Добавить новость
ru24.net
World News in Polish
Август
2020

10 rzeczy, których (chyba) nie wiecie o tamtym ŁKS

0
fot. NAC / Drużyna ŁKS przed wyjazdowym meczem ze Śląskiem Świętochłowice (1935)

Dlaczego młodzieżowcy ŁKS-u występowali przed wojną pod fałszywym nazwiskiem? Czym chwalili się działacze klubowi w 1924 roku? I z czego słynęli kibice ŁKS w latach 30? Dziś garść ciekawostek o ełkaesiakach z dwudziestolecia międzywojennego.

#1 Bogaci

Przed wojną kluby ledwie wiązały koniec z końcem, więc o taki rarytas jak sprzęt piłkarski dbano przed wojną jak o najdroższy skarb. Nie dziwi więc, że w 1924 roku ŁKS z dumą informował na łamach jednodniówki jubileuszowej, że dysponuje… dziewięćdziesięcioma kompletami strojów, w tym poza koszulkami, spodenkami i getrami także onucami, butami piłkarskimi i ochraniaczami, trzydziestoma piłkami, a nawet jedną apteczką podręczną. Taki stan posiadania był w dwudziestoleciu międzywojennym zawsze powodem do dumy dla klubowych działaczy.

#2 Mistrzowskie zagranie

Na początku lat 20. prasa sportowa wciąż narzekała na tzw. brak wyrobienia sportowego dużej części publiczności piłkarskich zawodów. I zdaje się, że było tu coś na rzeczy, bo tuż przed pierwszą wojną światową, a i niedługo po jej zakończeniu szczególną sympatią kibiców cieszyli się zwłaszcza ci piłkarze, który potrafili… wysoko kopnąć piłkę. Część widowni za każdą taką posłaną w chmury „świecę” nagradzała piłkarzy gromkimi brawami, a w takich zagraniach specjalizował się zwłaszcza słynny obrońca ŁKS-u, Władysław Karasiak.

#3 Drogie bilety

W pierwszej połowie lat 30. frekwencja na stadionie ŁKS-u należała do najlepszych w kraju, a wspominamy o tym dlatego, że w tym czasie to właśnie kibice ŁKS-u (wraz z sympatykami drużyn krakowskich) płacili najwięcej za bilety. Wejściówka na mecz ŁKS-u kosztowała średnio 1,55 złotego (dla porównania sympatyk Legii płacił w 1934 roku za bilet nieco ponad złotówkę, Ruchu – ok. 95 groszy, a ten z Siedlec zaledwie 60 groszy).

#4 Jak zarabiali ełkaesiacy przed wojną

Przedwojenni piłkarze oficjalnie nie zarabiali na grze w piłkę. Byli amatorami i ze wstrętem odnoszono się do tych, którzy w „szlachetnej rywalizacji” dostrzegali szansę na podreperowanie domowego budżetu. Piłka miała być w założeniu tylko dodatkiem, bo od rana zarabiali na chleb ełkaesiacy w fabrykach, urzędach, sklepach i biurach, tak jak statystyczny Nowak z Kowalskim. Bramkarz Antoni Piasecki pracował w zakładzie włókienniczym. Obrońca Stefan Fliegel był robotnikiem. Antoni Gałecki, uczestnik słynnego meczu z Brazylią, pracował jako urzędnik, a Wacław Radomski w straży pożarnej. Stefan Sowiak, który na boisku bez słów rozumiał się z Władysławem Królem, znalazł zatrudnienie jako kasjer. Natomiast „Król łódzkiego sportu”, najwybitniejszy w wybitnych ŁKS-u, został ślusarzem w łódzkiej elektrowni, a w drugiej połowie lat 30. awansował nawet na brygadzistę. Obrońca Antoni Trzmiel pracował w zajezdni tramwajowej, a Jan Durka, autor pierwszego ligowego gola dla ŁKS-u, zarabiał na życie jako monter.

#5 Kto się nim tak zaopiekował

Jan Durka zapisał się w dziejach ŁKS-u nie lada osiągnięciem, jest przecież autorem dwóch pierwszych goli ełkaesiaków w ekstraklasie, zdobytych w premierowym ligowym występie „czerwonych” w starciu z Turystami. Dodajmy, że ten sam piłkarz, choć z innych zgoła powodów, znalazł się w 1927 roku na ustach całej Polski także po meczu rewanżowym pomiędzy tymi zespołami, choć tamtego dnia nie kopnął piłki choćby raz.

