Добавить новость
ru24.net
World News in Czech
Декабрь
2024

Jak chutná Kodaň? Potěší vás smørrebrød, street food, mořské plody i hot dogy

0

V zimních měsících vám dánská metropole nastaví ještě líbeznější tvář. Všude jsou rozvěšená malá světýlka doplněná živými větvičkami, které lemují výlohy, a lékořice voní i z toho nejzapadlejšího koutu. A neucítíte jenom ji. Báječná fúze všech možných esencí jenom dosvědčuje, že pokud máte v oblibě zajímavé gastro koncepty, jste na správném místě.

Zatímco v minulosti zdejší kanály brázdili námořníci a v místních vykřičených domech se schovával Hans Christian Andersen, aby mohl v klidu psát své knihy, dnes je Kodaň především přístavem dobré zábavy, jídla, kultury a nákupů, což je ostatně také doslovný překlad do češtiny.

Ačkoli Dánové neznají slovíčko prosím, zdvořilost je jejich každodenním doplňkem. Svoji zemi milují a nebojí se to dokázat, třeba tak, že malé vlajky zapíchnou i do bedýnek se zeleninou na tržišti. 

S patřičnou hrdostí vám také naservírují delikatesy, díky kterým se vám na duši zabydlí to pravé nefalšované hygge. Velkou výhodou je, že je zde prakticky nemožné narazit na nekvalitní podnik. Skoro všude uvidíte jako jednotnou mantru nápisy økologisk nebo organic.

Pro lepší orientaci ale přinášíme tipy na místa, která skutečně stojí za návštěvu. Dost možná ne jedinou. Pro jistotu si ale u všech vybraných podniků dopředu projděte jejich aktualizované otvíračky. V Dánsku je velmi časté, že v neděli i pondělí mají zavřeno.

Aamanns 1921

Těžce vyslovitelný název smørrebrød znamená máslo a chléb. Tady se mu často říká „sendvič s otevřenou tváří“. Naše české chlebíčky můžeme s nadsázkou považovat za takové lehce vzdálené příbuzné.

První smørrebrødy vznikly už v devatenáctém století. Tehdy si zemědělci i dělníci balili chleba a k němu přihodili zbytky z předchozí večeře. Toto rafinované využití potravin do poslední ingredience se udrželo i do našeho století. Dnes má ovšem mnohem sofistikovanější podobu. 

Základem je stále krajíc obvykle tmavého žitného chleba neboli rugbrød, na něj se maže tenoučká vrstva másla (Dánové zásadně používají jenom solené) a následně už se skládají další komponenty. V Aamanns 1921, kterou provozuje restauratér a televizní šéfkuchař Adam Aamann, vám naservírují mimořádnost na každém plátku chleba.

Velkorysý prostor, který obepíná zrcadlová jídelna, mramorové stoly a vysoké stropy, evokuje skutečně královskou hostinu. Ochutnat můžete nejrůznější druhy. Osobně fandím kombinaci speciálně nakládaného sledě s crème fraiche, piklovanou cibulí, mikrogreens a chrpami. 

Niels Hemmingsens Gade 19-21

Atelier September

Foto Atelier September

Útulný prostor, kam se každý rád na chvilku schová, založil kodaňský šéfkuchař Frederik Bille Brahe. Často ho v podniku potkáte, i když má zrovna volno. Poznávacím znamením je modrá vysoká bucket čepice a kabát s výraznými zlatými knoflíky. Dost možná se s vámi sám dá do řeči.

Atelier September dokázal elegantně propojit typicky nadčasový minimalismus s lehkým odkazem na minulost. Prostor je totiž v bývalém starožitnictví. Srdce podniku tak tvoří především otevřená kuchyně, vzdušný interiér, stoly či nábytek z blešího trhu a zdravá, dostupná kuchyně pro všechny.

S žádnou komplikovanou okázalostí proto nepočítejte. Očekávat naopak můžete velmi uvolněnou atmosféru, díky níž se zde budete cítit jako na návštěvě u přátel. Jednoduchá upřímnost spolu s prvotřídní kvalitou potravin i zpracováním funguje vždy.

Osobně doporučuji vyzkoušet bílý skyr s granolou a mrkví v medu nebo cuketou naloženou ve sladkém sirupu. Minout by vás neměl ani avo toast pokapaný citrusovým olejem, který majitel směle označuje jako nejlepší v celé Kodani. 

Kronprinsessegade 62

Alchemist

Foto Alchemist

Místo pro všechny odvážné, kdo mají otevřenou mysl a chtějí opulentní zážitek, který je vystřelí až do vesmíru. Podnik oceněný dvěma michelinskými hvězdami je na seznamu padesáti nejlepších restaurací na světě a byl by hřích ho nenavštívit.

