Добавить новость
ru24.net
World News in Polish
Май
2024

Aplikacja adwokacka. oczekiwania a rzeczywistość

0

Z młodym pokoleniem prawników – mec. Agatą Kwasowską i mec. Miłoszem Kołcz-Otwinowskim rozmawia adw. Zofia Gajewska. Jakie było Państwa wyobrażenie o aplikacji adwokackiej, a jakie się okazało w rzeczywistości? M.K.-O.: Nie jest tak teatralnie, jak w produkcjach amerykańskich. A.K.: Otóż to: adwokaci siedzą za biurkami, nie poruszają się swobodnie jak na filmach po sali sądowej, nie wygłaszają płomiennych mów końcowych […]

Artykuł Aplikacja adwokacka. oczekiwania a rzeczywistość pochodzi z serwisu GF24.pl.

Z młodym pokoleniem prawników – mec. Agatą Kwasowską i mec. Miłoszem Kołcz-Otwinowskim rozmawia adw. Zofia Gajewska.

Jakie było Państwa wyobrażenie o aplikacji adwokackiej, a jakie się okazało w rzeczywistości?

M.K.-O.: Nie jest tak teatralnie, jak w produkcjach amerykańskich.

A.K.: Otóż to: adwokaci siedzą za biurkami, nie poruszają się swobodnie jak na filmach po sali sądowej, nie wygłaszają płomiennych mów końcowych i nie ma spektakularnych przesłuchań świadków. Na pewno jednak wyobrażałam sobie siebie jako adwokata procesowego. Jak się potoczy moje życie – jeszcze zobaczymy. Ale faktem jest, że od aplikacji oczekiwałam, że będę się pojawiać na sali sądowej. I w sumie się nie rozczarowałam, bo chodzę na rozprawy. Choć nie w takim zakresie, jak myślałam, że będę chodziła.

M.K.-O.: Odwołując się do seriali i filmów: jest w nich pokazana jedynie fasada pracy prawnika, czyli styczność z sądem. Natomiast pomija się obraz tytanicznej pracy, która to poprzedza – żmudne siedzenie i pisanie. Na co dzień pracujemy zawodowo, a do tego dochodzi nam jeszcze udział w aplikacji.

Czy aplikant musi pracować w kancelarii adwokackiej?

A.K.: Nie. Ale w moim przypadku tak jest.

M.K.-O.: Ja od kilku miesięcy pracuję w instytucji państwowej – w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego. Równie dobrze ktoś może pracować jako prawnik wewnętrzny w spółce. Dróg realizowania się jest sporo.

Czy można zostać adwokatem bez aplikacji?

M.K.-O.: Można, dzięki doświadczeniu zawodowemu zdobytemu po przepracowaniu kilku lat przy stosowaniu prawa. Stosunek lat względem aplikacji wynosi odpowiednio 4-5 do 3. Przy czym decydując się na aplikację, przechodzimy szkolenie przygotowujące nas do roli profesjonalnego prawnika.

A.K.: Aplikacja daje też możliwość wykonywania czynności procesowych dzięki odpowiedniemu upoważnieniu – substytucji od głównego pełnomocnika po pół roku od jej rozpoczęcia. To nieocenione doświadczenie przyjrzenia się zawodowi od podszewki. Po aplikacji, wg statystyk, łatwiej i szybciej zdaje się końcowy egzamin zawodowy.

Ile osób jest na aplikacji?

A.K.: Na moim roku jest nas kilkaset osób. I na każdym roku jest podobnie, a grupy, których jest tyle ile liter w alfabecie, od A do Z, liczą po około dwadzieścia osób.

M.K.-O.: Izba Warszawska jest większa, jeżeli chodzi o liczbę aplikantów niż wszystkie pozostałe izby w całej Polsce razem wzięte. W mniejszych ośrodkach jest nawet tylko kilkunastu, kilkudziesięciu aplikantów na jednym roku aplikacji.

Skończyłam prawo i chcę iść na aplikację. Co powinnam zrobić?

M.K.-O.: Należy wylegitymować się dyplomem ukończenia studiów prawniczych i przystąpić do egzaminu, który z reguły ma miejsce z końcem września. Więc jeżeli ktoś np. obronił się w czerwcu czy podczas wakacji, nadal ma szansę, by do niego przystąpić. Dokumenty i opłaty wnosi się mniej więcej do połowy sierpnia.

