Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Croatian
Апрель
2020

ALEMKA MARKOTIĆ KAO 'LETEĆA ZNANSTVENICA' Kako je nastala fotografija koja je šeficu Infektivne predstavila kao ženu koja će nas braniti od pandemije

0
ALEMKA MARKOTIĆ KAO 'LETEĆA ZNANSTVENICA' Kako je nastala fotografija koja je šeficu Infektivne predstavila kao ženu koja će nas braniti od pandemije

ZLATNA ARHIVA - Alemka Markotić stoji odjevena u bijelo zaštitno odijelo, u ruci drži masku i pozira fotografu.

Alemka Markotić stoji odjevena u bijelo zaštitno odijelo, u ruci drži masku i pozira fotografu.

Datum je 16. veljače, ali godina je sada već daleka 2001.

Prof. dr. sc. Markotić ima 37 godina, radi u Odsjeku za istraživanje i razvoj Imunološkog zavoda u Zagrebu, a područje njezina istraživanja borba je protiv mišje groznice.

Fotografija je neobična. Markotić i njezini suradnici sa Zavoda, sve redom mladi znanstvenici, lebde u zraku, u bijelim zaštitnim odijelima, a na maskama su otisnuta njihova vlastita lica.

Objavljena je u tjedniku Globus broj 532, koji je na kioscima bio 16. veljače, prije točno 18 godina, u kultnoj rubrici Lifestyle.

Ideja je bila predstaviti mlade znanstvenike, među njima i prof. dr. sc. Markotić, kao ljude koji će u budućnosti na prvoj liniji voditi obranu od globalnih virusnih pandemija.

Ono što je tada izgledalo kao znanstveno-fantastični koncept koji bi dobro pristajao u distopijske filmove Terryja Gilliama ili Alfonsa Cuarona, danas je stvarnost.

Fotografija gotovo pa proročanska.

Zanimljivo iskustvo

A sjeća je se i sama prof. dr. sc. Alemka Markotić, danas ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”.

- Davno je to bilo, ali fotosession pamtim kao jedno zanimljivo iskustvo. Bila je riječ o istraživačkom timu Imunološkog zavoda. Dubravko Friščić je dogovorio s Globusom da se napravi jedan zanimljiv prilog i fotografiranje u punoj opremi. Znam da je tada to ljudima izgledalo kao nemoguće, ali danas smo demantirani.

S druge strane, našem timu je to uvijek bila jedna od mogućnosti koja nije nemoguća. I tada se znalo za opasne uzročnike, i tada se ponekad znala odijevati takva oprema za rad s bolesnicima. To izdanje Globusa još čuvam u svojoj arhivi - govori Markotić.

Pa kako je onda zapravo nastala poznata fotografija?

Koautori su Nedžad Haznadar, Saša Šekoranja, fotograf Andrija Zelmanović i Tomo Vrban.

Akademski slikar, cvjećar i dizajner interijera Saša Šekoranja desetak je godina radio u Lifestyle rubrici magazina Globus kao art direktor. Ovih dana, u karanteni, dok se Hrvatska bori s epidemijom koronavirusa gledajući presice Stožera civilne zaštite svaki dan u 14 sati, sjetio se da je prije mnogo godina surađivao s Markotić. Maske znanstvenika koje su zapravo njihova lica, bile su Šekoranjina ideja.

- Nedžad Haznadar je bio urednik rubrike i svaki tjedan birao bi neku temu, a ja bih smislio kako će to izgledati. Tako smo, primjerice, Janicu Kostelić doslovno snimili kao englesku kraljicu dok je bila na rehabilitaciji u Selcima. Donio sam mamine perle, stolnjake... Alemku Markotić smo, pak, u veljači 2001. godine, kao mladu doktoricu znanosti, snimili s još pet njezinih kolega s Odsjeka za istraživanje i razvoj Imunološkog zavoda u Zagrebu.

