Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Latvian
Декабрь
2020

Ar zinātni izķer vīrusu

0
IR 

Kā Latvijas zinātnieku izstrādātā siekalu testu metodoloģija palīdzēs ierobežot Covid-19 izplatību, un kas vieš cerības, ka mums būs pašiem savs, Latvijā izstrādāts ātrais tests?

The post Ar zinātni izķer vīrusu appeared first on IR.lv.

Kā Latvijas zinātnieku izstrādātā siekalu testu metodoloģija palīdzēs ierobežot Covid-19 izplatību, un kas vieš cerības, ka mums būs pašiem savs, Latvijā izstrādāts ātrais tests?

Kopš oktobra vidus, kad Covid-19 tika atklāts kādam Nacionālās operas un baleta kora māksliniekam, visiem vairāk nekā 500 operas darbiniekiem un pat ārštatniekiem regulāri tiek veikti siekalu testi. Šajās dienās, kad operā notiek baleta Riekstkodis un Operas gadumijas koncerta ieraksti, siekalu paraugi mazos, caurspīdīgos trauciņos jānodod pilnīgi visiem iesaistītajiem. 

Šādā veidā, nododot E. Gulbja laboratorijai vairāk nekā 1200 gan pirmreizēju, gan atkārtotu testu, operā līdz šim atklāti 36 inficētie. Operas darbinieki skaidri zināja, kuriem jāārstējas, kurām kontaktpersonām jāievēro karantīna, bet pārējie varēja turpināt darbu. 

«Ar lielo testēšanu operā ir izdevies apturēt vīrusa izplatību,» saka teātra pārstāve Irbe Treile.

Operas darbinieki Latvijā ir vieni no pirmajiem, kas piedzīvo piecus miljonus vērtās valsts pētījumu programmas Covid-19 seku mazināšanai praktiskos rezultātus. Pētījumi bija jāpabeidz šogad, taču deviņi no desmit projektiem ir saņēmuši trīs mēnešu pagarinājumu rezultātu nostiprināšanai un publicēšanai. 

Viens pētījums profesora Ugas Dumpja koordinētajā projektā par multidisciplināro pieeju Covid-19 un citu epidēmiju kontrolei ir gandrīz jau pabeigts. Laboratorijas ārsta Didža Gavara vadībā tapušais zinātniskais raksts par siekalām kā testa paraugu vīrusa SARS-CoV-2 noteikšanai zemas izplatības apstākļos novembra beigās nodots izvērtēšanai kādā starptautiski citētā medicīnas izdevumā. Bet pašus siekalu paraugus E. Gulbja laboratorija, kurā ārsts Didzis Gavars ir valdes loceklis, savāc pēc viņa vadītās zinātnieku grupas izstrādātas metodoloģijas.

Tā ir gaužām vienkārša — katrs cilvēks pats iespļauj savas siekalas trauciņā. Tas pildīts ar šķidrumu, kas palīdz saglabāt vīrusu vismaz 24 stundas. Pluss ir tas, ka šādai paraugu ievākšanai nav vajadzīgi mediķi un tos var viegli lietot, testējot simtiem cilvēku. 

«Interesanti, ka tieši brīdī, kad prestižajā žurnālā The Lancet publicēts hipotētisks raksts par to, ka siekalu paraugus varētu lietot medicīnas personāla masu pārbaudēs, Latvijā jau tas bija aprobēts,» norāda Dumpis. 

Bet kāpēc bija vajadzīga īpaša metodoloģija siekalu testu savākšanai, un vai ir cerība, ka Latvijā zinātnieki izstrādās arī oriģinālu siekalu eksprestestu?

Testi bez mediķu palīdzības

Kad vasarā tika iedarbināta valsts pētījumu programma Covid-19 seku mazināšanai, infektologa Dumpja koordinētajā projektā viens no mērķiem bija izstrādāt liela skaita cilvēku laboratorisko pārbaužu metodoloģiju. Bet E. Gulbja laboratorijā jau aprīlī sāka pētīt, kā savākt siekalu paraugus un kā tos pareizi analizēt, lai identificētu Covid-19 slimniekus. 

