Добавить новость
ru24.net
World News in Polish
Июнь
2024

Jak można skutecznie promować Polskę? Debata w KIG

0

Istnieje potrzeba skoordynowania działań popularyzujących Polskę, jednak koordynacja ta powinna być dobrowolna – to jeden z wniosków płynących z debaty pt. „Jak skutecznie promować Polskę?”, która odbyła się w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej.

Podczas debaty, która odbyła się 18 czerwca br., eksperci szukali odpowiedzi na najbardziej aktualne pytania związane z szeroką promocją Polski. Jak przebić się na świecie z polską narracją i wizją przyszłości? Jak promować Polskę jako kraj atrakcyjny dla turystów? Jak budować markę „Polska” poprzez kulturę? Jak wykorzystać sukcesy polskich sportowców do promocji kraju? I wreszcie; jak promować polską gospodarkę poprzez produkty „Made in Poland”?

Tematyka debaty oraz opinie ekspertów na temat promocji Polski na arenie międzynarodowej są ważne z punktu widzenia przyszłorocznego sprawowania przez Polskę prezydencji w Radzie UE.

W debacie uczestniczyli: Andrzej Arendarski, prezydent Krajowej Izby Gospodarczej; Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej; prof. Michał Kopczyński, Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, koordynator projektów badawczych Muzeum Historii Polski; Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska” oraz Czesław Lang, były kolarz, wicemistrz Olimpijski, organizator Tour de Pologne. Debatę poprowadził Wojciech Szeląg z TVP Info.

Czesław Lang zaznaczył, że popularni sportowcy i sport są najłagodniejszą formą promowania kraju. – Mówimy o wielkich nazwiskach, takich jak Świątek, Lewandowski, Hurkacz. Lecz nie tylko. Od 30 lat organizujemy popularny na świecie Tour de Pologne. Każdy sport ma inną specyfikę, kolarstwo jest dyscypliną, która dociera do ludzi. Przejeżdżając przez kraj można opowiedzieć o jego kulturze, historii, ukazać jego atrakcyjność, co wykorzystują choćby Francuzi czy Włosi. Układając trasę wyścigu i przygotowując się do transmisji telewizyjnej wyszukujemy najpiękniejsze zakątki Polski. Pamiętamy, że przez pięć godzin trwa transmisja do około stu państw. W zeszłym roku w Indiach oglądało naszą imprezę blisko 7 mln ludzi – tłumaczył olimpijczyk.

Prezydent Andrzej Arendarski zaznaczył, że pieniądze na promocję są ważne, jednak same środki finansowe nie wystarczą. Przykładem tego jest wątpliwy sposób budowania marki przez państwa arabskie, którym wypominano, że podczas budowania obiektów sportowych w Katarze zginęło wielu pracowników. Prezydent przypomniał też, że kilkanaście lat temu KIG uznał, że wobec szczupłości środków finansowych potrzebny jest dobry pomysł. Wtedy też prof. Wally Olins, czołowy specjalista od brandingu, opracował program działań promocyjnych. – Niestety nic z tego finalnie nie wyszło. A w Polsce wydawanie pieniędzy na promocję nie było i nie jest poważnie traktowane. Dzisiaj sytuację ratuje UE, która przeznacza fundusze na promocję europejskiej gospodarki – mówił prezydent Arendarski. Zaznaczył przy tym, że nie mamy takiej marki jak francuski szampan czy szwajcarski zegarek. – Bigos i barszcz to za mało, a wódka jest mało wdzięcznym produktem. Tymczasem popularna marka ułatwia promocję gospodarki. Nie umiemy wykorzystywać promocyjnie takich marek jak Lech Wałęsa, Jan Paweł II, Robert Lewandowski czy Iga Świątek – stwierdził Arendarski.

