Dvojí krize v Los Angeles. Požáry v Kalifornii extrémně zdražily bydlení
Už přes týden bojuje Kalifornie s rozsáhlými požáry. Americká národní meteorologická služba varuje, že předpověď na příští týden je znepokojivá. Vítr by totiž mohl přinést zvýšenou pravděpodobnost dalšího šíření ohně. V uplynulých dnech požáry zničily tisíce domů, včetně některých nejdražších a nejluxusnějších rezidencí v Los Angeles. A to není vše.
Mnozí Američané, kteří přišli o své domy, čelí obrovským problémům při hledání náhradního bydlení. V reakci na tuto tragédii se situace na trhu s nájmy v zasažené oblasti značně zkomplikovala, což vedlo k rychlému růstu cen nájmů i nemovitostí.
Jednu z nejničivějších katastrof v historii americké metropole před několika dny pro Forbes podrobně popsal český podnikatel a tamní rezident David Semerád.
Zvýšené ceny na trhu s nájmy
Pro řadu lidí, kteří ztratili domovy, je hledání nového bydlení v oblasti Los Angeles noční můrou, jak uvedla agentka s luxusními nemovitostmi Jade Mills pro Wall Street Journal: „Lidé mi volají s tím, že potřebují něco najít co nejdříve.“
Situace se zhoršuje, protože ceny nájmů se v reakci na vysokou poptávku zvyšují. Někteří pronajímatelé totiž zneužívají tragédie a požadují ceny, které jsou až o desítky procent vyšší, než je v oblasti běžné.
Podle některých realitních makléřů jsou nájmy nejdražší, co pamatují. Lidé však jsou ochotni zaplatit více, než je obvyklé, aby si zajistili střechu nad hlavou.
Pro obyvatele zasažené požáry je obtížné najít nové bydlení, a to nejen kvůli vysokým cenám, ale i kvůli tomu, jak rychle se nájmy vyprodávají.
Realitní agenti v Los Angeles upozorňují, že poptávka je tak vysoká, že měsíční nájmy vzrostly o desítky procent.
Pokud si lidé chtějí zajistit bydlení, musí být ve většině případů připraveni zaplatit vysokou kauci nebo uhradit nájemné na mnoho měsíců dopředu. Ani to ale v někdy nestačí.
Například klient jedné z agentek s luxusními nemovitostmi nabídl dvacet tisíc dolarů (v přepočtu 490 tisíc korun!) měsíčně a byl ochoten zaplatit na šest měsíců dopředu. Pronajímatel přesto požadoval ještě o tři tisíce dolarů za měsíc víc.
To není výjimka, ceny nájmů se na západním pobřeží Spojených států prudce zvyšují a objevují se zde i nabídky na domy v ceně 85 tisíc dolarů (dva miliony korun) měsíčně.
Kalifornie – a zejména její nejlidnatější město Los Angeles – se přitom už před požáry potýkala s vysokým počtem lidí bez domova. Podle odhadů tamních úřadů loni v tomto regionu žilo na ulici nejméně 187 tisíc osob.
Růst podvodů a zneužívání situace
Tato situace se však netýká pouze „nastřelených“ cen nájmů. V oblasti, která byla zasažena požáry, se objevují i podvody s nemovitostmi, kdy vlastníci realit nezákonně zneužívají katastrofu a zvyšují ceny.
Kalifornské úřady varovaly prodejce, aby nezdražovali své nemovitosti více než o deset procent nad cenu před katastrofou. Generální prokurátor Kalifornie Rob Bonta upozornil, že nezákonné zdražování je zločin, který může být potrestán až rokem ve vězení.
Miliardáři a celebrity
Požáry v okolí Los Angeles zničily i několik sídel amerických miliardářů, včetně domů bývalého šéfa Oraclu a jednoho z nejbohatších lidí světa Larryho Ellisona, mediálního magnáta Davida Geffena nebo realitního developera Ricka Carusa. Geffen koupil svůj nyní zcela shořelý dům na Carbon Beach v Malibu v roce 2017 za 85 milionů dolarů.
O střechu nad hlavou přišly i filmové hvězdy, jako je například Anthony Hopkins, Billy Crystal či Adam Brody, nebo celebrita Paris Hilton.
Zničené domy na Carbon Beach a La Costa Beach vedly podle listu Wall Street Journal k přímým finančním ztrátám v hodnotě přes jednu miliardu dolarů.
The post Dvojí krize v Los Angeles. Požáry v Kalifornii extrémně zdražily bydlení appeared first on Forbes.