 Pro Max moc konkurenci.

Když k tomu přidáme tradičně excelentní haptickou odezvu a fakt, že řady zdánlivě drobných zlepšení, jako je vylepšená Siri, drobné perky operačního systému iOS 18.1 (například možnost nahrávat telefonní hovory a ukládat je do poznámek) či jakákoli absence přehřívání, jsme se navíc v recenzi ani nestačili dotknout, máme zde přístroj, který si svou cenovku rozhodně zaslouží.

Dali bychom telefonu sto procent? Bohužel zatím ne. Přístroj připomíná spíše patnáctou generaci vyladěnou k dokonalosti. Telefonu chybí nějaký „wow efekt“. Možná by to bylo jiné, pokud by na něm pro nás byla dostupná Apple Intelligence, ta ale do Evropy dorazí nejdříve v dubnu, a to navíc nejspíš jen na největší evropské trhy.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Юлия Путинцева поднялась в рейтинге WTA после турнира в Аделаиде






Овчинский: В 2024 году павильон «Макет Москвы» посетили более 430 тысяч человек

Путин на следующей неделе проведет совещание по развитию Крыма и Севастополя

В мире: Россия возвращает Афганистан в Большую Евразию

Возгорание в московской клинике: пациент погиб из-за курения в постели