Добавить новость
ru24.net
World News in Croatian
Май
2020

BUDUĆNOST ŠKOLSTVA U ovom trenutku učenici se nalaze u virtualnim učionicama. Evo što je potrebno napraviti da zadržimo dobre strane online škole

0
Globus 
BUDUĆNOST ŠKOLSTVA U ovom trenutku učenici se nalaze u virtualnim učionicama. Evo što je potrebno napraviti da zadržimo dobre strane online škole

DONOSI VAM HRVATSKI TELEKOM - Naš novi svijet je svijet totalne povezanosti. U Jutarnjem i Hrvatskom Telekomu oduvijek smo znali kako nas tehnologija i digitalni alati povezuju i omogućavaju nam da učvrstimo veze, podijelimo informacije, ideje, rješenja, resurse, da funkcioniramo, pokažemo solidarnost, empatiju, pomognemo onima kojima je potrebno. Mnogima među nama život se u posljednje vrijeme radikalno promijenio, povezanost, tehnologije i internet ono su što nam je omogućilo da se naši privatni i poslovni životi odvijaju potpuno online. Kad smo povezani, sve je moguće. To smo pokazali u posljednja dva mjeseca. Kako će izgledati naši životi, naš svijet, čitave industrije i društvo u budućnosti?

Mjere opreza i fizičko distanciranje intenzivno su utjecale i na način obrazovanja, ukazavši na neumitnost korištenja suvremenih tehnologija: 460 tisuća učenika i učitelja prešlo je u više od 49 tisuća virtualnih učionica i zbornica koje se nalaze na platformama Microsoft Teams, G Suite for Education i CARNET loome. Od 23. ožujka do 1. travnja, Microsoft Teams bila je najviše downloadana aplikacija u Hrvatskoj. Prema istraživanju Instituta za društvena istraživanja, kao pozitivni aspekti nastave online ističu se fleksibilna organizacija učenja i samostalnost u radu. Uz to, nema gubitka vremena za putovanje u i iz škole, a ima više vremena za obavljanje zadaća. Kako će ovaj povijesni presedan uvođenja online nastave kod kuće utjecati na budućnost škola i učenja? O tome razgovaramo s Mislavom Balkovićem, dekanom i osnivačem Algebre, najveće privatne obrazovne institucije u Hrvatskoj i regiji i jedne od najutjecajnijih institucija za digitalno obrazovanje.

 

Koronavirus utjecao je i na način obrazovanja, suvremene tehnologije su tijekom lockdowna bile jedini način prenošenja znanja. Kako će to utjecati na budućnost obrazovanja?

- Digitalizacija obrazovanja će vjerojatno pustiti dublje korijene nego što je to uspjela do sada. Online pristup nastavi slabije su prihvatili studenti i ustanove u Europi, a bolje u SAD-u. Prebacivanjem online obrazovanja u fokus zbog pandemije ubrzat će se trend rasta takvog načina obrazovanja i vjerujem da će jače zahvatiti i Europu. Jedno recentno istraživanje stavova studenata provedeno na portalu educations.com bavilo se dvama ključnim pitanjima - koliko studenti vide online obrazovanje kao rješenje za krizu i koliko ih je spremno prihvatiti takav oblik i kada prođu aktualne mjere. Približno 85 posto studenata smatra da je online obrazovanje trenutno najbolje rješenje i da može osigurati kontinuitet, no samo 25 posto njih vjeruje da online obrazovanje može ostati kao supstitut učionici. Dakle, ne treba očekivati da će taj veliki porast koji se trenutno događa ostati i da će online obrazovanje brzo u velikoj mjeri zamijeniti ono u učionicama.

 

Koliko suvremene tehnologije mogu unaprijediti nastavu? Postoje istraživanja koja pokazuju da se kvaliteta prenošenja znanja nužno ne povećava upotrebom suvremenih tehnologija u odnosu na klasične izvore, knjige?

