Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Croatian
Февраль
2020

VATROSLAV MIMICA: ŽIVOT LEGENDARNOG REDATELJA Studirao je medicinu, bio u partizanima, a onda otkrio svijet filma

0
Globus 
VATROSLAV MIMICA: ŽIVOT LEGENDARNOG REDATELJA Studirao je medicinu, bio u partizanima, a onda otkrio svijet filma

PIŠE N. POLIMAC - Vatroslav Mimica bio je nemalo iznenađen kad je sredinom pedesetih godina na podu uprave Jadran filma otkrio kopiju tzv. pelir papira očito upućenog nekolicini filmskih poduzeća u Jugoslaviji. Njime se upozoravalo “odgovorne” da se klone ovog filmaša, jer će s njime imati samo probleme.

Vatroslav Mimica bio je nemalo iznenađen kad je sredinom pedesetih godina na podu uprave Jadran filma otkrio kopiju tzv. pelir papira očito upućenog nekolicini filmskih poduzeća u Jugoslaviji. Njime se upozoravalo “odgovorne” da se klone ovog filmaša, jer će s njime imati samo probleme.

A još ne tako davno, točnije 1950., postavljen je za glavnog direktora te institucije, nije baš bio oduševljen jer mu se to činilo administrativnom funkcijom, pa je odahnuo kad su ga imenovali umjetničkim direktorom. Ipak, vrag mu nije dao mira pa je ishodio novu organizaciju kinematografije, po kojoj filmski djelatnici nisu bili stalno zaposleni, nego su dobivali honorare po projektu na kojem su bili angažirani. Posve dovoljno da među svojim kolegama ne bude suviše omiljen. Postao je redatelj, iako je studirao medicinu, umjetnost ga je puno više privlačila, pa je u kratko vrijeme (po standardima tog razdoblja) napravio dva filma, “U oluji” (1953.) i “Jubilej gospodina Ikla” (1955.).

Animirani filmovi

Nakon što je pronašao inkriminirani papir na podu, shvatio je da u Jadran filmu za njega nema budućnosti i otišao u Zagreb film sa svojim scenarijem “Čovjek iz mirne ulice” (inače nikad realiziranim). To poduzeće još nije bilo registrirano za proizvodnju dugih filmova, samo kratkih, ali se redatelju jako dopala atmosfera u firmi koja se tek uigravala u produkciji animiranih filmova. I sam je prionuo na taj posao iako nije bio crtač ni animator, ali je imao ukusa i znao odabrati suradnike (Aleksandar Marks, Vladimir Jutriša, Zlatko Bourek, Zvonimir Lončarić), pa je najprije njegov “Samac” (1958.), a zatim “Inspektor se vratio kući” (1959.) pobrao hrpu međunarodnih priznanja i pomogao etablirati Zagrebačku školu crtanog filma.

Pomoglo je što to nisu bili diznijevski crtići nego prilično ozbiljni filmovi o otuđenju, vizualno izrazito modernog prosedea. U međuvremenu je režirao talijansko-jugoslavensku koprodukciju “Sulejman veličanstveni” (1961.), pseudopovijesni spektakl inspiriran Nikolom Šubićem Zrinskim i opsadom Sigeta, iznenađujuće kvalitetan za žanr u kojem je ponikao, nakratko se vratio animiranim filmovima, a od “Prometeja s otoka Viševice” (1964.) započinje njegova zrela karijera redatelja dugih igranih filmova.