Didzis Gavars atgādina, ka Covid-19 pandēmijas pirmajā vilnī pavasarī testēšana visā pasaulē notika, ņemot uztriepes no aizdegunes. «Vīrusa atrašanai tā bija visdrošākā vieta,» uzsver Gavars. Taču nebija īsti skaidrs, kāds vīrusam ir inkubācijas periods un kad cilvēks ir infekciozs, proti, var aplipināt citus.»

Tikai pamazām zinātnieki visā pasaulē atklāja, ka vīruss atrodams gan siekalās, gan urīnā un fēcēs. Turklāt aizdegunē vīrusa paliekas atrodamas vēl ilgi pēc tam, kad cilvēks jau beidzis slimot un vairs nav infekciozs. «Pavasarī nereti pacientiem uztriepes ņēma, kamēr vien varēja atrast vīrusa paliekas. Tāpēc bija cilvēki, kuri pavadīja izolācijā līdz pat diviem mēnešiem. Tagad zināms, ka tik ilgs laiks visbiežāk nav nepieciešams, jo viņi vīrusu vairs neizplata,» skaidro Gavars.

Kad maija beigās valdība aicināja zinātniekus pieteikties valsts programmā Covid-19 izpētei, bija svarīgi atrast paraugu paņemšanas veidu, kas izmantojams tieši pandēmijā, kad pacientu skaits mērāms tūkstošos un pat miljonos. Otrs zinātnieku uzdevums bija noskaidrot infekciozos cilvēkus.

«Mēs jau aprīlī sākām pie tā strādāt,» saka Didzis Gavars. Iesaistoties Dumpja vadītajā pētījumu projektā, E. Gulbja laboratorijas speciālisti guva iespēju sastrādāties ar zinātniekiem. Kā paskaidro viņa kolēģis, pētījuma līdzautors molekulārais biologs Mikus Gavars, laboratoriski analizēt siekalas ir sarežģītāk nekā, piemēram, no aizdegunes ņemtās epitēlija šūnas, jo tajās ir dažādas bioloģiski aktīvas substances, kas vīrusa ģenētisko materiālu var iznīcināt.

Izstrādāt savu siekalu savākšanas metodoloģiju E. Gulbja laboratorijai bija svarīgi arī tāpēc, ka pavasarī uztriepes stobriņi epitēlija šūnu parauga paņemšanai no aizdegunes lielā pieprasījuma dēļ bija grūti nopērkami.

Lai izstrādātu siekalu savākšanas metodoloģiju, E. Gulbja laboratorijai nepietika tikai piemeklēt trauciņus to savākšanai. «Mums bija jāpārbauda, cik ilgi siekalās saglabājas vīruss, kurā slimības vai infekcijas attīstības ciklā vīrusa šūnu organismā ir visvairāk. Testējām pacientus, kuri zināja, kurā dienā ir inficējušies, un skatījāmies, kurā dienā siekalas uzrāda un kurā vairs neuzrāda vīrusa klātbūtni,» skaidro Didzis Gavars. 

Paraugu savākšanai E. Gulbja laboratorija nolēma izmantot vienkāršus trauciņus, kuros ir cilvēkiem pilnīgi nekaitīgs šķidrums. Bet vīrusa atrašanai siekalās izmanto polimerāzes ķēdes reakciju, kas ir laboratorisko izmeklējumu «zelta standarts» un tiek lietota vīrusa noteikšanai arī aizdegunes uztriepēs.

Vasarā, kad Covid-19 izplatība Latvijā norima, izstrādātā metodoloģija tika izmēģināta, testējot pacientus Stradiņa un Bērnu slimnīcā. Līdz vasaras beigām tādā veidā zinātniskajam darbam tika savākti 500 siekalu paraugi.

