Добавить новость
ru24.net
World News in Czech
Февраль
2025
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
22
23
24
25
26
27
28

Evropské týdny módy zavádějí nová pravidla udržitelnosti. Co na to ten pražský?

0

Po vzoru toho kodaňského se mění londýnský i berlínský týden módy. Ten německý právě testuje přístup, kdy všichni jeho účastníci musejí splňovat minimální udržitelná kritéria. Kdo se nezaváže k tomu, že nebude používat pravé kožešiny, ničit neprodané kolekce či naopak používat certifikované a deadstock materiály, se přehlídek nebude moct zúčastnit. Chystá něco podobného i pražská módní akce?

Zní spojení udržitelnosti a týdnů módy, které každoročně prezentují nové a nové kolekce, jako protimluv? Jak lze oba přístupy spojit, nyní testuje fashion week u našich západních sousedů. V Berlíně právě probíhá testovací fáze takzvaných Sustainable Requirements, které musejí značky plnit, aby se prestižní módní akce mohly zúčastnit. 

V praxi to vypadá následovně: značka nebo designér nově vyplňují dotazník s téměř stovkou otázek, které následně vyhodnocuje externí auditorská agentura. Na základě tohoto posouzení obdrží daný módní brand skóre, které popíše jeho souhrnné úsilí v oblasti udržitelnosti. Podle výsledného bodování se pak rozhodne, zda se značka na týdnu módy u našich sousedů může prezentovat, či nikoli. 

Tak – zjednodušeně – fungují pravidla, jež by Berlin Fashion Week měl po testování uvést v platnost v příštím roce. Následuje tak svého dlouholetého partnera, fashion week v dánské Kodani, který je díky snahám o propagaci upcyklace, používání udržitelnějších materiálů či etických přístupů v módním byznysu v tomto směru považován za lídra.

S ohledem na fakt, že od roku 2020 je strategickým partnerem Copenhagen Fashion Week e-commerce gigant Zalando, může znít prohlášení nanejvýš paradoxně. Pravdou však je, že právě kodaňský módní týden je jedním z mála, který jasně a transparentně komunikuje a nastavuje svá pravidla udržitelnosti. 

Ve zmíněných Sustainability Requirements, které nyní od svého severského partnera přebírá i Berlin Fashion Week nebo londýnský týden módy, najdeme například tyto požadavky: Nejméně šedesát procent kolekce dané značky je buď z certifikovaných, předem určených preferovaných materiálů či z dead stocku, kolekce neobsahují pravé kožešiny nebo kůži či peří exotických zvířat.

Nejde ale jen o kolekce. Produkce přehlídek by neměly využívat rekvizity na jedno použití, namísto nich by měly hledat možnosti pronájmu. Neprodané oděvy a vzorky z předchozích kolekcí by značky také neměly ničit a měly by ve svém fungování zajistit rovné příležitosti pro všechny potenciální zaměstnance.

„Jakožto organizátoři berlínského týdne módy si samozřejmě delší dobu uvědomujeme potřebu změny v tomto odvětví. Udržitelnost považujeme za zásadní pro pokrok. Proto bylo jen logickým rozhodnutím převzít požadavky na udržitelnost od kodaňského týdne módy,“ vysvětluje Forbesu rozhodnutí Scott Lipinski, CEO Fashion Council Germany, která zastřešuje organizaci berlínské akce.

Dodává také, že i když se právě probíhající pilotní fáze neobešla bez problémů, vnímá, že zúčastněné značky jsou změnám vstříc větší transparentnosti nejen výrobních procesů otevřeny. Vychází ostatně ze zkušeností z Kodaně, kde podle jeho slov nesplnily minimální udržitelná kritéria od zavedení v roce 2023 pouze dvě značky.

V Kodani nemělo zavedení pravidel negativní vliv na počet ani kvalitu zúčastněných značek.

„Vzhledem k rozsahu této transformace je to podle mého názoru pozoruhodné číslo. V Kodani nemělo zavedení pravidel negativní vliv na počet ani kvalitu zúčastněných značek. My samozřejmě doufáme, že stejně tomu bude i na berlínském týdnu módy po skončení pilotní fáze,“ dodává. 

K implementaci pravidel se mimochodem na začátku tohoto roku přihlásil i londýnský fashion week, a to jako první z „velké čtyřky“, kam spadá týden módy v Paříži, Miláně, New Yorku a právě britské metropoli.

British Fashion Council, která akci organizuje, uvedla, že kritéria budou od ledna 2026 platit pro sekci Newgen podporující mladé návrháře a značky a že zvažuje jejich rozšíření na další body programu.

Ta otázka se nabízí – jak se na vývoj v Německu či Británii dívají organizátoři pražského týdne módy, který by tradičně pod hlavičkou Mercedes-Benz měl vypuknout už na konci dubna? Chystají se podobné změny prosazující větší udržitelnost v módní tvorbě zavádět i pro českou scénu? Podle jeho CEO Lukáše Loskota nic podobného pražská módní akce nechystá. 

„Nechci designérům zasahovat do obsahu kolekcí nebo určovat cestu, kterou si musí volit,“ říká šéf akce a zároveň spoluzakladatel pražského concept storu Ingredients. Dodává, že jedním z důvodů je i fakt, že na pražském týdnu módy se z velké části prezentují mladí tvůrci – mnohdy ještě studenti či čerství absolventi –, kteří s myšlenkou udržitelnosti pracují ze své vlastní vůle. 

„Proto si nemyslím, že bychom potřebovali podobné guidelines, které zavádí berlínský fashion week,“ říká Lukáš Loskot. Na obdobné snahy se však nedívá s despektem. Jako organizátor věří, že iniciativa má logiku, zároveň však připouští, že obzvlášť v českém kontextu mohou podobné snahy narazit na odlišné – a v lecčem složitější – podmínky. 

„S českými návrháři komunikuji neustále a moc dobře vím, jak těžký byznys to je. Jen hledání materiálů je u nás extrémně složitá věc. Udržitelné zdroje mnohdy bývají násobně dražší. Proto se mi trochu příčí představa, že kdybyste jako návrhář nebyl sto procent udržitelný, jste mimo. Není to nakonec na samotném klientovi, komu dá přednost?“ dodává s tím, že jako šéf akce chce posuzovat primárně uměleckou hodnotu tvorby a kolekce. 

Další překážku zavádění udržitelných kritérií vidí i v rozdílných velikostech akcí: berlínský, natožpak kodaňský nebo londýnský fashion week má řádově vyšší rozpočty, stejně propastná je i velikost organizačního týmu: ten český čítá během roku jen několik málo lidí, zatímco Copenhagen Fashion Week na svých stránkách uvádí několik desítek stálých spolupracovníků. 

„Kdybychom tedy podobné podmínky pro zúčastněné zavedli, neměli bychom ani dostatek lidí, kteří by dokázali hlídat jejich dodržování,“ uvádí Lukáš Loskot. Na závěr dodává, že například zmíněný zákaz pravých kožešin, jeden z bodů Sustainable Requirements, má pražský fashion week v interních pravidlech už několik let.

The post Evropské týdny módy zavádějí nová pravidla udržitelnosti. Co na to ten pražský? appeared first on Forbes.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Янник Синнер

Адвокат Синнера о соглашении с WADA: «Потребовалось время, чтобы убедить Янника, что это было правильным решением»






«Наша Russia» возвращается на ТНТ 7 марта!

Уиткофф рассказал о долгой дружеской беседе с Путиным во время визита в Москву

Расходы белгородцев на табак, алкоголь и досуг выросли почти вдвое

Гуменник рассказал, что долго восстанавливался после полученной летом травмы