– Durka przybył na boisko w stanie nietrzeźwym. Kto się nim tak przed zawodami zaopiekował, nie wiadomo. Faktem jest, że za swój niesportowy czyn został przez zarząd swego klubu zdyskwalifikowany na czas nieograniczony – wyjaśnił żurnalista i chyba nie minął się z prawdą, bo i w dwóch kolejnych spotkaniach, z Warszawianką i Polonią Warszawa, zawodnika zabrakło w składzie.

#6 Kolacja we dwoje

Słynny Lajos Czeisler to szkoleniowiec, który uczył piłkarskiego rzemiosła ełkaesiaków w latach 20., a potem także przez chwilę w kolejnym dziesięcioleciu. Węgier, choć tak naprawdę zaczynał wówczas prace trenerską, swą wiedzą przewyższał polskich trenerów, a w Łodzi cieszył się w związku z tym dużym szacunkiem.

Lajos Czeisler (po drugiej wojnie światowej poprowadził reprezentację Włoch na mundialu w Szwajcarii, a sukcesy odnosił z takimi tuzami europejskiego futbolu jak AC Milan, Fiorentina i Benfica Lizbona) miał niezawodny sposób na tych piłkarzy ŁKS-u, którzy lubili się zabawić. Otóż tych „najweselszych” piłkarzy Węgier miał w zwyczaju sadzać do kolacji przy swoim stole, gdzie o zaglądaniu do kieliszka nie było mowy.

#7 Sędzia kalosz

Już przed wojną sędziowie nie mieli łatwego życia. Z nieszczęsnych „kaloszy” drwiono w prasie, obrzucano błotem z trybun i podśmiechiwano się z nich w kręgach piłkarskich. Oczywiście byli wśród nich i tacy, którzy na swoją złą sławę solidnie zapracowali.

Przykładem takiego sędziego-kalosza był pan Redlich, który prawdopodobnie nie zapoznał się w stopniu dostatecznym z piłkarskim elementarzem, bo podczas meczu łódzkich Turystów z ŁKS-em po ewidentnych faulach w polu karnym dyktował zawsze tylko… rzuty wolne. Jeden z takich rzutów wolnych egzekwowali łódzcy piłkarze z odległości pięciu metrów od bramki.

#8 Pociąg specjalny

Już przed wojną kibice ŁKS-u zyskali sławę najbardziej oddanych swojemu klubowi (choć wielu tzw. bezstronnych obserwatorów krytykowało łodzian za ich przesadny fanatyzm). W tamtym czasie kibice rzadko podróżowali za swoją drużyną na mecze wyjazdowe, lecz niekiedy zdarzały się i takie przypadki. W 1933 roku czymś, co dzisiaj zwykliśmy nazywać pociągiem specjalnym ośmiuset sympatyków ŁKS-u pojechało na mecz z Legią w Warszawie.

#9 Młodzieżowcy incognito

W dwudziestoleciu międzywojennym młodzi, choćby i bardzo zdolni piłkarze nie mieli łatwego życia, bo władze zakazywały młodzieży szkolnej występów na ligowych boiskach. Kluby nie zamierzały jednak rezygnować z utalentowanych nastolatków i na zawodach ze względu na nieprzejednane stanowisko władz oszukiwały władze wpisując takich zawodników do meczowego protokołu pod fałszywym nazwiskiem. To właśnie dlatego ełkaesiak Henryk Koczewski który w 1934 roku w wieku szesnastu lat zdobył gola już w swym ligowym debiucie, grywał przed wojną pod nazwiskiem Wolski.

#10 Sprzeda pan mecz?

W 1936 roku głośnym echem odbiła się w kraju afera korupcyjna, w którą zamieszani byli broniący swój zespół przed spadkiem z ligi działacze Dębu Katowice. Najgłośniej było o próbie przekupienia bramkarza Śląska Świętochłowice Alfreda Mrozka, ale kombinatorzy Dębu podobną propozycją wystosowali także pod adresem ŁKS-u. jak to wyglądało? Pewnego dnia wysłannik katowickiego klubu zwrócił się z niemoralną propozycją do członka zarządu łódzkiego klubu Zygmunta Langego, a do rzeczonego spotkania doszło w sklepie sportowym prowadzonym przez tego wielce zasłużonego dla Łodzi gracza „czerwonych”. Delegat z Katowic zawiódł się na łódzkiej przedsiębiorczości. Ełkaesiak odprawił intruza z kwitkiem.


