Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Latvian
Август
2021

Vienkārši noturība – izglītošana COVID laikā

0
IR 

Ieejot jaunā Covid gadā, šķita, ka ir labs brīdis, lai dalītos pārdomās, kas var padarīt 2021./2022. gadu nozīmīgāku pedagogiem. Covid, neapšaubāmi, ir mūsu paaudzes izaicinājums, un tas ir pārbaudījis mūsu noturību ilgu laiku. Lai arī es vēlētos izmantot tādus vārdus kā “Covid paliek pagātnē” vai “Covid vājinās”, diemžēl ir skaidrs, ka Covid būs pastāvīgs konteksts vismaz lielākajai daļai 2021./2022. gadā. Protams, šīs pandēmijas intensitātes līmenis nākamajos mēnešos var sarukt, taču nav pierādījumu, ka krīze ir beigusies.

The post Vienkārši noturība – izglītošana COVID laikā appeared first on IR.lv.

Ieejot jaunā Covid gadā, šķita, ka ir labs brīdis, lai dalītos pārdomās, kas var padarīt 2021./2022. gadu nozīmīgāku pedagogiem. Covid, neapšaubāmi, ir mūsu paaudzes izaicinājums, un tas ir pārbaudījis mūsu noturību ilgu laiku. Lai arī es vēlētos izmantot tādus vārdus kā “Covid paliek pagātnē” vai “Covid vājinās”, diemžēl ir skaidrs, ka Covid būs pastāvīgs konteksts vismaz lielākajai daļai 2021./2022. gadā. Protams, šīs pandēmijas intensitātes līmenis nākamajos mēnešos var sarukt, taču nav pierādījumu, ka krīze ir beigusies.

Atslēgvārds šeit ir noturība, un noturība ir šo īso rakstu sēriju galvenais temats. Noturība, vienkāršoti sakot, nozīmē spēju pretoties un turēties pretī negaidītiem un nopietniem šķēršļiem un krīzēm. Protams, dzīves laikā mēs visi saskaramies ar dažāda veida krīzēm. Tā ir daļa no dzīves.

Tomēr Covid krīzei piemīt ļoti savdabīga īpašība, kas lielākajai daļai no mums to padara nepazīstamu: tā ir kolektīva ilgtermiņa problēma ar dziļu nenoteiktību.

Savā pedagoga pieredzē redzu, ka Covid ir īpaši ietekmējis divus visnepieciešamākos noturības priekšnosacījumus, proti, drošību un jēgu. Pašizolēšanās līmenis un ar Covid saistīto problēmu izplatīšanās (bezdarbs, nepārtrauktas izmaiņas noteikumos, nedrošība veselībai utt.) ir palielinājusi “neaizsargātības” sajūtu. Turklāt krīzes ilgums, precīza beigu datuma trūkums un līderu grūtības paust saskaņotu vēstījumu ir veicinājušas emocionālu “bezjēdzību” ar visām tās sekām motivācijas ziņā.

Galvenie jautājumi ir samērā vienkārši: kā mēs, pedagogi, varam atbalstīt mūsu studentu un skolēnu izturību, uzsākot vēl vienu Covid gadu? Akadēmiskā gada sākums ir tūlīt un mūsu misija ir iegūt labāko no mūsu studentiem, neatkarīgi no Covid.

Es labprāt piedāvātu vienkāršas atbildes ar praktiskiem padomiem, bet tas nav mans mērķis. Lai gan sniegšu dažus padomus, ļoti pragmatiska un vienkāršota pieeja varētu padarīt situāciju vēl sliktāku. Iemesls ir, ka katra skola, katra augstskola, koledža, ģimene, ikviens skolēns ir citāds. Sociālajam kontekstam, pieejamajiem resursiem, emocionālajam spēkam un citiem faktoriem ir liela nozīme, reaģējot uz problēmām.

Vērtīgāks ir domāšanas modelis: skaidri, atšķirīgi un visaptveroši principi varētu ļaut izglītības vadītājiem un pasniedzējiem pienācīgi analizēt un izlemt darbības veidus, ņemot vērā katras realitātes īpatnības. Taču, kā vēsta populārā gudrība, “dienas beigās nav nekā praktiskāka par labu teoriju”.

