Nejlepší válečná podívaná současnosti? Vznik speciálních jednotek za zvuků AC/DC
Zatímco nové válečné velkofilmy se teď nehrnou, jeden britský seriál to bohatě vynahrazuje. Jmenuje se Pluk mizerů a na skvělou první řadu nyní navázal ještě lepší druhou.
Pluk mizerů je jako jeho hlavní hrdina Paddy Mayne: nepředvídatelný. V jednu chvíli rozpustile humorný, v další drásavě bolavý, někdy intimní a jindy rokenrolově našláplý, poetický i syrový.
Ale každopádně jde o seriálovou událost, kterou byste neměli minout.
Pochází z dílny BBC a v Česku ji můžete vidět na platformě Max (a první řadu i na iVysílání). Vychází ze stejnojmenné knihy Bena Macintyra, a ač se historie nedrží stoprocentně, mnoho událostí zachycuje věrně.
Pluk mizerů vypráví o zformování slavné britské jednotky Special Air Service (SAS) během druhé světové války a jejích dobrodružstvích, a to na ploše dvanácti dílů ve dvou sériích. Působí jako seriálová verze klasiky Tucet špinavců převedená do moderní doby.
Vypráví o tom, jak se dala dohromady parta, která se neštítí ničeho. Nejsou to žádní Mirkové Dušínové. Jsou drzí, sprostí, testosteron z nich stříká, ale jsou zatraceně efektivní v tom, co dělají. Nejlepší volba pro mise za nepřátelskými liniemi, které se zdají šílené – jako jsou členové SAS sami.
V jejich čele stanul David Stirling (Connor Swindells ve zcela odlišné roli než u jeho průlomové Sex Education), který ale na konci první řady upadl do zajetí. Vedoucí úlohu tak v druhé sérii přebírá zmiňovaný Paddy Mayne, ztvárněný kouzelným Jackem O’Connellem s přehrávaným severoirským přízvukem.
Druhá řada pokračuje v tom, co úspěšně dělala ta první. Obměnilo se pár postav, Davida Stirlinga nahradil jeho distingovanější bratr Bill coby velitel celé SAS, jiné je i prostředí: místo Afriky se bojuje na Sicílii, sledujeme tedy na jaře 1943 počátek spojeneckého tažení za osvobozením Evropy.
Nemění se ale styl vyprávění, pod kterým je podepsaný renomovaný scenárista Steven Knight (Gangy z Birminghamu, Locke) a umně kombinuje drsnou akci, napětí i humorné scénky. Do toho hrají pecky od AC/DC, Deep Purple nebo Madness a výsledkem je řízná válečná podívaná, kterou sotva někde jinde uvidíte.
Ačkoli už první řada nasadila laťku dost vysoko, druhá ji dokázala ještě překonat. Zatlačila totiž na prvek, který v první řadě tak silný nebyl: emoce. Už v první epizodě musí jednotka nechat za sebou své parťáky plavající ve vodě a volající zoufale o pomoc. A obrovská emoční daň, kterou si válka vybírá, je tématem celé série.
Navíc je na ní znát velkolepá výprava. Přesun do Itálie seriálu prospěl a nové kulisy mu sluší. Snad jen scény z vězení s Davidem Stirlingem, ač vycházející z historie, působí poněkud navíc a děj prakticky neposouvají. To je ale jen drobný nedostatek. Pluk mizerů je tím, čím chtěla být filmová Operace Poštmistr od Guye Ritchieho, nezvládla ale být tak odvázaná ani emotivní.
„Válka je špinavý byznys, že?“ zazní otázka v průběhu série. A její hlavní postava Paddy Mayne odpoví: „Nevím, podřezávám krky, nelámu srdce.“ Jenže druhá řada není zdaleka jen o brilantně natočených akčních scénách, ale dokáže vám srdce zlomit – nejednou.
The post Nejlepší válečná podívaná současnosti? Vznik speciálních jednotek za zvuků AC/DC appeared first on Forbes.