Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Hungarian
Октябрь
2015
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31

Belarusz gazdaság: Egyet előre...majd hátra arc!

0
A Szovjetunió felbomlásával 1991-ben Belarusz úgy lett független állammá, hogy azt különösebben nem kívánta. A kezdeti kapitalista átalakítás során a lakosság csalódott az új rendszerben: romlott az életszínvonal, csökkent a gazdasági növekedés. Ezeknek "köszönhetően" az ország társadalma nosztalgiával fordult a pár évvel azelőtti rendszer felé, és Lukasenko elnök '94-es megválasztásával hátra arcot csinált az ország a múltba. Az elmúlt 20 év alatt a gazdasági növekedés igencsak változatos volt, alapvetően az ország teljesen az orosz piacra települt rá, és annak mozgását, változásait követte le az évek alatt. A belső kritikusok szerint addig nem lehet alapvető gazdasági változásokat elérni, amíg a lakosság gondolkodását nem változtatják meg. Ugyan a belarusz függetlenség híveinek száma 1998-óta folyamatosan növekszik, még mindig sokan vannak, akikben felmerül az Oroszországgal való integráció óhaja. Az október 11-ei választások vajon változást hoznak-e, vagy az ország tovább folytatja magányos időutazását a múltba?

A Belarusz Köztársaság a Szovjetunió széthullásával „nyerte el” függetlenségét 1991. december 8-án. Ezt megelőzően az ország jelenlegi területe a tizenhatodiktól a tizennyolcadik századig lengyel uralom alatt állt, ezt követően a cári birodalom része volt, majd egészen az ország függetlenedéséig szovjet-Belaruszról lehet beszélni.

A Szovjetunióba betagolt országban az 1950-es évekig drámai változások zajlottak le, melyek a társadalom szociális és nemzetiségi struktúráját nagymértékben befolyásolták. Pavel Tereskovics minszki történész szerint az évekig zajló erőszakos betelepítések, a lakosságcsere, valamint a kollektivizálás „következtében a társadalom atomizált, russzifikált és szovjetizált városba áramló paraszti származású migránsok tömegévé alakult át, akiket megfosztottak valódi nemzeti elitjüktől, de még nemzeti öntudatuktól is.” Erre a nemzeti jelleget romboló folyamatra csak még inkább ráerősített a hatvanas évektől a nyolcvanas évekig zajló intenzív iparosítás és urbanizáció.

Belarusz a második világháborús károk helyreállítását és a gazdasági stabilizációt követően viszonylag fejlett gazdasággal bírt. Az életszínvonal a „birodalmi” átlagnál magasabb volt, a szocializmus kirakat-államának számított. Az ország gazdasága még a Szovjetunió utolsó évtizedében is növekedést mutatott.

A nemzeti-társadalmi elit hiánya, valamint az átlagánál magasabb életszínvonal következtében az ország a ’91-es függetlenné válását nem olyan érzelmi hevülettel élte meg, mint akkori sorstársai; nem tudatos, nemzeti érzetű tömegek küzdelmének az eredménye volt ez, hanem egyfajta véletlen, nem különösebben áhított ajándék.

A gazdaság átalakításának kezdetei, majd teljes hátra arc

A független Belarusz Köztársaság kikiáltása utáni években megfigyelhető volt egyfajta kezdődő kapitalista reform, mely magába foglalta a kisebb állami vállalatok privatizálását, a magántulajdon intézményének létrehozását, valamint a vállalkozói szellem fejlesztésére is kísérletet tettek. Ezt követően az ország gazdasági helyzete romlott, egyre nagyobb volt a korrupció, valamint az életszínvonal is visszaesett, melyek együttesen nosztalgikus érzést váltottak ki az egykori Szovjetunió iránt.

1994-ben a köztársasági elnöki választásokon Alekszandr Lukasenko, az ország jelenlegi vezetője nyert. Lukasenko populista, demagóg jelszavai az országban uralkodó nosztalgikus hangulatot meglovagolva a korábbi rendszerhez való visszatérés, valamint a nomenklatúra és a vállalkozók elleni harc volt. Kiszélesítve az elnöki jogköröket a 1996-ban megtartott „népszavazás” alapján Lukasenko olyan tekintélyuralmi rendszert hozott létre, melyben minden hatalom az ő kezében összpontosul. Leállították az országban a piaci reformokat, lényegében hadat üzentek a magánszektornak, a titkosszolgálatokat visszahelyezték korábbi funkciójukba, megkezdődött az ellenzék üldözése, valamint a Nyugat-ellenes atmoszféra beágyazása a társadalom tudatába.