Uzdevums nav viegls. Kad parasti mācām izturību, mēs to darām ar modeļiem, kas pieņem, ka lielākā daļa mūsu konteksta paliek nemainīga. Covid ir atšķirīgs, jo tas rada “universālu” pārmaiņu procesu, kas nozīmē: tas ir izraisījis pārmaiņas visur un it visā.

Esmu pētījis un meklējis atbildes, saskaroties ar šo jauno realitāti. Covid un visas tā sekas ir realitāte, tieši tik sarežģītas un mīklainas, kā tās izskatās. Slēpšanās no realitātes padarītu visu vēl sliktāku. Mēs neizvairāmies no ievainojamības sajūtas, tikai “izliekamies, ka izaicinājuma nav”. Kā lūgt palīdzību, ja tā notiek? Kā mazināt emocionālo spiedienu, ja to visu paturam pie sevis?

Sarunāšanās ar sevi tradicionāli tiek uzskatīta par taktiku noturības veidošanai krīzes laikā. Vēlos atbalstīt jūsu sarunāšanos ar sevi, palīdzot jums nodrošināt struktūru realitātes izprašanai, kurā jūs un jūsu jaunie studenti esat iestiguši.

Covid, tāpat kā citām globālām problēmām, ir vajadzīga pienācīga politikas veidotāju un vadītāju reakcija. Taču būtiskākā reakcija būs no katra no mums un no vides, kurā atrodamies. Politikas veidotāji un vadītāji varētu nodrošināt instrumentus, noteikumus un vadlīnijas rīcībai. Tomēr pēdējā uzvara mums visiem un ģimenēm būs atkarīga no personīgās un ģimenes attieksmes un spējām. Tas pats notiek ar mācīšanos: ne tehnoloģijas, ne politika nebūs tik stipras, cik mūsu personīgā vai ģimenes noturība.

Sabata svinēšana un mācīšanās jēga

Cilvēki ir ļoti sarežģīti radījumi. Mūsu motivācija darīt lietas un mūsu enerģija savu plānu īstenošanai ir atkarīga no daudziem “slāņiem” un faktoriem. Kopš vēstures sākuma mēs mēģinām saprast iekšējo kompasu, kas regulē un stimulē mūsu domāšanu un rīcību. No Aristoteļa Nikomaha Ētikas līdz jaunākajiem uzvedības zinātnes atklājumiem secinājumi ir vienkārši un acīmredzami: mēs neesam vienkārši. Daudz faktoru ietekmē: mūsu vērtības, audzināšana, emocionālā/garīgā/psiholoģiskā veselība.

Pedagogiem ir aizraujošs uzdevums neatkarīgi no savas jomas: viņiem ir jāiedziļinās cilvēka dabā. C.S.Lewis, vienam no maniem intelektuālajiem varoņiem un noteikti vienam no 20. gadsimta dižākajiem prātiem un pedagogiem, bija princips, kas uzskatīja, ka mūsu spēju saskatīt realitāti, spējas zināt un mācīties ir atkarīgas no, “kas mēs esam”. Citiem vārdiem sakot, mana veselība (morālā, garīgā, emocionālā u.c.) ietekmē manas spējas uztvert un apstrādāt jaunas zināšanas. Šķiet triviāli: cilvēks, kas ir slims, diez vai koncentrētos uz kādu uzdevumu. Tomēr šis arguments ir daudz aizraujošāks un uzkrītošāks.

Jaunu zināšanu iegūšana nozīmē augstus un sarežģītus procesus: novērošanu, klasifikāciju, analīzi, iegaumēšanu, saziņu. Pirmais vārds ir “novērojums”. Es nevaru iemācīties to, ko vispirms neredzu.

Jebkurš mācību process būtībā nozīmē saprast kaut ko, kas atrodas ārpus manis, ārpus manām zināšanām. Diemžēl tas nav veids, kā mācīšanās parasti notiek mūsdienās.

Līdz ar empīrisko zinātņu attīstību un dominanci, mācīšanās sekvence vienmēr ir bijusi: eksperimentēšana, klasificēšana, apstrāde. Izšķirošā attieksme pret mācīšanos mainījās no realitātes novērošanas uz realitātes valdīšanu. Uzmanība vairs nebija pievērsta tam, ko patiesībā var pateikt, bet gan tam, kā es varu manipulēt ar realitāti. Rezultātā mācības, kas būtībā ir patīkama un piedzīvojumu pilna darbība, ir kļuvušas gandrīz vienīgi par vietu, kur pārbaudīt mūsu spējas.