Bila je u svojim tridesetima. Istraživala je, ako se ne varam, imunoreakcije kod virusnih i drugih zaraznih bolesti najviše se fokusirajući na ‘mišju groznicu’. Sjećam se da je na snimanju uz nju stajala Katja Gotovac, molekularna biologinja, kći pokojne Mani Gotovac. Snimio ih je Andrija Zelmanović, a za make up bio je zadužen danas pokojni Tomo Vrban - prisjetio se Šekoranja. U Lifestyle rubrici tjednika Globus uvijek je, kaže, bilo nesuglasica, ali uvijek su se dobro zabavili.

- Funkcioniralo je tako da bih ja nakon Haznadarovih uputa o temi napravio skicu. Snimke su za današnje poimanje nastale vrlo primitivno, s aparatima na film. Snimalo se dva puta. Prvo samo portreti lica, koje smo potom izradili u stvarnoj veličini i izrezali kao maske, a ja sam napravio maketu kako bi to na kraju sve trebalo izgledati.

Potom smo ih snimali kako drže svoje fotografije lica na bijeloj pozadini, pa smo ih naknadno ubacivali u ovu plavkastu pozadinu kako bismo dobili dojam da lebde u zraku. Iskreno, uopće se ne sjećam odakle mi ideja za ovu kompoziciju, samo znam da je imala veze s tekstom. Uvijek smo pokušavali predstaviti teme uz pomoć fotografije na drugi, pomalo pomaknut način - objašnjava Šekoranja, poznat po kreacijama u svojoj galeriji za dizajn cvijeća u Dežmanovu prolazu. Rad u tjedniku za njega je, kaže, uvijek bila igra živaca.

Umjetnici i znanstvenici

- Nekada su se fotografije radile ad hoc, i zato sam najviše mrzio raditi s političarima jer je sve moralo biti na brzinu, a opet vrlo aktualno i zanimljivo. Puno je jednostavnije bilo raditi s umjetnicima ili znanstvenicima jer sam imao dovoljno vremena razraditi ideju, smisliti cijelu scenografiju. Nosile su se stvari, sve se doslikavalo jer tada nije bilo Photoshopa, puno kasnije je naš kolega Branko Prpa počeo dorađivati fotografije. Svi smo radili sa srcem, najbolje što smo mogli. Ana Petričić Gojanović je radila na organizaciji, a Ivana Karapandža ih je oblačila.

Ponosan je na iskustvo koje je stekao kao art direktor i na inovativnost koju je donijela Globusova Lifestyle rubrika.

- To su bile zlatne godine, ulagalo se puno novca i bili smo inovativni za tadašnje vrijeme. Do tada zapravo kod nas nije ni bilo Lifestyle rubrika u magazinima, a Haznadar je, usudio bih se reći, izmislio funkciju art direktora. Fotografirao me kod mene u galeriji za priču i ja sam postavio set, njemu se svidjelo i pitao me želim li biti art direktor. Nisam imao pojma što to znači jer prije 20 godina te funkcije nije bilo kod nas, ali pristao sam - smije se Šekoranja.

Ukupno su napravili više od 400 lifestyle slika, kaže.

- Danas se često pitam zašto se te fotografije ne objavljuju češće. Sjećam se i partyja za 600. broj Globusa u Muzeju arhitekture, pjevala je Gabi Novak, a postavili smo 6000 ruža s kojima su se uzvanici fotografirali i svatko je odmah dobio svoju duplericu. Bio je to jedan od prvih velikih partyja na koji su se kasnije svi referirali i od kojeg su potekli svi današnji eventi.

Obilježiti zemlju

Iz Globusove rubrike Lifestyle pamte se brojne fotografije s prvih stranica, a ideja uredništva bila je da njihovi protagonisti budu oni koji će u budućnosti obilježiti zemlju te pridonijeti njezinu razvoju, kaže nam tadašnji urednik Nedžad Haznadar.

Njihov je instinkt za takve iznimne ljude, danas vidimo, bio itekako dobar - za jedno od prvih izdanja rubrike odabrali su doktore i magistre znanosti s Odsjeka za istraživanje Imunološkog zavoda u Zagrebu Dubravka Forčića, Alenku Gagro, Katju Gotovac, Krešu Bendera, Tanju Košutić-Gulija te Alemku Markotić, današnju ravnateljicu Klinike dr. Fran Mihaljević.

