Добавить новость
ru24.net
World News in Latvian
Ноябрь
2024
1
2
3
4 5 6 7 8
9
10
11 12 13 14 15
16
17
18 19 20 21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Skolotāji – vecāku draugs, nevis ienaidnieks

0
IR 

Mēs visi vēlamies, lai bērni skolā ir radoši, iniciatīvas pilni, ar labām sekmēm un ideālā gadījumā – godalgoti olimpiāžu dalībnieki. Kā vecāki var sadarboties ar skolotājiem, lai palīdzētu bērnam iejusties skolas darba ritmā, un kādi šajā kontekstā ir mūsdienu pedagoģijas izaicinājumi?

Pieredze rāda, ka liela daļa vecāku mēdz pārnest savu pieredzi no padomju laika izglītības sistēmas uz mūsdienām, tomēr sabiedrība, izglītības mērķi un uzdevumi mūsdienās ir krietni mainījušies. Lai palīdzētu bērniem, vispirms pašiem vecākiem ir jāsaprot, kāds ir skolas uzdevums un kādu lomu tā spēlē viņu bērnu attīstībā. Vecāki mēdz uzlikt 100% atbildību par bērna audzināšanu un izglītošanu uz skolas pleciem, jo uzskata to par galveno zināšanu un disciplīnas avotu. Taču tas ir aplami. Skolā jaunietis pavada līdz 21 stundai no kopējām 112 aktīvām stundām nedēļā, kuru laikā skolēns neguļ.

Ir vecāki, kurus var saukt par “izglītības sabotētājiem”. Šie vecāki bērniem saka, ka “tava skola ir slikta” vai arī, ka “matemātika tev dzīvē nenoderēs, es pats to neesmu mācījies, un tev arī nevajag”. Šāda attieksme atņem bērniem motivāciju, liedz viņiem pieeju zināšanām un vecāku atbalstam, kas ir būtiska daļa no veiksmīgas izglītības.

Izglītība ir process, kuru veido trīs svarīgi elementi: ģimene kā sabiedrības vienība, bērns kā indivīds un skola kā sistēma. Tie visi ir savstarpēji saistīti. Ja starp skolu un vecākiem nav veiksmīgas sadarbības, bērns jau no 4. klases sāk izmantot šo plaisu. Viņš var izvairīties no mājasdarbu pildīšanas, gulēt stundās vai arī aizrauties ar telefonu un citām aktivitātēm, kas viņam šķiet interesantākas. Tas ir kas līdzīgs skolēna lēmumam starp veselīgu ēdienu un saldām uzkodām. Ja skola un vecāki nesadarbojas un nestrādā vienā virzienā, bērns izvēlēsies to, kas viņam šķiet vienkāršāks un izklaidējošāks, bet ne vienmēr noderīgs un attīstošs ilgtermiņā. Lai skolēns veiktu apzinātas izvēles,  ir jāmāca ne tikai “svešai” skolotājai Žubītei, bet arī vecākiem.

Kāpēc vispār jāmācās?

Novērojam, ka mūsdienu bērni bieži kļūst pārāk atkarīgi no pieaugušajiem, jo vecāki uzņemas ikdienas problēmu risināšanu: ko nopirkt, pie kura friziera doties, kā atpūsties, kā plānot laiku. Tas liedz bērnam iespēju attīstīt ļoti svarīgas prasmes, piemēram, atbildību, domu un paveicamo darbu secīgumu un pašorganizācijas spējas. Tas atspoguļojas arī izglītībā. Liela daļa bērnu nezina, kur ir pierakstīti mājasdarbi, neatceras, ka vispār tie varētu būt uzdoti, un pat nevar atrast savas mācību grāmatas, jo ir pieraduši, ka par kārtību rūpējas vecāki.

