Pierwsze osiągnięcia Frederiksena
Trwająca kilkanaście miesięcy przerwa Nielsa Frederiksena od trenowania dobrze wpłynęła na tego szkoleniowca. Duńczyk od grudnia 2022 roku miał okazję m.in. poprawić swój warsztat goszcząc na stażach w Anglii czy przemyśleć swoją wcześniejszą pracę w Brondby Kopenhaga. Na razie zatrudnienie Frederiksena okazało się być dobrą decyzją, choć doświadczony trener jeszcze niczego nie wygrał, a już przegrał Puchar Polski.
Niels Frederiksen przychodząc do Lecha Poznań był dobrze przygotowany, wcześniej przeanalizował wiele rzeczy i po kilku tygodniach prowadzonych obserwacji mógł zabrać się do pracy z zespołem. 54-latek od początku nie miał łatwo, już w trakcie sezonu 2024/2025 zarząd wyprzedał mu trzech czołowych piłkarzy w postaci Kristoffera Velde, Filip Marchwińskiego i Jespera Karlstroma, który odszedł niespodziewanie i którego do dziś nikt nie zastąpił. Po prawie 6 miesiącach od zatrudnienia Nielsa Frederiksena w Lechu Poznań można już mówić o paru osiągnięciach Duńczyka, który ma szansę stać się najlepszym zagranicznym trenerem w historii naszego klubu. Jak to zrobić? Dnia 24 maja 2025 należy zdobyć tytuł Mistrza Polski, ale wcześniej warto wspomnieć o jesiennych osiągnięciach tego szkoleniowca, które dobrze rokują na przyszłość.
ZMIANA W SPOSOBIE TRENINGÓW
—
Niels Frederiksen od początku chciał, aby jego zespół grał intensywnie, grał szybko i dużo biegał. Letnie przygotowania wypaliły, ponieważ drużyna od początku rundy jesiennej pokonywała wiele kilometrów będąc pod tym względem w czołówce ligi. Lech Poznań pokonywał więcej kilometrów nawet w meczach, w których miał dużo wyższe posiadanie piłki notując często więcej sprintów od swoich przeciwników. Przygotowanie motoryczne i fizyczne było jesienią mocną stroną Kolejorza, a w dodatku żaden z czołowych piłkarzy, który przepracował letni okres przygotowawczy nie zmagał się z urazem. Problemy mieli tylko ci zawodnicy, którzy nie pracowali pod okiem Frederiksena od pierwszego treningu, czyli Bartosz Salamon oraz Daniel Hakans. Uraz Alexa Douglasa pod koniec jesieni to już wynik pecha, nie złego przygotowania.
TAKTYKA DOSTOWANA DO PIŁKARZY
—
Niels Frederiksen przed objęciem Lecha Poznań obejrzał wszystkie wiosenne mecze drużyny, z których wyciągnął wnioski i poznał piłkarzy jeszcze zanim zaczął ich trenować. Duńczyk już w czerwcu wiedział zatem, kto jest słaby, kto dobry, ale bez formy, kto jakie ma atuty oraz kto raczej nie będzie pasował do jego drużyny. Niels Frederiksen nie forsował na siłę swoich pomysłów, tylko dostosował taktykę do piłkarzy, których posiadał. Pozostaliśmy przy systemie 1-4-2-3-1, jednak w momencie prowadzenia ataku pozycyjnego zespół bronił na trójkę z tyłu, a Joel Pereira pełnił wówczas rolę prawego pomocnika. Duńczyk trafił z taktyką, trafił do głów piłkarzy, przekonał zawodników do swojego pomysłu na grę drużyny wprowadzając też kilka nowości dotyczących odżywiania.
PODNIESIENIE JAKOŚCI WIELU ZAWODNIKÓW
—
Przed sezonem można było zastanawiać się, kto jesienią będzie dawał liczby Lechowi Poznań? Kto regularnie będzie asystował? Kto będzie strzelał gole? Znowu przede wszystkim Mikael Ishak? Finalnie nie było tak źle, było nawet dobrze, a to dzięki Nielsowi Frederiksenowi, który podniósł jakość wielu piłkarzy. Król Mikael Ishak zdobył jesienią 10 bramek i zaliczył 3 asysty, 6 trafień i 5 asyst po jesieni ma Afonso Sousa, a przyzwoicie wypadli też Ali Gholizadeh (3+3), Patrik Walemark (4+1), Joel Pereira (1+4), Antoni Kozubal (1+3) czy na starcie rundy typowy piłkarz lata Dino Hotić (4 gole oraz asysta). Jesienią Duńczyk zrobił piłkarza z Michała Gurgula, dobrze wkomponował Alexa Douglasa, swego czasu dobry okres miał nawet Radosław Murawski.
PRZEŁAMANIE WIELU ZŁYCH PASS I RYWALI
Niels Frederiksen niczego jeszcze nie zdobył, a już przegrał Puchar Polski i to z kim. Jesienią przeszedł także do pozytywnej historii Lecha Poznań odczarowując niektórych, niewygodnych rywali czy niegościnne obiekty. W lipcu Lech pokonał Górnika u siebie pierwszy raz od prawie 3 lat, we wrześniu po 3 latach wygrał w Poznaniu ze Śląskiem, a po ponad 4 latach wreszcie ograł Legię przy Bułgarskiej strzelając jej rekordową liczbę 5 goli. Nie można również pominąć efektownego wyniku 5:0 nad Mistrzem Polski, Jagiellonią Białystok czy odczarowania 3 niewygodnych stadionów. W sierpniu Lech Poznań wygrał ligowy mecz w Mielcu po ponad 31 latach, w tym samym miesiącu zdobył niewygodny Lubin po ponad 3 latach, a 19 października 2024 roku odczarował przeklęty obiekt przy Kałuży. Kolejorz wygrał na stadionie Cracovii dopiero 10 raz w historii, 7 raz w lidze oraz pierwszy raz od 15 lipca 2020 roku.
NADZIEJA NA PRZYSZŁOŚĆ
—
Zatrudnienie Nielsa Frederiksena okazało się być dobrą decyzją, choć oczywiście sezon 2024/2025 wciąż trwa a weryfikacja przyjdzie wiosną. Niemniej Duńczyk w ciągu pół roku zrobił naprawdę wiele, odmienił Lecha Poznań, dał kibicom trochę radości po fatalnej pierwszej połowie 2024 roku, a 1. miejsce zajmowane nieprzerwanie od 13 kolejek (od drugiej połowy sierpnia) jest jak najbardziej zasłużone. To w końcu Kolejorz ma najwięcej zwycięstw w lidze wygrywając 12 na 18 spotkań mając jesienią patent na mecze z prowadzącą piątką. W czerwcu fotel lidera Ekstraklasy podczas przerwy zimowej był tylko marzeniem, realnie były na niego małe szanse, dziś Lech Poznań prowadzi w tabeli, choć m.in. ostatnie 2 mecze pokazały, jak wiele trzeba jeszcze zrobić czy jak wiele trzeba poprawić, by 24 maja 2025 roku ogłosić zdobycie 9 w historii tytułu Mistrza Polski przez Kolejorza. Na razie kibice Lecha Poznań mają prawo wierzyć, mieć marzenia związane z majstrem i mogą z utęsknieniem czekać na dzień 31 stycznia, kiedy rozpocznie się runda wiosenna.
Śmietnik Kibica – (komentuj nie na temat)
The post Pierwsze osiągnięcia Frederiksena first appeared on KKSLECH.com.