 

- Veliki izazov online učenja od doma koji osjećaju studenti i učenici je manjak motivacije. Analizirate li besplatne online edukacije koje su pokretala velika međunarodna sveučilišta, vidjet ćete da su upisivali jako puno ljudi koji nisu plaćali ništa za online nastavu i vrlo malo za certifikat, ali se pokazalo da je drop out bio i veći od 95 posto. A pritom je riječ o MIT-u i sličnim sveučilištima i predavanjima koja su vodili vrhunski profesori. Upisivalo se desetine tisuće polaznika, ali je problem u tome što su studenti samo jedan klik daleko od toga da odustanu. Ako u vrijeme online predavanja počne, primjerice, utakmica Hrvatske s nekom drugom reprezentacijom ili igra neki klub koji student prati, on će lako reći: za danas mi je dosta. U učionici se teže događa da se student digne usred predavanja i ode. Dobar dio neuspjeha ranih pristupa u digitalnom obrazovanju je posljedica loših nastavnih materijala koji su ili nezanimljivi ili nisu dovoljno interaktivni, ne potiču interes učenika, ili je previše toga stavljeno online i na odgovornost i samoinicijativu učenika koja se u nekom trenutku istopi. Čisti online pristup je, realno, rijetko gdje zaživio kao potpuni supstitut učionici. Ono što se sve češće nameće je online i offline miks, kombinacija virtualne i fizičke učionice. Koliko je bolje napravljen i osmišljen taj miks, toliko su bolji i rezultati.

 

Kako to izgleda u praksi?

 

- Jedan dio nastave može se staviti online, a da se ništa ne gubi na kvaliteti, a to su snimljena predavanja ili još bolje predavanja koja idu uživo. Dobar dio nastave koja se sada odvija je upravo nastava online live odnosno uživo. Studenti se uključe u nastavu, postavljaju pitanja kroz chat ili mikrofonom i takav način nastave daje dobar rezultat. Ipak, neke je stvari teško simulirati u online nastavi, primjerice u strojarstvu ili u medicini gdje je još uvijek operaciju gotovo nemoguće simulirati ili su takve simulacije preskupe i teško dostupne. Zato se sve više nameće hibridni model (engl. blended learning) u kojem dobri pristupi idu za time da kombiniraju nastavu na kampusu ili u školi i sadržaje koji se mogu online pohađati. Isto je kad student pročita i upozna se s nekim sadržajem sam, online, ili u predavaonici gdje je sa stotinu ili tri stotine drugih. Prava obrazovna vrijednost i razumijevanje obično nastaje kad se nakon takvog usvajanja gradiva povede diskusija o tom sadržaju i kada se o njemu krene promišljati. Dosta znanja i dubljeg razumijevanja stvara se u diskusiji s drugim studentima i nastavnikom, a to se vrlo učinkovito događa u učionici. Za očekivati je da će se nakon ove pandemije blended modeli češće primjenjivati, a oni će izvlačiti najbolje i od tehnologije i od neposrednog kontakta koji je nemoguće ili ga je teško izbjeći. 

 

Koliko je online učenje u Hrvatskoj tijekom mjera opreza bilo uspješno?

 

- Vidio sam prije nekoliko dana objavljeno istraživanje na dvije tisuće studenata gdje su studenti odgovarali koliko je ustanova na kojoj studiraju implementirala online sustav i koliko su zadovoljni dobivenim. Malo više od 50 posto ih je reklo kako je većina kolegija pokrivena online nastavom, u 13 posto slučajeva studenti navode da nije ništa pokriveno i da se nastava uopće ne provodi, a trećina ih je navela kako postoje samo sporadične inicijative na razini pojedinih nastavnika. Brzi prelazak na online je, kako vidimo, uzrokovao niz problema. Mnoge ustanove su uzele ono što je bilo dostupno besplatno, a to znači i razliku u kvaliteti online platformi koje koriste. Ustanove koje do krize uopće nisu provodile online nastavu uglavnom nisu bile spremne niti su se nastavnici uspjeli prilagoditi takvom obliku nastave. U ovom obliku nastave treba puno više raditi na motivaciji studenata, puno više treba inicirati interakciju i komunikaciju sa studentima. 

 

Tehnologije pojeftinjuju obrazovanje i čine ga dostupnijim?

 

- Svakako, rezultat sve veće količine suvremene tehnologije je smanjenje cijena i povećanje dostupnosti obrazovanja. U Americi se već nekoliko godina vidi kako je usporen trend rasta stranih studenata i taj broj, realno, stagnira. Baš zbog toga su velika sveučilišta već počela propitivati može li se zaista 60 ili 70 tisuća dolara po godini za studiranje na kampusu opravdati i koliko dugo je još takav model održiv. Za očekivati je kako će trenutna kriza obrazovni sektor, odnosno onaj njegov dio koji je međunarodno konkurentan, dovesti do toga da jedan dio nastave jeftinije stavi dostupnim u online obliku. S druge strane, za manji vremenski period bivanja na kampusu kojim studenti pohađaju par modula i rad u laboratoriju moći će naplatiti trećinu ili četvrtinu današnje cijene i time postati konkurentniji u privlačenju velikog broja studenata sa raznih strana svijeta. Očekujem da će se digitalne kompanije kao Facebook, LinkedIn i jaka sveučilišta početi udruživati kako bi svoju nastavu približili studentima i proširili njihovu bazu. 

