Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Croatian
Май
2020

STRAH OD GLADI Mnoge zemlje zabranjuju izvoz poljoprivrednih proizvoda i panično traže način da što manje ovise o uvozu hrane

0
Globus 
STRAH OD GLADI Mnoge zemlje zabranjuju izvoz poljoprivrednih proizvoda i panično traže način da što manje ovise o uvozu hrane

KAKO STOJI HRVATSKA? - “Danas je Hrvatska samodostatna samo u nekoliko poljoprivrednih proizvoda, i to uglavnom u proizvodima ratarstva, a kod proizvoda stočarstva samodostatnost je oko 70%. Hrvatska ne proizvodi dovoljno hrane za svoje potrebe. Uvozimo više od 50% mlijeka, 40% mesa i gotovo 30% voća i povrća”

Bilo je to već prije mjesec i pol dana kada smo panično grabili posljednju toaletnu rolu ili kilogram brašna s polica supermarketa. A što se događa kada se cijele zemlje počnu tako ponašati? Tada koronavirus otkriva krhkost globalnih lanaca opskrbe i rizik oslanjanja na druge zemlje.

Zbog straha za nedovoljnom opskrbom vlastitog stanovništva, zemlje su počele zabranjivati izvoz pšenice. Rumunjska je početkom ožujka postala prva država EU koja je to učinila. Rusija, najveći svjetski izvoznik pšenice, je pak ograničila opskrbu od travnja do lipnja. Kazahstan, srednjoazijska zemlja koja je ključni dobavljač za Uzbekistan i Afganistan, zabranio je izvoz pšeničnog brašna, heljde, šećera, suncokretova ulja i nekog povrća. Vijetnam, treći najveći svjetski izvoznik riže, tijekom ožujka obustavio je izvoz. Čak je i Srbija zabranila izvoz suncokretova ulja kao mjeru opreza.

Kako se kriza produbljivala, nekoliko zemalja počelo je hranu dodatno skladištiti.Turska i Egipat prve su uskočile u veći otkup žitarica iz Rusije. Slaba rublja drži rusko zrno atraktivnim. Neke nacije nadograđuju svoje strateške rezerve. Kina, najveći uzgajivač i potrošač riže, obvezala se da će kupovati više nego ikad prije od domaće žetve, iako vlada već posjeduje ogromne zalihe riže i pšenice dovoljne za godinu dana konzumacije. Skladištenje hrane kao i u dućanima samo je stvorilo paniku na tržištu i povećalo cijene zbog pritiska na opskrbni lanac.

Ono čemu svjedočimo je ponavljanje scenarija ekonomske krize iz 2008. godine kada su države proizvođači zaustavile izvoz kako bi zbrinule opskrbu lokalnih tržišta pri čemu su se cijene nekih žitarica utrostručile. To je najmanje pogodovalo zemljama u razvoju koje nisu imale potrebna financijska sredstva za sudjelovanje na napuhanom tržištu.

Drugačija kriza

No, ova kriza je drugačija. Ona je veća zbog ograničenja kretanja što je zakočilo milijune radnike u poljoprivredi. Proizvedena hrana je na nekim mjestima ostavljena da trune na poljima. Sezonski radnici iz istočne Europe nedostaju na farmama Španjolske, Njemačke, Italije ili Velike Britanije. Ali, ona bi trebala biti manja jer su sada globalne zalihe prehrambenih proizvoda znatno veće no što su bile.

Rusija i SAD predviđaju rekordnu žetvu u srpnju. Pritom zemlje i investitori imaju više transparentnosti i informacija o tržišnim uvjetima, od proizvodnje i potrošnje do zaliha i cijena. To zaista može biti poticaj da trgovinski kanali ostanu otvoreni, da se smanje carine i porezi. Iako još uvijek postoji dovoljno globalnih zaliha, uspomene na prošlost nestašice hrane ponovno su pokrenule raspravu o nacionalizmu hrane.