- Kasnije smo proširili koncept, prešli i na establišment, pa fotografirali sve ljude koji su značili i vrijedili u Hrvatskoj i inozemstvu - kaže nam urednik Haznadar i nabraja da su u osam godina za Globus pozirali dobitnici Oscara, Grammyja, Tonyja, nobelovci, Bono Vox, Denyce Graves... - Bio je to ozbiljan posao, a rekao bih da je to razdoblje i označilo vrhunac Gutenbergova doba, odnosno tiskanih izdanja - smatra.

Ovako je ostalo zapisano pod fotografiju letećih znanstvenika: “Od 7.30 ujutro, pa do kasnog poslijepodneva, a nekad i duboko u noć, ovi ljudi otkrivaju nove pločice puzzlea koje umeću u već postojeću sliku znanstvenih otkrića. Rezultati njihovih otkrića mijenjaju postojeću sliku, nude nove odgovore, ali i nova pitanja, pa tako rade posao koji je davno počeo, ali nema kraja. Odnosno on se ne nazire”.

Na kraju stoji: “Sigurno je samo to da ne rade uzalud”.

Rečenica je to koja se najbolje dokazuje danas.

Rubriku je u Globusu pokrenuo pokojni Denis Kuljiš, a Haznadar i Andrija Zelmanović su napravili prvih nekoliko snimanja na prijelazu iz 2000. u 2001. godinu.

- Tada riječ ‘lifestyle’ nije postojala ni u medijskom prostoru ni u općenitom vokabularu. Denis Kuljiš, jedan od osnivača Globusa i veliki urednik, dao je ime rubrici - kaže Haznadar, dodajući da je nakon prvih nekoliko snimanja shvatio da treba art direktora i pozvao Sašu Šekoranju. - Art direktora tada nije bilo ni u marketinškim agencijama. Uveli smo tu riječ u javni prostor i postavili tu profesiju. Zapravo smo uveli produkciju u suvremenu hrvatsku novinsku fotografiju. Do tada ste u listovima mogli vidjeti isključivo reportažne, dokumentarne ili portretne fotografije - prisjeća se, dodajući da je na stvaranju fotografije znalo raditi i do 20 ljudi, a proces je trajao tjedan dana.

Haznadar pamti brojna živopisna snimanja. Na Željka Mavrovića su stavili 50-ak kruhova. - Čak je i on, iako snažan, jedva držao tu težinu, pa smo morali napraviti konstrukciju na kojoj će sve stajati - prisjeća se. Miru Furlan, pak, snimali su na Brijunima. Šekoranja je zamislio fotografiju u mraku, sa svijećom, pa su Miri slučajno svijećom zapalili kosu i uključili protupožarni alarm u hotelu. Stipu Mesića su zamislili u snijegu, koji su morali fingirati.

- On je tada bio predsjednik, a snimali smo uoči Štefanja i njegov rođendan. Nismo imali lažni snijeg, koji je bio jako skup, pa smo iznajmili vatrogasce koji su štrcali pjenu za gašenje po borovima - priča Haznadar. Dobitnika Pritzkerove nagrade, arhitekta Thoma Maynea Šekoranja je na fotografiji htio okruženog kornjačama. - Kornjače su trebale biti na ogledalu, no na toj im je površini bilo hladno, pa smo donijeli plinsku bocu i grijali ih preko rešoa, odnosno s donje strane grijali ogledalo. Vlasnik je vikao da ćemo mu skuhati kornjače - smije se Haznadar, dodajući da nijedna životinja ipak nije bila ozlijeđena.

- Radili smo filmske scene. Ja bih svaki tjedan osmislio koga ćemo staviti u rubriku pa bi Saša nacrtao skicu. Došao bih po nju, a uz nju bi uvijek bio čudnovati popis: pet perika, sedam padobrana, preparirani krokodil, deset pari Givenchy naočala i ventilator. Doista je bilo zanimljivo - kaže.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Владимир Путин, Дмитрий Медведев, Анатолий Голод: ПРИЗНАНИЕ НАТО НАДО ПРИМЕНЯТЬ!