Kāpēc tad vispār jāmācās? Mācīšanās ir nepieciešama, lai attīstītu smadzenes. Katra zinātne, kas iekļauta skolas programmā, piedāvā unikālu veidu, kā izzināt un analizēt pasauli. Šī pieredze ir svarīga ne tikai zināšanu iegūšanai, bet arī, lai iemācītos domāt ātrāk, atcerētos vairāk faktu un prast tos saistīt savā starpā. Jo aktīvāk strādā smadzenes, jo veiksmīgāks skolēns būs nākotnē — kā speciālists, uzņēmējs vai vienkārši kā pilnvērtīga personība sabiedrībā. Tomēr daudzi bērni kļūst slinki, un vecāki vai skolotāji, bieži neapzinoties, šo slinkumu pastiprina, palīdzot izvairīties no grūtībām.

Izglītība un mācību process — tas ir svarīgs izaicinājums, kuru bērnam jāpārvar pašam, mācoties un uzņemoties atbildību par saviem panākumiem un neveiksmēm. Ja nepieciešams, viņš vienmēr var lūgt palīdzību vecākiem, skolotājiem vai privātskolotājiem, taču galvenais solis mācību procesā jāspēj spert pašam skolēnam.

Vai privātskolotāji ir risinājums?

Līdz desmitajai klasei bērni saskaras ar dažādām problēmām – nespēj atcerēties dzejoļus, nespēj ātri risināt uzdevumus vai mācīties patstāvīgi. Motivācija mazinās, un viņi sāk domāt, ka ir “ne tādi” vai “neveiksminieki”. Jau no pirmās klases bērns var sākt izvairīties no matemātikas, valodu vai citu priekšmetu pamatu apgūšanas. Katru gadu programma kļūst sarežģītāka, bet reti tiek atgriezta pie jau apgūtajām zināšanām. Piektajā klasē bērni, kuri nav iemācījušies pamatus, sāk piedzīvot nopietnas grūtības, un tad vecāki mēdz noalgot privātskolotājus.

Tomēr bieži vien privātskolotāji vienkārši izpilda mājasdarbus skolēna vietā, nevis māca pašam risināt uzdevumus un izprast materiālu. Tikai patiešām labi privātskolotāji palīdz skolēniem attīstīt prasmes, kas nepieciešamas panākumiem. Taču tā vietā, lai meklētu īslaicīgus risinājumus, piemēram, algot privātskolotājus, ir svarīgi jau sākotnēji iemācīt bērnam atbildību un prasmi mācīties patstāvīgi. Šo prasmi apgūst skolēns vecāku pavadībā 1.-5. klasē, kad vecākam jānodrošina šī procesa organizācija un sekmīgs rezultāts.

Jāļauj bērniem darīt pašiem

Visparadoksālākais ir tas, ka mamma devītās klases skolēnam izplāno visu: kad pildīt mājasdarbus, kad doties uz pulciņiem, ved viņu uz nodarbībām, gatavo ēdienu. Rodas sajūta, ka vecāki neapzinās, ka viņu bērns jau ir pusaudzis. Viņš vairs nav pirmajā klasē, kad pats nevarēja pagatavot omleti vai uztaisīt sviestmaizi. Viņš ir devītajā klasē, un nākamgad viņam būs jāpieņem vissvarīgākais un atbildīgākais lēmums savā dzīvē – “mācību priekšmetu grozs”, kas dos tam priekšrocības, ja izvēlēts pareizi un ierobežojumus, ja skolēns neapzinās savas intereses un vajadzības.

Ir svarīgi neapdalīt bērnu ar vecāku atbalstu, padomiem un palīdzību nepieciešamības gadījumos. Kad bērns pats nāk ar jautājumu, vecāks uz to var palīdzēt atbildēt. Tieši šādā sadarbībā bērns pārvēršas par pusaudzi un mācās patstāvību. Nevis situācijās, kad uz jautājumu: “Kā izmazgāt grīdu?” vecāki atbild: “Neraizējies, es to pati izdarīšu. Ej spēlēties, paskaties televizoru vai “spaidi kāmīti” [populāra viedtālruņu mobilā spēle bērniem]”. Šāda pieeja tikai pastiprina atkarību no citiem un traucē bērnam attīstīt prasmes, kas būs nepieciešamas dzīvē.

Lai panāktu šo veselīgo dinamiku, starp vecākiem un bērniem jābūt drošām attiecībām, kur vecākam nav vienalga un viņš/viņa ir gatavs atbalstīt, bet bērnam ir drošības sajūta uzdot jautājumus un prasīt padomus. Un skolēna un vecāka attiecību veidošana nav skolas uzdevums. Man dažkārt šķiet, ka jāmāca ne tikai skolēni, bet pat vairāk ir jāpalīdz skolēnu vecākiem.