Mimica je rođen 1923. u Omišu, upisao je Medicinski fakultet u Zagrebu, s 19 godina priključio se ilegalnom pokretu, a već godinu kasnije bio je u partizanima. Poslali su ga u sanitet iako se on branio da je na fakultetu studirao samo teorijske predmete i nije imao pojma o praksi, no štošta je naučio od liječnika do kojeg je morao pješačiti 20 kilometara, jer taj nije htio nikakve veze s partizanima kako ne bi ugrozio obitelj. Do kraja rata najviše je vremena proveo na bjelovarskom području, a poslije se trudio kloniti se komiteta i štabova, sve dok nije završio u Jadran filmu.

fdfsawss 

“Prometej s otoka Viševice” otkriva u kolikoj je mjeri iskustvo u animiranom filmu utjecalo na redatelja, jer se odlučivao na eksperimente koji bi prije bili nezamislivi. Dozvolio je svom snimatelju Tomislavu Pinteru da koristi različite fakture fotografija za određena razdoblja, što je potonjem osiguralo panegirike na Međunarodnom moskovskom festivalu, a film je 1965. u Puli podijelio Zlatnu arenu s omnibusom “Tri” Aleksandra Petrovića. Čak je i priča o mladiću koji želi uvesti struju na svoj rodni otok imala izvjestan autobiografski naboj, a tema o neustrašivim mladićima i umornim herojima bila je na svoj način subverzivna.

S filmom “Ponedjeljak ili utorak” (1966.) još je radikalnije zakoračio u modernizam, naizmjence koristio kolor i crno-bijelu fotografiju te dobio još jednu Zlatnu arenu, no najzahtjevniji film u tom razdoblju bio je “Kaja, ubit ću te!”, isfućkan u Puli, gdje su Mimicu čak pogodili i kamenom, međutim, zato je odabran za službeni program Njujorškog filmskog festivala, gdje je odlično primljen. Redatelj je majstorski dočarao atmosferu gradića koji je upravo prigrlio fašizam, kloneći se razgovijetne naracije i naglašavajući opresivni ugođaj. Svakako jedan od najboljih antifašističkih filmova, i to u svjetskim okvirima.

sdsdvvg 

Uspjeh u kinima

U “Događaju” inspiriranom Čehovljevom pripovijetkom opet je prigrlio naraciju, virtuozno je prikazao atmosferu na seoskom sajmu na kojem će se dogoditi ubojstvo (odnosno u šumi pokraj njega), i pokazao da – kad hoće – može briljirati i u klasičnom realizmu. Jak oslonac imao je u svom omiljenom glumcu Pavlu Vuisiću u ulozi seljaka koji se namjerio na razbojnike. Velika Srebrna arena u Puli mogla se lako pretvoriti i u “zlato”.

Njegov najambiciozniji film je povijesni spektakl “Seljačka buna 1573.” iz 1975. (bolje ga je gledati kao mini-seriju “Anno domini 1573., jer su zbivanja cjelovitija), pripremao ga je pune tri godine, zasnovao na suvremenim povijesnim istraživanjima, inspirirao se Krležinim “Baladama Petrice Kerempuha” i u njemu očitovao svoj marksistički svjetonazor. Buna je – po Mimici – izbila ne zbog ugnjetavanja feudalaca nego zato što su seljaci tražili slobodne trgovačke putove do mora, ne želeći plaćati putarine do iznemoglosti.

Film je u Puli primljen mlako (dobio je tek treću nagradu u ionako slaboj konkurenciji), ali je zato u Cannesu primljen u ugledni prateći program Petnaest dana autora i dobio vrlo dobre kritike: strancima se dopalo što “Seljačka buna” ne sliči suhoparnim istočnoeuropskim državnim skupim produkcijama, nego se radikalno razlikuje od njih.

fddfas 

Posljednji film “Banović Strahinja” (1981.) snimljen je po scenariju Aleksandra Petrovića, koji je tada bio nepoželjan u srpskoj kinematografiji, pa je Mimica preuzeo angažman u hrvatsko-srpsko-zapadnonjemačkoj produkciji, u kojoj su važne uloge imali talijanska zvijezda Franco Nero i njemački karakterni glumac Gert Frőbe. Kostimirani pustolovni film dobio je nagrade u Puli za najbolju mušku ulogu (Dragan Nikolić) i glazbu (Alfi Kabiljo), ali je imao i golem uspjeh u kinima: po nekim procjenama vidjelo ga je oko milijun gledatelja.

