Добавить новость
ru24.net
World News in Polish
Июль
2024

Новости за 14.07.2024

Ziemkiewicz: Nie ma ma bardziej toksycznej mieszanki

Do Rzeczy 

– Najbardziej toksyczną i wybuchową mieszanką jest niewątpliwie mieszanka fundamentalizmu religijnego z szowinistycznym nacjonalizmem. To właśnie, co kwitnie w Izraelu i czemu poświęcona jest okładka najnowszego "Do Rzeczy" – mówi Rafał Ziemkiewicz w zapowiedzi nowego numeru naszego tygodnika.

Śledź z Barki

Do Rzeczy 

ANNA POPEK Z D. CHRUZIK I MAGDALENA M. KRUPA Z D. CHRUZIK | Podczas kilku dni pobytu w Kołobrzegu miałyśmy okazję zwiedzić miejsca zwykle pomijane przez turystów, ponieważ wszyscy – co poniekąd zrozumiałe – ciągną nad morze.

Niech żyje cesarz!

Do Rzeczy 

SPODE ŁBA | Niezwykły pokaz uporu i nadludzkiej wręcz wytrwałości dał w małopolskim sejmiku kandydat na jego marszałka z ramienia PiS Łukasz Kmita

Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV

Do Rzeczy 

Podstawowa odmiana X-Traila to świetny kandydat na rodzinnego SUV-a. Ma muskularną sylwetkę, przestronną kabinę i duży bagażnik. A do tego jest wygodny i dość oszczędny.

Wskazówka i przestroga

Do Rzeczy 

#WARTO | Na nieformalnym spotkaniu najbliższych współpracowników Viktora Orbána z politykami francuskiego Zjednoczenia Narodowego, już po ogłoszeniu wyników wyborów, Marin Le Pen stwierdziła, że nawet w przypadku wygranej jej ugrupowania dla Francji jest już za późno. Gdyby 30 lat temu można było zrealizować ich program, można by jeszcze uratować Francję.

Mają twardy orzech do zgryzienia. Gwiazda wyleci ze składu?

Sport w INTERIA.PL 

Na tę informację czekało całe Krosno. Dimitri Berge wrócił na tor i jest w pełni gotowy do jazdy. Francuz do momentu kontuzji był najskuteczniejszym zawodnikiem Cellfast Wilków i to dzięki niemu zespół ma jeszcze nadzieję na awans do PGE Ekstraligi. Powrót Berge rodzi jednak kolejny problem, bo teraz zrobiło się za ciasno, a regulamin jest bezlitosny. Możliwości jest co najmniej kilka, ale żadna z nich nie jest komfortowa. Bardzo prawdopodobne, że od składu zostanie odsunięty kapitan Vaclav Milik, bo ostatnia dyspozycja Czecha daje wiele do.

"Do Rzeczy" nr 29: Mesjaniści marzą o wielkiej wojnie. Żydowski fundamentalizm rośnie w Izraelu w siłę

Do Rzeczy 

– Żydowski fundamentalizm w Izraelu jest coraz silniejszy, a przemoc nielegalnych osadników wobec ludności nieżydowskiej coraz brutalniejsza. Niespełna 30 lat temu, po zabójstwie Icchaka Rabina, Izrael skręcił mocno w prawo i od tego czasu pogrąża się w religijnym ekstremizmie. Fanatycy mogą jednak doprowadzić go do zguby – pisze Witold Repetowicz w tekście “Izrael Goldsteinów i Amirów”.



Savoir-vivre i normy zwyczajowo-religijne

Do Rzeczy 

Jacek Pałkiewicz | To, co jest przyjęte u jednych, może być uznane za gafę u drugich. Nietakt i pogwałcenie niepisanych reguł to brak szacunku, który może narazić przybysza na ośmieszenie lub na prawdziwe kłopoty.

Kosmiczne pieniądze

Do Rzeczy 

Polscy inżynierowie i naukowcy działający w branży kosmicznej mają ostatnio powody do dumy. 3 lipca polska rakieta pierwszy raz w historii przekroczyła granicę przestrzeni kosmicznej. 9 lipca Polacy mogli świętować start europejskiej rakiety Ariane – na jej pokładzie znalazły się bowiem kamery wrocławskiej firmy Scanway.

Legion? Raczej legionik

Do Rzeczy 

NOTATNIK MALKONTENTA | W Polsce ma powstać ukraiński legion, złożony z ukraińskich ochotników. Tak stanowi porozumienie podpisane w Warszawie przez pana premiera Tuska i pana prezydenta Zełenskiego. Ta zapowiedź brzmi trochę jak dowcip, ponieważ Ukraińcy, którzy nadal są w Polsce – jak można przypuszczać – raczej do walki garnąć się nie będą.

Rząd gorszy od nierządu?

Do Rzeczy 

Co to za rządy, które okazują się gorsze od nierządów? A tak, jak się wydaje, z wolna zaczyna być w Polsce.

Ukraińcy nie chcą rozmawiać z Rosją, ale muszą

Do Rzeczy 

Zełenski otwarcie rozważa negocjacje z Moskwą, bo nie ma innego wyjścia. Ukraińcy jeszcze nie są gotowi zaakceptować „pokoju za ziemię”, ale to zapewne tylko kwestia czasu.