1997-ben megindult a GDP növekedése, majd 1999-ben az orosz válság hatására valamelyest megtorpant, de 2000-ben már újra bővült a gazdaság, ami az akkor egekbe szökő olajáraknak köszönhető. A belarusz statisztikák alapján 2001-ben 4,1 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék. A Világbank adatai alapján 2001 és 2008 között a belarusz GDP átlagosan 8,3 százalékos éves növekedést mutatott. A gyors gazdasági növekedés hajtóereje a térség kedvező tényezői voltak, úgy mint az erős export kereslet a kulcsfontosságú kereskedelemi partnerekkel (FÁK-régió, különösen Oroszország), alulárazott energiaimport Oroszországból, valamint a nagy nyereséggel exportált feldolgozott olaj-és egyéb termékek, például műtrágya exportálása, melyek ára különösen a válságot megelőző években meredeken emelkedett.

Az ország ugyan csekély mennyiségű nyers kőolajkészlettel rendelkezik, viszont azt a földgázzal együtt Oroszországból importálja jóval a világpiaci ár alatt. Az így – áron alul – beszerzett nyersanyagokat feldolgozás után értékesítik világpiaci áron, hatalmas nyereségre téve így szert.

Oroszország 2006 vége felé azonban elkezdte fokozatosan visszavonni az energiahordozókat érintő támogatásokat Belarusztól. A két ország között a feszültség 2010-ben csúcsosodott ki, mikor is Moszkva teljesen leállította a kedvezményes árú kőolaj és földgáz árusítását Minszk számára. Ezzel párhuzamosan a gazdaságban fokozatosan alakult ki mind a külkereskedelmi egyensúlyhiány, valamint ahogy Oroszország megkezdte a világpiaci árak bevezetését a folyó fizetési mérleg hiánya is egyre nagyobb lett.

A gazdasági világválság és az orosz pénzügyi válság hatásai

A 2008/2009-es világgazdasági válság nagymértékben visszavetette az exportkeresletet, és nagyban korlátozta az ország külső hitelekhez való hozzájutását. A gazdaság növekedése 2009-ben 0,2 százalékra esett vissza. A kormány elhibázott politikája következtében az infláció ugyanebben az évben 109 százalékra rúgott. A válságot súlyosbította az orosz energiaimport – már említett – megnövekedett költségei, valamint a felülértékelt belarusz rubel.             

A valutát 2011-ben végül leértékelték, melynek következtében a fizetőeszköz értéke csaknem a harmadára esett vissza a dollárhoz viszonyítva. Ugyanezen év novemberében Minszk eladta még meglevő Beltransgaz – részesedését körülbelül két és fél milliárd dollár értékben.

A makrogazdasági stabilitást csak 2013-ra sikerült elérni jelentős külső segítséggel: Belarusz az Eurázsiai Gazdasági Közösség Mentőcsomag-alapjától csaknem három milliárd dollárnyi segélyt, valamint az orosz állami tulajdonú Sberbanktól egymilliárd dollárnyi kölcsönt kapott, továbbá sikerült Oroszországgal tető alá hozni egy új kedvező energia-kereskedelmi megállapodást.

A 2014-es orosz pénzügyi válság nyomás alá helyezte az Oroszországgal szoros kereskedelmi kapcsolatban lévő országok devizáit, kiváltva azok dollárral szembeni leértékelését. Ez tovább súlyosbította Belarusz strukturális gazdasági hiányosságait. Az orosz termelés és fogyasztás visszaesése közvetlenül mérsékli a poszt-szovjet tagállamok - így Belarusz - exportkeresletét, miközben a rubel leértékelése csökkenti árverseny-képességüket. A belarusz jegybank 2014-ben és idén januárban több lépésben, összesen harmincöt százalékkal értékelte le az ország valutáját.

Belarusz a 2015-ös évet stagnáló gazdasági növekedéssel és megcsappant „keményvaluta” tartalékkal kezdte meg. Ez évtől ugyan Minszk ismét importálhat kőolajat és földgázt Oroszországból kedvezményes áron, azonban napjaink csökkenő kőolajárai következtében az abból befolyó bevételek is csökkennek.

Hazai hangok: a gazdasági rendszer kritikája

Valerij Karbalevics minszki politológus szerint Belarusz annak példája lett, hogy a demokratikus átalakítás igenis megfordítható. Összességében elmondható, hogy az ország jelenleg egy központilag szabályozott, leginkább állami tulajdonú gazdasággal bír, mely szorosan kötődik Oroszországhoz. Moszkva Minszk legfőbb energiaellátója, valamint Belarusz exportjának negyven százaléka az orosz piacra irányul.