Má to ovšem jeden háček. Restaurace je natolik oblíbená, že se na degustační menu, které stojí 5600 DKK (tedy zhruba 18 480 korun), kupují vstupenky, ideálně tři měsíce dopředu. Šéfkuchař Rasmus Munk a jeho tým kreativitou rozhodně nešetří a v bývalé dílně na výrobu kulis pro Královské dánské divadlo předvádí neskutečná kouzla.

Pokud se sem dostanete, zažijete báječnou krasojízdu plnou zábavných, někdy až bizarních tvarů nebo skupenství. Ochutnávkové menu se čas od času mění, ale obvykle vždycky čeká drink s bioluminiscentní látkou z medúzy, který ve tmě svítí, nebo nápoj z králičích uší.

Samozřejmostí jsou také zkumavky, transparentní pytlíky s ochutnávkovým soustem třepetající se nad hlavami návštěvníků, portrét Andersena z bylinek, které se rozpustí po zalití polévky, nebo sněhová koule chutnající po zralém rajčeti. Zde se také mimo jiné pracuje s psychikou strávníků.

Třeba tím, že jim podávají zmrzlinu připomínající kapku krve s přiděleným QR kódem odkazujícím na informace o dárcovství orgánů nebo stříbrná žebra potažená tenounkou vrstvičkou bio králičího masa připomínající hladomor.

Hra s posouváním hranic nejen v gastronomii tady jede ve velkém, a tak se můžeme jenom těšit, co ještě vymyslí. Ostatně jak říká sám Munk: „Jídlo je mnohem více než jenom vaření něčeho dobrého.“

Refshalevej 173C

La Banchina

Dávat si zrovna v Dánsku pokrmy inspirované italskou kuchyní může znít trošku obskurně. Ale jakmile vstoupíte a ochutnáte, všechno bude dávat smysl. Podnik vytvořil Christer Bredgaard, jenž zrenovoval opuštěnou dřevěnou budovu, která kdysi sloužila jako čekárna na trajekt pro dělníky pracující v loděnicích.

Chill, skvělé jídlo a zvuk moře. Naprosto dokonalá zašívárna od ruchu. La Banchina je pro turisty pořád ještě tak trochu skrytý klenot, ale místní se zde cítí jako ryby ve vodě. Dokonce doslova. Součástí restaurace je i dřevěné molo, z něhož je možné skočit rovnou do moře. A potom zalézt do sauny s bezvadným výhledem na přístav.

Tu si ale dopředu rezervujte, většinou bývá nabitá. Je totiž jenom pro osm osob. Podnik poslední dobou roste na oblibě a stává se z něj nejmódnější záležitost v Kodani. Ráno si zde můžete dát skořicového šneka, k obědu pak zase třeba jemný krém z topinamburů nebo senzačně ugrilované ústřice s pečenými bramborami doplněnými ančovičkami. A večer? Ten zakončete klidně sklenkou vína při západu slunce. 

Refshalevej 141

DØP Hotdog

Foto DØP Hotdog

Zamířit k pouličnímu stánku a vybrat si hot dog nebo spíše dánsky Pølser je skoro až nutnost. Během první světové války se obdoba dnešního párku v rohlíku rozmohla nejdříve v Německu, později také ve Švédsku a Norsku. Do Dánska tato easy street pochoutka s velkou slávou dorazila po roce 1920.

Prodej párků začínal velmi skromně. Prodejci měli tehdy k dispozici malé dřevěné vozíky s koly a jen ti bohatí měli k dispozici také přístřešek. Dnes se z tohoto jídla stal takřka symbol Dánska. Často se vám naskytne pohled na Dány jedoucí svižně na kole a v jedné ruce ležérně drží svůj párek v rohlíku. 

V současnosti také za vytuněný Pølser dáte klidně v přepočtu i tři sta korun. V DØP Hotdogu ochutnáte párek v rohlíku v top (organic) kvalitě. Ani vegani nebudou ochuzeni, k výběru jsou i rostlinné alternativy včetně omáček.

Fajnšmekři mohou zase sáhnout po speciálech, jako je hovězí klobása s tuřínovou kaší nebo párek z kozího masa doplněný o celozrnné pečivo se lněnými semínky. Tento stánek má dokonce jednu michelinskou hvězdu.

Købmagergade 52

Juno the bakery

Foto Juno the bakery

Jméno Emil Glaser není neznámé. Bývalý šéfkuchař prémiové restaurace Noma strávil celé dětství ve Švédsku a byl de facto „odkojen“ na skořicovokardamonových rolkách. V Dánsku mu začaly chybět. V roce 2017 si proto otevřel pekárnu. Prostor o 120 metrech čtverečních se nachází v přízemí pětipatrové obytné budovy v srdci kodaňské čtvrti Østerbro obrostlé zelení.