Bet pierādījumu tam, ka jaunā metodoloģija ir efektīva masveida testēšanai, E. Gulbja laboratorija un Dumpja vadītās grupas zinātnieki guva septembra beigās, kad Covid-19 sāka strauji izplatīties Kuldīgā. Lai visiem pilsētas iedzīvotājiem paņemtu analīžu paraugus no aizdegunes, būtu jāorganizē vismaz 50 analīžu nodošanas vietas, kurās strādātu ap 100 mediķiem dienā, stāsta Gavars. Taču zinātnieki ar Kuldīgas domi vienojās, ka tā vietā pilsētniekiem būs iespēja brīvprātīgi nodot siekalu paraugus. Trīs dienu laikā tika savākti 3660 siekalu paraugi un Covid-19 atklāja 156 kuldīdzniekiem. Mediķi siekalu paraugu paņemšanā netika iesaistīti un tādējādi bija pasargāti no inficēšanās riska. Vīrusa izplatību Kuldīgas novadā izdevās ierobežot.  

«Izmantojot šo testēšanas veidu, atrodam tieši infekciozos cilvēkus, kas ir visbūtiskākais infekcijas ierobežošanai,» saka Didzis Gavars, vēlreiz atgādinot, ka Covid-19 izplatās pilienu veidā, tātad šķaudot un klepojot — ar siekalām.

Līdz šim E. Gulbja laboratorija Latvijā ir veikusi 75 000 siekalu paraugu analīzes. Izstrādājot siekalu savākšanas metodoloģiju, uzņēmuma darbinieki paralēli meklēja veidus, kā automatizēt testa komplektu izdalīšanu un savākšanu. Sadarbībā ar tehnoloģiju uzņēmumu JK Energo un Latvijas Finieri izveidota bezkontakta analīžu nodošanas iekārta. Pirmā šāda iekārta no 7. decembra atrodas Stradiņa slimnīcā — tā paredzēta darbinieku regulārai vīrusa analīžu savākšanai. Iekārta ir pilnībā automatizēta, tās programmatūra nodrošina attālinātu pārvaldību, un testējamais materiāls tiek uzglabāts atbilstošā temperatūras režīmā. No 14. decembra šādas iekārtas paredzēts uzstādīt arī citviet Latvijā.

Profesors Dumpis uzsver, ka galvenā šīs metodes priekšrocība — parauga ņemšanai nav vajadzīgs īpaši apmācīts un apģērbts medicīniskais personāls. «Turklāt deguna un rīkles parauga ņemšana ir nepatīkama procedūra. Tāpēc siekalas ir vērtīgas tad, kad paraugi jāņem regulāri medicīnas darbiniekiem vai maziem bērniem,» skaidro Dumpis. «Stradiņa slimnīcā jau veic regulāru medicīnas darbinieku testēšanu aptuveni mēnesi. Katru dienu identificējam jaunus gadījumus asimptomātiska personāla vidū, un tas pasargā slimnīcu no lieliem infekcijas uzliesmojumiem.»

Diemžēl Dumpja kolēģim, endokrinologam Valdim Pīrāgam neizdevās izvairīties no Covid-19 — viņš novembra sākumā saslima. Taču savus analīžu paraugus nodeva citam, paša vadītam pētījumam šajā valsts programmā Covid-19 seku mazināšanai. Tajā zinātnieki mēģina izstrādāt siekalu ātro testu.

Nebūs pirmais, bet — labāks

«Bijām jauni un traki, rakstot pētījuma pieteikumu,» par laiku pirms pusgada jokojoties saka profesors Pīrāgs. Viņš vada projektu, kurā viens no mērķiem ir radīt testu, kas 15 minūšu laikā siekalās var atrast vīrusa antigēnus.