 

Autors ir International School Premjers skolotājs MYP un IB programmā

The post Skolotāji – vecāku draugs, nevis ienaidnieks appeared first on IR.lv.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



СВОИХ НЕ БРОСАЕМ!

Мытищинский отдел вневедомственной охраны

СВОИХ НЕ БРОСАЕМ!

СВОИХ НЕ БРОСАЕМ!


В Москве научат бесплатно писать пером

Питчинг Релиза. Отправить релиз на Питчинг.

Отель Yalta Intourist вошёл в ТОП-20 лучших SPA-отелей Крыма

Героическое участие армян в СВО. Часть восьмая


Mike Tyson, 58, appears to make retirement U-turn hours after calling out Logan Paul following loss to brother Jake

Bradford star has weekend to forget with dreadful throw-in before being forced to leave pitch after shoulder pops out

Taarak Mehta Ka Ooltah Chashmah's Mandar Chandwadkar reacts to Dilip Joshi and Asit Modi's altercation rumours

Coach set for crunch talks with Real Madrid giant; could have big bearing on Liverpool colossus


Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Социальный фонд проинформирует самозанятых о формировании пенсионных прав

ГК SIMETRA и ОАО «НИИАТ» объявили о стратегическом партнёрстве

Рассвето-закат полярной ночи

«Грузовичкоф» принял участие в открытии Общественной приемной по вопросам логистики


If you spend more time downloading Skyrim mods than actually playing them, 'Vanilla Plus' modding is the excuse you need to dive back in

A War Of A Madman's Making is a quietly brilliant, totally free political sim where you have to try to survive as a deranged dictator's henchman

Sony is rumoured to be snapping up FromSoftware's parent company in the industry's ongoing mission to be consolidated to hell and back

Today's Wordle answer for Monday, November 18


Кормішкін довів, що проти його сім'ї почалася дискредитаційна компанія і фейки видають за правду


Специалисты компании КАМА TYRES: как подобрать шины для грузового транспорта

«Юмор FM» – лауреат премии «Бренд года в России 2024»

LEGENDA выпускает SMART ЦФА

Африканский дипломаты сели за школьные парты




Открытие третьей конференции по развитию туризма в Лоуди в уезде Шуанфэн

LEGENDA выпускает SMART ЦФА

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Социальный фонд проинформирует самозанятых о формировании пенсионных прав

Москомэкспертиза согласовала проект реставрации доходного дома Г. В. Петрова


21 ноября в Москве и области ожидаются резкая перемена погоды, сильный ветер и обильные осадки

Участники СВО получат скидку в 10% на рыбных рынках «Москва — на волне»

В Щелкове прошла торжественная церемония вручения паспортов

Командно-штабные учения по безопасности энергоснабжения провели в Балашихе


Касаткина остаётся в топ-10 рейтинга WTA, Шнайдер и Калинская сохранили позиции

Синнер вышел в финал Итогового турнира, Оливейра победил Чендлера в UFC. Главное к утру

Синнер стал финалистом Итогового турнира ATP

Арина Соболенко отреагировала на уход Рафаэля Надаля из тенниса


Захарова назвала «план стойкости» Зеленского набором болезненных фантазий

19% жителей Хакасии будут работать в новогодние праздники

Судебные приставы Московской области ответили на вопросы граждан во Всемирный день ребенка

Цены кусаются: новогодний отдых в Петербурге подорожал


Музыкальные новости

Концерт балетной студии «Фуэте» пройдет в Котельниках 23 ноября

Жительница Петербурга вызвала полицию, чтобы сбежать от мужа на концерт Басты

Ротация клипов на Телеканале Русский Шансон.

