Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
World News in Polish
Сентябрь
2019

Cztery mroczne sny wielkiej technologii

0

Nasycenie naszej codzienności technologicznymi gadżetami powoduje, że nie potrafimy sobie już wyobrazić innej wersji rzeczywistości. A przecież w świecie przesyconym technologiami również zdarzają się kryzysy. Których z nich obawiamy się najbardziej? Świat pozatechnologiczny właściwie znika nam z pola widzenia, staje się nieznany, niedostępny. Jeśli nie mogę

Artykuł Cztery mroczne sny wielkiej technologii pochodzi z serwisu Norbert Biedrzycki.

Nasycenie naszej codzienności technologicznymi gadżetami powoduje, że nie potrafimy sobie już wyobrazić innej wersji rzeczywistości. A przecież w świecie przesyconym technologiami również zdarzają się kryzysy. Których z nich obawiamy się najbardziej?

Świat pozatechnologiczny właściwie znika nam z pola widzenia, staje się nieznany, niedostępny. Jeśli nie mogę zdobyć informacji, używając smartfona podłączonego do internetu, to znaczy, że ona prawdopodobnie nie istnieje lub jest dla świata nieistotna. Przynajmniej dla mojego świata.

Czy ten technologiczny, oczywisty już dla nas kosmos ma swoje granice? A może widać na horyzoncie jakieś poważne ostrzeżenia, których nie chcemy zobaczyć? Oto kilka zagrożeń, które sygnalizuje dzisiaj niemal cały technologiczny świat. Dotyczą zarówno korporacji, jak i nas samych.                                                      

Sen o 40 hakerach w technologii

Rzecz najbardziej oczywista, wręcz banalna – cyberbezpieczeństwo. Technologia, która zapewniła nam wolność, wielką komunikacyjną swobodę, rozszerzyła nasze możliwości poznawcze, jest tak naprawdę tworem delikatnym i nieodpornym na zmasowany atak. Jeśli świat sprzed ery technologicznej można było zniszczyć kataklizmami, wojnami i głodem, to nasz można unicestwić, angażując do tego zaledwie 40 osób – tyle nazwisk znajduje się na liście FBI, poświęconej najgroźniejszym hakerom świata, działającym w minionym roku. 

Aktualizacja oprogramowania, sztaby informatyków poszukujących dziur w systemach, systemy bezpieczeństwa, prewencja – to wszystko oznacza dla firm olbrzymie wydatki. Średni koszt szkód i ich likwidacji związanych z atakiem na systemy informatyczne światowych spółek wynosił w ubiegłym roku 3,8 miliona dolarówBudżet samych Stanów Zjednoczonych przeznaczony na zapewnienie cyberbezpieczeństwa w 2019 roku wyniesie w sumie 25 miliardów dolarów. Przemnóżmy to kilkadziesiąt razy i otrzymamy kolosalną sumę, jaką świat wydaje na to, by chronić kruche życie naszej technologii. Podczas gdy tego typu wydatki rosną, jedna z najskuteczniejszych hakerskich metod – phishing – jest coraz tańsza i łatwiejsza w stosowaniu. Najbliższa przyszłość niestety nie złagodzi nasz lęków. Popularność technologii internetu rzeczy będzie rosnąć, co oznacza, że nasza rzeczywistość stanie się jeszcze bardziej złożoną mozaiką urządzeń technologicznych, budzącą apetyt cyberprzestępców. Jedno z największych pytań zadawanych dzisiaj przez biznes technologiczny brzmi: jak rozwijać się dalej i ten rozwój przeżyć.

Sen o buncie społeczności

Z poprzednim problemem łączy się pośrednio kolejny: jak zabezpieczać dane indywidualnych użytkowników przed nieuprawnionym użyciem i wyciekami. Współczesny biznes technologiczny nastawiony na indywidualnego klienta jest w olbrzymim stopniu związany z globalnymi platformami społecznościowymi, które nie służą już tylko wyłącznie komunikacji. Na Facebooku kupuje się i sprzedaje, Instagram w przyszłości też może zmieniać się w platformę sprzedażową. Afera z Cambridge Analityca według wielu obserwatorów wpłynęła na malejące wzrosty, jeśli chodzi o pozyskiwanie nowych użytkowników przez Facebooka. Jeśli branża technologiczna nie wymyśli globalnego sposobu na nieszkodliwe obracanie danymi indywidualnych osób, może to w przyszłości zaowocować krytycznym momentem w sensie biznesowym. Jeśli przeciętny użytkownik powie „dość”, może zawalić się niejeden globalny projekt oparty na mechanizmie społeczności.