Pīrāgs neslēpj, ka pirmie mēģinājumi bija nesekmīgi, kamēr šajā pētījumā neizmēģināja vīrusa antigēnu, ko izdevies atrast citā — Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pārstāvja Kaspara Tāra vadītā pētījumā, kurā mēģina izstrādāt vakcīnu pret Covid-19. Kā skaidro centra pētniece Renāte Ranka, antivielas iegūtas, izmantojot laboratorijas peles, kurām ievadīts nevis pats vīruss, bet jaunā koronavīrusa RNS sintezētā fragmenta — tā dēvētā dzeloņproteīna — domēns. «Tas nav no vīrusa, bet gan ar ģenētiskās inženierijas palīdzību iegūta gēna fragmenta kopija, kas ielikta citās šūnās,» skaidro Ranka. Saņemot tos, peļu organismos veidojās imūnās atbildes reakcija un tās sāka ražot antivielas. Kā izrādījās eksperimentos, šīs antivielas der Covid-19 testēšanai.

Taču vēl ir daudz darāmā, lai pētījumu uzskatītu par pabeigtu. Līdz šim Biomedicīnas pētījumu centrā izstrādātās antivielas izmēģinātas, testējot tikai desmit siekalu paraugus. Pētījumam nepieciešams lielāks paraugu skaits. Ranka arī skaidro, ka centrā turpina meklēt testam atbilstošākās antivielas un eksperimentēt ar antivielu koncentrāciju, lai padarītu antigēnu jutīgāku un ar lielāku specifiskumu, tas ir, spējīgāku identificēt tieši SARS-CoV-2 vīrusu. «Par precizitāti šajā stadijā vēl neko nevar pateikt. Vīrusa daudzums siekalās var mainīties. Ir liels prieks par padarīto, bet, lai testu atļautu lietot praksē, vēl ir daudz darba,» uzsver mikrobioloģe Ranka. 

Valdis Pīrāgs ir apņēmības pilns sagādāt pētījumam 200 paraugus cerībā, ka izdosies izstrādāt antigēnu testu, kas būtu daudz ātrāks par laboratorisko izmeklējumu «zelta standartu». Polimerāzes ķēdes reakcijas tests ļauj vīrusu identificēt 12 stundu laikā, bet antigēna tests — 15 minūtēs, skaidro Stradiņa slimnīcas rezidents, pētījumā iesaistītais Svjatoslavs Kistkins. Viņš uzsver, ka šis Latvijā radītais noteikti nebūs pirmais tāda veida tests, bet, spriežot pēc pirmajiem rezultātiem, tam ir visas izredzes būt labākam par citviet radītajiem.

«Daži skeptiķi iebilst — kāpēc vajadzīgs kārtējais siekalu tests. Bet pieprasījums pēc testiem ir daudz lielāks nekā spējas šos testus piegādāt. Labs tests būtu vajadzīgs,» pārliecināts profesors Pīrāgs.

Profesors Valdis Pīrāgs vada projektu, kurā viens no mērķiem ir radīt ātro siekalu testu. Attēlā kopā ar jaunāko kolēģi Stradiņa slimnīcas rezidentu Svjatoslavu Kistkinu.
Foto — Ieva Salmane

The post Ar zinātni izķer vīrusu appeared first on IR.lv.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Новые вызовы и обеспечение технологического суверенитета квалифицированными кадрами обсудили в Москве

Шапки женские на Wildberries — скидки от 398 руб. (на новые оттенки)

"Возрождение интереса к народному искусству и ремеслам в современном мире"

В РМАТ ПРОШЕЛ I БИЗНЕС-ФОРУМ ВЫПУСКНИКОВ РМАТ 1999-2023 ГОДА ВЫПУСКА, ПОСВЯЩЕННЫЙ 55-ЛЕТНЕМУ ЮБИЛЕЮ АКАДЕМИИ


Футболисты ФК «Динамо Пушкино» заняли второе место в межрегиональном турнире Laffy Cup 2024

Relax-медитация объединит города России

Генеральным директором «585*ЗОЛОТОЙ» стал Дмитрий Лазарев

ТОП-10 продуктов, необходимых для здоровья щитовидной железы


Boeing passenger ‘DIES in horror turbulence’ on flight from London sparking emergency landing in latest airline tragedy

Precision in Motion: Exploring Baltic Bearing Company-Riga

LIV Golf’s Sergio Garcia misses out on U.S. Open spot, but still has chance to play

UFC plans to be ‘flexible’ in next broadcast rights deal, including potential end to traditional PPV


Астана остается без российских денег. Россия закручивает Казахстану сразу несколько гаек.

