Добавить новость
ru24.net
World News in Latvian
Январь
2024

Datu tramplīns izglītības nozarei

0
IR 

Laikā, kad izglītības jomas jautājumi ir nemitīgās sabiedrības, profesionāļu un politikas veidotāju krustugunīs, aicinu paskatīties, kā datu izmantošana izglītībā var kļūt par tramplīnu nozares attīstībai.

Pareiza datu strukturēšana un izmantošana var palīdzēt gan skolēniem, skolotājiem, gan izglītības satura veidotājiem un lēmumu pieņēmējiem, jo liels informācijas daudzums izgaismo īstās problēmas un daudz ātrāk noved pie adekvātiem risinājumiem gan atsevišķā klasē, skolā, gan visā izglītības nozarē. Tiesa, izmantojot šodien tik populāro jēdzienu “datos balstīti lēmumi”, ir jābūt uzmanīgiem, jo izglītības nozarē ir vismaz četras dažādas auditorijas – katra ar savu skatpunktu, savām vajadzībām un arī atšķirīgu datu atlasi. Vienīgi, apkopojot visas četras perspektīvas vienā platformā, var ieraudzīt “lielo bildi” un runāt par pilnvērtīgu datu izmantošanu izglītībā.

Četras perspektīvas, kas jāapvieno

Pirmā nozīmīgā grupa – skolēni un viņu vecāki. Vissvarīgākā šai auditorijai ir informācija par to, kāda bijusi skolēnu izaugsme, kā katrs no viņiem ticis galā ar uzdevumiem, kādas ir sekmes. Otrā grupa ir skolotāji, kurus vairāk interesē tas, kā ar dažādiem uzdevumiem veicies visai klasei, kāds ir bijis mācību progress. Trešā grupa – izglītības procesa veidotāji, kurus interesē plašāki procesi, piemēram, valsts izglītības kvalitātes rādītāji, skolotāju noslodze u. tml.

Un ceturtā grupa ir izglītības satura un platformu veidotāji. Mums rūp tas, kurus no izglītības produktiem lietotāji izmanto, kādi ir lietošanas paradumi un kas tos ietekmē. Piemēram, ja ir vienāds stundu skaits bioloģijā un ģeogrāfijā, kāpēc vienu mācību priekšmetu mācās vairāk nekā otru? Kāpēc skolēni vienu tēmu mācās, bet citu neizmanto vispār, un kāds ir ieguvums no pievienotā video, testa vai grāmatas digitālā formātā? Dati ļoti skaidri parāda, kā un kad cilvēki mācās, ko mācību gada laikā paspēj, ko ne, un citas vērtīgas lietas. Tātad, lai pilnvērtīgi runātu par datos pamatotiem lēmumiem izglītībā, ir jāņem vērā visas četras minētās perspektīvas.

Skaidras problēmas, adekvāti un savlaicīgi risinājumi

Būtiskākais, ko dod pārdomāta datu izmantošana – tiek izgaismotas problēmas un tas, cik pareizs ir bijis viens vai otrs lēmums. Dati parāda arī problēmas, kas iepriekš nav pamanītas. Piemēram, skolotājam šķiet, ka konkrētā mācību viela ir apgūta, taču dati rāda, ka testā visi skolēni uz ceturto jautājumu atbildējuši nepareizi. Tātad šajā punktā kaut kas nav saprasts vai nav ticis iemācīts. Šajā gadījumā mācību procesu ilustrē dati par skolēnu kļūdām.

Otra lieta, kāpēc ir svarīgi pieņemt datos balstītus lēmumus, ir savlaicīga reakcija. Ja skolēns izpilda pārbaudes darbu un skolotājs to labo divas nedēļas, tikai pēc šīm divām nedēļām skolotājs saprot, ka skolēni nav sapratuši konkrēto tēmu. Ko iesākt ar šo informāciju, ja tagad tiek mācīta jau pavisam cita tēma? Iedomājieties, cik vērtīga jums ir informācija par vilcienu grafika izmaiņām, kas oficiāli pieejama nedēļu pēc tam, kad vilcieni jau kursē pēc jaunā grafika! Pareizi būvēta datu apstrādes sistēma šādu informāciju izgaismo daudz ātrāk un ļauj rīkoties nekavējoties. Piemēram, izglītības satura platformas Soma.lv testi, – ja uz kādu jautājumu ir atbildēts nepareizi, tūlīt parādās padoms, kā rīkoties. Atgriezeniskā saite nostrādā acumirklī, un skolēns var uzreiz mācīties no savas kļūdas.