Klęska torysów

Do Rzeczy 

TERESA STYLIŃSKA | Rishi Sunak ocalał. Przetrwał burzę, która zmiotła Partię Konserwatywną po 14 latach jej rządów, i nadal będzie zasiadać w Izbie Gmin, choć już nie na miejscu premiera, lecz raczej w ławach wśród zwykłych deputowanych. Po tak dotkliwej porażce najstarszej brytyjskiej partii nie ma wielkiej szansy, by znaleźć się w konserwatywnym gabinecie cieni.

Polka potrafi!

Do Rzeczy 

GLOBALNE OCHŁODZENIE | Pierwszy raz w historii Polska zdobyła prestiżową nagrodę European Inventor Award, która przyznawana jest przez Europejski Urząd Patentowy naukowcom i inżynierom, których wynalazki „pomagają rozwijać technologię i znacząco polepszają jakość życia”. A do tego otrzymała również nagrodę publiczności.

Francja w powyborczym impasie

Do Rzeczy 

Największą partią Francji pozostaje nadal Zjednoczenie Narodowe. Euforia liberalnych mediów zagłuszyła to, że również w drugiej turze wyborów partia Marine Le Pen dostała najwięcej głosów.

Po bitwie pod Grunwaldem

Do Rzeczy 

HISTORIA WIECZNIE ŻYWA | Ostatnim akordem batalii z 15 lipca 1410 r. było zdobycie krzyżackiego obozu. Zaraz potem Jagiełło polecił rozbić wszystkie znalezione tam beczki z winem, które zakonnicy przygotowali na ucztę zwycięstwa. Monarcha był zupełnym abstynentem, obawiał się zresztą, że pod wpływem alkoholu dojdzie do samosądów na wziętych do niewoli. Tym bardziej że w rękach polskich znalazło się wielu członków znakomitych rodów.

Kategoryzacja

Do Rzeczy 

KOMUCHOŻERCA | Kategoryzacja – pojęcie bardziej znane z historii Związku Sowieckiego miało zastosowanie również w Polsce Ludowej, która była de facto nieformalną prowincją Wielkiego Sąsiada. Przy czym owo „prawie” nie czyniło specjalnej różnicy

Новости России
Москва

Президент ТПП РФ поздравил сотрудников Роспотребнадзора с профессиональным праздником


Ułuda przed tragedią

Do Rzeczy 

Przed drugą wojną światową media wprowadzały ludzi w błąd, donosząc, że Niemcy są słabo przygotowani, mają kiepski sprzęt wojskowy i brakuje im jedzenia. Aliantów za to wychwalano. Czy nie to samo dzieje się dziś?

Demolka polszczyzny

Do Rzeczy 

Rada Języka Polskiego wprowadza zmiany rewolucyjne, które prowadzą do sprostaczenia pisanej polszczyzny. Kilka z nich likwiduje pożyteczne i potrzebne środki pisanego języka polskiego.

Upadek arcybiskupa

Do Rzeczy 

Stolica Apostolska ogłosiła w pierwszy piątek lipca, że słynny arcybiskup Carlo Maria Viganò jest ekskomunikowany, a to znaczy, że ma znajdować się poza Kościołem. To prawdopodobnie ostatnie słowo Watykanu w sprawie tego hierarchy. On sam nie składa jednak broni i stara się rozszerzyć swoje wpływy.

Skowyt pieśni

Do Rzeczy 

Bodaj pierwszym zarejestrowanym nie na płycie nawet, a na wydanej w końcu lat 70. przez Tonpress kasecie była dziwnie zatytułowana piosenka „Pozytywka elektryczna z elementami łagodnej perswazji AD 1976” z jakże znaczącym w tamtym czasie przesłaniem: Gaście światło, obywatele/ Elektrownie czekają na prąd/ Jasna przyszłość naszym jest celem/ Lepiej będzie widoczna stąd.

Zmysłowy orient

Do Rzeczy 

NA SŁUCH | Arooj Aftab urodziła się przed 39 laty w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej, dokąd jej rodzice wyemigrowali z Pakistanu. Dziś jest wyzwoloną obywatelką świata. Śpiewa w urdu i po angielsku.

Rozpętać sztukę

Do Rzeczy 

DO ZOBACZENIA | Trudno uwierzyć, że ten artysta, obecny na scenie od pięciu dekad, nie miał jeszcze dużej przeglądowej wystawy w warszawskiej publicznej galerii” – pisze Krystyna Różańska-Gorgolewska, kuratorka wystawy prac Jerzego Kaliny „Rozpętać sztukę”


Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Российская теннисистка Рахимова поднялась на 16 позиций в обновленном рейтинге WTA






изгой блокада дурень кончены надо самому писать альбом

Собянин рассказал об улучшении работы пассажирского транспорта

Более 1 млн человек воспользовались поездами из Нижнего Новгорода в Москву и Санкт-Петербург за 8 месяцев 2024 года

День памяти Сергия Радонежского: история, чудеса и запреты