«Байкал Сервис» стал партнером Премии 2ГИС

Камыши на озере Дон ты

Страхование грузов: как «Грузовичкоф» защищает клиентов от убытков 


Sea War: Raid 1.131.0

В App Store и Google Play появилась игра The Seven Deadly Sins: IDLE от Netmarble

Шапки женские на Wildberries — скидки от 398 руб. (на новые оттенки)

Five new Steam games you probably missed (May 20, 2024)


Estischool - Школа за британською програмою


«Лето. Москва. Шавасана» — в Москве пройдёт Международная Конференция Йога Журнала

Врач дерматолог-косметолог Мадина Байрамукова: в чем отличие химических фильтров от физических

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о компенсации части затрат на путевки в оздоровительные лагеря в рамках нацпроекта «Семья»

Воскресшего Иисуса могут дополнительно установить в церквях, вместо черепа.




Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о компенсации части затрат на путевки в оздоровительные лагеря в рамках нацпроекта «Семья»

Песков: контакты с США по обмену заключенных должны быть засекречены

Посмотрите на дату своего рождения: эта цифра там встречается у всех гениев

Детский сад и школа: крупный образовательный комплекс построят на юге Москвы


Студентка из Реутова заняла 2-е место на чемпионате «Абилимпикс»

В Пензе бойцы Росгвардии задержали женщину, которая нанесла телесные повреждения своему сожителю

Кирьяков: «Гасперини стал доверять Миранчуку, это большой плюс»

Около 70 тысяч операций по лечению катаракты проведут в Москве в 2024 году


Немец Зверев выбил россиянина Медведева из топ-4 ATP

Даниил Медведев идет третьим в чемпионской гонке ATP, Андрей Рублев — пятый

Рыбакина узнала свое место в новом мировом рейтинге

Сумасшедший матч «Реала», Медведев опустился в рейтинге ATP. Главное к утру


Дацик напал на Тернера в ресторане в Москве

Юрист Шалоносов: россиян могут не выпустить за границу из-за задолженности

Источник: ФНС оштрафовала Исинбаеву за неуплату налогов в России

Первый конкурс красоты для юристов «Мисс Право 2024» завершился в Москве


Музыкальные новости

Редакция АН «Между строк» разыгрывает 2 билета на Басту и ещё 8 сертификатов среди подписчиков своего Telegram-канала

Концерт волынщиков в музее П.И. Чайковского

Булат Окуджава и мой ответ тем, кто хотел бы его «отменить»

Бутман и Агутин выступят на фестивале «Ангара-джаз» в Иркутске



«Лето. Москва. Шавасана» — в Москве пройдёт Международная Конференция Йога Журнала

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о компенсации части затрат на путевки в оздоровительные лагеря в рамках нацпроекта «Семья»

Воскресшего Иисуса могут дополнительно установить в церквях, вместо черепа.