“Mnogobrojne procjene stručnih instituta, ali i iskustva iz prethodnih kriza govore kako će kriza dovesti do vraćanja proizvodnje roba više na nacionalnu razinu zbog straha od prekida opskrbnih lanaca na globalnoj razini.

Na to će utjecati i zabrinutost zbog ponovnog pojavljivanja ovog ili sličnog virusa, zbog čega će države, kao i poduzeća, morati imati planove za izbijanja sličnih ugroza u budućnosti. Sve ovo će dovesti i do snažnije suradnje i povezanosti tvrtki i države, ali i značajno veću suradnju svih dionika u društvu” - rekla je za Jutarnji list konzultantica Smartera Zvjezdana Blažić.

“Pandemija može utjecati na globalnu sigurnost hrane, izravno i neizravno. Kriza već utječe na prehrambene sustave izravno kroz utjecaje na ponudu i potražnju hrane, a posredno (jednako važno) kroz smanjenje kupovne moći, sposobnost proizvodnje i distribucije hrane. Također, globalne cijene hrane općenito su u porastu, tako da može doći do daljnjeg rasta cijene hrane”, rekla nam je prof.dr. sc. Anet Režek Jambrak, s Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Zagrebu.

Koncept sigurnosti hrane do sada je bio obojen neoliberalnim razmišljanjem. Nije važno hoće li država proizvesti dovoljno hrane kako bi se prehranila, važno je hoće li moći napraviti balans između uvoza i izvoza kako bi se priključila međunarodnom tržištu. Zanimljivo, prema Globalnom indeksu za sigurnost hrane, Irska i Singapur već su godinama najsigurniji. Singapur koji je proizvodio samo 10 posto vlastite hrane bio je najzaštićeniji na svijetu jer je sve bilo pristupačno.

Sve je bilo pristupačno i ostalim zemljama u lancu liberalnog kapitalizma jer su se svi navikli kupiti što žele i koliko žele. Sada, potaknuti izvanrednom situacijom i zatvaranjem granica, ljudi se ponovno oslanjaju na nacionalnu državu i njene organizacijske sposobnosti. Preokret je posebno upečatljiv u Europi koja se trudi biti “jedinstvena” i “ujedinjena”, a sada se suočila s brojnim kritikama – posebice onim da je sjever “nesolidaran” s jugom ili da su se države ponašale “sebično”. Tako je i koronavirus otvorio diskurs samodostatnosti.

Jesmo li samodostatni? Pitali su se mnogi. Poljski ministar poljoprivrede Jan Krzysztof Ardanowski je izjavio da se Poljska može “prehraniti” jer ostaje neto izvoznik poljoprivrednih proizvoda. Thierry Breton, europski povjerenik za unutarnje tržište, sugerirao je da je “globalizacija otišla predaleko” u svim strateškim industrijskim sektorima pa i u poljoprivredi. Francuski predsjednik Emmanuel Macron je 17. travnja u intervjuu za FT izjavio da je ‘offshoring’ postao neodrživ i EU mora vratiti svoj industrijski suverenitet.

Jesmo li samodostatni, pitali smo se i u Hrvatskoj. Naše sugovornice tvrde da sada “nema nikakvih nestašica u ponudi hrane u Hrvatskoj, “opskrba funkcionira zbog jedinstvenog tržišta EU”, kaže Blažić.

Najnovija statistika od 27. ožujka pokazuje da EU ne bi trebala imati problema s prehranom u bliskoj budućnosti. Ustvari EU izvozi više hrane no što uvozi, a iz godine u godinu njezini poljoprivredni proizvodi i izvozi su u porastu. Godina 2019. pokazala se rekordnom godinom za trgovinu poljoprivredno-prehrambenim proizvodima.

Izvozna vrijednost poljoprivredno-prehrambenih proizvoda dosegla je ukupno 151,2 milijarde eura (porast za 10% u odnosu na prosinac 2018.), dok je uvoz iznosio 119,3 milijarde eura (povećanje od 2,5% u odnosu na 2018. godinu), donoseći ukupnu vrijednost trgovine za godinu na 270,5 milijardi eura.