Sen o czarnej skrzynce w technologii

Wielokrotnie pisałem o korzyściach płynących ze sztucznej inteligencji i krytycznie traktowałem (i traktuję) wszelkie katastroficzne scenariusze związane z tą dziedziną. Wiele z nich to mity oparte na lękach zupełnie irracjonalnych. Niemniej nie kwestionuję powagi pytań zadawanych przez przedstawicieli branży technologicznej. Algorytmy uczenia maszynowego po opuszczeniu specjalistycznych laboratoriów zadomowiły się w naszych firmach, bankach, samochodach i sklepach internetowych. Najbardziej wykwalifikowani programiści nie ukrywają, że zaczynamy obcować ze światem, który przestaje być przewidywalny, a nawet wytłumaczalny. Algorytmy tworzą własne reguły, własny język, a efekty ich działań bywają nieprzewidywalne przez specjalistów. Czarna skrzynka – symbol oznaczający urządzenie, którego wewnętrzne reguły działania trudno zrozumieć – nie jest już tylko mitem. Staje się faktem. Co zrobić by nie zmieniła się w puszkę Pandory? Sztuczna inteligencja będzie doskonaliła nasz świat, wzmacniała nasze zdolności poznawcze i być może przenosiła nasze umysły i świadomość w nowy wymiar. Ale czy jednocześnie nie będzie stawała się dla nas coraz mniej zrozumiała?

Sen o pustych biurkach

Powszechny, nagłaśniany lek o tym, że roboty odbiorą nam pracę jest przesadzony – pisałem o tym kilkakrotnie na moim blogu. Tego typu wizje są przejawem krótkowzroczności i nie uwzględniają faktu, że nowe technologie, w tym sztuczna inteligencja, stworzą mnóstwo nowych miejsc pracy i wygenerują zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą zajmowali się nowymi obowiązkami, takimi jak treningi robotów, botów itd. Branża staje jednak zupełnie przed innym, całkiem realnym problemem. Jak nadążać za błyskawicznie zmieniającymi się warunkami i wymogami nowoczesnej pracy? Czy będziemy potrafili odpowiednio szybko reagować na zapotrzebowanie na nowych wykwalifikowanych fachowców, którzy sprostają wyzwaniom cyfrowego świata? Niedobór talentów i personelu zajmującego się przetwarzaniem i bezpieczeństwem informacji może zablokować najbardziej wizjonerskie projekty w wielu spółkach. Brak fachowców, którzy będą w stanie wykrywać nowe zagrożenia, może mieć poważny wpływ na globalne cyberbezpieczeństwo. Temu wszystkiemu towarzyszy stale powiększający się problem, który związany jest z zaspakajaniem potrzeb współczesnego klienta. Według raportu firmy Adobe, jedna na cztery duże firmy zaawansowane technologicznie (zatrudniające co najmniej 500 pracowników) twierdzi, że nie jest w stanie nadążyć za rosnącymi oczekiwaniami klientów. Liczba firm z tego typu problemami rośnie jeszcze bardziej, jeśli chodzi o handel i usługi internetowe. Podsumowując: technologia narzuciła nam olbrzymie wymagania z zakresu nowych umiejętności i profesjonalizmu. Ten proces zapewne będzie pogłębiać się jeszcze bardziej.

To tylko cztery sny. Zapewne pojawia się ich więcej w głowach prezesów największych firm technologicznych świata. Rozwój technologii zawsze budził niepokoje, począwszy od kiedy na ulice wyjechały pierwsze samochody lub pierwsze samoloty uniosły się w przestworza. Myślę, że zmaganie się z tego typu lękami jest naturalną ceną postępu. I to się nie zmieni nigdy w naszym świecie.

.    .    .

Cytowane prace:

FBI, FBI most wanted 2018, Cyber’s Most Wanted, link, 2018. 

Reuters, TECHNOLOGY NEWS, Cost of data breaches increasing to average of $3.8 million, study says, link, 2018. 

US Government, WhiteHouse, Cyber security founding, link, 2018. 

CISCO, CISCO Umbrella, Easy, Cheap, and Costly: Ransomware is Growing Exponentially, link, 2018. 

McKinsey Global Institute, By James ManyikaMichael Chui, Mehdi Miremadi, Jacques BughinKaty GeorgePaul Willmott, and Martin Dewhurst, Harnessing automation for a future that works, link, 2017. 

ADOBE, Prateek Vatash, 2018 Digital Trends, link, 2018. 

.    .    .

