Добавить новость
ru24.net
World News in Czech
Декабрь
2024

Češi by chtěli vytápět zeleně. Bez státu se jim do kotlů ale investovat nechce

0

Jak se dnes Češi stavějí k ekologii? Čím doma topí a jsou ochotní investovat do zelenějšího řešení? To a mnohem více se dozvíte v nové epizodě podcastu Forbes BrandVoice, ve které představí nejen výsledky vlastního výzkumu Zdeněk Kubena, ředitel výzkumu společnosti Knowlimits, a Zdeněk Lyčka, prezident Asociace podniků topenářské techniky a člen prezidia Cechu topenářů a instalatérů ČR.

Česko bylo vždy převážně uhelná země. Vyplývalo to z místních uhelných zásob i nedostatku jiných tuzemských surovin. S větším akcentem na zelené technologie v rámci boje s klimatickými změnami se nicméně tento přístup postupně mění. I když jen částečně.

Vyplývá to minimálně z výzkumu, který letos v dubnu provedla společnost Knowlimits. „Z výzkumu nám vychází, že zhruba 32 procent obyvatelstva používá k vytápění plyn, třicet procent zdroje centrálního vytápění a osmnáct procent se přiznalo k tomu, že vytápí pevnými palivy. Teprve zbytek pak využívá různá ekologická řešení,“ popisuje v podcastu Forbes BrandVoice výsledky ředitel výzkumu Knowlimits Zdeněk Kubena.

I když nyní stále značná část obyvatel využívá kotle na pevná paliva, situace není tak dramatická jako před dvaceti či třiceti lety. „Dříve byly zdroje tepla velmi jednoduché a velmi levné. Paliva nikdo neřešil a lidé opravdu spalovali, co se dalo,“ říká Zdeněk Lyčka, prezident Asociace podniků topenářské techniky a člen prezidia Cechu topenářů a instalatérů ČR.

„Dnes už to není možné. Od přelomu nového tisíciletí platí nové normy, kotle jsou čím dál složitější, a hlavně háklivější na různá paliva. Takže komunální odpad či plasty v novém kotli nespálíte anebo ho do tří let zničíte,“ dodává.

Co do typu vytápění se nicméně situace v Česku mění velmi pozvolna. Podle výsledku výzkumu plánuje ekologičtější zdroj jen nějakých devět procent obyvatelstva. „Přitom zhruba šedesát procent populace deklaruje, že jim jde o ochranu životního prostředí,“ říká Kubena.

Hlavní důvod jsou finance. „Ti, co jsou sociálně silnější, tu změnu už provedli, popřípadě o ní uvažují. Jsou ochotní do toho investovat. Ale většina obyvatel s tím má problém, pokud to pro ně nebude zvýhodněno nebo to pro ně nebude výhodné,“ dodává.

Investice do nového typu vytápění je totiž poměrně finančně náročná. Například přechod na nový kotel na biomasu může podle Lyčky vyjít na osmdesát až sto tisíc. Pokud by ale chtěla domácnost začít topit pomocí tepelného čerpadla, může se připravit na investici i ve výši tří set tisíc korun.

Pokud vás zajímají další výsledky z výzkumu společnosti Knowlimits nebo další detaily o tom, jak dnes Češi topí, poslechněte si celý podcast BrandVoice.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

Аделаида (ATP). 2-й круг. Пол сыграет с Гинаром, Оже-Альяссим – с Казо, Шаповалов встретится с Гироном, Корда – с Давидовичем-Фокина






Туристка из Испании решила искупать слона в Таиланде и не выжила

Сотрудники ГИМС обеспечили безопасность на водных объектах в новогодние каникулы

МЧС Москвы напоминает правила безопасности во время зимней рыбалки

Эксперт оценила современное здание нового корпуса Кадетской школы