Az ország gazdasága elsősorban az iparon alapul, azonban ez technikailag idejétmúlt, nem energiahatékony, és mint az látható, az oroszok által biztosított energiától nagyban függ. Iparának nyolcvan százaléka, a bankszektor hetvenöt százaléka állami kézben van. Az orosz pénzügyi válság csökkenti a térségbe áramló működő tőkét, továbbá a külföldi befektetéseket gátolja az országban uralkodó nyugat-ellenes légkör. Belarusz alapvetően jó mezőgazdasági bázissal rendelkezik, azonban ez a szféra nagyban függ a kormányzati támogatásoktól, valamint elmondható erről is, hogy energetikai szempontból nagyon nem hatékony.

Az elmúlt évek makrogazdasági válsága felszínre hozta a belarusz állami központú gazdaságpolitikai modell súlyos strukturális korlátait, valamint hibáit. Az ország makrogazdasági stabilitása továbbra is nagyon törékeny, és mint az látható, lényegében teljes mértékben az orosz gazdaság mozgását követi le. A gazdaságban az állami tulajdonú vállalatok dominálnak, a magánszektor, különösen a kis-és középvállalkozások szinte teljes mértékben a háttérbe szorulnak. A gazdaság továbbra is az energia- és nyersanyagexport világpiaci árváltozásainak kitett, ezzel párhuzamosan a termelékenység növekedése –különösen az állami szektorban - stagnál.

Valerij Karbalevics minszki politológus szerint Belarusz mindaddig állandó társadalmi és gazdasági válságra van kárhoztatva, amíg az ország az évek alatt kialakított, történelmi perspektívával nem rendelkező társadalmi modell keretei között működik. Mikhal Zaleszki minszki közgazdász is rámutat arra, hogy milyen nehéz sikerrel kecsegtető gazdasági stratégiákat a társadalmi tudat előzetes meg­változtatása nélkül véghezvinni.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде

Владимир Путин, Дмитрий Медведев, Анатолий Голод: ПРИЗНАНИЕ НАТО НАДО ПРИМЕНЯТЬ!

В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу

Автопробег в честь Дня России прошел в Ленинском округе


Завершилась первая цикловая встреча региональных руководителей компании AlfaBiom

Рубена Варданяна в бакинской тюрьме заставляли долго стоять, его лишали воды, ему не разрешали мыться и менять белье и одежду

Скидки по поводу и без от Mirihi Island Resort

Прямые рейсы в Таиланд неожиданно снимают: стали известны подробности и альтернативы


Creepy King Charles Painting Is Vandalized by Radical Animal Rights Activists, Gets a Cartoon Face and Speech Balloon!

McDonald's Grimace showed Mets fans what happens when something goes right this season

Kai Havertz’s fiancee Sophia stuns in see-through outfit on hen weekend as fans say Arsenal star is ‘so lucky’

America’s Space Infrastructure: So Vulnerable It Destabilizes Geopolitics


Во Владивостоке злоумышленники украли из сейфа 30,5 млн рублей

ТСД промышленного класса Saotron RT-Т510

Intel нашли источник нестабильности у флагманских чипов Raptor Lake — производители материнских плат не виноваты

Этот российский регион снова стал лидером по количеству случаев по ОСАГО


Real Commando Shooting 3D 6.0

MMORPG Tarisland выпустили в Китае раньше времени

Состоялся релиз The Case of the Golden Idol на iOS и Android

Age of Sail: Navy & Pirates 1.0.1.13


Монтаж димоходів та вентиляційних систем у Києві


В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу

«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

Рубена Варданяна в бакинской тюрьме заставляли долго стоять, его лишали воды, ему не разрешали мыться и менять белье и одежду




Московские школьники завоевали четыре медали на престижной Международной олимпиаде

«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде

В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу


Потепление и переменная облачность: синоптики сделали прогноз погоды на субботу в Москве

Выставка-посвящение «Первая дама советской скульптуры»

"78.ru": в Петербурге лжеполицейские выманили у пенсионерки 8,2 млн рублей

«Специально покупать не стоит». Выгодно ли инвестировать в частый дом в Севастополе?


Хачанов вылетел с турнира ATP в Хертогенбосхе после первого же матча

Дядя Надаля назвал причину поражения Зверева в финале «Ролан Гаррос»

Рафаэль Надаль пропустит Уимблдон ради подготовки к Олимпиаде

Елена Рыбакина «заменила» Геннадия Головкина


Эксперт Эрдман: прокат электросамокатов подорожает, если в них внедрят ГЛОНАСС

В The Division 2 можно поиграть бесплатно, но не из России

Экспоцентр с гостиницей и апарт-отелем построят рядом с Нижегородской ярмаркой

Потепление и переменная облачность: синоптики сделали прогноз погоды на субботу в Москве


Музыкальные новости

Певицу Анну Седокову экстренно прооперировали в Москве

Джазмен Бутман: культуру нужно обсуждать на экономическом форуме, так как культурные составляющие завязаны на финансах