«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

Автопробег в честь Дня России прошел в Ленинском округе

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде


Лучшие образы на лето, от которых захватит дух

Где недорого отдохнуть в июле? Россиянам раскрыли все карты по турам за рубеж и по России

Гастроэнтеролог Садыков рассказал, как не допустить отравления бутилированной водой летом

Совместное заявление участников круглого стола, приуроченного ко «Дню защиты прав безвинно осужденных»


Kai Havertz’s fiancee Sophia stuns in see-through outfit on hen weekend as fans say Arsenal star is ‘so lucky’

Creepy King Charles Painting Is Vandalized by Radical Animal Rights Activists, Gets a Cartoon Face and Speech Balloon!

America’s Space Infrastructure: So Vulnerable It Destabilizes Geopolitics

Max free trial returns just in time for House of the Dragon season 2 this week


Росгвардейцы обеспечили охрану общественного порядка в День поселка Вербилки

Росгвардейцы обеспечили охрану общественного порядка в День поселка Вербилки

ТСД промышленного класса Saotron RT-Т510

Всегда на связи: проводная гарнитура Fstyler FH150U от A4Tech


Состоялся релиз The Case of the Golden Idol на iOS и Android

Real Commando Shooting 3D 6.0

Age of Sail: Navy & Pirates 1.0.1.13

MMORPG Tarisland выпустили в Китае раньше времени



В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу

Совместное заявление участников круглого стола, приуроченного ко «Дню защиты прав безвинно осужденных»

«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»




Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде

5 мест, где можно вкусно позавтракать в Москве

«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу


Увлекательная встреча со «Сказочным патрулем» и телеканалом «МУЛЬТ»

Администрация Пскова презентует город на выставке «Россия» в Москве

НПФ обяжут выявлять конфликты интересов

Дьявольские +38 градусов придут в Россию уже скоро: Вильфанд рассказал о самом жарком месяце


Сафиуллин не смог пробиться во второй круг турнира ATP в Штутгарте

Медведев, Кафельников, Федерер, Маррей, Роддик, Агасси поздравили Синнера со статусом первой ракетки мира

Испанский теннисист Надаль не сыграет на Уимблдоне

Хачанов вылетел с турнира ATP в Хертогенбосхе после первого же матча


Басков назвал Киркорова на премии МУЗ-ТВ ведомым — устроил «прожарку»

Бывший супруг Анастасии Заворотнюк заявил, что актриса заболела не из-за аборта

5 фактов про Троице-Сергиеву Лавру, главный русский монастырь

На море или к бабушке? Эксперты о том, нужно ли везти ребёнка на курорт


Музыкальные новости

Игорь Бутман рассказал подробности о Московском джазовом фестивале

Суд в Москве отказал детям певца Градского в аресте имущества его вдовы Марины

Биометрии расширяют границы // Подтвердить персональные данные станет проще

«Молча есть суп тоже надо уметь». Доминик Джокер снялся в комедии ТНТ «Полупановы» вместе с реальной пумой



«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу

Рубена Варданяна в бакинской тюрьме заставляли долго стоять, его лишали воды, ему не разрешали мыться и менять белье и одежду


Молдавия берет выборы под охрану // В республике завели дело на предполагаемого российского шпиона, а Запад предупредил о планах вмешательства Москвы

Память Жанны Фриске почтили посмертной наградой и ее песней на музыкальной премии

LG ДЕМОНСТРИРУЕТ ПРОФЕССИОНАЛЬНЫЕ ДИСПЛЕИ С УЛУЧШЕННЫМИ ВОЗМОЖНОСТЯМИ ИСКУССТВЕННОГО ИНТЕЛЛЕКТА НА ВЫСТАВКЕ INFOCOMM 2024

РМК покинул Нагорный Карабах 12 июня - в День России


Прокуратура: таксист сбил 4-летнего ребенка на велосипеде на юго-востоке Москвы

Грузовик выехал на встречку: смертельная авария на М-5 в Челябинской области

Рафик Загрутдинов: Жилой комплекс с подземной автостоянкой на улице Бутлерова построят в следующем году

Шикарный лимузин, красная дорожка и элегантный black tie: слушатели «Авторадио» поехали на премию МУЗ-ТВ


Владимир Путин, Дмитрий Медведев, Анатолий Голод: признание Нато надо применить!

