Добавить новость
ru24.net
World News in Polish
Декабрь
2024

Esperal, czyli wszywka alkoholowa – co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o zaszyciu?

0

Artykuł sponsorowany

Decyzja o rozpoczęciu leczenia uzależnienia od alkoholu nie należy do łatwych. Zwykle uzależnieni podejmują ją po długich namowach ze strony swoich najbliższych – rodziny lub przyjaciół. Wielu z nich zastanawia się nad tym, jak skuteczny jest Esperal. Znany również jako wszywka alkoholowa, polecany jest pomocniczo terapii alkoholizmu. Pomaga bowiem przerwać ciąg alkoholowy, wzmacnia efekty terapeutyczne podczas psychoterapii, ogranicza ryzyko występowania nawrotów choroby alkoholowej oraz motywuje pacjenta do zachowania trzeźwości. Działa długotrwale, nawet przez rok biernie powstrzymując uzależnionego od picia.

Przed podjęciem decyzji o wszywce alkoholowej lekarz przedstawia pacjentowi wszystkie podstawowe informacje na temat działania disulfiramu i jego bezpiecznego stosowania. Esperal wszywa się jedynie u tych chorych, którzy świadomie i dobrowolnie decydują się na jego włączenie do terapii choroby alkoholowej. Po konsultacji lekarskiej i pozytywnej kwalifikacji do zabiegu podpisują oni zgodę na implantację wszywki alkoholowej (Esperalu). Lekarz zajmuje się przygotowaniem ich skóry, łącznie ze znieczuleniem pola zabiegowego. Procedura medyczna jest mało inwazyjna, szybka i całkowicie bezbolesna. Nie wymaga hospitalizacji pacjenta. Rekonwalescencja również nie wiąże się ze znacznymi ograniczeniami. Konieczna jest jednak całkowita rezygnacja ze spożywania substancji odurzającej.

Wszywka alkoholowa (Esperal) – jak się przygotować do zabiegu?

Zabieg, podczas którego Esperal wszywa się do wnętrza ustroju człowieka, nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. Konieczne jest zachowanie przez niego trzeźwości przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające zabieg. Zgłasza się on również na rutynową wizytę konsultacyjną, podczas której lekarz dokonuje jego kwalifikacji do rozpoczęcia procedury medycznej.

Zabieg wszycia Esperalu jest krótki, mało inwazyjny i całkowicie bezpieczny. Pozostaje jednak procedurą chirurgiczną, podczas której lekarz przerywa ciągłość tkanek organizmu pacjenta. W związku z tym specjalista musi dołożyć wszelkich starań, by zapewnić choremu aseptyczne warunki, ograniczając ryzyko wystąpienia powikłań i objawów niepożądanych po zaszyciu. Po badaniu podmiotowym i przedmiotowym ocenia istnienie wskazań do rozpoczęcia zabiegu oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Kwalifikując pacjenta do zabiegu, przekazuje mu również podstawowe informacje dotyczące mechanizmu działania wszywki alkoholowej. Zapoznaje chorego z założeniami metod awersyjnych i zyskuje jego świadomą zgodę na wykonanie zaszycia alkoholowego w znieczuleniu miejscowym.

Po kwalifikacji przed zabiegiem lekarz przystępuje do przygotowania skóry pacjenta do wykonania zabiegu z użyciem skalpela. Konieczne jest jej oczyszczenie, dezynfekcja i znieczulenie miejscowe.

Wskazania i przeciwwskazania do wszycia Esperalu – kto je weryfikuje przed implantacją wszywki?

Zanim lekarz wszyje Esperal do wnętrza organizmu osoby uzależnionej, musi upewnić się, że ta metoda będzie bezpieczna dla indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Weryfikuje istnienie wskazań do rozpoczęcia terapii awersyjnej. Wszywkę alkoholową poleca się przede wszystkim chorym, którzy chcą wzmocnić efekty terapeutyczne i własną motywację zewnętrzną do dalszej walki z nałogiem. Esperal pomaga również w podjęciu decyzji o przerwaniu ciągu alkoholowego i odstawieniu substancji odurzającej. Lek ten można stosować na każdym etapie rozwoju choroby alkoholowej, rezultaty przynosi jednak zwłaszcza w przewlekłej i krytycznej fazie nałogu w połączeniu z psychoterapią alkoholizmu.

Ze względów bezpieczeństwa przed zabiegiem konieczne jest wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań do farmakologicznego leczenia uzależnienia od alkoholu. Substancją czynną wszywki alkoholowej jest disulfiram. Do zabiegu nie kwalifikuje się osób ze stwierdzoną nadwrażliwością na składnik leku. Pacjent, u którego wszczepia się jałowe tabletki z disulfiramem, musi ponadto być trzeźwy i to przez dłuższy czas. Przed zabiegiem kontroluje się zatem jego stan, zwykle dzięki badaniom laboratoryjnym. Wśród głównych przeciwwskazań do implantacji Esperalu wymienia się też niewydolność nerek, wątroby, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, inne choroby układu krążenia. To także zaburzenia procesu krzepnięcia krwi, nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia neurologiczne i psychiczne. Leczenie choroby alkoholowej metodami awersyjnymi nie jest możliwe u pacjentów zmagających się z zaburzeniami psychicznymi, w tym z depresją i podejmujących próby samobójcze w przeszłości.

