Bakalie i orzechy w diecie cukrzyka – co można, a czego unikać?
Cukrzyca uważana jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Ma charakter przewlekły i wiąże się z zaburzeniem wydzielania insuliny. Diabetycy muszą zwracać szczególną uwagę na swoją dietę, aby zawierała jak najwięcej produktów o niskim indeksie glikemicznym, a jak najmniej szkodliwych cukrów. Doskonałą przekąską, bogatą w wartości odżywcze i błonnik, są między innymi bakalie i orzechy. Które z nich będą bezpieczne dla cukrzyków, a których lepiej unikać? Wyjaśniamy!
Cukrzyca – co to za choroba?
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, którą charakteryzuje podwyższone stężenie cukru we krwi. Schorzenie to wiąże się z niewłaściwym wydzielaniem insuliny przez ludzki organizm. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tej choroby – cukrzyca typu 1 (autoimmunologiczna, występująca genetycznie) oraz cukrzyca typu 2 (spowodowana czynnikami środowiskowymi, w tym otyłością, niewłaściwą dietą i brakiem aktywności fizycznej), a także cukrzyca ciążowa. Nieleczone schorzenie może przyczyniać się do powstawania choroby wieńcowej, nefropatii, niewydolności serca, a nawet do śmierci.
Jakie są objawy cukrzycy?
Do najczęstszych objawów, świadczących o rozwoju cukrzycy, należą między innymi:
- powracające problemy skórne;
- dyslipidemia (zaburzenia lipidowe);
- powracająca suchość w ustach, zbyt duże pragnienie oraz związane z tym zbyt częste oddawanie moczu;
- nerwowość, rozdrażnienie, częste uczucie zmęczenia, utrudniona koncentracja;
- zakażenia drożdżakowe i grzybicze;
- pogorszenie wzroku, problemy ze słuchem.
Dlaczego diabetycy powinni wprowadzić do swojej diety bakalie?
Bakaliami nazywamy suszone owoce, orzechy i migdały oraz kandyzowane skórki pomarańczy i cytryny. Większość z tych produktów, szczególnie orzechy, powinny się znaleźć w jadłospisie osób cierpiących na cukrzycę. Zawierają one bardzo dużo cennych składników odżywczych, takich jak białko roślinne, lipidy, błonnik pokarmowy, tłuszcze nienasycone, witaminy i minerały. Są bogatym źródłem pierwiastków, takich jak magnez, potas, wapń czy selen, które mają działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Wprowadzenie do diety diabetyka orzechów, a także migdałów, niektórych nasion i ziaren zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krwionośnego, a także zespołu metabolicznego.
Jakie bakalie i orzechy są dobre dla cukrzyków?
Bogate w wartości odżywcze orzechy oraz migdały i pistacje powinny (w rozsądnej ilości) znaleźć się w diecie osób z cukrzycą. Większość tych produktów ma niski indeks glikemiczny, który waha się pomiędzy 10-12 IG. Są również źródłem potrzebnych organizmowi składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego, który odpowiada za uczucie sytości i zmniejsza chęć sięgnięcia po niezdrowe, słodkie przekąski typu ciastka czy chipsy. Które z orzechów będą najlepsze dla diabetyków? Są to przede wszystkim:
- pistacje – choć są dość kaloryczne, charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym, dzięki czemu nie powodują gwałtownych wzrostów cukru we krwi;
- migdały – o niskiej zawartości węglowodanów i IG = 15, bogate w białko i nienasycone kwasy tłuszczowe oraz mnóstwo witamin i minerałów; migdały od Promienie Słońca będą świetnym dodatkiem do śniadań, jogurtów i musli;
- orzechy włoskie – oprócz zdrowych tłuszczów i przeciwutleniaczy zawierają cenne kwasy omega-3;
- orzechy nerkowca – bogate źródło błonnika pokarmowego, polecane szczególnie dla osób z cukrzycą typu 2;
- orzechy makadamia – pomagają kontrolować poziom cukru we krwi, są bogate w błonnik, tłuszcze, składniki odżywcze i polifenole;
- orzechy brazylijskie – są największym źródłem selenu oraz innych składników mineralnych;
- orzechy pekan i orzeszki ziemne – zawierają bogactwo substancji odżywczych, mają niski indeks glikemiczny, spowalniają proces wchłaniania węglowodanów i poprawiają poziom insuliny we krwi.
Jakich bakalii powinni unikać cukrzycy?
Orzechy są produktem bezpiecznym dla diabetyków, chociaż – w zależności od rodzaju – powinny być spożywane raczej w małych ilościach. Jednak nie wszystkie bakalie powinny się znaleźć w jadłospisie osób zmagających się ze stabilizacją poziomu glukozy we krwi.
Cukrzycy powinni unikać przede wszystkim suszonych owoców, które zawierają dużo cukrów i mają wysoki indeks glikemiczny, na przykład suszonych daktyli (IG = 103), suszonych fig (IG = 62) czy rodzynek (IG = 61). Diabetycy muszą też zrezygnować ze spożywania owoców kandyzowanych, owoców w syropach, wysokosłodzonych dżemów i kremów oraz deserów z dużą ilością cukrów i tłuszczów.
Na co zwracać uwagę, kupując bakalie i orzechy?
Zaopatrując się w bakalie, migdały, orzechy czy suszone owoce, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na zawartość opakowania. Najlepiej wybierać produkty o prostym i naturalnym składzie, bez konserwantów, wzmacniaczy smaku, barwników i szkodliwych związków chemicznych. Zakupy dobrze zrobić w sprawdzonych i rekomendowanych punktach stacjonarnych i internetowych, takich jak sklep online ze zdrową żywnością, bakaliami i orzechami PromienieSlonca.pl . Warto również wziąć pod uwagę sposób pakowania produktów, który ułatwi ich późniejsze przechowywanie.
Post Bakalie i orzechy w diecie cukrzyka – co można, a czego unikać? pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.