Proč si musíte přečíst poslední Espresso tohoto roku?
Famózní ráno! Je pondělí večer, z gramofonu se line fantastický Honza Smigmator, já tu koukám do posledního Espressa letošního roku a říkám si, že udělám něco, co ještě nikdo přede mnou – ohlédnu se! A není to tím, že jsem přejedený a chci se odkutálet do ložnice a zkusit Squid Game 2. Vskutku není. Je to tím, že jsem měl v roce 2024 to štěstí dělat na fenomenálních věcech a bez okolků využívám Espresso jako rekapitulaci. TLDR? Tohle je recap!
Máte 1 minutu?
Tady byl leden. Honza Bednář přiletěl z Miami do šedivé Prahy, kde teploměr hlásil minus tři, místo bikin se tu lidé toulali v oválných péřovkách, a on se mnou bůhvíproč nechal vytáhnout za dvěma brilantními zástupci tehdejšího výběru 30 pod 30 do Veletržního paláce. Tam jsme rozebírali, že startupy jsou death, or glory. A všechno mezi tím.
Tady byl únor. S Jaroslavem Beckem jsme se potkali u něj doma, kde vysvětlil, proč není v módu „chill, bro“, nýbrž „build-bro“. Správně hádáte, že šlo hlavně o Cans, které v té době byly novinkou, a boy – ta trakce? Z jednoho úspěšného projektu do druhého, to se jen tak nevidí. Tak si to dejte, pokud jste minuli.
Tady byl březen. From hero to zero charakterizuje značnou část hrdinů a hrdinek Forbesu, ale tento (společně s následující) mezi nimi vyniká. Pokud měl totiž někdo startovní čáru v minus prvním patře (a nebyl to bar hotelu W), byl to Ondřej Kania. A co z toho dokázal vydupat, považuju za jeden z nejinspirativnějších českých byznysových příběhů ever. LFG LBC!
partner Forbes Espressa
V pořadu Host Lucie Výborné usedají do studia Radiožurnálu odborníci a osobnosti z nejrůznějších oborů a oblastí. Herci, zpěváci, vědci nebo cestovatelé, zkrátka lidé, kteří ovlivňují společenské dění nejen v České republice. Poslouchejte živě od pondělí do pátku od 9 hodin nebo jako podcast na webu Radiožurnálu a v aplikaci mujRozhlas.
Máte 5 minut?
Tady byl duben. S Petrem Šimůnkem jsme se šťastně toulali po šťastném karibském ostrově, pili koktejly Aruba ariba (au) a u toho jsme na místě – skoro zázrakem tbh – nabrali nejsilnější ženskou story tuzemského byznysu. Simona Kijonková měla tehdy čerstvě po prodeji, my se s ní houpali na lodi a ptali se, co bude dělat dál.
Tady byl květen. Jel jsem z Manhattanu do Brooklynu a hlavou se mi honilo, co se asi honí hlavou Richardu Valtrovi, vystudovanému filozofovi a zakladateli rakety jménem Mews. „Chci být znám tím, že když do Richarda Valtra někdo investuje peníze, dostane desetinásobek.“ Vězte, že tohle nejsou Viktor Kožený vibes. To jsou fucking Bryan Chesky vibes!
Tady bylo září. Proč? Protože slotů je málo. Zkrátka bylo září a v Lobkovickém paláci k jednomu stolu zasedlo bezprecedentní trio investorů – český král vysoké private equity game Jakub Čanda, český král whales Jan Barta a král největšího českého akciového fondu Ján Hájek. Must-read, nejen pro investiční nadšence.
Tip Forbes Espressa: Těžko mít během svátků lepší tip než tento. Představte si, že na Envy Klinice Praha můžete pod odborným dohledem efektivně regulovat svou hmotnost s novým lékem Mounjaro. To je snad jediná regulace, která zní dobře, ne?
Máte 10 minut?
Tady byl říjen. Tentokrát jsme se s Petrem Šimůnkem mezi Bratislavou, Gulfstreamem a Puppem snažili dobrat toho, kdo že je Pavel Hubáček, jeden z nejméně nápadných českých miliardářů. „No, promiňte, pracuji už nějakých třicet let, to už musí miliardu vydělat úplně každý, ne?“ otázal se pro změnu Pavel Hubáček nás. Well…
Tady byl listopad. Po letech snažení dopadl titulní rozhovor s Čechem, kterému mimo jiné vděčíte za to, jak dnes vypadá Netflix. Tedy za to, že je vůbec digitální! Čtete správně, tohle měl na svědomí Čech, jmenuje se Robert Kyncl a jeho slova vás minimálně nakopnou.
Tady byl prosinec. A je až symbolické, že nám hrdina tohoto příběhu připomněl, že kariéra je sice bezvadná, ale pokud při vás není zdraví, je to všechno rázem pomíjivé. Radim Svoboda, Kostarika a pura vida!
Přátelé, ze srdce díky, že jste s námi.
LFG do 2025!
Zdravko, Forbes