Pogrzeb wojskowy w Warszawie
Artykuł sponsorowany
Pogrzeb wojskowy to szczególny rodzaj pochówku osób wybitnie zasłużonych dla kraju. Uroczystość ma miejsce wyłącznie w przypadkach określonych przez uchwalone przepisy prawne. Zgodnie z ceremoniałem sił zbrojnych obowiązującym w Polsce, pogrzeb o charakterze wojskowym może odbywać się z honorową asystą przydzielaną przez wyznaczone organy. W niniejszym artykule wskazujemy, czym jest pogrzeb wojskowy oraz komu przysługuje ten zaszczyt. Wyróżniamy najważniejsze informacje o ceremonii na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Sprawdź, jak przebiega to wydarzenie oraz jaką rolę w tym kontekście może ogrywać zakład pogrzebowy.
Czym jest pogrzeb wojskowy?
Wojskowe pożegnanie z honorami przysługuje osobom zasłużonym dla obronności kraju. W ten sposób oddaje się hołd poległym żołnierzom na służbie, zmarłym weteranom czy generałom. Pogrzeby wojskowe przysługują także członkom najwyższych władz państwowych. Pogrzeb wojskowy różni się od państwowego obecnością wojskowej asysty honorowej. Można zatem wskazać, iż jest to państwowy rodzaj pochówku, który został rozbudowany o dodatkowe elementy znane z wojskowego ceremoniału.
Czym jest wojskowa asysta honorowa?
Wspomniana wyżej asysta jest istotnym elementem ceremoniału podczas różnych uroczystości: wojskowych, patriotycznych i religijnych, w tym również pogrzebów o randze państwowej. Zasady organizacji uroczystości pogrzebowych z udziałem wojskowej asysty honorowej zostały wyszczególnione w Ceremoniale Wojskowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument jest załącznikiem do decyzji Ministra Obrony Narodowej, która została umieszczona w Dzienniku Ustaw w 2014 roku. Asysta honorowa pełni obowiązki w trakcie warty honorowej, odegrania hymnu czy salwy karabinowej oddawanej na cześć osoby zmarłej.
Komu przysługuje pogrzeb wojskowy?
Pogrzeb wojskowy przysługuje szerokiej grupie zasłużonych, m.in. dam i kawalerów najważniejszych orderów, kombatantów, weteranów, byłych i obecnych żołnierzy, a także osób pełniących ważne funkcje państwowe: prezydenta, członków rządu i innych osób szczególnie zasłużonych dla państwa. Warto zaznaczyć, iż decyzję o przydzielenie wojskowej asysty honorowej przyjmuje właściwy minister ds. obrony kraju – na wniosek organizatora uroczystości państwowej. Formularz wniosku dostępny jest na stronie internetowej Wojska Polskiego. Należy w nim wypełnić m.in. informacje o: danych osobowych zmarłego, sposobu pochówku, posiadanych odznaczeniach czy miejscu odbywania się mszy żałobnej, ewentualnie ceremonii świeckiej.
Jak przebiega pogrzeb wojskowy – elementy ceremoniału
Szczegóły dotyczące tego zagadnienia zostały dokładnie opisane w kilkusetstronicowym dokumencie wydanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej, czyli Ceremoniale Wojskowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z 2014 roku. Przebieg uroczystości z wojskową asystą odbywa się zgodnie z przyjętym scenariuszem. Ceremoniał jest bardzo szczegółowy – zawiera on wiele wytycznych, wskazówek i wyjątków, do których stosuje się asysta. Żołnierze oddelegowani do tej roli zajmują się m.in. składaniem wieńców, pełnieniem warty przy trumnie, oddaniem honorów przy akompaniamencie werbli. Asysta oddaje również salwę honorową.
Jak zorganizować pogrzeb wojskowy w Warszawie?
Organizator pogrzebu, podczas którego mają asystować żołnierze, powinien zwrócić się z pisemnym wnioskiem do właściwego organu. Techniczną stroną organizacji pogrzebu wojskowego zajmuje się przede wszystkim zakład pogrzebowy z Warszawy. To właśnie w stolicy kraju odbywa się najwięcej tego typu uroczystości. Wiele z nich pomaga członkom rodzin np. poległych żołnierzy w organizacji tego przedsięwzięcia, w tym dopilnowaniu wszelkich spraw związanych z organizacją asysty.
Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie
Powązki to jedna z największych nekropolii wojskowych w Polsce. To cmentarz, na którym spoczywa wiele zasłużonych osób, w tym poległych żołnierzy, generałów i dowódców wojskowych. Organizacja pochówku w tym miejscu wymaga wcześniejszego kontaktu ze służbą cmentarza. Jeśli stajemy przed wyzwaniem związanym z organizacją pochówku żołnierza, weterana lub innego, zasłużonego członka rodziny, to warto powierzyć te obowiązki doświadczonemu zakładowi pogrzebowemu z Warszawy. Pozwoli to odciążyć wiele kwestii formalnych i dowiedzieć się więcej na temat planowanego ceremoniału.
Artykuł sponsorowany
Post Pogrzeb wojskowy w Warszawie pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.