Dati kā atbalsts visos līmeņos

Dati var kļūt par padomdevēju dažādos līmeņos – katram skolēnam tie precīzi parāda, kuros priekšmetos un tēmās būtu jāpacenšas vairāk; skolotājam tie nemitīgi “stāsta” par klases progresu un skolēniem, kuriem būtu jāpalīdz papildus; skolas vadība var analizēt datus par visām klasēm, bet izglītības politikas veidotāji – par visām skolām savā novadā. Atšķirībā, piemēram, no aptaujām, dati iekļauj visus skolēnus, nevis tikai kādu izlases grupu, tātad ir nesalīdzināmi precīzāks informācijas avots.

Dati atspoguļo arī to, cik patiesībā noslogoti ir skolēni un skolotāji Latvijā. Piemēram, izglītības platformas lietošanas paradumi liecina, ka skolotāji un skolēni aktīvi strādā no astoņiem līdz trijiem, tad ir pauze un seko otrais darbošanās “vilnis”, kas ilgst līdz septiņiem, astoņiem vakarā. Dati šajā gadījumā parāda, kāda ir reālā skolotāju un skolēnu darba ikdiena, tie ļauj izdarīt secinājumus un pieņemt lēmumus, ja nepieciešamas pārmaiņas. Šādi dati jau tagad ir mūsu rīcībā. Piemēram, mēs zinām, ka 19% skolotāju strādā no 41 līdz 48 stundām nedēļā, 17% strādā no 49 līdz 56 stundām, bet 12% strādā vairāk nekā 57 stundas nedēļā. Datus varam kombinēt ar intervijām, kurās, piemēram, kāds skolotājs Lielvārda veiktajā pētījumā Skolotāju balss saka: “Es guļu piecas stundas diennaktī, gatavoju ēst (reizēm), izgludinu bērniem drēbes (reizēm) un uzkopju māju. Pārējā laikā es strādāju.” Tas rada pilnvērtīgu priekšstatu par skolotāju darba ikdienu, un šādai informācijai būtu jākļūst par atbalsta punktu lēmumu pieņēmējiem.

Arī izglītības satura veidošana būtu balstāma datos. Agrāk satura izstrāde sākās ar ideju, tad tika izveidota komanda, kas to izstrādāja, un pēc pārbaudes posma jaunais saturs nonāca pie lietotājiem. Līdz ar tehnoloģiju ienākšanu viss ir mainījies – idejai seko datu ievākšana un apstrāde, kur tiek ņemta vērā ļoti liela lietotāju skaita pieredze un vajadzības. Izglītības satura izstrāde faktiski notiek kopā ar lietotājiem, un atjauninājumi tiek veikti nepārtraukti. Jo mainās vajadzības, mainās vide, prasības, prioritātes. Agrāko laiku metode šīm pārmaiņām gluži vienkārši nespēj tikt līdzi.

Mūsdienīga mācību platforma, kurā nonāk gan atjaunināts mācību saturs, gan dati par mācību procesu, nozīmē, ka skolotājiem ir pieejams viss vajadzīgais saturs kvalitatīvai mācību nodrošināšanai un viņi vairāk laika var veltīt skolēniem, jo informācijas apstrādi paveic tehnoloģijas. Vienuviet ir redzams tas, kā veicas katram skolēnam, kuri ir čaklāki, kuri kūtrāki, kur tiek pieļautas kļūdas un kam būtu jāpievērš uzmanība. Skolēni un viņu vecāki var daudz precīzāk sekot līdzi mācību progresam, bet izglītības politikas veidotāji – savlaicīgi pieņemt adekvātus lēmumus par nozares attīstību.