sdfafs 

Šuvarova podrška

Paradoksalno da je to bio ujedno i posljednji Mimičin film, što baš nije logično. Ipak, tih godina bio je savjetnik u Jadran filmu za međunarodne koprodukcije, imao je glavobolja s televizijskim filmom “Ivan Pavao II.” s Albertom Finneyjem u naslovnoj ulozi, njegovim šefovima činilo se da bi scene intervencija u Istočnom bloku mogle uznemiriti sovjetsko veleposlanstvo, pa su svoj dio odradili u Grazu, a kao kontroverzna se spominjala i mini-serija “Mussolini: Neispričana priča” po scenariju oskarovca Stirlinga Silliphanta: tek kad je Mimica dobio podršku tada moćnog političara Stipe Šuvara, problemi su nestali.

Imao je on i vlastitih projekata, drama o holokaustu “Marut” (naslovni junak je Rom koji diže pobunu u konclogoru) nije realizirana zbog produkcijskih razvlačenja (kao producent je neko vrijeme figurirao Roger Corman), a ništa nije bilo ni od serije o Friedrichu II. Hohenstaufenu, kralju Sicilije iz 13. stoljeća, koja se trebala snimati u Italiji.

Još čudnije, njegov uistinu posljednji redateljski rad je televizijska reportaža o Zagrebu, snimljena u sklopu talijanske TV serije “Kulturne metropole Europe”, ali Jadran film ju je prodao Televiziji Novi Sad, koja upravo tu epizodu nije emitirala: valjda im se Zagreb nije uklapao u takav naslov. Kasnije smo je ipak vidjeli, ali tijekom devedesetih, kad Mimica zbog svog komunističkog pedigrea nije bio poželjno ime, pa se našla na programu bez ikakve primjerene najave.

Vatroslav Mimica jedno je od najvažnijih imena hrvatske i europske kinematografije, dobio je nagradu za životno djelo na 32. međunarodnom festivalu u francuskom Amiensu, a i nagradu “Vladimir Nazor” Republike Hrvatske. Njegov sin Sergio Mimica-Gezzan televizijski je redatelj međunarodne reputacije.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Новые вызовы и обеспечение технологического суверенитета квалифицированными кадрами обсудили в Москве

Шапки женские на Wildberries — скидки от 398 руб. (на новые оттенки)

"Возрождение интереса к народному искусству и ремеслам в современном мире"

В РМАТ ПРОШЕЛ I БИЗНЕС-ФОРУМ ВЫПУСКНИКОВ РМАТ 1999-2023 ГОДА ВЫПУСКА, ПОСВЯЩЕННЫЙ 55-ЛЕТНЕМУ ЮБИЛЕЮ АКАДЕМИИ


Осторожно ВПЧ! Доктор Кутушов рассказал от чего появляются папилломы на теле

Щитовидная железа - что это? Где находится? Какие заболевания вызывает?

Выставки индустрии моды в Москве

В РМАТ ПРОШЕЛ I БИЗНЕС-ФОРУМ ВЫПУСКНИКОВ РМАТ 1999-2023 ГОДА ВЫПУСКА, ПОСВЯЩЕННЫЙ 55-ЛЕТНЕМУ ЮБИЛЕЮ АКАДЕМИИ


Precision in Motion: Exploring Baltic Bearing Company-Riga

AML check crypto

Gunmen open fire and kill 4 people, including 3 foreigners, in Afghanistan's central Bamyan province

Glen Powell’s parents crash Texas movie screening to troll him


Bluetooth-сканер штрих-кодов SAOTRON P04 на базе CMOS-матрицы

Чесменская церковь.Санкт-Петербург

Старый Гоор.