V této pekárně si zakládají na stoprocentní čerstvosti. Pečou proto i několikrát denně. Kvalita a mimořádná chuť se brzy rozkřikla, a tak ani usedlíkům nevadí každý den vystát frontu, která se často svíjí až kousek do další ulice. 

Nezapomeňte si nechat zabalit kváskový chléb a samozřejmě kultovní kardamon motance nebo pistáciové croissanty. V září tohoto roku se podnik stal nejlepší pekárnou v Kodani.

Århusgade 48

Banegaarden

Na počátku dvacátého století postavila společnost DSB (Dánské státní dráhy) devět velkých dřevěných stodol. Hlavním účelem bylo skladovat a sušit dřevo z nedaleké pily.

V padesátých letech ale dřevěné boudy už přestaly sloužit svému účelu a objekt zůstal opuštěn, což ve svůj prospěch využila příroda a stavby i přilehlé okolí pokryla divoká vegetace. Nový život místu vdechli zakladatelé Aarstiderne Søren Ejlersen a Thomas Hartung s podporou společnosti Realdania.

Dokázali vytvořit úžasnou oázu pohody. Už jediný vstup vás přenese do jiného světa. Zrenovované stodoly, skleník a více než 1,5 hektaru divoké přírody činí dnes z BaneGaardenu klidné útočiště a kulinářské centrum zaměřené na udržitelnost. Součástí je také pekárna PERRON nabízející řemeslné chleby, housky pečené na másle nebo křupavé pizzy. 

Atraktivní jsou ale především foodtrucky pokaždé s trošku jinou nabídkou. V létě tady frčí dlouhé víkendové brunche za zvuků živé hudby. Oblíbené jsou i obědy v přestavěném skleníku pojmenovaném jako BaneGaarden’s Summer Restaurant.

V zimním období je prostor určen především pro julemarkeder (vánoční trhy). Objevíte tady stánky plné punčů, pečených kaštanů, karamelových oříšků, skořicových šneků, ale také handmade výrobků nebo oblečení.

Otto Busses Vej 45

Glean

Ke každému food tripu se hodí nějaký dobře vychytaný dezert. Pro Dány jsou kromě lékořice, kterou zkouší propašovat skoro do jakéhokoli jídla, typické takzvané flødeboller neboli krémové kuličky, nápadně připomínající našeho indiánka, jenom jsou mnohem menší.

Rozkošné dezerty z Gleanu jsou unikátní, protože jsou komplet veganské a bezlepkové. Vyrábějí je z cizrnové vody, marcipánu a následné namáčí v kvalitní belgické čokoládě. Zaujmou i nápadité kombinace, jako je chia latté s pomerančem, yuzu se zázvorem a třpytivým jedlým prachem nebo mučenka se slaným karamelem.

Široko daleko v celé Kodani nenajdete obdobný brand. A oproti běžným variantám jsou tyhle kousky mnohem méně sladké. Obchůdek najdete v Torvehallerne, což je oblíbená krytá a prosklená tržnice, kde objevíte také čerstvé ryby, mořské plody, řezané květiny nebo koření.

Frederiksborggade 21

The Coffee Collective

Na tržišti v Torvehallerne se vyplatí zůstat o trošku déle. V klidu si sednout a dát si třeba super kafe. V tomto případě své kroky rozhodně nasměrujte k The Coffee Collective. V roce 2007 Klaus Thomsen, Peter Dupont a Casper Engel Rasmussen otevřeli malinkou pražírnu s cílem přinést Kodani něco speciálního.

O sedmnáct let později mají osm poboček a patří k nejuznávanějším výběrovým kavárnám. Jsou také známí pro své světlejší pražení a kyselejší kávy. A co víc. Tajemství přípravy si nechtějí nechat pro sebe a rádi vás do kávového umění zasvětí. I proto ve svých pražírnách často pořádají školení a workshopy.

Turistovi ale bohatě postačí, když si objedná flat white a barista mu už sám ochotně poví celý příběh. Doporučuju při odchodu neodolat a koupit si (alespoň) jeden pytlík kávy domů. Skvělá je například Espresso Blend s tóny sušeného jablka, švestky a oříškových pralinek.

Frederiksborggade 21 nebo Kristen Bernikows Gade 2




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Касаткина выходит в третий круг WTA-500 в Брисбене после трёхчасовой борьбы






Со 2 января в Москве изменилась стоимость проезда на городском транспорте

«РИА Новости»: средний курс доллара в 2025 году составит 101,8 рубля

Найроби планирует прямые рейсы в Россию для увеличения турпотока в Кению

На севере Красноярского края самолёт выкатился за взлетно-посадочную полосу