Фронтмена Rammstein обязали выплатить 67 млн рублей за отмену концерта в Твери



«Юмор FM» – лауреат премии «Бренд года в России 2024»

Специалисты компании КАМА TYRES: как подобрать шины для грузового транспорта

LEGENDA выпускает SMART ЦФА

Африканский дипломаты сели за школьные парты


Бизнесмен предложил Анне Семенович стать его личной снегурочкой за пять миллионов рублей

Певицу Ольгу Бузову засняли во время примерки свадебного платья в Москве

Сергей Собянин. Главное за день

Депутат ЗСК Виктор Тепляков поможет восстановить военный обелиск в селе Пластунка


Специалисты компании КАМА TYRES: как подобрать шины для грузового транспорта

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Гражданам Москвы и Московской области, получившим тяжелые производственные травмы, выданы автомобили марки «Лада Гранта»

ТОП-5 автосалонов китайских автомобилей в Москве: экспертный обзор

Авария произошла на внешней стороне 20-го километра МКАД


Минприроды РФ: Путин подарил более 70 животных главному зоопарку КНДР

Путин подарил зоопарку Пхеньяна более 70 животных, включая львицу и медведей

В Северную Корею прибыл необычный, роскошный подарок из России - десятки животных, которыми поделился Московский зоопарк

Путин подарил Центральному зоопарку Пхеньяна более 70 животных


Парад Дедов Морозов и Снегурочек пройдет в центре Москвы




Команда медиков Поморья вошла в пятерку лучших на олимпиаде форума NOVAMED-2024

Врач Кондрахин: боль в ногах может быть признаком тромбоза

Химкинские онкологи напоминают о прохождении своевременной диспансеризации колоректального рака

Началась реконструкция родильного дома ГКБ № 15 им. Филатова — Сергей Собянин



Нигматуллин подал иск против экс-жены по делу о мошенничестве

CAS обязал «Тобол» выплатить деньги белорусскому полузащитнику Павлу Забелину

Преимущества активного отдыха

Почему становая тяга считается одним из самых опасных упражнений в силовом тренинге




Началась реконструкция родильного дома ГКБ № 15 им. Филатова — Сергей Собянин

Сергей Собянин: Проект «Зима в Москве» объединит все зимние фестивали столицы

Собянин объявил о начале приема заявок на конкурс «Золотой колос» о ВДНХ

Собянин рассказал о реновации в районе Гольяново


Путин подарил зоопарку Пхеньяна более 70 животных, включая львицу и медведей

Минприроды РФ: Путин подарил более 70 животных главному зоопарку КНДР

РЭО: претенденты на миллионный денежный приз Зеленой Премии публично защитят свои проекты

Путин подарил Центральному зоопарку Пхеньяна более 70 животных


Захарова назвала «план стойкости» Зеленского набором болезненных фантазий

В России оценили расследование планов нападения на Белоруссию

19% жителей Хакасии будут работать в новогодние праздники

Водителю «скорой» вынесли приговор за смертельное ДТП в Ульяновской области


Молодежь Поморья разработала более 100 проектов в рамках областной форумной кампании

Терминал сбора данных (ТСД) промышленного класса SAOTRON RT42G

Команда скорой помощи из Архангельска вошла в топ-6 лучших на форуме «NOVAMED-2024»

Беспроводной сканер штрих-кодов SAOTRON P05i промышленного класса


Просмотр новой литературы «Книжный вернисаж новинок»

Домашний ужин или офисный обед — где заказать пиццу в Симферополе?

Выставка-гордость «И вечность возвестит, кто был Суворов»

Выставка-знакомство «Китай: взгляд из прошлого в будущее» в рамках перекрестных Годов культуры России – Китая


Водителю «скорой» вынесли приговор за смертельное ДТП в Ульяновской области

Административно-деловые центры в Подмосковье смогут пользоваться инвествычетом

В Щелкове прошла торжественная церемония вручения паспортов

Командно-штабные учения по безопасности энергоснабжения провели в Балашихе












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

Янник Синнер обошёл Алькараса на $ 7 млн по призовым за сезон, Медведев замкнул топ-5 ATP






Делегация Кубани участвует во Всероссийском слете российских студенческих отрядов

В Казани открылась выставка боевого снаряжения и гуманитарной помощи СВО

Появились кадры с места столкновения поезда и асфальтоукладчика в Москве

21 ноября в Москве и области ожидаются резкая перемена погоды, сильный ветер и обильные осадки