Работники АО "ДиМ" приняли участие во всероссийском полумарафоне


Шапки женские на Wildberries — скидки от 398 руб. (на новые оттенки)

Always keep backups: an 'unprecedented' Google Cloud debacle saw a $135 billion pension fund's entire account deleted and services knocked out for nearly two weeks

Sea War: Raid 1.131.0

Five new Steam games you probably missed (May 20, 2024)


Estischool - Школа за британською програмою


"Возрождение интереса к народному искусству и ремеслам в современном мире"

В РМАТ ПРОШЕЛ I БИЗНЕС-ФОРУМ ВЫПУСКНИКОВ РМАТ 1999-2023 ГОДА ВЫПУСКА, ПОСВЯЩЕННЫЙ 55-ЛЕТНЕМУ ЮБИЛЕЮ АКАДЕМИИ

Ставки снова растут: «Выберу.ру» подготовил рейтинг лучших краткосрочных вкладов в мае 2024 года

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» УЛУЧШАЕТ ЗАКОНЫ, управляет патентами и улучшает командное планирование в целях учёта интереса всего народа.




«СВЯТОЙ ЛЕНИН» помогает В.В. Путину улучшить либо отменить налоги в обществе.

В Очаково-Матвеевском построят бизнес-центр по городской программе

Первый этап фестиваля «Русская классика» завершился в Лобне

Что там в IT: ИИ-отрыв Google, ChatGPT почти человек, отечественный BIOS


Департамент городского имущества оповещает об установлении публичного сервитута на земельные участки в ЦАО

Сергей Собянин: Колледжи проведут Дни открытых дверей

В Очаково-Матвеевском построят бизнес-центр по городской программе

Два человека пострадали в ходе конфликта на юге Москвы


Экс‑теннисистка Джорджи обвиняется в краже мебели и ковров на €100 тысяч — СМИ

Даниил Медведев идет третьим в чемпионской гонке ATP, Андрей Рублев — пятый

Шнайдер вышла в финал турнира WTA-125 в Париже, обыграв Грачёву

Теннисиста Медведева выбили из топ-4 ATP


Департамент городского имущества оповещает об установлении публичного сервитута на земельные участки в ЦАО

В Подмосковье объявлены лауреаты регионального конкурса «Сердце отдаю детям»

Народные тропы благоустроили в Воскресенске

Гастроэнтеролог Сухорукова рассказала о пользе и вреде роллов


Музыкальные новости

Продвижение Музыки. Раскрутка Музыки. Продвижение Песни. Раскрутка Песни.

Шнуров и Киркоров устроили перепалку из-за "Евровидения" на съёмках "Новой Фабрики звёзд"

«Забыл, сколько мне лет», «хавчик», «на чилле» и другие великие мемы от Джигана

Анастасия Волочкова рассказала в шоу Анфисы Чеховой на ТВ-3 о своём детстве



Олимпийский чемпион Роман Костомаров поздравил победителей номинации «Экскурсия без границ» программы «Лига Экскурсоводов»

В РМАТ ПРОШЕЛ I БИЗНЕС-ФОРУМ ВЫПУСКНИКОВ РМАТ 1999-2023 ГОДА ВЫПУСКА, ПОСВЯЩЕННЫЙ 55-ЛЕТНЕМУ ЮБИЛЕЮ АКАДЕМИИ

Модернизация контейнерных площадок продолжается в Реутове

Ставки снова растут: «Выберу.ру» подготовил рейтинг лучших краткосрочных вкладов в мае 2024 года


Руководитель Росдетцентра Александр Кудряшов поздравил победителей номинации «Детская экскурсия» программы «Лига Экскурсоводов»

Появился трейлер исторического детектива «Плевако» с Сергеем Безруковым в роли легендарного российского адвоката

Владимир Путин попросил передать послание духовному лидеру Ирана

"Спартак" обыграл "Рубин" в последнем матче Джикии


Полиция начала поиск скрывшихся участников массовой драки на юге Москвы

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о качественном росте отечественного автомобилестроения