 

Kako će izgledati škola za pet godina? Što očekujete?

 

- Kod nas sustav upravljanja u školama može biti efikasniji, pogotovo kod mjerenja kvalitete koji bi stavljao sadržaj ispred forme i veliki napredak moguće je napraviti u sustavu promocije dobrih praksi i nagrađivanja najboljih. Vjerojatno će biti digitalnih sadržaja, tableta i opreme, puno više nego danas, ali kolika će biti učinkovitost toga što će biti dostupno kao infrastruktura ovisi prije svega o tome koliko će nastavnici biti svjesni kako kod učenika raspiriti interes i strast i koliko će na tome raditi. To je pitanje organizacije, koliko je stalo organizaciji i koliko je svjesna da želi dizati kvalitetu svih. Nastavimo li istim pristupima u upravljanju, bojim se hoće li za pet godina biti ikakvog ozbiljnijeg iskoraka, a možda nam ova kriza bude i prilika da se zapitamo u kakvom društvu želimo živjeti pa nešto istinski i primijenimo.

 

Kakvu biste školu poželjeli sedmogodišnjacima?

 

- Htio bih da to bude škola koja će maksimalno razvijati nešto što se zove growth mindset, način promišljanja u kojem svatko od nas vjeruje da može jer je zaista i dokazano da ako vjeruješ kako nešto možeš, da ti je puno veća šansa da ćeš i uspjeti nego ako stvari gledaš deterministički. Govorimo li ili ukazujemo nekome da je nesposoban i da nikada neće uspjeti, onda će u jednom trenutku i on sam početi vjerovati kako je ograničen u svojim sposobnostima i uspjehu, nakon toga se taj uspjeh više i ne događa. Da bi se izgradilo samopouzdanje i pozitivan stav, a vidjeli smo na raznim mjestima u svijetu kako se to uspješno radi, kod učenika se ne mjeri samo rezultat nego i napor u dolasku do rezultata. Kaže mu se, nisi najbrži u trčanju, ali tvoj doprinos vrijedi pohvale. Pristup u kojem se kod učenika prepoznaje rad i trud, koji pohvaljuje kako bi se učenike motiviralo da budu ustrajni, da vjeruju kako mogu, dobar je pristup, to je prvo što bi škola trebala raditi. 

 

Screen Shot 2020-05-05 at 20.34.43.png

 

Što ako to izostane?

 

- Ako škola ne prepoznaje rad i trud, jako smanjuje priliku da se djeca razvijaju do svojih punih potencijala. Druga stvar koja bi bila korisna, a dosta se time eksperimentira i primjenjuje u Skandinaviji, su kolegiji u kojima su izmiješane razlike između predmetnih područja. To znači da se matematika ne uči samo na matematici, a onda učenik zapravo ne zna gdje sve to primijeniti, nego učenici dobivaju zadatke iz različitih predmetnih područja, kako bi i nesvjesno naučili neke elemente gradiva, neovisno je li to matematika, izražavanje ili nešto treće. Ljudi se u životu upravo i bave sintezom znanja. To je ono što će vam dati posao i karijeru jer će vas rijetko tko u poslu pitati znate li izračunati nešto izvan konteksta kako bi se vidjelo znate li neku metodu ili formulu. Upravo suprotno, treba je znati staviti u kontekst problema i primijeniti, a to treba razvijati već u školi. Treća stvar je primjena projektnog pristupa u nastavi u kojem se razvija komunikacija, kako bi čovjek znao izreći svoju ideju i problemsko mišljenje, i savladati timski rad.

 

Kako napredna škola potiče razvoj učenika?