Prezydent odniósł się do rozwiązań systemowych. – Jeżeli promocja Polski przez administrację publiczną byłaby mądrze przygotowana, to jestem „za”. Bo kupowanie jachtu za setki tysięcy dolarów w zagranicznej stoczni, który miał rozsławiać brand „Polska” na całym świecie, uważam za absurdalne. Powinna być poważna, centralna instytucja promocyjna, coś w rodzaju rady promocji, która wiązałaby promocyjny wysiłek publiczny z prywatnym. Pozwalałoby to wykorzystać efekt synergii i jednocześnie nie powinno krępować działań innych instytucji i organizacji – podsumował prezydent Arendarski.

Prezes Rafał Szmytke zauważył, że ponieważ mamy bardzo zróżnicowaną ofertę turystyczną, którą staramy się kierować do wielu państw na świecie, to jesteśmy w stanie „uszyć” promocję i turystyczny produkt pod konkretnego odbiorcę. Pewnym fenomenem jest popularność Zakopanego wśród arabskich turystów, co również zawdzięczamy promocji, którą przeprowadziliśmy wspólnie z Małopolską Organizacją Turystyczną. Mamy też sygnały, że zagraniczni turyści zaczynają się interesować Mazurami i naszym morzem – mówił prezes Szmytke.

– W promocji wykorzystujemy przynależność do UE, co pozwala tworzyć bazę, jaką jest przeświadczenie, że kraj jest bezpieczny i stabilny. Fakt, że jesteśmy krajem stosunkowo nowym w Unii i mało znanym, a zarazem jednym z ważniejszych, powoduje, że najtrudniejszą pracę mamy za sobą. Oferujemy unijne standardy, a zarazem mamy efekt zaciekawienia. W przypadku Paryża zderzenie posiadanych przez turystów wyobrażeń z obecną rzeczywistością może rozczarować. W Polsce odwiedzający nasz kraj może odkryć, że mamy jedną z najlepszych na świecie baz kongresowo-konferencyjno-hotelowych – mówi Szmytke – Pierwszym skojarzeniem zagranicznych turystów związanym z Polską jest element europejskiej i światowej kultury. Po pozytywnym zaskoczeniu zdecydowana większość turystów do nas wraca.

Prezes POT nawiązał też do wątku jednoczenia wysiłków promocyjnych. – Fakt, że na świecie funkcjonuje około 150 narodowych organizacji turystycznych pokazuje, że taka formuła się sprawdziła. My mamy trochę łatwiej, bo mamy regionalne i lokalne organizacje turystyczne i spinającą je rządową agencję, czyli Polską Organizację Turystyczną. Na szczęście regionalne i lokalne organizacje turystyczne nie są zależne od prezesa POT. Naszą działalność staramy się minimalizować, dając w ten sposób pole 16 organizacjom regionalnym, bo one między sobą zdrowo konkurują. Jednak owe 16 organizacji regionalnych i ponad setka lokalnych nie przebiją się na rynkach dalekich, bo tam potrzebny jest silny brand „Polska” – ocenił ekspert.

Prof. Michał Kopczyński ujawnił z kolei, że po EURO 2012 liczba oprowadzanych grup cudzoziemców jest dziesięciokrotnie większa. – Czyli nie jest tak, że jak powiemy o wspaniałościach Krakowa, to przyjadą tłumy. Francuzi wymyślili Tour de France po klęsce w wojnie z Prusami w 1870 r., żeby budować jedność narodu. Dziś oglądając ich transmisje, potencjalni turyści słyszą o wspaniałych serach, zabytkach, widzą piękne widoki z helikopterów. Tour de Pologne się na tym wzoruje – mówił prof. Kopczyński.

Jego zdaniem, powinniśmy podkreślać to, co pozytywnie różnicuje nas z innymi krajami. – Mamy taką oryginalność jak kultura sarmacka. Możemy mieć różne oceny I Rzeczypospolitej, lecz mamy coś, czego nie ma Zachód, co pokazuje, że jesteśmy pośrodku między Wschodem, i to orientalnym, a Zachodem. Mamy też w historii wyróżniające elementy, takie jak elekcje, czyli wolne wybory i tolerancję religijną – tłumaczył prof. Kopczyński.