Ali, “dugoročno može doći do nestašica”, kaže Režek Jambrak koja smatra da je zato bitno usmjeriti strategiju na “umrežavanje domaćih proizvođača” i “pametnu poljoprivredu”.

“Danas je Hrvatska samodostatna samo u nekoliko poljoprivrednih proizvoda i to uglavnom u proizvodima ratarstva dok je kod proizvoda stočarstva samodostatnost oko 70%. Hrvatska ne proizvodi dovoljno hrane za svoje potrebe. Tako uvozimo više od 50% mlijeka, 40% mesa i gotovo 30% voća i povrća”, rekla je Blažić, navodeći posljednje analize Smartera.

Na sastanku europskih ministara poljoprivrede 25. ožujka, u jeku koronakrize, hrvatska ministrica poljoprivrede Marija Vučković, koja je predsjedala sastankom, rekla je da su glavna pitanja bila: “ograničenje kretanja robe, promjene u potrošnji i funkcioniranju poljoprivredno-prehrambenih sustava proizvodnje, kao i nedovoljna radna snaga zbog zatvaranja granica”. Europska komisija je tada dobro reagirala uvođenjem tzv. zelene trake kako bi omogućila nesmetan promet robe.

Prehrambena sigurnost

Istovremeno, pitanja o reaktivaciji hrvatske poljoprivrede dominiraju tijekom krize. Premijer Andrej Plenković je u utorak (28. travnja) u Osijeku izjavio da je Vlada poduzela niz “kvalitetnih mjera i zakona u korist hrvatske poljoprivrede”, s ciljem proizvodnje više hrane. Također, napomenuo je da je Hrvatska otvorena ekonomija, ali je “na nama kao potrošačima da preferiramo ono što se radi u Hrvatskoj” uz “mogućnost da na tržištu budu svi”. A na hrvatskom tržištu jesu prisutni svi - od peršina iz Italije do jeftinih jagoda iz Grčke.

Zemlje koje obično uvoze više hrane nego što ih izvoze (poput Hrvatske koja je samo prošle godine uvezla vrijednost hrane od 3,3 milijarde kuna) najviše će patiti zbog poskupljenja hrane i slabijih valuta u globalnom lancu. Režek Jambrek smatra da je “za našu zemlju važno povećati potporu domaćim proizvođačima hrane, jačati upravljanje tržištem i osiguravanje zaliha radi sprečavanja poremećaja u lancu”. Također, potrebno je “voditi politike s ciljem jačanja prehrambene sigurnosti, održivosti okoliša i održive proizvodnje hrane”, dodala je.

Vidljivo je da je pandemija ojačala političke trendove koji su bili prisutni i prije no što je kriza započela, posebice u smislu protekcionizma, lokalizacije proizvodnje i strože granične kontrole. Prije no što je itko čuo za Covid-19, lijevi i ekološki pokreti već su zahtijevali da lokalizacija nadjača globalizaciju u svrhu borbe protiv klimatskih promjena.

Grupe poput La Via Campesine ili Friends of the Earth pozivale su na suverenitet hrane. Zeleni pokreti su iste skupine koje lobiraju reformu Zajedničke poljoprivredne politike u EU prema zabrani pesticida i održivoj poljoprivredi. Ali, prehrambeni suverenitet počinje sve češće odjekivati među krajnje desnim politikama gdje se združuju konzervativni elementi očuvanja ruralne tradicije s domaćom proizvodnjom. Radikalni pokreti i politički smjerovi možda ne predstavljaju jedinstvena stajališta, ali zajednička im je da se suprotstavljaju slobodnoj trgovini koja pustoši prirodne resurse.

“Nisam mišljenja da države spominju samodostatnost samo kako bi ojačale neki nacionalistički diskurs nego je sasvim normalno da se proizvodi hrana za vlastite potrebe kada za to postoje uvjeti. Uz to uvijek je lakše proizvodnju dizati za domaće potrebe, osigurati kraće lance opskrbe, poznavati lokalne preferencije okusa”, smatra Blažić.

