Mezi parfémy a uměním. Jak se žije tvůrci vůní v Česku?
Jakub Hiermann má jednu z nejvzácnějších profesí v Česku. Je parfumérem, tedy tvůrcem unikátních, luxusních vůní. Svůj obor se naučil během života v Londýně, později byl spoluzakladatelem parfémového domu Pigmentárium. Nyní působí pod svým jménem a vytváří parfémy, které jsou na pomezí mezi užitým předmětem a artefaktem.
J. F. Hiermann. Jméno vyryté na flakonu, který by dozajista obdivoval i Pierre Hardy, designér unikátních obalů pro parfémy Hermés. Za tímto ale stojí Václav Mlynář, kreativní šéf sklárny Bomma. Celý produkt je velmi exkluzivní, otevřete na poměry parfému mohutnou papírovou krabici a uvidíte nálepku se skarabeem. „Ten je pro štěstí,“ vysvětluje parfumér.
F. znamená Florian, což je Jakubovo druhé jméno, a evokuje, stejně jako celá estetika, mystickou Prahu začátku dvacátého století, Gustava Meyrinka a okultismus.
Samotná náplň flakonu existuje ve dvou variantách: k dispozici je vůně Nirvana a Amulet. Cena každé z vůní se blíží nebo přesahuje dvanáct tisíc korun. Oproti parfému, který Jakub Hiermann vytvořil s Ronym Pleslem, je to ale pakatel.
Jak se v Česku dá uživit výrobou parfémů a jak k vůním samotným vůbec přistupujeme? Je cena přes deset tisíc korun za parfém adekvátní? Dozvíte se v novém díle podcastu Forbes Life!