Czy powoływać centralną instytucję, która powinna promować polską historię? – Instytucję na pewno nie, bo pochłaniałaby środki na działania administracyjne, natomiast powinna istnieć jakaś rada koordynująca działania tam, gdzie jest to potrzebne – stwierdził historyk.

Prezes Krzysztof Przybył przypomniał, że Fundacja od ponad trzech dekad promuje najlepsze polskie produkty. – Pamiętam, że kiedyś polskie firmy wykupywały zagraniczne marki, aby pod nimi sprzedawać swoje produkty. Dziś jest na odwrót, to zagraniczne firmy kupują i chwalą się, że w ofercie mają polskie produkty. Przy czym nie chodzi o same nazwy, tylko o zjawisko ukrywania pochodzenia produktów lub na odwrót, chwalenia się miejscem wytwarzania – mówił prezes Przybył. – Jeżeli mówimy o sile marki „Polska”, to kwestie turystyki, gospodarki, dyplomacji, sportu, są bardzo ważne, podobnie jak same produkty i ich jakość. Nasze badania pokazują, że marka „Teraz Polska” wzrosła z 50-55 proc. do 85 proc., co pokazuje, że polskość sprawia nam coraz większą radość. Coraz bardziej wierzymy też w jakość polskich produktów. Co oznacza, że możemy z nimi wychodzić na zewnątrz – stwierdził prezes Fundacji.

Krzysztof Przybył podzielił się też doświadczeniami dotyczącymi współpracy międzybranżowej. – Zawsze byłem zwolennikiem koordynacji i współpracy, bo kierując od 18 lat Fundacją przekonałem się, że o wiele więcej można osiągnąć próbując koordynować działania i łącząc siły w nieformalny sposób. Nie da się stworzyć instytucji, która próbowałaby siłą narzucić swoje rozwiązania promocyjne, bo każda z branżowych organizacji ma swoje obowiązki i priorytety – stwierdził prezes Fundacji.

Opinie ekspertów potwierdzają wyniki panelu badawczego Ariadna. Według raportu z czerwca 2024 r., 78 proc. Polaków uważa Polskę za kraj zdecydowanie lub raczej atrakcyjny dla mieszkańców innych krajów. Do najbardziej atrakcyjnych miejsc i zajęć dla zagranicznych turystów zaliczamy góry (47 proc.), muzea i zabytki (38 proc.), morze (37 proc), jak też próbowanie lokalnej kuchni (28 proc.). Aż 71 proc. respondentów ocenia, że przynależność do UE zdecydowanie lub raczej zwiększa atrakcyjność Polski, brak wpływu dostrzega 25 proc. a negatywny wpływ jedynie 4 procent. Aż 83 proc. badanych uważa, że Polska potrzebuje narodowej organizacji turystycznej która zajmowałaby się promocją naszego kraju.

Parterem merytorycznym wydarzenia były Polska Organizacja Turystyczna, Krajowa Izba Gospodarcza i Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska, a partnerami medialnymi: Dziennik Gazeta Prawna i portal RaportCSR.pl.

KS

Artykuł Jak można skutecznie promować Polskę? Debata w KIG pochodzi z serwisu GF24.pl.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Виктория Чертина и Евгения Вершинина выступили в рамках конгресса «Новые правила роста»

Выставка «Павка Корчагин — герой Поднебесной»

С начала 2024 года более 2,5 тысячи многодетных мам в Московском регионе досрочно вышли на пенсию

Мытищинский отдел вневедомственной охраны


Недосягаемый эталон: 9 странных бьюти-процедур из разных уголков планеты

Фонд «Зеленая миссия» запустил акселератор для социальных предпринимателей и продолжает прием заявок на участие в конкурсе