Москвичам посоветовали быть внимательнее на дороге из-за тумана

Сергей Лёвкин: вблизи деревни Дудкино возобновили строительство придорожного автоцентра


Такер Карлсон стал ведущим телеканала «Россия 24»

В Москве стартовал Национальный конгресс эндокринологов

Глава МИД КНР Ван И заявил, что Пекин ценит позицию Москвы по Тайваню

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о качественном росте отечественного автомобилестроения


Заболеваемость COVID-19 в России выросла почти на 14,7 процента за неделю

«Продукт эволюции»: чем опасен новый штамм COVID-19 FLiRT и насколько он заразен




Россияне рассказали, какие вредные привычки коллег раздражают их больше всего

Онколог Анастасия Марьенко объяснила, кто подвержен риску развития меланомы

Новое отделение вызовов врачей на дом открылось в МОЦОМД в Люберцах

В Москве произошла драка с участием 15 человек, двое в больнице


Зеленский объяснил, почему не хочет приглашать РФ на «саммит мира»

Зеленский заявил, что обеспокоен заявлениями республиканцев в США


Курсант Пермского военного института Росгвардии принял участие в финале интеллектуальной олимпиады Приволжского федерального округа

«Молитесь, друзья»: сын олимпийского чемпиона Ивана Стретовича погиб во время родов в Новосибирске

Футболисты ФК «Динамо Пушкино» заняли второе место в межрегиональном турнире Laffy Cup 2024

Олимпийский чемпион Роман Костомаров поздравил победителей номинации «Экскурсия без границ» программы «Лига Экскурсоводов»


Запись от имени Президента Беларуси сделана в книге соболезнований в посольстве Ирана



Собянин рассказал о Международном форуме инноваций БРИКС

Сергей Собянин. Главное за день

Сергей Собянин принял решение о расширении мер поддержки промпредприятий

Сергей Собянин: Колледжи проведут Дни открытых дверей


Четыре города ЦФО вошли в федеральный топ-10 по качеству жизни

Сергей Собянин. Главное за день

Маршруты для прогулок в мегаполисе: 7 экотроп Москвы

Собянин рассказал о развитии инновационной экосистемы Москвы


Операции после перелома шейки бедра будут проходить в Москве максимум в течение 72 часов с момента получения травмы

«Китайский? А хочется российский»: Мишустин раскритиковал новую Volga за руль

Муфтий Москвы предупредил о последствиях запрета на ношение никаба в России

В Подмосковье объявлены лауреаты регионального конкурса «Сердце отдаю детям»


Архангельск впервые принял Всероссийские соревнования по танцевальному спорту

Байкеры Архангельска открыли мотосезон

«Северная красота» пусков Плесецка

Истории жителей Поморья представили в семейном мюзикле в Архангельске


Премию Фета получил поэт из Югры

Выставка славянских истоков «В бессмертье уходит всеведенье литер простых»

«Дефицитный продукт». В Севастополе малогабаритки стали дороже, Симферополь продемонстировал падение стоимости квадрата

Литературный монолог «По праву памяти», к 105-й годовщине со дня рождения А.С. Крупнякова, советского и российского писателя.


Более 5,4 тыс ям заделали на дорогах Люберец с начала года

Полиция начала поиск скрывшихся участников массовой драки на юге Москвы

В Очаково-Матвеевском построят бизнес-центр по городской программе

Минсельхоз распределил поставки сахара в страны ЕАЭС












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Камила Джорджи

Экс‑теннисистка Джорджи обвиняется в краже мебели и ковров на €100 тысяч — СМИ






Сергей Собянин: Колледжи проведут Дни открытых дверей

Очевидец рассказал, что участники перестрелки в Москве покинули место ЧП сами

Зампред Мособлдумы Наумов встретился с руководством Федерации шахмат Подмосковья

Более 5,4 тыс ям заделали на дорогах Люберец с начала года