Političke struje

Iako će antiglobalni pokreti, političke struje, zahtjevi za samodostatnošću i nakon pandemije ostaviti iza sebe trag, oni zapravo nemaju najbolja rješenja. Jer pandemija je ključni globalni problem koji zahtijeva neki oblik međunarodnog upravljanja i suradnje. Ujedinjeni narodi upozoravaju da će “protekcionističke prakse” država dovesti do još veće gladi u svijetu. New York Times piše proteklog tjedna: “Dvoje ljudi u predgrađu kenijske prijestolnice Nairobi poginulo je prošlog tjedna u naguravanju ljudi, a deseci su ozlijeđenih kada je stigao konvoj s hranom”.

Gotovo 135 milijuna ljudi u 55 država pogođenima sukobima i klimatskim promjenama bilo je 2019. godine na rubu gladi, navodi se u ovogodišnjem izvješću UN-a o prehrambenim krizama u svijetu. U travnju je šef Svjetskog programa za hranu UN-a David Beasley rekao da će idućih mjeseci svijet doživjeti glad “biblijskih proporcija”. Moglo bi biti 130 milijuna gladnih više. To će se posebno odraziti na zemlje poput Jemena, Afganistana ili Sudana koje su se i prije Covida-19 borile s glađu.

Glad je najčešće bila uzrokovana vremenskim prilikama ili političkim sukobima. Ovu krizu još dodatno obilježava: iznenadni pad prihoda zbog nezaposlenosti, pad cijena nafte, padanje valute, slabljenje turizma, klimatske promjene, humanitarne katastrofe i migracije stanovništva. Iako je sustav distribucije hrane u bogatim zemljama automatiziran i organiziran, sustavi u zemljama u razvoju su ranjiviji.

“Globalno hrane ne nedostaje. No, logistički problemi u sadnji, žetvi i prijevozu hrane ostavit će siromašne zemlje izloženijima u narednim mjesecima, posebno one ovisne o uvozu”, rekao je Johan Swinnen, generalni direktor Međunarodnog instituta za istraživanje hrane u Washingtonu za NYT.

Vlade moraju brzo raditi zajedno kako bi hranu premjestile od mjesta na kojem je proizvedena, tamo gdje je najpotrebnije. Prvog travnja pomorska agencija Ujedinjenih naroda pozvala je nacije da proglase pomorce, lučko osoblje i ostale pomorske radnike ključnim osobljem kako bi se osigurali trgovinski tokovi.

Neke su to učinile, uključujući Sjedinjene Države i Ujedinjeno Kraljevstvo. Ranije ovog mjeseca, ministri poljoprivrede 25 zemalja Latinske Amerike i Kariba potpisali su sporazum o udruživanju snaga kako bi se osigurala opskrba hranom za 620 milijuna potrošača regije. SAD je pak omogućio dolazak poljoprivrednih radnika iz Meksika.

Opskrba hranom postala je dio trenutnog zdravstvenog odgovora na Covid-19. S porastom stope nezaposlenosti od ključne će važnosti biti da svi ljudi imaju pristup hrani. Jer uz javnu zdravstvenu krizu i pandemiju, posljednje što je svijetu potrebno je: glad.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



"Возрождение интереса к народному искусству и ремеслам в современном мире"

Новые вызовы и обеспечение технологического суверенитета квалифицированными кадрами обсудили в Москве

В РМАТ ПРОШЕЛ I БИЗНЕС-ФОРУМ ВЫПУСКНИКОВ РМАТ 1999-2023 ГОДА ВЫПУСКА, ПОСВЯЩЕННЫЙ 55-ЛЕТНЕМУ ЮБИЛЕЮ АКАДЕМИИ

Шапки женские на Wildberries — скидки от 398 руб. (на новые оттенки)


Щитовидная железа - что это? Где находится? Какие заболевания вызывает?