No vienas puses, varu atzīt, ka daudz zinām, pateicoties profesoru un studentu smagajam darbam. No otras puses, esam zaudējuši realitātes kopējo bildi, jo esam gatavi izturēties pret visu kā pret izolētiem eksperimentēšanas objektiem. Studenti to uztver un cieš, īpaši tad, ja viņi ir pakļauti simtiem nelielu mājasdarbu, kuriem nav acīmredzamas saistības ar reālo pasauli. Mācīšanās ir viens no pievilcīgākajiem un kaislīgākajiem cilvēku centieniem, bet tikai, ja atrod atbilstošas atbildes uz interesantiem un nozīmīgiem jautājumiem.

Ja vēlamies, lai mūsu studenti mācās vairāk, jo īpaši šajos sarežģītajos laikos, mums jāpalīdz viņiem no jauna atklāt mācīšanās vērtību un aizrautību. Kā mēs to varam? Galvenā atbilde ir: atgūstiet mācību patieso jēgu.

Jozefs Pīpers, slavens pēckara vācu filozofs, piedāvāja risinājumu, izmantojot patiesi pravietisku eseju: “Atpūta: kultūras pamats. (Leisure: the basis of culture)”. Pīpera piedāvātais veids, kā no jauna atklāt mācības, bija no jauna atklāt, ka mācīšanās būtībā ir “bezjēdzīga” darbība, kas būtu jāveic galvenokārt bez cita mērķa, kā vien mācīšanās. Galvenais avots bija ne tik daudz mūsu centienu, cik mūsu miermīlīgā realitātes vērošana.

Pīpers šim nolūkam ierosināja, piemēram, atjaunot Sabatu vai Svētdienu. Sabats ebrejiem un Svētdienas kristiešiem noteikti ir nopietna reliģiska konotācija, bet ne tikai. Tā ir atpūtas diena. Tas nenozīmē, ka mēs neko nedarām. Patiesībā tas nozīmē, ka mēs nedarām neko citiem noderīgu, tā ir diena, kad mēs darām lietas sevis paša labā. Sabats vai Svētdiena ir tā diena, kurā jūs esat tas, kas jūs esat savā būtībā. Citiem vārdiem sakot, Sabats vai Svētdiena ir diena, kurā jums vajadzētu būt pilnībā iegremdētam realitātē bez kāda patiesi praktiska vai lietderīga mērķa.

Neatkarīgi no jūsu reliģiskajām jūtām katra Sabata vai Svētdienas svinēšana varētu nozīmēt mācību būtības atkārtotu atklājumu. Grieķi uzskata, ka mācīšanās sākums bijis apbrīnošana. Es redzu realitāti, un mani tā aizrauj, es gribu uzzināt vairāk par to. Tas ir veids, kā mazi bērni iet pa dzīvi un mācās tik daudz. Ja Aristotelis būtu skolotājs 21. gadsimtā, viņš saviem audzēkņiem diez vai ieteiktu atbildes meklēt uzreiz Google. Tā vietā viņš sāktu prasīt, lai studenti vispirms iet un meklē atbildes reālajā pasaulē.

Labākais veids, kā padarīt mācīšanos neauglīgu, ir censties to padarīt lietderīgu un praktisku. No jauna atklājot mācību garu, jauno atklājumu godbijība var veicināt mūsu studentu centienus. Iknedēļas rutīna par Sabata vai Svētdienas svinēšanu (došanās uz mežu, lūgšana, lasīšana, labas un nesteidzīgas maltītes baudīšana utt.) var būt kā atšķirība, jo tas liktu mums izmēģināt garšu, kas spētu iegremdēt sevi reālajā pasaulē.

The post Vienkārši noturība – izglītošana COVID laikā appeared first on IR.lv.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: С начала года более 4,7 тысячи жителей Московского региона оформили страховую пенсию в автоматическом режиме на портале госуслуг

В Подмосковье сотрудники Росгвардии спасли пожилого мужчину, который оказался один дома и плохо себя почувствовал

За один день работники Уссурийского ЛРЗ и их дети выполнили сменно-суточное задание по ремонту 129 паровозиков

"Святой Ленин" спасает мир и возглавляет "восстание ИИ машин... хороших по существу". 8 серия, СЕРЬЁЗНЫЕ НОВОСТИ.