Powiązane artykuły:

– Maszyno, kiedy nauczysz się ze mną kochać?

– Siedem porad które przydadzą ci się do przeniesienia firmy do innego wymiaru

– Czy dzięki blockchain powstanie internet energii elektrycznej?

– Technologie które zmienią świat w 2019 roku

– Transformacja organizacji. Jak zbudować porządek w cyfrowym chaosie?

– Dzień dobry. To Pan jest jeszcze człowiekiem?

– Automatyzacja nie zniszczy wszystkich biurek

Artykuł Cztery mroczne sny wielkiej technologii pochodzi z serwisu Norbert Biedrzycki.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Дипломатическая бизнес-встреча «Россия - Африка» прошла в Белом Особняке Villa Barvikha

Компании Группы "Интеррос" взяли ряд наград премии FINAWARD

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”


С чем носить брюки палаццо: примеры образов

23 МАЯ РОССИЙСКАЯ МЕЖДУНАРОДНАЯ АКАДЕМИЯ ТУРИЗМА ОТМЕТИЛА СВОЙ 55-Й ДЕНЬ РОЖДЕНИЯ. ФОТОРЕПОРТАЖ

Chanel, коллекция Resort 2025

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”


Johnny Nelson Reveals His Wide Fury-Usyk Scorecard: “Don’t Be Fooled”

Full list of cafes and restaurants where kids can eat free or cheap this half term – including Asda and Sizzling Pubs

‘Please don’t play that at matches next season’, beg Luton fans after Coldplay reveal new song for Hatters at festival

Tesla under investigation over Fremont factory toxic emissions, and faces lawsuit over alleged health harms


Генералов много, а Норат Тер-Григорьянц один!

Вечернее Подмосковье.

По нацпроекту приводят к нормативу опорную сеть дорог Алтайского края

Hybrid вышла на рынок Мексики


Зомби-экшен Zombiehood позволяет погрузиться в эпоху 90-х

Мафия-НН: отличная команда сплоченных коллег, которые стали друг другу почти как семья.

Представлен кооперативный геймплей Warhammer 40,000: Space Marine 2

Bungie wins a little walkin' around money in first of its kind jury trial against Destiny 2 cheat maker, but the victory will likely make it even easier for game companies to keep taking cheaters to court


ОіБ - охорона і безпека: замовляй охорону в Харькові


Лидер движения «Всеармянский фронт» Аршак Карапетян 24 мая 2024 года встретился с членами Координационного совета российско-армянских организаций России и политологами

Эксперт сенсационно раскрыл загадку Мессинга и Жириновского.

Дипломатическая бизнес-встреча «Россия - Африка» прошла в Белом Особняке Villa Barvikha

Генералов много, а Норат Тер-Григорьянц один!




МК: мать «смолинского маньяка» Ческидова знала о невольном положении пленницы

Лидер движения «Всеармянский фронт» Аршак Карапетян 24 мая 2024 года встретился с членами Координационного совета российско-армянских организаций России и политологами

Фигуристка Туктамышева: я еще не ушла, я как бы взяла паузу

Сделано в СССР. Первое историческое ралли в Москве стартует 2 июня


Боррель и эстонцы грозят! Что за буи сняли наши пограничники на реке Нарва

В Москве завершился Международный фестиваль «Интермузей-2024» — Минкультуры

Сергей Собянин. Главное за день

25 тыс человек посетили парк им Николая Островского в Ступине за минувшую неделю


Теннисистка Мария Шарапова снялась в красном облегающем платье

Надаль пропустит Уимблдон из-за желания сыграть на Олимпиаде

Последний танец Надаля и юбка Сюзанн Ленглен: 6 важных фактов о «Ролан Гаррос»-2024

Теннисистка Петрова: Карацеву не хватает игровой уверенности


В Москве подвели итоги предварительного голосования «Единой России»

В Москве завершился Международный фестиваль «Интермузей-2024» — Минкультуры

Сергей Собянин. Главное за день

25 тыс человек посетили парк им Николая Островского в Ступине за минувшую неделю


Музыкальные новости

100 лучших сольных песен The Beatles - 6

KP: муж изменял Алсу последние 10 лет

Внучатый племянник Олега Лундстрема нашёл в Ульяновске свою кровь

Трансляцию концертов оркестра Бутмана в Китае посмотрели более 50 млн человек



В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали подозреваемого в краже товаров из магазина

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”

Сотрудники Росгвардии задержали устроившего стрельбу с балкона мужчину в Подмосковье 

В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали подозреваемого в краже товаров из магазина