Сотрудники отеля Yalta Intourist поздравили ветеранов с Днём Великой Победы

"Возрождение интереса к народному искусству и ремеслам в современном мире"

Команда ювелирной сети «585*ЗОЛОТОЙ» приняла участие в благотворительном забеге от фонда «Антон тут рядом»


Boeing passenger ‘DIES in horror turbulence’ on flight from London sparking emergency landing in latest airline tragedy

AML check crypto

Gunmen open fire and kill 4 people, including 3 foreigners, in Afghanistan's central Bamyan province

UFC plans to be ‘flexible’ in next broadcast rights deal, including potential end to traditional PPV


Вологодские зарисовки

Чесменская церковь.Санкт-Петербург

Шапки женские на Wildberries — скидки от 398 руб. (на новые оттенки)

Сотрудник Дубненского отдела вневедомственной охраны Главного управления Росгвардии по Московской области встретился с учащимися МОУ СОШ №1


Шапки женские вязаные на Wildberries, 2024 — новый цвет от 392 руб. (модель 466)

Шапки женские на Wildberries — скидки от 398 руб. (на новые оттенки)

Always keep backups: an 'unprecedented' Google Cloud debacle saw a $135 billion pension fund's entire account deleted and services knocked out for nearly two weeks

Sea War: Raid 1.131.0


Estischool - Школа за британською програмою


Lipatov Sound заявил о выходе нового трека “Red City”

V Общероссийская конференция «Устойчивое развитие этнокультурного сектора» представит калейдоскоп успешных практик в сфере социального проектирования

Чеченка Лия Заурбекова поделилась подробностями конфликта с семьей в полиции

В Москве произошла драка с участием 15 человек, двое в больнице




Глава МИД Израиля отозвал послов из Норвегии и Ирландии

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» УЛУЧШАЕТ ЗАКОНЫ, управляет патентами и улучшает командное планирование в целях учёта интереса всего народа.

Шапки женские вязаные на Wildberries, 2024 — новый цвет от 392 руб. (модель 466)

Ремонт Московского проспекта от Богоявленской площади до Фрунзе обещают вести по часам


Памятник погибшим в концлагерях цыганам открыли в деревне Артемово

Король Бахрейна прибудет 22 мая с визитом в Москву

Сергей Катырин: последствия санкций в промышленности удалось во многом нивелировать

В России планируется выпустить сериал про Жириновского


Теннисиста Медведева выбили из топ-4 ATP

Потапова не смогла пробиться во второй круг турнира WTA в Страсбурге

Арина Соболенко сняла траур по Кольцову и завела новые романтические отношения

Сумасшедший матч «Реала», Медведев опустился в рейтинге ATP. Главное к утру


Сергей Катырин: последствия санкций в промышленности удалось во многом нивелировать

Сдвоенные "Ласточки" продолжат курсировать из Нижнего Новгорода в Москву

Глава СПЧ Фадеев считает необходимым ввести в России запрет на ношение никабов

Король Бахрейна прибудет 22 мая с визитом в Москву


Музыкальные новости

Тариф – Концерт. Провести свой Концерт.

Певица Кристина Агилера в боди вышла на сцену после похудения

«Ты мне не понравилась!»: Мария Погребняк вспомнила знакомство с Ольгой Бузовой в студии «Шоу Воли» на ТНТ

Создание Сайтов. Создание веб сайта. Создание сайта html. Создание сайтов цена. Создание и продвижение сайтов. Создание сайта с нуля. Создание интернет сайта.



Чеченка Лия Заурбекова поделилась подробностями конфликта с семьей в полиции

Свыше 600 навалов мусора устранили в Подмосковье за неделю

Lipatov Sound заявил о выходе нового трека “Red City”

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» УЛУЧШАЕТ ЗАКОНЫ, управляет патентами и улучшает командное планирование в целях учёта интереса всего народа.