Na egzaminie zdający mają przed sobą 150 pytań jednokrotnego wyboru. Są one tworzone na podstawie obszernej (bo liczącej około kilkudziesięciu ustaw, w tym kodeksów) listy, która też jest oczywiście publikowana. Każda osoba, która otrzyma przynajmniej 100 punktów z owych 150 pytań, uzyskuje prawo do rozpoczęcia aplikacji – to ważny i pozytywny aspekt owego egzaminu.

A jak wygląda przebieg aplikacji adwokackiej?

A.K.: Po rozpoczęciu aplikacji przez pierwsze 3 miesiące jesteśmy zobowiązani odbyć praktyki w sądach, a później w prokuraturze. Aplikanci są tam wybierani losowo, przydzieleni do konkretnych sądów i sędziów. W moim przypadku były to praktyki w wydziale karnym, w wydziale pracy i w wydziale cywilnym. Uczestniczyłam w rozprawach, siedząc w ławach przeznaczonych dla publiczności, przysłuchiwałam się, obserwowałam. W wydziale karnym dodatkowo dostawałam akta i sama przygotowywałam projekty wyroków, weryfikowanych następnie przez sędziego. Zajmowało to po kilka godzin dziennie, choć w głównej mierze czas ten zależał od rozkładu rozpraw sędziego w danym tygodniu. Stąd też można było umówić się co do godzin przyjścia, czy zakresu obowiązków. Praktyki kończyły się oceną wystawioną przez danego sędziego.

M.K.-O.: Kiedyś usłyszałem zdanie, że nigdy nic nie trwa tak krótko jak aplikacja adwokacka. I może rzeczywiście coś w tym jest, bo w sumie jestem już w połowie tej drogi, a Agata jeszcze bliżej ku końcowi. Jest co robić i przebiega to dość sprawnie. Aplikacja zawsze zaczyna się od stycznia i każdy kolejny, drugi, trzeci rok też rozpoczyna się z początkiem roku kalendarzowego i trwa do grudnia. Pierwszy rok to materie prawa karnego. A zanim jeszcze dostaniemy dostęp do jego tajników, musimy zdać sprawdzian z etyki i historii adwokatury. To pierwsze 2-3 miesiące. Natomiast później rzeczywiście jest to już stricte prawo karne, które kończy się kolokwium po całym roku i rozpoczyna się drugi rok, poświęcony prawu cywilnemu. Blok jest zakończony kolokwium na przełomie października i listopada, podobnie jak rok wcześniej w tych samych miesiącach kolokwium z prawa karnego. Z kolei na trzecim roku rozpoczyna się weryfikacja wiedzy (kolokwia się skończyły), plus „wchodzi” prawo administracyjne i prawo gospodarcze.

A.K.: W miesiącach letnich (lipiec-sierpień) mamy wakacje od zajęć, ale nie od pracy.

Jak często odbywają się zajęcia?

A.K.: Różnie. Zależy to od specyfiki roku i od potrzeb, bo w okolicach kolokwium rocznego zajęć jest więcej, do 2-3 razy w tygodniu. Ale zasadą jest, że zajęcia odbywają się raz w tygodniu, choć zależy to od prowadzącego czy od planu szkolenia. Ja mam zajęcia mieszane, trochę stacjonarnych, a trochę online.

Czyli kończą Państwo pracę, piją kawę i zaczynają zajęcia?

A.K.: Tak. I jest to niestety obciążające, zwłaszcza dla kogoś, kto od rana wykonuje pracę umysłową. Zajęcia na ogół trwają od 17.30 do 20:00.

M.K.-O.: To dlatego ten czas tak szybko leci, bo rzeczywiście naszpikowany jest nie tylko pracą zawodową, ale też obowiązkami, szkoleniami.

Czy przed egzaminem zawodowym mają Państwo możliwość nauki, wzięcia urlopu?

A.K.: Z ustawy przysługuje nam miesiąc urlopu. Egzamin końcowy to życiowa sprawa, stąd korzysta się jeszcze ze swojego urlopu wypoczynkowego. W sumie, jak wiem z doświadczenia moich starszych kolegów, że około 3 miesiące są wystarczające do tego, by usystematyzować wiedzę.

Czy robią Państwo coś dodatkowo w zakresie zawodowym, związanego z samorządem adwokackim? Czy też ta aktywność dopiero się zaczyna w momencie, kiedy stajecie się adwokatami?

