Investice do zdraví znamená růst produktivity. Prémiová péče se vyplatí i firmám
Proč platit za prémiovou zdravotní péči, když v Česku funguje systém veřejného zdravotnictví, na něž přispívá stát i velká část z nás ze svých příjmů? Lidí, kteří jsou ochotní si připlatit, v Česku přibývá – co za peníze navíc dostanou?
O tom dnes budou diskutovat Kateřina Benešová, vedoucí lékařka programu Agel+, a Dominik Stroukal, ekonom vyučující na Metropolitní univerzitě v Praze.
Podle Kateřiny Benešové je rostoucí zájem o prémiovou zdravotní péči výsledkem snahy lidí mít nad svým zdravím větší kontrolu. „Klasický systém zdravotních prohlídek funguje tak, že máte nárok na vyšetření v určitých intervalech a až v určitém věku, ale pro spoustu lidí tento systém není dostačující. My jim nabízíme prohlídky nad rámec běžné péče a i to je důvod, proč se na nás stále více lidí obrací,“ říká Benešová v podcastu.
Podle expertky je klíčové, aby pacienti dostali péči nejen kvalitní, ale také rychlou. „Čekací lhůty na vyšetření nebo operace jsou ve veřejném zdravotnictví velkým problémem. V prémiovém systému klienti tak dlouho zdaleka nečekají. Mají garantované termíny a jejich problémy řešíme ihned,“ vysvětluje.
Prémiové zdravotnictví nabízí podle Benešové i výhody pro firmy. „Zdravotní benefity pro zaměstnance se stávají čím dál častějším nástrojem, jak motivovat tým a zvyšovat produktivitu. Pracovníci, kteří mají přístup k prémiové péči, tráví méně času řešením zdravotních problémů a mohou se více soustředit na práci,“ dodává.
Dominik Stroukal, ekonom a expert na kryptoměny z Metropolitní univerzity v Praze, nabízí ekonomický pohled na tento fenomén. „Investice do zdraví znamená obrovský nárůst produktivity. Když je člověk zdravější, tak je produktivnější, a když je produktivnější, tak má lepší výplatu a díky tomu i lepší životní styl, takže v tomhle funguje hezká cykličnost,“ doplňuje Benešovou.
Zároveň dodává, že z dlouhodobého hlediska je zajímavé sledovat rozdíl mezi přístupem ke zdravotnické péči v Česku v porovnání s okolními zeměmi, které jsou v tomto ohledu na vyspělejší úrovni. „U nás to lidé zatím vnímají tak, že zdravotnictví musí být zadarmo. Ale v situaci, kdy začínáme mít dva pracující na jednoho penzistu, tak to číselně nevychází.“
Jaké jsou slabiny současného veřejného systému zdravotnictví? V čem naopak funguje skvěle? A jaký dopad má prémiové zdravotnictví na ekonomiku? Poslechněte si nejnovější Forbes BrandVoice podcast .
The post Investice do zdraví znamená růst produktivity. Prémiová péče se vyplatí i firmám appeared first on Forbes.