 

- Treba pred učenike stavljati probleme i zadatke koji su dohvatljivi, ili malo iznad razine, kako bi se od svakoga od nas tražilo da ide barem mali korak dalje. Čak u Ustavu stoji pravo svakog pojedinca da se tijekom obrazovanja razvije do maksimuma svojih sposobnosti. Škola je tu da to ostvari. Volio bih da se obrazovni sustav bavi prosječnima za koje je standardni program u redu, onima ispod prosjeka, ali i onim boljima. Za očekivati je da će upravo takvi najviše povući društvo, stvoriti neki novi Infobip, novog Rimca ili neke nove kompanije koje će u ovu zemlju dovesti novac, stvarati možda nove industrije, znanja i slično. Obrazovanje ne može biti samo sebi svrhom nego nas treba dovesti u poziciju da to što naučimo stvara korist za nas i za društvo.

 

Sadržaj je nastao u suradnji Native Ad studija i Hrvatskog Telekoma




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



В Воскресенске росгвардейцы задержали гражданку, находящуюся в федеральном розыске

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Родители 240,5 тыс. детей в Московской области получают единое пособие

Состоялась церемония вручения премии Men Today Trends

Повышенный режим готовности введён: Лето запомнится надолго десятку городов


"Интеррос", "Атомайз", Эрмитаж и Т-Банк готовят второй этап проекта «Цифровое искусство»

Участники VK Fest смогут проверить свое здоровье на стенде «Будь Здоров»

«Авиаторы» возглавили рейтинг самых популярных солнцезащитных очков у россиян – «585*ЗОЛОТОЙ»

Самой популярной солнцезащитной оптикой в Махачкале стали очки бренда Polaroid


Mets survive late barrage to beat Yankees in Subway Series opener

Why does former Man Utd striker Memphis Depay wear a headband and what is written on the Dutch footballer’s headgear?

Chelsea enter Conference League despite speculation they could snub Uefa competition after facing tough financial rules

Cubs Suffer Another Devastating Injury to Starting Rotation


В Москве пройдет 19-я выставка «Интеравто»

Состоялась церемония вручения премии Men Today Trends

Челябинский облсуд оставил гендиректора ЧЭМК под арестом

Как снимали фильм "Афоня": Кадры со съемок и 23 интересных факта о фильме


All Destiny 2 Prismatic fragment locations

The latest friendship-ruining co-op game on Steam is a punishing platformer where you're chained to your pals, and it's about to crack 100,000 concurrent players

After three hours of attempts, Elden Ring folk hero Let Me Solo Her has beaten Shadow of the Erdtree's final boss⁠: 'Holy crap, I am shaking'

'I absolutely suck at video games': Hidetaka Miyazaki discusses how he prepped for Elden Ring: Shadow of the Erdtree


Робота водієм у Таксі 571 (Київ)


Внешний вид Хрома испортили. Как вернуть?

В Москве на музыкальном фестивале представят "Тамбовскую казначейшу"

Повышенный режим готовности введён: Лето запомнится надолго десятку городов

Mos.ru: движение на ряде улиц в центре Москвы закроют из-за велогонки La Strada




МЧС: огонь на площадке по утилизации отходов в Нижнем Новгороде потушили

Поссорить Москву и Пекин. Германия начала шантажировать Китай

В Воскресенске росгвардейцы задержали гражданку, находящуюся в федеральном розыске

МЧС: в Сахалинской области объявили экстренное предупреждение из-за циклона


Справляющим нужду в море испанского курорта Марбелья туристам грозит штраф 750 евро

Режим работы перехода «Парка культуры» на Кольцевой линии изменится с 1 июля

В России побиты три десятка суточных рекордов максимальной температуры воздуха

Новый руководитель Евросоюза


Касаткина и Шнайдер блеснули на траве перед Уимблдоном. Идеальный день для российского тенниса

WTA "кинул" Рыбакину и Швентек

Елена Рыбакина и Юлия Путинцева узнали соперниц на старте Уимблдона-2024

Теннисисты Котов и Калинская получили приглашение на Олимпиаду в Париже


Побьет все рекорды: на Россию надвигается жара до +38 градусов. Вильфанд предупредил о жарком месяце

Андрей Рэмович, не мешайте нам с мамой ловить крабов, иначе пожалуемся ВВП

Reuters: в Нигерии атаки смертниц на семейных мероприятиях убили 18 человек

В России побиты три десятка суточных рекордов максимальной температуры воздуха


Музыкальные новости

Не фейк? Беременность Волочковой от Шаляпина заставила пойти певца на крайние меры

Суд зарегистрировал иск о запрете клипа Моргенштерна за неуважение к церкви

Элджей напал на журналиста из-за вопроса про Ивлееву

Радио Менеджер. Ротация песен на Радио.