A.K.: Działam na rzecz kobiet w adwokaturze, chociażby w kwestii macierzyństwa. Urlop po urodzeniu dziecka dla kobiety adwokata jest kwestią nadal nieuregulowaną, stąd będącej „na działalności” młodej mamie-adwokat (adwokat nie może być zatrudniony na umowę o pracę) urlop wynikający z kodeksu pracy nie przysługuje.

M.K.-O.: Jestem wiceprzewodniczącym samorządu aplikantów. Na poprzednim roku byłem członkiem Prezydium samorządu. Dbam m.in. o to, by szkolenie aplikantów było na odpowiednim poziomie.

Opracowała Beata Tomczyk

ZOBACZ MATERIAŁ VIDEO

Artykuł Aplikacja adwokacka. oczekiwania a rzeczywistość pochodzi z serwisu GF24.pl.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Tele2 модернизировала сеть на транспортных узлах по всей России

Мытищинский форсаж: часть вторая

Пожар в центре Москвы локализован на площади 600 квадратных метров

Совладелец «ТЕХНОНИКОЛЬ» Игорь Рыбаков запустил на Дальнем Востоке бизнес-клуб «Эквиум»


Венозная и капиллярная кровь: в чём разница и какой анализ точнее

Открой для себя свои Курилы

Языковые модели на основе искусственного интеллекта, повышение производительности сотрудников и экономия ресурсов: BIA Technologies обозначила основные тренды цифровой трансформации

КАК АНТАГОНИСТ МОЖЕТ ИЗМЕНИТЬ МИР ИЛИ ИСТОРИЯ ОДНОГО МОСКОВСКОГО РЭПЕРА.


Sky Sports issue grovelling apology to Nottingham Forest after Gary Neville’s ‘Mafia gang’ outburst

An iconic Michael Jordan photo will be on Tyler Reddick's car as he races through Chicago

BBC-R: Innovation and Quality in Bearing Manufacturing

Leeloo Dolls: Your Premier Destination for Realistic Sex Dolls


Менеджер модельных Показов для Платного участия в Дизайнерских Показах.

В Петербурге открылся новый дилерский центр EXEED

Родные просторы... Старая Устьевская ГЭС на реке Вруда

Приморье - мыс Сосновый


Macrumors: «В iPhone 17 Slim будет 8 ГБ ОЗУ, а стоить он будет больше Pro Max»

The internet is not a free-for-all—we shouldn't let big tech companies wish copyright out of existence

Dead Space x Battlefield 2042 crossover event looks fun, even if it isn't quite what Dead Space fans have been hoping for

Escape From Tarkov studio Battlestate Games has put a bounty on cheaters



Менеджер модельных Показов для Платного участия в Дизайнерских Показах.

Москва на такое не подписывается // Чем завершился сбор автографов в поддержку кандидатов в депутаты Мосгордумы

Певец Шаляпин признался, что спал с бабушками ради квартиры в Москве

Бастрыкин потребовал доклад об изнасиловании сотрудницы «Матч ТВ» в Москве




Нищета, забвение, алкоголь. Трагедии звезд из республик после развала СССР

Жизнь на двоих. Москвичи почти 70 лет живут вместе и до сих пор влюблены

Мытищинский форсаж: часть вторая

Совладелец «ТЕХНОНИКОЛЬ» Игорь Рыбаков запустил на Дальнем Востоке бизнес-клуб «Эквиум»


Ряд демократов призвали президента США Джо Байдена отказаться от участия в выборах

Несколько улиц Читы останутся сегодня без электричества

«Спиртное я не люблю, а баню просто не-на-ви-жу!»: 8 июля родился Андрей Мягков

Армия Китая показала тройной пистолет-сеткомет для борьбы с FPV-дронами


Энди Маррей заявил о желании стать тренером

Первую ракетку мира решили утешить после сенсации от казахстанки на Уимблдоне

ПКР поздравляет чемпионку Паралимпийских игр по настольному теннису Р. Чебанику с Юбилеем

Медведев пообещал выложиться на 100 процентов в матче Уимблдона с Синнером


Уедет жить в Лондон: невеста Лепса поступила в заграничный колледж

Нищета, забвение, алкоголь. Трагедии звезд из республик после развала СССР

Премьер-министр Венгрии Орбан прибыл в Пекин, чтобы продолжить свою «миссию мира»

Бастрыкин потребовал доклад об изнасиловании сотрудницы «Матч ТВ»


Музыкальные новости

Артисты Гагарина и Бутман выступят на фестивале "Jazzовые сезоны" в Москве

К 85-летию народной артистки СССР Елены Образцовой

Композитор Юрий Лоза заявил, что разводит кур за городом

Жизнь и смерть Жанны Фриске: измены, потери и другие испытания певицы за отведенные ей 40 лет



Менеджер модельных Показов для Платного участия в Дизайнерских Показах.