Jak działa wszywka alkoholowa? Zasady stosowania terapii awersyjnej pomocniczo w leczeniu alkoholizmu

Esperal nazywany jest powszechnie również wszywką alkoholową, głównie ze względu na drogę swojego podania. Jego stosowanie wymaga wykonania mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Ma bowiem formę jałowych tabletek (implantów), przeznaczonych do podskórnej implantacji. W jaki sposób kilka tabletek powstrzymuje uzależnionych od spożycia alkoholu? Zachowują oni abstynencję z obawy przed groźnymi skutkami połączenia leku z etanolem.

Disulfiram jest blokerem enzymu wątrobowego, biorącego aktywny udział w procesie metabolizmu alkoholu etylowego. Mowa tu o dehydrogenazie aldehydowej. Bez jej udziału szlak metaboliczny etanolu w ludzkiej wątrobie zostaje zaburzony. Zamiast przekształcić się w nieszkodliwą postać kwasu octowego, a następnie dwutlenku węgla i wody, substancja toksyczna utlenia się do aldehydu octowego. To toksyna odpowiedzialna za nieprzyjemne objawy tzw. reakcji disulfiramowej. Są one konsekwencją niestosowania się pacjentów do zaleceń lekarzy po zaszyciu alkoholowym. Podstawowym z nich jest konieczność utrzymania bezwzględnej abstynencji przez cały okres działania wszywki. Awersyjne metody leczenia wspomagają uzależnionych w utrzymaniu decyzji o rezygnacji ze spożywania alkoholu w sposób pośredni.

Skutki uboczne a reakcja disulfiramowa po zabiegu wszycia Esperalu

Reakcja disulfiramowa to objaw spodziewany u tych chorych, którzy pomimo ostrzeżenia lekarskiego decydują się na podjęcie niebezpiecznej próby przepicia wszywki alkoholowej. Nie można więc mówić w tym przypadku o powikłaniach czy skutkach ubocznych zaszycia. Połączenie leku z alkoholem skutkuje występowaniem takich objawów jak: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia neurologiczne, psychiczne, nadpotliwość, niewydolność krążeniowa. Pierwsze z dolegliwości występują już po kilkudziesięciu minutach od spożycia alkoholu w jakiejkolwiek dawce. Im większe stężenie toksyny w organizmie zaszytego uzależnionego, tym dynamiczniej rozwija się zatrucie aldehydem octowym. W skrajnych przypadkach u pacjentów może dojść do zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, a nawet nagłego zatrzymania krążenia.

Po chirurgicznym zabiegu wszczepienia Esperalu w okolice pośladka pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe i tkliwość miejsca zabiegowego. Zwykle są to dolegliwości natury fizjologicznej, wynikające z konieczności wykonania cięcia chirurgicznego podczas zabiegu. Jeżeli ból nasila się lub długotrwale nie ustępuje, z rany sączy się krew lub ropa, a jej okolice są zaczerwienione, warto zgłosić się na wizytę kontrolną do chirurga.

Jak wygląda implantacja leku Esperal? Jak długo działa Esperal (disulfiram) w ustroju uzależnionego pacjenta?

Esperal umieszcza się w ciele pacjenta podczas krótkiego zabiegu chirurgicznego. W Centrum Medycznym Galmedic procedurę tę wykonuje doświadczony chirurg. Oferuje pacjentowi dostępny od ręki Disulfiram WZF. Jego dawkę wylicza indywidualnie dla każdego chorego, zależnie od jego potrzeb, możliwości, stanu zdrowia i fazy rozwoju uzależnienia.

Wszywka alkoholowa umieszczana jest w obszarze podpowięziowym mięśnia pośladkowego. W tym celu chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na skórze pacjenta tuż nad jego pośladkiem. Następnie przygotowuje specjalną kieszonkę mięśniową, w której wnętrzu umieszcza odpowiednią liczbę tabletek. Zwykle jest ich od 8 do 10 i gwarantują aktywne działanie substancji czynnej od 8 do 12 miesięcy. Uwalnia się ona do krwiobiegu osoby uzależnionej od alkoholu stopniowo, ale w sposób trwały. W razie konieczności istnieje możliwość ponownego wykonania zabiegu zaszycia alkoholowego.

Po zabiegu na ciele pacjenta pozostaje niewielka rana. Chirurg zszywa ją za pomocą nici chirurgicznych. Coraz częściej używa szwów rozpuszczalnych, które nie wymagają usuwania przez specjalistę. Pacjent opuszcza placówkę medyczną z zaleceniami lekarskimi, których powinien bezwzględnie przestrzegać. Nie może spożywać nawet najmniejszych ilości alkoholu.

Gdzie bez trudności otrzymać Esperal? Katowice to lokalizacja, w której pacjent może liczyć nie tylko na realizację aktualnej recepty, ale również fachowe wykonanie profesjonalnego zaszycia alkoholowego. Z ofertą Centrum Medycznego Galmedic można zapoznać się w zakładce: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Artykuł sponsorowany

Post Esperal, czyli wszywka alkoholowa – co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o zaszyciu? pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Дарья Касаткина

Капризов стал лучшим снайпером года в НХЛ, Кудерметова прошла Касаткину. Главное к утру






В Москве с 2 января подорожал проезд на городском транспорте

Аниматоры отсудили крупную сумму у бизнес-центра за новогодний корпоратив

Airbus 321A авиакомпании «Сибирь» выкатился с полосы в Норильске при посадке

Эдуард Песов: память о фотографе сохранится в новой премии МИД России