Как машиностроители оптимизируют сроки отключения горячей воды

В Москве на музыкальном фестивале представят "Тамбовскую казначейшу"

Внешний вид Хрома испортили. Как вернуть?

Повышенный режим готовности введён: Лето запомнится надолго десятку городов


Собянин: В этом году в ТиНАО будет благоустроено несколько больших зон отдыха

Врач дерматолог-косметолог Мадина Байрамукова: что делать, если вас ужалила медуза

Сергей Собянин подвел итоги конкурса «Новатор Москвы»

Бизнес наставник для предпринимателей – ключ к успеху в бизнесе


Источник 360.ru: пожар затронул три квартиры в многоэтажке на Алтуфьевском шоссе

Питьевую воду продолжают раздавать в столичном метро в связи с жарой

Два автомобиля столкнулись на внешней стороне МКАД

Собаку заперли в машине на 30-градусной жаре на западе Москвы


За рубежом отреагировали на заявление президента Путина по РСМД

Лидер турецкой оппозиции планирует встретиться с Путиным

Песков: собаки, подаренные Путину Ким Чен Ыном, уже адаптируются в Москве

Песков: подаренные Ким Чен Ыном Путину собаки проходят адаптацию в Москве





Пострадавшего от нападения собак ребёнка из лагеря «Арахлей» перевезут в клинику Рошаля

Собянин: Новая поликлиника в Филимонковском районе откроется в этом году

«Болезнь цивилизации»: эндокринолог Терушкин рассказал о синдроме хронической усталости

«Раньше не выявлялась»: в Москве у донора обнаружили новую группу крови


Нариман Джелял переехал из сибирской тюрьмы в Киев

В Киеве переполох: Зеленский ищет способы слиться из-за фиаско Байдена на дебатах с Трампом


Германия и Дания объявили составы на матч плей-офф Евро-2024

Mos.ru: движение на ряде улиц в центре Москвы закроют из-за велогонки La Strada

Контрольный матч. ЦСКА выиграл у "Шинника".

Певец Крид заявил, что бывшие сделали его сильнее


Лукашенко обратился к лидеру Туркменистана



Сергей Собянин подвел итоги конкурса «Лидеры цифровой трансформации»

Сергей Собянин. Главное за день

Собянин назвал победителей профессионального конкурса среди водителей автобусов

Собянин: В этом году в ТиНАО будет благоустроено несколько больших зон отдыха


Леус: Аномальная жара и тропические ночи ожидаются в Москве

Многие краснодарцы к 25 годам имеют несколько высших образований, семью и бизнес

Синоптик Леус: на Москву надвигается жара до +34 градусов

Аномальная жара ожидается в Москве в первые дни июля


Посол России сообщил о переговорах с ЦАР по созданию российской военной базы

Бывший президент США Барак Обама выступил в поддержку Байдена после дебатов

РЕН ТВ: в Москве годовалый ребенок выжил после падения из окна

Справляющим нужду в море испанского курорта Марбелья туристам грозит штраф 750 евро


АО «Транснефть - Север» выпустило молодь атлантического лосося в реку в Архангельской области

"От Души и по Совести..."

АО «Транснефть - Север» выпустило молодь атлантического лосося в реку в Архангельской области

Портативный ТСД корпоративного класса Saotron RT-T70


Войны древних славян с греками

В Крыму за сутки зафиксировали 10 пожаров на открытых территориях

Выставка-предупреждение «Лицо беды»

Севастополь в числе регионов с рекордными ценами на новостройки, Симферополь немного отстаёт


Справляющим нужду в море испанского курорта Марбелья туристам грозит штраф 750 евро

Посол России сообщил о переговорах с ЦАР по созданию российской военной базы

Бывший президент США Барак Обама выступил в поддержку Байдена после дебатов

Режим работы перехода «Парка культуры» на Кольцевой линии изменится с 1 июля












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

WTA "кинул" Рыбакину и Швентек






Новый руководитель Евросоюза

Справляющим нужду в море испанского курорта Марбелья туристам грозит штраф 750 евро

Два автомобиля столкнулись на внешней стороне МКАД

Режим работы перехода «Парка культуры» на Кольцевой линии изменится с 1 июля