Прощание «Спартака» с Джикией, «Зенит» в гонке за чемпионство. Итоги игрового дня РПЛ

Маркетологи рассказали, что влияет на популярность компании в 2ГИС

Актер Олег Зимин скончался на 65-м году жизни в Москве

Команда «Россети Новосибирск» вышла на #ЗаБег


Полиция начала поиск скрывшихся участников массовой драки на юге Москвы

Москвичам посоветовали быть внимательнее на дороге из-за тумана

Работу наземного транспорта в семи округах Москвы скорректируют 23 и 25 мая

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о качественном росте отечественного автомобилестроения


Путин: РФ продолжит взаимодействие с Ираном как при Раиси

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о качественном росте отечественного автомобилестроения

Король Бахрейна прибудет 22 мая с визитом в Москву

Король Бахрейна сегодня прибудет в Москву


Шизофрения и болезнь Альцгеймера: симптомом какой болезни может стать потеря обоняния

Заболеваемость COVID-19 в России выросла почти на 14,7 процента за неделю




Онколог Анастасия Марьенко объяснила, кто подвержен риску развития меланомы

Россияне рассказали, какие вредные привычки коллег раздражают их больше всего

Новое отделение вызовов врачей на дом открылось в МОЦОМД в Люберцах

В Москве завершился Всероссийский форум «Здоровье нации – основа процветания России».


Зеленский заявил, что обеспокоен заявлениями республиканцев в США

Зеленский объяснил, почему не хочет приглашать РФ на «саммит мира»


Сергей Собянин подвел итоги Московской олимпиады школьников

Олимпийский чемпион Роман Костомаров поздравил победителей номинации «Экскурсия без границ» программы «Лига Экскурсоводов»

Сотрудница ОМОН "Оплот" приняла участие в костромском забеге «Галичское Заозерье»

Бонгонда: стадион и база «Спартака» — мои любимые места в Москве


Запись от имени Президента Беларуси сделана в книге соболезнований в посольстве Ирана



Сергей Собянин принял решение о расширении мер поддержки промпредприятий

Сергей Собянин. Главное за день

Сергей Собянин подвел итоги Московской олимпиады школьников

Собянин рассказал о Международном форуме инноваций БРИКС


Четыре города ЦФО вошли в федеральный топ-10 по качеству жизни

Собянин рассказал о развитии инновационной экосистемы Москвы

Якутия представила цветочную инсталляцию «Мост в будущее» на выставке «Россия» в Москве

Сергей Собянин. Главное за день


Сергей Катырин: последствия санкций в промышленности удалось во многом нивелировать

Массовая драка мигрантов произошла в одном регионе России

Москвичка нашла в своём унитазе удава

Сдвоенные "Ласточки" продолжат курсировать из Нижнего Новгорода в Москву


Истории жителей Поморья представили в семейном мюзикле в Архангельске

Архангельск впервые принял Всероссийские соревнования по танцевальному спорту

Общее дело: в новом сезоне волонтеры продолжат работу по сохранению объектов культурного наследия в Архангельской области

«Северная красота» пусков Плесецка


Премию Фета получил поэт из Югры

Выставка славянских истоков «В бессмертье уходит всеведенье литер простых»

Литературный монолог «По праву памяти», к 105-й годовщине со дня рождения А.С. Крупнякова, советского и российского писателя.

Театр и Культура, Россия и Дети: 15 мая театр кукол Ульгэр представил спектакль «Мүнгэн мүшэдүүд» в стенах Художественного музея для первых классов гимназии №29 Улан-Удэ


Массовая драка со стрельбой в Москве: задержаны семь человек

Москва стала лидером по привлечению инвестиций среди регионов РФ

Екатеринбуржцы отсудили у авиаперевозчика больше 100 тысяч рублей за испорченный отпуск

В МИД РФ отреагировали на вброс Пентагона о противоспутниковом аппарате












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Рахимова прошла во второй круг турнира WTA в Рабате на отказе Таунсенд






Король Бахрейна прибудет 22 мая с визитом в Москву

Москвичка нашла в своём унитазе удава

Спрос на культурные мероприятия в РФ вернулся к доковидным значениям

Екатеринбуржцы отсудили у авиаперевозчика больше 100 тысяч рублей за испорченный отпуск