Ростовский-на-Дону ЭРЗ отмечает 150 лет со дня основания

Bungie wins a little walkin' around money in first of its kind jury trial against Destiny 2 cheat maker, but the victory will likely make it even easier for game companies to keep taking cheaters to court

Медведев заявил, что РФ близка к установлению отношений с талибами

«Сурганова и Оркестр» приглашают на Летник на Флагшток


Слушатели «Авторадио» поедут на премию МУЗ-ТВ на лимузине

Сделано в СССР. Первое историческое ралли в Москве стартует 2 июня

В Москве иномарка сбила самокатчика-подростка

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о развитии сети платных дорог на Дальнем Востоке


Президент Путин вернулся в Москву и встретился в Кремле с главой Ингушетии

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге об историческом минимуме уровня безработицы в России

Путин указал на важность союзнического взаимодействия с Азербайджаном

Путин встретился с главой Ингушетии Калиматовым


Количество заболевших коронавирусом выросло на 3,1 процента



Суд Москвы продлил арест трем адвокатам Навального по делу об экстремизме

Суд продлил арест двум адвокатам Навального

Адвокатам Навального продлили арест


Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о импортозамещении в сфере фармации

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о скором выпуске препарата для лечения болезни Бехтерева

Доктор Кутушов заявил, что оливковое масло предотвращает повреждение мозга


Столтенберг решил не встречаться с Зеленским в Брюсселе


Сделано в СССР. Первое историческое ралли в Москве стартует 2 июня

Аделина Панина: какие элементы фэншуй должны быть на кухне, чтобы есть и худеть

САРАТОВСКИЕ СОТРУДНИКИ РОСГВАРДИИ ЗАНЯЛИ ПРИЗОВЫЕ МЕСТА НА ЧЕМПИОНАТЕ ПО СПОРТИВНОМУ ОРИЕНТИРОВАНИЮ

Бойцовская лига «Наше Дело» представит спортивную зону на Дне России


Запустить прямой авиарейс между Барнаулом и Минском предложил Александр Лукашенко

Белорусская филармония и хор готовы приехать на гастроли в Алтайский край — Лукашенко

Лукашенко назвал рецепт своего фирменного салата "Молодость", которым угощал Путина в Минске



Собянин: Трасса Солнцево — Бутово — Варшавское шоссе будет готова в 2026 году

Сергей Собянин. Главное за день

Собянин: трасса из Солнцева до Варшавского шоссе откроется в 2026 году

Три из пяти участков новой трассы на юго-западе Москвы завершены — Собянин


Ученые Президентской академии в Санкт-Петербурге разработали способ повышения экологичности целлюлозно-бумажной промышленности

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о повышении экологического статуса целлюлозно-бумажных технологий в России

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге об усилении совместных усилий России и Китая по борьбе с загрязнением пластиковым мусором

МегаФон добавил инноваций системе экомониторинга в Череповце


В Москве завершился Международный фестиваль «Интермузей-2024» — Минкультуры

25 тыс человек посетили парк им Николая Островского в Ступине за минувшую неделю

OSHI Izakaya – эксклюзивная японская кухня на Патриарших

Более 7,6 тыс. ям заделали на дорогах Люберец с начала года


В Архангельске в результате пожара в жилом доме погиб один человек

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о повышении экологического статуса целлюлозно-бумажных технологий в России

Житель Архангельской области выиграл в гослотерею от «Столото» более миллиона рублей

В столице Поморья состоялось первенство области по пляжному волейболу


День открытых дверей "Библиотека - дом, где согревают сердца"

Врач сообщила о неочевидных угрозах полотенца для здоровья

Розыск: в Крыму третий день ищут девочку пятнадцати лет

Выставка-предупреждение «Пожарная безопасность», В рамках Федеральной информационной противопожарной кампании «Останови огонь».


Более 7,6 тыс. ям заделали на дорогах Люберец с начала года

Художника-фронтовика наградили медалью «За заслуги перед Владимирской областью»

"Значимое подспорье": Госдума приняла закон о продлении на семь лет выплат многодетным семьям на погашение ипотеки

В Москве завершился Международный фестиваль «Интермузей-2024» — Минкультуры












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Ролан Гаррос

Арина Соболенко повторила уникальное достижение Азаренко на турнирах «Большого шлема»






Президент Путин вернулся в Москву и встретился в Кремле с главой Ингушетии

В Истре продолжают красить бордюры

Лидера молдавской партии «Шанс» Лунгу задержали в аэропорту Кишинёва

To Body: лучшие друзья путешественника