Добавить новость
ru24.net
World News in Czech
Февраль
2025
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Na tohle investoři slyší. Čím dál víc lidí chce konzultace s terapeutem na dálku

0

Psychologická péče, dostupná na pár kliků, zažívá nový rozmach. Hlavní výhodou je rychlost, s níž se nemocný dostane k terapeutovi. Zvlášť v době, kdy psychickou nepohodu setrvale cítí jeden z pěti Evropanů. 

Je to jedna z věcí, kterou akcelerovala pandemie covidu, a už tu zůstala. Jenom na českém trhu působí desítky digitálních platforem. Co ale teď platí víc než dřív, sílit bude jenom ten, komu se podaří překonat hranice Česka. 

„Vidíme, že na trhu dochází ke konsolidaci. Po covidu se objevilo spoustu poskytovatelů online terapií, a samozřejmě ne všichni na trhu budou schopní přežít a dává smysl, aby se některé subjekty začaly slučovat,“ říká Chadi El-Moussawi, zakladatel platformy Terap.io. 

Jejich rozvoj podpořil investiční fond Miton. Konkurenční Hedepy zase v několika kolech získalo stamiliony od investorů z venture fondů (mezi nimi Nation 1 nebo Purple Ventures), aktivními v roli angel investorů jsou například také Martin Rozhoň nebo Leoš Navrátil. 

„Nakonec lidé vždycky raději podpoří něco, co jim dává smysl, a my jsme v Hedepy moc rádi, že na něčem takovém můžeme pracovat. Věřím tedy, že investice do společností s dobrou karmou – jak by řekl náš angel investor Martin Rozhoň – může dávat větší smysl i v návratnosti,“ míní Lukáš Krčil, který Hedepy před lety spoluzakládal. 

Podle čerstvých čísel loni v Hedepy zprostředkovali 190 tisíc sezení v devíti evropských zemích, což přepočteno na peníze představuje 7,5 milionu eur. 

Také podle Simony Zábržové z platformy Soulmio poptávka investorů i klientů roste. Jedním z důvodů jsou nižší náklady na hodinu terapie. „Prolíná se tady společenský dopad, zvýšená poptávka, která dle mého názoru ještě nenarazila na svůj strop, a relativně dobrá návratnost investice a škálovatelnost,“ vyjmenovává Zábržová. 

Oslovení experti navíc předpokládají, že do digitálního zdravotnictví stále více zasáhne rozvoj AI. Startup VOS.Health například nedávno spustil speciální aplikaci ChatMind, která nabízí kontakt s AI terapeutem. Sami sebe vnímají jako doplněk ke klasické psychologické práci s klientem. 

„Převážně cílíme na zdravé lidi, kteří procházejí náročnými životními situacemi a potřebují podporu nebo chtějí osobnostně růst. Ovšem i pro lidi s psychiatrickými problémy může být AI terapie velmi užitečná, například mezi sezeními s jejich lékařem nebo terapeutem,“ říká Lenka Jarolímková za ChatMind. 

Připomíná ale taky druhý zásadní vliv, který rozvoj digitální péče všeho druhu akceleruje. „V oblasti duševního zdraví je nedostatek péče a odborníků, ne každý si to může dovolit, a proto je nutný příliv inovací a nových technologií, obzvlášť když se předpokládá, že se tento problém bude v následujících letech prohlubovat,“ odhaduje Lenka Jarolímková.

A například Terap.io se momentálně zabývá využitím AI ve vztahu ke klientům. „Není to ve směru nahrazení terapeutů, to v žádném případě, ale může třeba pomoci s výběrem správného terapeuta pro konkrétního klienta,“ popsal Chadi El-Moussawi.

Hodinové sezení začíná na ceně zhruba od pětistovky. Horní hranice omezená není, jak ale ukazují ceníky terapeutů, typická částka v Česku se pohybuje okolo 1500 korun. Pro srovnání – americké ceny na takové částce začínají a míří až k pěti tisícům za jedno sezení. 

Největší tuzemská zdravotní pojišťovna, tedy VZP, přispívá na terapii v ordinaci i online dětem a dospělým od konce covidového roku 2020. V celkových číslech šlo na podporu terapií už 145 milionů korun. Vloni pak přišlo vůbec největší množství žádostí. 

„V roce 2024 si o příspěvek psychoterapie zažádalo rekordních dvacet tisíc klientů VZP, dospělých i dětí. Pojišťovna jim tak celkem vyplatila 57 milionů korun,“ informovala mluvčí Viktorie Plívová. 

Stejně jako na trhu ve Spojených státech, i v Česku se z možnosti kontaktovat psychologa stává rovněž velmi žádaný benefit ve firmách, což také posiluje ekonomickou stabilitu relativně mladých projektů. 

Jestliže o českém trhu můžeme říct, že roste, ten globální letí vzhůru raketovou rychlostí. Podle letos v lednu vydané studie Towards Healthcare měl americký trh duševního zdraví v roce 2024 hodnotu 92,2 miliardy dolarů. Pro letošní rok se jeho výše odhaduje na 96,9 miliardy a v roce 2034 až 152 miliard. 

V digitálním světě patří mezi nejúspěšnější firmy v tomto oboru například Livestance Health Group, která provozuje 370 klinik v 27 státech USA. Zdravotní péči nabízí ambulantně i online včetně léčby úzkostí, depresí nebo posttraumatické stresové poruchy. Je obchodovaná na newyorské burze a při svém IPO měla hodnotu 7,5 miliardy dolarů.

Mezi další významné hráče s nyní už globálními ambicemi patří podle amerického Forbesu také Teladoc, společnost, která před časem uzavřela partnerství se společností Amazon a nabízí virtuální péči prostřednictvím zařízení Alexa.

The post Na tohle investoři slyší. Čím dál víc lidí chce konzultace s terapeutem na dálku appeared first on Forbes.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Анна Курникова

Анна Курникова оказалась в инвалидной коляске. Секс-символа тенниса просто не узнать






Реалистичны ли планы поставок российского газа в Иран?

Педагог-психолог: особенности профессии

«Время выпить». Какие вина выбирают крымчане и гости полуострова?

Стала известна стоимость квартиры актера Петрова, которую он продал в Москве