Klimatický summit odhalil sedm měst s nejvíce emisemi. Šest z nich je v Číně
Města v Asii a Spojených státech produkují nejvíce skleníkových plynů, které přispívají ke změně klimatu, přičemž Šanghaj je podle nových dat největším znečišťovatelem. Tato data, která kombinují vědecká pozorování a umělou inteligenci, byla zveřejněna na klimatickém summitu OSN v Baku v Ázerbájdžánu.
Státy na tomto summitu se snaží stanovit nové cíle pro snižování emisí a dohodnout se na částkách, které bohaté země zaplatí za podporu globálního úsilí. Data přicházejí v době, kdy klimatologové a aktivisté stále více vyjadřují frustraci nad neschopností světa omezit používání fosilních paliv, která ohřívají planetu, a regulovat země a společnosti, jež je podporují.
Podle nových dat, která byla v pátek zveřejněna na COP29 organizací spoluzaloženou bývalým americkým viceprezidentem Alem Gorem, produkuje sedm států nebo provincií více než jednu miliardu metrických tun skleníkových plynů ročně. Všechny jsou v Číně, s výjimkou Texasu, který je na šestém místě.
Šanghaj vypustila 256 milionů metrických tun skleníkových plynů, což ji řadí na první místo mezi městy a přesahuje emise celých zemí, jako jsou Kolumbie nebo Norsko. Tokio s 250 miliony metrických tun by se, pokud by bylo samostatnou zemí, zařadilo mezi čtyřicet největších znečišťovatelů. New York City se 160 miliony metrických tun a Houston se 150 miliony metrických tun by se umístily mezi padesáti největšími zeměmi podle emisí. Soul v Jižní Koreji je na pátém místě mezi městy s emisemi 142 milionů metrických tun.
Čína, Indie, Írán, Indonésie a Rusko zaznamenaly největší nárůst emisí v období 2022 až 2023, zatímco Venezuela, Japonsko, Německo, Spojené království a Spojené státy dosáhly největšího poklesu znečištění.