 

Autors ir  izglītības uzņēmuma Lielvārds datu eksperts

The post Datu tramplīns izglītības nozarei appeared first on IR.lv.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Росгвардия обеспечила безопасность футбольного матча в Дагестане

Росгвардия обеспечила правопорядок на футбольном матче «ЦСКА» - «Краснодар» в Москве

В Подмосковье сотрудники Росгвардии провели встречу со студентами финансового университета

Родители 317,2 тыс. детей в Московской области получают единое пособие


Лучшие каратисты со всей России собрались в Екатеринбурге

АО “Желдорреммаш” реализует проекты по развитию кадрового резерва компании

N°21, коллекция весна-лето 2025

Чистота — залог здоровья


Russia to finance encyclopedia of Islam

Rangers Star Insists ‘Some Moments’ Have Showed Gers’ Quality

Los Alamitos horse racing consensus picks for Saturday, September 21, 2024

New $100M DOJ lawsuit details the 'unseaworthy' condition of the ship behind Baltimore bridge collapse


Солнечный денёк...

Пластический хирург Александр Вдовин: мифы вокруг операции по удалению комков Биша

В Санкт-Петербурге состоится Международный фестиваль робототехники «РобоФинист 2024»

Электробус «Генерал» будет курсировать в Красноярске


Cards Against Humanity sues Elon Musk for $15M, alleges that SpaceX invaded a plot of land it owns in Texas: 'Go **** yourself, Elon Musk'

Rise of Eros 3.0.200

Эти игры настолько сложны, что доведут вас до безумия

Default app 3 (Кейс симулятор Standoff 2)



Набор в резерв сборных для участия в школьных олимпиадах объявили в Москве

Можно ли стирать шторы: возможные риски

От заморозков к плюс 20: какой будет погода в Москве в последнюю неделю сентября

Поздравления с днем референдума о независимости




День воинской славы России. Куликовская битва

В Подмосковье сотрудники Росгвардии провели встречу со студентами финансового университета

«Очень теплый зритель»: Елена Захарова представила моноспектакль в Менеделеевске

В Подмосковье сотрудники Росгвардии провели встречу со студентами финансового университета


Роспотребнадзор сообщил о быстром распространении нового варианта COVID-19 ХЕС

Полиция задержала в Курганской области подозреваемого в двойном убийстве

Специалисты администрации Можайска вакцинировались от гриппа

Запрет на посещение лесов в Подмосковье ввели до 1 октября


Карацев вылетел с турнира ATP в Ханчжоу

Полина Кудерметова одержала первую победу в карьере над игроком из топ-50 рейтинга WTA

Вероника Кудерметова победила Викторию Томову и пробилась в полуфинал WTA-500 в Сеуле

Качмазов обыграл Дэниэла и вышел в 1/4 финала турнира ATP в Чэнду


ТАСС: следователи отпустили трех задержанных по делу о стрельбе у офиса WB

Для пожилых граждан: в сентябре вступила в силу новая льгота для всех пенсионеров

Запрет на посещение лесов в Подмосковье ввели до 1 октября

Мостовой назвал своего фаворита в матче «Рубин» - ЦСКА


Музыкальные новости

Отец года: Баста рассказал, на что готов ради дочерей

Жена рэпера Басты показала свое фото, снятое в юности

На Дону проходит музыкальный фестиваль Юрия Башмета

Подтверждает слухи о романе: певица Anikv опубликовала новое таинственное фото с Элджеем



Реклама на радио точно достигает своей аудитории

Поздравления с днем референдума о независимости

Можно ли стирать шторы: возможные риски

От заморозков к плюс 20: какой будет погода в Москве в последнюю неделю сентября


Лавров раскрыл суть ироничного заявления Путина

Агент Сафонов: Дзюба в «Акроне» может так стрельнуть, что все офигеют!