Санкт-Петербург не смог обойти Москву в рейтинге жизни населения


Новые вызовы и обеспечение технологического суверенитета квалифицированными кадрами обсудили в Москве

ЦСКА и МФТИ заключил соглашение о сотрудничестве

«Байкал Сервис» стал партнером Премии 2ГИС

Врач дерматолог-косметолог Мадина Байрамукова: в чем отличие химических фильтров от физических


Шины FORZA прошли первые этапы тестирования на российских дорогах

В Москве прошли следственные действия по адресу журнала "Компания"

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге: «Крым стал одним из основных направлений отдыха для россиян»

«Швабе» демонстрирует на ЦИПР-2024 инновационные решения для оптимизации дорожного движения


Король Бахрейна прибыл с миром // Он обсудит с Владимиром Путиным арабский план по Газе

Кадыров пригласил Путина посетить Чечню

Санкт-Петербург не смог обойти Москву в рейтинге жизни населения

Кадыров встретился с Путиным в Москве и пригласил его в Чечню


Шизофрения и болезнь Альцгеймера: симптомом какой болезни может стать потеря обоняния

Коронавирус FLiRT выявили в России




Врач дерматолог-косметолог Мадина Байрамукова: в чем отличие химических фильтров от физических

Пациенты больницы принял участие в фестивале

Вкусно и безопасно: гастроэнтеролог Садыков назвал 5 продуктов, снижающих холестерин

Реанимационное оборудование «Швабе» позволяет лечить новорожденных массой от 500 граммов


Зеленский пожаловался, что западная помощь опаздывает


Гонки на яхтах и практики лидеров рынка: предприниматели Татарстана станут участниками образовательной регаты в Москве

Две бронзы выиграли забайкалки на международных соревнованиях по киокусинкай «Moscow Cup 2024»

В Нижнем Тагиле прошел десятый благотворительный забег ЕВРАЗа и городской спортивный праздник «Дай пять!»

ЦСКА и МФТИ заключил соглашение о сотрудничестве


БелТА: Путин обсудит с Лукашенко связи Москвы и Минска, а также внешнюю политику

Путин сегодня вечером вылетит в Минск, где встретится с Лукашенко

Владимир Путин встретится 23 мая с Лукашенко в Минске

Путин встретится с Лукашенко в Минске



Собянин исключил запрет для самокатчиков ездить по тротуарам в Москве

Собянин: в ТиНАО будет построено 10 детских садов и 11 поликлиник

В московской мэрии не планируют запрещать самокатам ездить по тротуарам

Собянин пригласил москвичей и гостей столицы на фестиваль «Рыбная неделя»


АО «Транснефть – Дружба» провело экологические акции

Санкт-Петербург не смог обойти Москву в рейтинге жизни населения

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о перспективах развития туризма в Ингушетии

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге: «Ингушетия может стать настоящим открытием даже для опытных туристов»


Гостиницу «Орел» разрешили отремонтировать

Олег Хорохордин провел личный прием граждан

Незаконное здание ликвидируют в районе Нагатино-Садовники

Первый конкурс красоты для юристов «Мисс Право 2024» завершился в Москве


Сергей Собянин. Неделя мэра

«Северная красота» пусков Плесецка

Беспроводной сканер штрих-кодов SAOTRON P05i промышленного класса

Общее дело: в новом сезоне волонтеры продолжат работу по сохранению объектов культурного наследия в Архангельской области


«Дефицитный продукт». В Севастополе малогабаритки стали дороже, Симферополь продемонстировал падение стоимости квадрата

Премию Фета получил поэт из Югры

Массовая драка произошла на одной из улиц Симферополя

Книжная тематическая полка « Русский писатель марийской земли»


Здесь все по делу! Предприниматели Москвы съехались на форум

Собянин: В ТиНАО в программу реновации включили 268 домов

В Пензе бойцы Росгвардии задержали женщину, которая нанесла телесные повреждения своему сожителю

Приговор экс-ректору университета Орджоникидзе вступил в силу












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Дарья Касаткина

Касаткина, Андреева и Кудерметова — в тройке лидеров в борьбе за звание лучшей теннисистки






Северную столицу России откроют для жителей краевого центра

Шесть человек погибли в горящем хостеле под Истрой

24 «народные» тропы благоустроят в Дмитровском округе в 2024 г

Уголовное дело завели после гибели 6 человек при пожаре в хостеле в Подмосковье