Autor: Remek Piotrowski

The post 10 rzeczy, których (chyba) nie wiecie o tamtym ŁKS appeared first on ŁKS Łódź - oficjalna strona dwukrotnego Mistrza Polski.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



В Подмосковье сотрудники Росгвардии провели встречу со студентами финансового университета

В Подмосковье сотрудники Росгвардии провели встречу со студентами финансового университета

Росгвардия обеспечила правопорядок на футбольном матче «ЦСКА» - «Краснодар» в Москве

Росгвардейцы Чувашии стали бронзовыми призерами Чемпионата войск национальной гвардии по мини-футболу


Чистота — залог здоровья

Золото, гранат и жемчуг: стилист «585*ЗОЛОТОЙ» составила топ ювелирных трендов осени 2024

В Ставропольском крае разработана новая медико-психологическая услуга

Лучшие каратисты со всей России собрались в Екатеринбурге


Premier League clubs showing frustration over secretive Manchester City trial

Russia to finance encyclopedia of Islam

New $100M DOJ lawsuit details the 'unseaworthy' condition of the ship behind Baltimore bridge collapse

Rangers Star Insists ‘Some Moments’ Have Showed Gers’ Quality


Ирина Дубцова запустила амбициозный проект для российских семей

Родители 317,2 тыс. детей в Московской области получают единое пособие

Спрос на доставку малогабаритных грузов вырос в два раза за полгода – «Деловые Линии»

Электробус «Генерал» будет курсировать в Красноярске


Эти игры настолько сложны, что доведут вас до безумия

Rise of Eros 3.0.200

The Sims Project Stories будет новой мобильной игрой вместо Project Rene

Cards Against Humanity sues Elon Musk for $15M, alleges that SpaceX invaded a plot of land it owns in Texas: 'Go **** yourself, Elon Musk'



Соцфонд проиндексирует пенсии работающим пенсионерам в феврале

Сольный концерт Mayot при поддержке Like FM

Фестиваль «Большая сцена» приглашает к участию талантливых людей со всей России

Родители 317,2 тыс. детей в Московской области получают единое пособие




Baza: в ДТП погибла замминистра туризма Нижегородской области Галкина

Росгвардия обеспечила безопасность футбольного матча в Дагестане

Певец Авраам Руссо опознал мужчину, причастного к его похищению в 2004 году

В Подмосковье сотрудники Росгвардии провели встречу со студентами финансового университета


Котельную № 6 в Чехове‑7 реконструируют к 15 октября

День воинской славы России. Куликовская битва

Технологический ренессанс: завершено возведение первой очереди технопарка «ЗИЛ»

SHOT: в Москве маньяк-иконописец похитил четырехлетнюю дочь у бывшей жены


Россиянин Качмазов победил 72-ю ракетку мира Ковачевича в первом круге турнира ATP в Чэнду

Полина Кудерметова одержала первую победу в карьере над игроком из топ-50 рейтинга WTA

Россиянин Алибек Качмазов вышел в основную сетку турнира ATP-250 в Чэнду

Теннисистка Потапова: считаю Квинси Промеса одной из легенд «Спартака»


«Арендный бизнес в России стал выгоднее». Какой срок окупаемости квартиры в Симферополе и Севастополе?

«Артистов платно обучать нельзя»: Владимир Машков выступил против театрального образования за деньги

Айыына Пудова: «На конкурсе "Мисс Россия – 2024" нет места зависти и фальши»

Министр ЖКХ Московской области проверил готовность Воскресенска к зиме


Музыкальные новости

В Чите открыли III Фестиваль Олега Лундстрема: Праздник джаза - смелой, дерзкой и непредсказуемой музыки

Другое ощущение: почему Нюша сменила имидж после развода

Бах, Вивальди и Реджо

Алсу высказалась о борьбе за имущество в Великобритании



Сольный концерт Mayot при поддержке Like FM

Соцфонд проиндексирует пенсии работающим пенсионерам в феврале

Фестиваль «Большая сцена» приглашает к участию талантливых людей со всей России

МВД: в Москве лжесотрудница соцслужбы похитила у пенсионерки 1,7 млн рублей


Фестиваль «Большая сцена» приглашает к участию талантливых людей со всей России

Ресторатор Дарья Полыгалина представит главную рюмочную Петербурга «ЦаЦа»

В Республике Таджикистан стартует проект «Русский язык: читаем, слушаем, смотрим в странах СНГ»

Агент Сафонов: Дзюба в «Акроне» может так стрельнуть, что все офигеют!


