Kalnuose Irane – veiksmo filmą primenanti gelbėjimo operacija: kaip JAV išgelbėjo dingusį lakūną
Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) specialiosios pajėgos sekmadienį išgelbėjo antrąjį virš Irano numušto naikintuvo F-15 įgulos narį, nusileidusį Irane. Pati gelbėjimo operacija priminė tikrą veiksmo filmą.
Penktadienį Irano kariuomenei pataikius į jų lėktuvą, dviejų žmonių F-15E „Strike Eagle“ įgula katapultavosi. Pirmasis įgulos narys buvo rastas ir išgelbėtas tą pačią dieną, praėjus kelioms valandoms po incidento. Šios operacijos metu buvo apgadintas „Black Hawk“ sraigtasparnis.
Tuo tarpu kitas įgulos narys – ginklų sistemų operatorius – buvo sužeistas katapultavimosi metu iš Irane numušto lėktuvo. Karininkas beveik 48 valandas slapstėsi kalnuose, vengdamas sulaikymo, todėl buvo pradėta skubi jo paieška.
Dingusio sužeisto karininko pietvakarių Irane ieškojo ir Islamo revoliucinės gvardijos korpusas (IRGC). Gyvybės ir mirties lenktynes sekmadienį laimėjo amerikiečiai: specialiųjų pajėgų komandosai giliai įsiveržė į priešo teritoriją ir išgelbėjo antrąjį įgulos narį.
Šaltiniai atskleidė, kad gelbėjimo operacijoje dalyvavo šimtai specialiųjų pajėgų karių ir kito personalo, o rizikingiausią infiltracijos misiją, kartu su stipria oro parama, įvykdė JAV karinio jūrų laivyno specialiojo būrio „SEAL Team 6“ komandosai.
Atsitraukdamos JAV specialiosios pajėgos sunaikino du į smėlį įstrigusius orlaivius, kad jie nepatektų į Irano rankas. Kai kurie ekspertai šią operaciją jau vadina viena sudėtingiausių JAV karybos istorijoje.