Журналистка Ксения Собчак появилась на публике в шляпе гусара

Первую партию «Морских лесов» высадили в Японском море


Game on: Automakers expand video entertainment options in vehicles

3 Negroni variations to try this fall

Overview of Baltic Bearing Company-Riga (BBC-R)

Protect and Enhance Your Vehicle with Paint Protection Film and Ceramic Coating from Tintex


С момента открытия по трассе М-12 Восток проехали более 20 млн раз

В Новосибирской области по БКД отремонтировали и ввели в эксплуатацию 31 дорожный объект

Парковку у "Екатеринбург Арены" застроят небоскребами

Катались на питбайке и переломали ноги


Disney Dreamlight Valley's next free update, Jungle Getaway, will introduce two new characters

Destiny 2 is adding new maps and factions to the superb Onslaught mode next week, but Bungie confirms no new 'shiny' weapons

Состоялся релиз Kafka's Metamorphosis на iOS и Android

I'm terrified for my free time after a few hours with the Dead Cells developer's new frantic co-op roguelike out this month


Просувайте сайт на новий рівень за допомогою якісних крауд-посилань


Виктория Чертина и Евгения Вершинина выступили в рамках конгресса «Новые правила роста»

300 смешных песен плюс звездный десант

Нонконформизм из коллекции Q-ART

Нюша, Катя Лель, Хабиб, ST, Виталий Гогунский, Akmal', Елена Борщева, Наташа Краснова спели Арна "карапули" на "Юмор FM"




Такого количества снега не было с 1772: Вильфанд поделился, что лютые заморозки обрушатся на Россию уже через пару дней

Выставка «Павка Корчагин — герой Поднебесной»

Путин в поздравительной телеграмме анонсировал скорую встречу с Рахмоном в Москве

Может ли «Газпром» выйти из антирейтинга самых убыточных компаний России


В страшной аварии на трассе М-8 в Ярославской области пострадали люди

Врач Сухорукова предупредила об опасности вегетарианства и веганства

Учителя-миллионеры. Победители «Русского лото» рассказали свои истории

Из разряда фантастики: в РАН назвали методы Кашпировского абсолютной лженаукой


Арина Соболенко вышла в четвертьфинал турнира WTA 1000 в Пекине

Сизикова не смогла выйти в 1/4 финала турнира WTA в Пекине в парном разряде

Медведев проиграл Алькарасу в полуфинале турнира ATP в Пекине

Теннисист Рублев рассказал об угрожавшей ему ампутации


Таксист-мигрант устроил шоу: выбил стекло автобуса и набросился на водителя

Из разряда фантастики: в РАН назвали методы Кашпировского абсолютной лженаукой

Юрист Кваша: Рассрочки на маркетплейсах предоставляют микрофинансовые организации

В страшной аварии на трассе М-8 в Ярославской области пострадали люди


Музыкальные новости

«Престижный новый импульс»: Бутман объяснил возросшую любовь россиян к джазу

Болеющая Ханна в открытом донельзя платье, мрачная Кока и рядом с ними Крид в худи: трибьют-концерт Валерии

«Нельзя терять эту девочку»: Нюша рассказала о личностях внутри себя

На создание Дома музыки С.В. Рахманинова в Новгороде было выделено 170 млн рублей



Выставка «Павка Корчагин — герой Поднебесной»

Виктория Чертина и Евгения Вершинина выступили в рамках конгресса «Новые правила роста»

Нюша, Катя Лель, Хабиб, ST, Виталий Гогунский, Akmal', Елена Борщева, Наташа Краснова спели Арна "карапули" на "Юмор FM"

Нонконформизм из коллекции Q-ART


Дистрибьюция Музыки. Дистрибьюция музыки в ВК Яндекс музыка дистрибьюция. Цифровая дистрибьюция музыка. Дистрибьюция музыки под ключ.