Расписание движения поездов на МЦД-3 и до вокзалов изменится 21 и 22 сентября

На новые авто — ставки ниже. «Выберу.ру» составил рейтинг лучших автокредитов в сентябре 2024 года

В Тверской области временно прекращено движение по трассе М-9 «Балтия» в Нелидовском районе

Ветеран войск правопорядка принял участие в мотопробеге «Наследники Победы в строю! Навстречу 80-летию Великой Победы»


Лавров: Путин пошутил, говоря о поддержке Харрис на выборах президента США

Песков: Путин выступит на Российской энергетической неделе

Кремль сообщил о подготовке выступления Путина на РЭН

Ответный удар: у Москвы есть способ причинить Западу непоправимый ущерб




Иван Дроботов: «Молоток — неподходящий инструмент решения политических конфликтов»

Польские власти арестовали четверых из восьми подозреваемых по «Невзлингейту»


Роль питания в управлении здоровьем обсудят на форуме OpenBio-2024

СВЕТЛАНА БОЖОР — О ЖИЗНИ ПЛАСТИЧЕСКОГО ХИРУРГА

Кардиолог Серебрянский рассказал, какие продукты повышают риск развития тромбоза

Капитан Александр Суразов, участник «Времени героев», назначен председателем Комитета по физкультуре и спорту Алтая (ВИДЕО)


Глава МИД Польши попытался оправдаться за свои слова про Крым


Баскетболисты ЦСКА начнут защиту титула в Единой лиге ВТБ

В Тверской области временно прекращено движение по трассе М-9 «Балтия» в Нелидовском районе

Естественный отбор технологий: в Москве пройдет отборочный этап чемпионата «Битва роботов»

Фомичев отправил в нокаут Морроу в поединке «Бойцовского клуба РЕН ТВ»


Лукашенко поддержал расширение взаимоуважительного диалога с Ереваном



Сергей Собянин. Главное за день

Собянин: Гранты города помогают НКО в реализации социально значимых проектов

Сергей Собянин: МСД улучшил транспортное обслуживание 5 млн человек

МСД вошел в тройку самых популярных магистралей Москвы – Сергей Собянин


Экологическая симфония: названы лауреаты Премии ECO BEST!

В Московской области сотрудники Росгвардии приняли участие в экологической акции

В МГРИ стартовала программа по изучению изменений климата и экологии

На севере Москвы жители стали дежурить по ночам из-за незаконной вырубки деревьев


Химический яд: Роскачество назвало 5 марок поваренной соли, которые не нужно покупать

День воинской славы России. Куликовская битва

Айыына Пудова: «На конкурсе "Мисс Россия – 2024" нет места зависти и фальши»

Захарова: Россия исходит из необходимости адаптировать ООН к современным реалиям


Территорию у метро «Бульвар Генерала Карбышева» ждёт масштабное озеленение

ТСД SAOTRON RT41 GUN: практичный, производительный, надёжный

Выставка «Времени живая нить» открылась в Доме народного творчества в Архангельске

Ликсутов: Рублёво-Архангельская линия метро создаст новые связи на северо-западе Москвы


Патриотический час «Три цвета красками сияют – в Крыму день флага отмечают».

Час исторической славы «Сказание о битве Куликовской»

Беседа «Я в мире денег».

Акция-призыв «Посмотри, как хорош мир, в котором ты живешь».


День воинской славы России. Куликовская битва

Широков - о Глушенкове: «Зачем мы ему деньги платим?»

Эксперт назвал преимущества и риски флиппинга квартир в старом фонде

Чей Армения форпост?












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

Карацев вылетел с турнира ATP в Ханчжоу






Умер сын певицы Ирины Понаровской в возрасте 39 лет

Была звездой в РФ, гребла миллионы, но затем ушла через Верхний Ларс. Сейчас таскает мешки с мукой и моет прилавки. История Гильдеевой

Чуть рук не лишился. У москвича взорвался смартфон в день теракта в Ливане

Подешевело в 2 раза: назван сезон, когда туры в Египет фантастически упали в цене - ещё можно успеть