Путин приехал на Смоленскую площадь для встречи с руководством МИД РФ

Путин: Москва поддерживает идею о разработке хартии многообразия в XXI веке

Путин: если Киев откажется от переговоров, новые условия России будут другими





«Солисты Москвы» выступили в московской больнице в преддверии Дня медицинского работника

AHS: повышение температуры воздуха может спровоцировать приступ мигрени

Завершилась первая цикловая встреча региональных руководителей компании AlfaBiom

В Москве при побеге от родителей невесты молодой человек сломал позвоночник


США обязаны передать Киеву "эскадрильи истребителей", заявил Зеленский

Зеленский: США передадут Киеву новые ЗРК Patriot и «эскадрильи истребителей»


ЕВРО-2024: большой футбол ждет слушателей «Авторадио»

«Этот спорт воспитывает силу и упорство»: Вице-спикер Народного Хурала Бурятии приняла участие в открытии чемпионата России по гиревому спорту

Баскетболисты пойдут кругами // Единая лига ВТБ пересмотрела формат проведения чемпионата

Резидент «Инсайт Люди» Дмитрий Зубов 12 июня установил мировой рекорд по чеканке мяча в «Лахта Центре»


Пашинян видит Армению в ОДКБ лишь при выходе Белоруссии или извинениях Лукашенко

Армения выразила протест Минску из-за заявлений МИД Белоруссии

За что Лукашенко должен извиняться перед Арменией?



Собянин: Более пяти тысяч семей в СВАО получили новые квартиры по реновации

Собянин: Объем закупок у малого бизнеса с 2024 года составил почти 227 миллиардов

Собянин сообщил об открытии «Домиков добра» для сбора гуманитарной помощи

Собянин утвердил проект строительства общественно-делового центра в ЗАО


Собянин рассказал, как электробусы помогают улучшать экологическую ситуацию

Призыв лидера движения «Всеармянский фронт» оказать помощь пострадавшим после наводнения

Синоптик Ильин предупредил, что в Москве этим летом возможно образование смерчей

Мособлдума организовала выставку «Экологическое воспитание.Раздельный сбор мусора»


Кирьяков: «Германия поймала кураж и практически издевалась над Шотландией»

Как сохранять эффективность на работе летом и во время отпусков коллег

Телефонные мошенники в Москве получили условные сроки

Предприятие из Химок изготовило одежду для актеров фильма «Вызов»


Архангелогородцев и гостей города приглашают посетить мероприятия фестиваля «Гармоничная Россия»

Больше 90 тысяч жителей Архангельской области являются донорами

30 лет назад в Архангельске открылась первая на Северо-Западе школа «Диабет»

АО «Транснефть - Север» оказало благотворительную помощь детскому саду в Архангельской области


В Крыму хотят создать профессиональную хоккейную команду

Выступлением самарских артистов в Крыму открылся масштабный Фестиваль, посвященный 225-летию со дня рождения А.С. Пушкина

Музыкально-поэтический вечер «Жизнь не кончена, песня не спета»

Севастополь появился на вышитой карте Крыма


5 фактов про Троице-Сергиеву Лавру, главный русский монастырь

Администрация Пскова презентует город на выставке «Россия» в Москве

How old is this map: выпускник ТГУ создал карту возраста домов Томска

Фестиваль «Времена и эпохи» в Москве познакомит гостей с древней цивилизацией












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Александрова вышла во второй круг турнира WTA в Хертогенбосе






Картину Шишкина самолетом доставили из Москвы в Калининград для проекта «Выставка одной картины»

Андрей Воробьев анонсировал выход 40 новых автобусов на подмосковные маршруты

Басков назвал Киркорова на премии МУЗ-ТВ ведомым — устроил «прожарку»

Дьявольские +38 градусов придут в Россию уже скоро: Вильфанд рассказал о самом жарком месяце