Бастрыкин потребовал доклад об изнасиловании сотрудницы «Матч ТВ» в Москве

Певец Шаляпин признался, что спал с бабушками ради квартиры в Москве

Мытищинский форсаж: часть вторая


Бастрыкин потребовал доклад об изнасиловании сотрудницы «Матч ТВ» в Москве

В ОМ Девелопмент рассказали, как рынок отреагирует на отмену льготной ипотеки

Актера Римиса Сидабраса нашли мертвым в Москве

ИИ-функции в устройствах Samsung Galaxy будут бесплатными до 2026 года


Пенсионерку на велосипеде сбили в Кстовском районе

Автобус насмерть прижал своего водителя к эвакуатору в Москве

Московские производитель разработал устройство для идентификации объектов на расстоянии до 15 метров

Водитель Hyundai столкнулся со столбом на Ленинградском шоссе и погиб


Путин встретится с премьер-министром Индии Моди 8 и 9 июля

СМИ: Моди обсудит с Путиным в Москве быстрые переводы в отсутствии SWIFT

Путин встретится с премьер-министром Индии 8 июля

The Economic Times: Путин и Моди обсудят быстрый перевод денег между странами





Двухлетний мальчик выпал из окна 11 этажа в Москве и попал в больницу

Врач Тяжельников: Быть на улице более 15 минут без одежды опасно из-за солнца

В Москве врачи борются за жизнь младенца, выпавшего из окна 11-го этажа

В Ростове стартовал зумба-тур против рака груди



Мытищинский форсаж: часть вторая

Бастрыкин потребовал доклад об изнасиловании сотрудницы «Матч ТВ» в Москве

Бастрыкин поручил доложить о расследовании изнасилования сотрудницы "Матч ТВ"

Трое мигрантов задержаны по подозрению в изнасиловании сотрудницы «Матч-ТВ»




Собянин: москвичи активно помогают жителям новых регионов

Собянин: Детский Черкизовский парк стал отличным местом для спорта и отдыха

Сергей Собянин. Главное за день

Собянин утвердил субсидии для компаний, работающих в приоритетных отраслях


Биолог Мейнцер: из-за жары в Москве могут появиться медузы

Волны жары будут накрывать Россию втрое чаще

Врач посоветовала, как пережить аномальную жару

Живших в «марсианских» условиях добровольцев NASA выпустят сегодня


В полиции рассказали о семьях своих сотрудников

«Спиртное я не люблю, а баню просто не-на-ви-жу!»: 8 июля родился Андрей Мягков

Нищета, забвение, алкоголь. Трагедии звезд из республик после развала СССР

Премьер-министр Венгрии Орбан прибыл в Пекин, чтобы продолжить свою «миссию мира»


В Архангельской области появились станции зарядки электротранспорта

Собянин: Утвержден проект участка метро от «Липовой рощи» до «Ильинской»

Мимо прошла... Я о грозе ?

Зачем россияне вживляют чипы себе под кожу


Люська ВЦЕПИЛАСЬ во Влада мертвой хваткой и поехала СОБИРАТЬ ШЕЛКОВИЦУ!

В Крыму 12-летняя родственница чиновника на электросамокате сбила коляску с ребенком, но ей ничего не будет

В День семьи, любви и верности телевизионная мачта в Оренбурге озарится праздничными огнями

Выставка-настроение «Семья, согретая любовью, всегда надежна и крепка»


Депутат ГД Милонов призвал ввести городской дресс-код при жаре

Акционеры «Кузины» пропишут в уставе право выхода из компании

Ряд демократов призвали президента США Джо Байдена отказаться от участия в выборах

«Спиртное я не люблю, а баню просто не-на-ви-жу!»: 8 июля родился Андрей Мягков












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Уимблдон

Первую ракетку мира решили утешить после сенсации от казахстанки на Уимблдоне






Волны жары будут накрывать Россию втрое чаще

МВД Кубы заявило о срыве спланированного в США «террористического заговора»

«Спиртное я не люблю, а баню просто не-на-ви-жу!»: 8 июля родился Андрей Мягков

Депутат ГД Милонов призвал ввести городской дресс-код при жаре