«Я в жизни Насти»: Цискаридзе озвучил секрет популярности Волочковой

Суд в Москве отказал детям певца Градского в аресте имущества его вдовы Марины



«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу

«ЯРКО» провела развлекательную программу на фестивале «Крутая песочница»

Совместное заявление участников круглого стола, приуроченного ко «Дню защиты прав безвинно осужденных»


Пожар у станции «Динамо» в Москве потушен

В Москве пройдет выставка Евгении Васильевой «Между пороком и добродетелью»

Совместное заявление участников круглого стола, приуроченного ко «Дню защиты прав безвинно осужденных»

Сотрудники Дмитровского ОВО Росгвардии по Московской области приняли участия в спортивном празднике Динамо


Шикарный лимузин, красная дорожка и элегантный black tie: слушатели «Авторадио» поехали на премию МУЗ-ТВ

Загрутдинов: ЖК с подземной автостоянкой построят в следующем году в Конькове

Рафик Загрутдинов: Жилой комплекс с подземной автостоянкой на улице Бутлерова построят в следующем году

Овчинский: ОЭЗ «Технополис Москва» увеличит выпуск электрогрузовиков


Эрдоган сообщил, что Фидан и Путин обсудили выборы в курдских районах Сирии

Владимир Путин, Дмитрий Медведев, Анатолий Голод: признание Нато надо применить!

Путин провел телефонный разговор с президентом Киргизии Жапаровым

Эрдоган рассказал о переговорах Фидана и Путина на тему выборов в курдских районах в Сирии





AHS: повышение температуры воздуха может спровоцировать приступ мигрени

«Солисты Москвы» выступили в московской больнице в преддверии Дня медицинского работника

Депздрав: Четверо москвичей попали в больницу с подозрением на ботулизм

В Москве произошло массовое отравление, 10 человек в больницах с серьёзным диагнозом



Московские школьники завоевали четыре медали на престижной Международной олимпиаде

Баскетболисты пойдут кругами // Единая лига ВТБ пересмотрела формат проведения чемпионата

Резидент «Инсайт Люди» Дмитрий Зубов 12 июня установил мировой рекорд по чеканке мяча в «Лахта Центре»

ЕВРО-2024: большой футбол ждет слушателей «Авторадио»


За что Лукашенко должен извиняться перед Арменией?

Армения выразила протест Минску из-за заявлений МИД Белоруссии



Собянин утвердил проект строительства общественно-делового центра в ЗАО

Собянин рассказал о новом вольере для снежных барсов в Московском зоопарке

Собянин рассказал, как электробусы помогают улучшать экологическую ситуацию

Собянин: Объем закупок у малого бизнеса с 2024 года составил почти 227 миллиардов


Овчинский: ОЭЗ «Технополис Москва» увеличит выпуск электрогрузовиков

Синоптик Ильин предупредил, что в Москве этим летом возможно образование смерчей

Перечислены виды транспорта, которые выпускаются в «Технополисе Москва»

Призыв лидера движения «Всеармянский фронт» оказать помощь пострадавшим после наводнения


Ваш выход на 100 баллов: актуальные тренды для выпускного

Депздрав Москвы: массового отравления, вызванного ботулизмом, не зафиксировано

«Специально покупать не стоит». Выгодно ли инвестировать в частый дом в Севастополе?

В The Division 2 можно поиграть бесплатно, но не из России


30 лет назад в Архангельске открылась первая на Северо-Западе школа «Диабет»

Более 39 млн рублей направлено на летний отдых и оздоровление детей-сирот в Архангельской области

Больше 90 тысяч жителей Архангельской области являются донорами

Стало известны победили в шоу "Сокровища императора"


Фольклорно-литературная программа «Сказки детства, полные чудес, нас уводят в царство тридесятое»

В Нижнегорском районе Крыма проведен рейд по бывшим мигрантам

Выставка-посвящение «Первая дама советской скульптуры»

Севастополь появился на вышитой карте Крыма


В Подмосковье юный зацепер погиб, получив удар током на крыше электрички

ПМЭФ2024 отправил искусственный интеллект варить сталь

Вильфанд: приятный подарок погоды ожидает россиян в ближайшие дни

На МУЗ-ТВ между Басковым и Бузовой произошёл скандал












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

«Ну и где здесь «группа смерти?» ATP показала, каким был бы Евро-2024 с теннисистами






Выставка-посвящение «Первая дама советской скульптуры»

Экспоцентр с гостиницей и апарт-отелем построят рядом с Нижегородской ярмаркой

"78.ru": в Петербурге лжеполицейские выманили у пенсионерки 8,2 млн рублей

Baza: москвич залез на столб, чтобы спасти запутавшуюся ворону