Какие украшения будут в моде летом 2024 – подборка стилиста «585*ЗОЛОТОЙ»

Гинеколог, ведущий специалист многофункциональный клиники KindCare в Дубае Сураё Назарова: как выявить проблемы на ранних стадиях

Слушатель из Смоленска выиграл на «Авторадио» «Москвич 3»

Добрые рисунки: «585*ЗОЛОТОЙ» запустила конкурс ко Дню защиты детей


England vs Bosnia & Herzegovina: Three Lions face Dzeko and Co in Euro 2024 warm-up match – stream FREE, TV, team news

Andy Murray cracks brutal joke as Brit star’s Wimbledon preparations are disrupted by bizarre injury 

A Deep Dive into Realistic Doll Manufacturers

LeelooDolls: Revolutionizing the Sex Doll Industry


BIA Technologies стала лидером рынка цифровых решений в сфере логистики

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: В Московском регионе более 62 тысяч семей распорядились материнским капиталом через банки

Мобилизованного свердловчанина приговорили к 23 годам "строгача" за подрыв гранаты в казарме

Талантливый актер и неугомонный скандалист - несчастная судьба и ранний уход Николая Сектименко


Показ геймплея тактики SteamWorld Heist II

Ubisoft adds another studio to what seems like an increasingly desperate effort to finally get Prince of Persia: The Sands of Time Remake finished

Concord is skipping free-to-play and pulling a Helldivers 2 instead: $40 for the full game with all 16 heroes at launch

I tried to recreate Marvel's Iron Man in this movie studio sim, and my version was so bad my own father stormed out of the theater



Отделением СФР по Москве и Московской области в 2024 году выдано решение о финансовом обеспечении предупредительных мер 323 страхователям на сумму более 129 миллионов рублей

Звезды фестиваля ИНДЮШАТА выступят на «Красной площади»

Яндекс, А.С. Пушкин, Святой Ленин ведут следствие. Настоящая сенсация!

Красноярский музыкальный театр представил проект театральной экосистемы будущего




В Москве автозак с людьми перевернулся на дороге

За один день работники Уссурийского ЛРЗ и их дети выполнили сменно-суточное задание по ремонту 129 паровозиков

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: В Московском регионе более 62 тысяч семей распорядились материнским капиталом через банки

Источник 360.ru: подозреваемый в убийстве на западе Москвы мечтал о революции


ГРУЗИЯ. Граница России и Грузии вновь открыта для автомобилей

Автозак с людьми перевернулся на юго-востоке Москвы

Стартовал турнир по выездке «Кубок Губернатора Нижегородской области»

Приглашаем на Кораблик Детского радио!


Мирра Андреева обыграла представительницу Франции Грачеву на "Ролан Гаррос"

«Сейчас даже счёт не помню»: Андреева сенсационно победила Соболенко и вышла в полуфинал «Ролан Гаррос»

Осталась в одиночестве: Андреева победила Грачёву и вышла в четвертьфинал «Ролан Гаррос», Медведева остановил де Минор

Мирра Андреева впервые вышла в четвертьфинал турнира Большого шлема


Агата Муцениеце пешком отправилась в Европу

Автозак с людьми перевернулся на юго-востоке Москвы

К 2030 году на банковские карты будет приходиться 20% оплат - Т-Банк

«Бизнес молодеет». Кристина Кострома — о помощи Москвы предпринимателям


Музыкальные новости

В Академическом открылась Школа джазовой импровизации Игоря Бутмана

«Подали в суд»: Гагарина назвала себя жертвой конфликта из-за песни Цоя

Денис Мацуев выступит в Екатеринбурге с двумя оркестрами

За один день работники Уссурийского ЛРЗ и их дети выполнили сменно-суточное задание по ремонту 129 паровозиков



В Москве прошла Премия-практикум «Харизма Года»

В Подмосковье сотрудники Росгвардии спасли пожилого мужчину, который оказался один дома и плохо себя почувствовал