2020 • Набор в ХК "Спартак-Спорттех" Москва 2020

«Зато в одном списке с Metallica». Соцсети о новом запрете России для артистов

Инновационная экосистема Китая: возможности для роста компаний


В Москве из-за ДТП на Ярославском шоссе образовалась пробка на восемь километров

Голландец ударил полицейского в Москве из-за замечания о сбитом дорожном знаке

Повсеместность электромобилей в России – будущее, но когда оно наступит

Станислав Кондрашов представляет список самых призрачных автомагистралей в мире — путешествие по мистическим дорогам


Президент Владимир Путин прислал венок на прощание с Вячеславом Добрыниным

Путин поздравил Рахмона с днем рождения в преддверии его визита в Москву

Как Владимир Путин отреагировал на уход из жизни Добрынина

Путин анонсировал встречу с Рахмоном в Москве





Не только шизофрения: о каких заболеваниях сигнализируют «голоса в голове»

Участники конгресса ознакомились с разработками «Швабе» для пробоподготовки и иммуноферментного анализа

Гастроэнтеролог Садыков назвал 3 основные причины непреодолимой тяги к сладкому

Россияне раскрыли, сколько готовы заплатить за частного врача


Обстановка в Курской области на 5 октября: Зачем Зеленский пытался спровоцировать Россию на убийственный удар и как Киев играет с огнем


Baza: экс-футболиста «Спартака» Александра Мостового госпитализировали в Москве

Shot: бывшего футболиста Мостового прооперировали из-за камней в почках

Сафьян рассудит матч "Зенит" – "Оренбург"

Mash: футболиста Александра Мостового экстренно прооперировали в Москве


Лукашенко назвал Алиева «братом» и заявил, что «мы не дружим против третьих стран»

Минск назвал бесперспективным обращение Литвы в МУС по поводу Лукашенко



Собянин: 44 жилых комплекса передали под заселение по реновации с начала года

Собянин рассказал об обновленной школе № 37 в Раменках

Собянин: Более 176 тысяч москвичей получили современное жилье по реновации

Собянин: обновление еще 50 школьных зданий завершится в 2025 году


Инновационная экосистема Китая: возможности для роста компаний

CorpSoft24 расширяет линейку решений по информационной безопасности в облаке

Мария Багреева: на портале поставщиков работает 350 тыс. предпринимателей

Горожанам предложили выбрать лучшие фотографии дикой природы столицы


Учителя-миллионеры. Победители «Русского лото» рассказали свои истории

Двенадцать автобусов в Саратове поехали по новому пути

Таксист-мигрант устроил шоу: выбил стекло автобуса и набросился на водителя

Юрист Кваша: Рассрочки на маркетплейсах предоставляют микрофинансовые организации


Александр Цыбульский провел прием граждан по поручению Президента РФ

Детское радио звучит в Архангельске

В 14 регионах число детей в интернатах начнут сокращать на четверть

В 2024 году в Поморье на поддержку творческих союзов выделено 5 млн рублей


Час занимательной информации «Про котов, котят и кошек, обитателей окошек»

Познавательная беседа «Китай от А до Я».

Прогноз погоды в Крыму на 2 октября

Тематическая выставка «Одна страна. Одна семья. Одна Россия»


«Зеленое» строительство на стальном каркасе в Арктике

Директор Росгвардии генерал армии Виктор Золотов поздравил педагогов с Днём учителя

Почему молодежь в России теряет зрение и можно ли остановить этот процесс

Водитель сбил женщину с ребенком в коляске в Орехово-Зуеве












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Андрей Рублёв

Теннисист Рублев рассказал об угрожавшей ему ампутации






Врач Сухорукова предупредила об опасности вегетарианства и веганства

Двенадцать автобусов в Саратове поехали по новому пути

Учителя-миллионеры. Победители «Русского лото» рассказали свои истории

Мигранты облили белой жидкостью памятник павшим в ВОВ в Москве