Лавров заявил об отсутствии у Москвы предпочтений на выборах президента США

В Республике Таджикистан стартует проект «Русский язык: читаем, слушаем, смотрим в странах СНГ»


Для пассажиров поезда «Москва-Псков» из Великих Лук предоставлен автотранспорт по маршруту следования

В Тверской области временно прекращено движение по трассе М-9 «Балтия» в Нелидовском районе

На новые авто — ставки ниже. «Выберу.ру» составил рейтинг лучших автокредитов в сентябре 2024 года

Расписание движения поездов на МЦД-3 и до вокзалов изменится 21 и 22 сентября


Лавров заявил об отсутствии у Москвы предпочтений на выборах президента США

Ответный удар: у Москвы есть способ причинить Западу непоправимый ущерб

Лавров: Слова Путина о поддержке Харрис на выборах в США были шуткой

Лавров: Путин пошутил, говоря о поддержке Харрис на выборах президента США




Польские власти арестовали четверых из восьми подозреваемых по «Невзлингейту»

Иван Дроботов: «Молоток — неподходящий инструмент решения политических конфликтов»


СВЕТЛАНА БОЖОР — О ЖИЗНИ ПЛАСТИЧЕСКОГО ХИРУРГА

Подросток на спор съел головку чеснока и попал в реанимацию в Москве

Кардиолог Серебрянский рассказал, какие продукты повышают риск развития тромбоза

Капитан Александр Суразов, участник «Времени героев», назначен председателем Комитета по физкультуре и спорту Алтая (ВИДЕО)


Глава МИД Польши попытался оправдаться за свои слова про Крым


Владимир Ефимов рассказал, каким будет комплекс «Олимпийский» после реконструкции

В Тверской области временно прекращено движение по трассе М-9 «Балтия» в Нелидовском районе

Фомичев отправил в нокаут Морроу в поединке «Бойцовского клуба РЕН ТВ»

Набор в резерв сборных для участия в школьных олимпиадах объявили в Москве


Минск продолжит выступать за расширение взаимоуважительного и конструктивного диалога с Ереваном – Лукашенко

Лукашенко поддержал расширение взаимоуважительного диалога с Ереваном



Сергей Собянин. Главное за день

Собянин: К учебному году в МЭШ обновили популярные сервисы и запустили новые

Собянин: в Москве 262 проекта стали финалистами конкурса социальных НКО

Сергей Собянин: МСД улучшил транспортное обслуживание 5 млн человек


Экологическая симфония: названы лауреаты Премии ECO BEST!

Свыше 13 тысяч посетителей из 30 стран мира: итоги Форума о будущем городов БРИКС

В МГРИ стартовала программа по изучению изменений климата и экологии

В Московской области сотрудники Росгвардии приняли участие в экологической акции


ТАСС: следователи отпустили трех задержанных по делу о стрельбе у офиса WB

Котельную № 6 в Чехове‑7 реконструируют к 15 октября

Рождество Пресвятой Богородицы: традиции и история праздника

Для пожилых граждан: в сентябре вступила в силу новая льгота для всех пенсионеров


Десятков: начато сооружение демонтажно-щитовой камеры станции «Бульвар Генерала Карбышева»

Территорию у метро «Бульвар Генерала Карбышева» ждёт масштабное озеленение

Выставка «Времени живая нить» открылась в Доме народного творчества в Архангельске

Ликсутов: Рублёво-Архангельская линия метро создаст новые связи на северо-западе Москвы


«Арендный бизнес в России стал выгоднее». Какой срок окупаемости квартиры в Симферополе и Севастополе?

Патриотический час «Три цвета красками сияют – в Крыму день флага отмечают».

Презентация экстравагантного учебника по журналистике прошла в Крыму

Час исторической славы «Сказание о битве Куликовской»


Полиция задержала в Курганской области подозреваемого в двойном убийстве

Активисты молитвами сорвали публичный сеанс экстрасенса Кашпировского

Специалисты администрации Можайска вакцинировались от гриппа

Бабьего лета не будет: россиян предупредили и приходе волны заморозков












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Карен Хачанов

Карен Хачанов проиграл 124-й ракетке мира во втором круге турнира в Ханчжоу






Туры в Гоа расширяют: ещё один туроператор предложит турпакеты на чартере

Запрет на посещение лесов в Подмосковье ввели до 1 октября

От заморозков к плюс 20: какой будет погода в Москве в последнюю неделю сентября

В Московской области откроют стадион после реконструкции