Красноярский музыкальный театр представил проект театральной экосистемы будущего

Отделением СФР по Москве и Московской области в 2024 году выдано решение о финансовом обеспечении предупредительных мер 323 страхователям на сумму более 129 миллионов рублей


Медийный баскетбол, киберспорт и турнир ММА: Константин Пухов рассказал о мероприятиях Международного центра бокса (Наташа)

За один день работники Уссурийского ЛРЗ и их дети выполнили сменно-суточное задание по ремонту 129 паровозиков

Пока в Якутии была ночь: встреча Путина с главами иностранных СМИ, отмена ЕГЭ и птичий грипп

Почта России помогла детям-подопечным благотворительных фондов встретиться с футболистами ЦСКА


Автомобиль столкнулся с мотоциклом на 51-м километре Калужского шоссе

В Москве над Калужским шоссе возник смерч

«Синички», роботы, КАМАЗы. Какие соглашения заключила Москва на ПМЭФ-2024

Мэр Москвы договорился о создании роботизированного завода по производству грузовых автомобилей


Эксперт Михаил Александров: Далекие от реалий мифологемы

Путин заявил, что Москва рада приросту исламского населения

Захарова объяснила слова Путина о поставках оружия в другие страны

Крестьянин или князь: откуда идет род семьи Путина





Депутат МГД Стебенкова ознакомилась с уровнем готовности поликлиники в Текстильщиках

Правительство Москвы подписало соглашения с городскими аптеками об участии в нацпроекте «Производительность труда»

Ракова: средняя продолжительность жизни в Москве приближается к 79 годам

Антисанитария в службах доставки: токсиколог Кутушов рассказал, почему опасно заказывать еду



Сергей и Ангелина Минаевы из Брянска завоевали серебро Кубка «НИКА 2024»

Поражения Шубенкова и Савлукова, осечка Кнороз и двойной триумф Макаренко: чем запомнился «Мемориал Знаменских»

В Крылатском будет создан современный спортивный кластер — Собянин

Академия Плющенко требует почти два миллиона со сбежавшей от них юной спортсменки


В Минске начал работу 30-й Форум "ТИБО"



Собянин заявил о росте инвестиций в Москву из-за импортозамещения

Мэр Москвы договорился о создании роботизированного завода по производству грузовых автомобилей

Сергей Собянин рассказал о реализации проектов КРТ в столице

Собянин: в Москве построят роботизированный завод по выпуску грузовиков


Багреева: Глобальные климатические цели могут быть достигнуты при участии городов

Жара вновь бьёт рекорды. Повторится ли аномальное лето 1972 и 2010 годов?

Красноярский музыкальный театр представил проект театральной экосистемы будущего

Мария Багреева: глобальные климатические цели достижимы лишь при участии городов


В Москве очевидцы засняли смерч

Крестьянин или князь: откуда идет род семьи Путина

Автозак с людьми перевернулся на юго-востоке Москвы

В МИД РФ назвали запрет Литвы на импорт продуктов из России выстрелом себе в ногу


Единство народов в многообразии культур: фестиваль «Гармоничная Россия» вновь пройдет в Архангельске

Россия, Новости, Культура, Театр, Дети: Радость, которую приносит Госцирк Бурятии

Торговые настольные электронные весы CAS PR-15P

Терминал сбора данных (ТСД) промышленного класса SAOTRON RT42G


Литературно-краеведческая программа «Не может быть Родина малой, с такою великой душой!»

Клубный дом "Моне" - особый статус в центре Симферополя

Глава Росавиации: возобновление работы закрытых с начала СВО аэропортов пока не ожидается

Глава Росавиации рассказал о перспективах открытия аэропорта Краснодара


«Бизнес молодеет». Кристина Кострома — о помощи Москвы предпринимателям

Набиуллина названы три важнейшие задачи для экономики страны

Агата Муцениеце пешком отправилась в Европу

К 2030 году на банковские карты будет приходиться 20% оплат - Т-Банк












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Даниил Медведев

Российский теннисист Медведев снялся с турнира в Хертогенбосе






«Бизнес молодеет». Кристина Кострома — о помощи Москвы предпринимателям

Агата Муцениеце пешком отправилась в Европу

В Москве очевидцы засняли смерч

Крестьянин или князь: откуда идет род семьи Путина