Добавить новость
ru24.net
World News in Slovak
Ноябрь
2023

Dekan Lekárskej fakulty: Viac slovenských študentov? Počet sme kedysi zvýšili, no štát nám dal len časť peňazí

0
Dekan Lekárskej fakulty: Viac slovenských študentov? Počet sme kedysi zvýšili, no štát nám dal len časť peňazí

Ako sa v priebehu rokov menilo vyučovanie na lekárskej fakulte?

Deje sa to celosvetovo, nielen na Slovensku, že vyučovanie sa presúva výrazne do simulačnej medicíny, do simulačných centier. Využívajú sa tak možnosti rôznych softvérov, môžu to byť figuríny alebo stoly, ktoré majú v sebe zabudovaný spôsob, akým simulujú akútne stavy.

Pacientov, ktorých vieme dávať priamo na výučbu, je čoraz menej a menej, preto sa do popredia dostávajú simulačné možnosti. Faktom však zostáva, že simulácia nedokáže nahradiť kontaktovú liečbu, to je aj dôvod, prečo sa snažíme mať aj tú. Potom sa vyvíjajú aj viaceré predmety alebo, lepšie povedané, výučba viacerých predmetov.

A medicína vo všeobecnosti sa ako zmenila?

Medicína sa veľmi mení počas rokov. Rozdelil by som to tak, že tu máme niečo pozitívne aj negatívne. Medzi pozitíva patria lepšie možnosti na diagnostiku, ako napríklad magnetické rezonancie či iné sofistikované vyšetrenia.

Máme k dispozícii nové terapeutické možnosti, robotiku využívanú v chirurgických odboroch, veľmi veľa terapeutického sa deje aj prostredníctvom rádiologickej metódy. Rádiológovia kedysi vôbec neliečili, len diagnostikovali, dnes vedia vstúpiť do procesu liečby aj terapeuticky.

Veľmi sa posunula aj kardiológia, väčšina vecí sa dá robiť neinvazívne, aby sa, zjednodušene povedané, pacient čo najmenej externe otváral, pracuje sa cez cievu. Ak sa aj pristúpi k chirurgickému zákroku, tak je tu laparoskopická chirurgia, vďaka čomu je rýchlejšia rehabilitácia.

To platí aj v iných odboroch, trebárs v ortopédii je tiež oveľa kratší čas rehabilitácie. Vyvinulo sa množstvo kvalitných liekov, ktoré sú pre nás dostupné.

Ako negatívum vnímam, že najmä v našej spoločnosti sa rozvinul pocit, že máme zdravotníctvo v katastrofálnom stave. Ľudia už vopred prichádzajú pesimisticky naladení s tým, že nič nebude fungovať. Netvrdím, že všetko funguje dobre, ale zasa nie vždy to funguje tak zle, ako sa hovorí.

Ďalšia vec je, že je dobré, ak je pacient zorientovaný, ak rozumie tomu, o čom sa s ním ako lekári rozprávame, ale veľa pacientov je až príliš edukovaných Googlom. Google v nijakom prípade nenahradí niekoľkoročné štúdium medicíny. Preto pacienti veľakrát podliehajú informáciám, ktoré sú internetovo síce dostupné, ale medicínsky nie kvalitné.

Spomínali ste, že viacerí prichádzajú s predsudkom ohľadne stavu zdravotníctva. Z vášho pohľadu je teda aký stav nášho zdravotníckeho systému?

Netvrdím, že sme na tom dobre. Snažíme sa, ako vieme. Nepochybne má svoje problémy aj ambulantný sektor, svoje má nemocničný sektor, čo ja osobne aj pozorujem, keďže pracujem v nemocničnom prostredí, konkrétne v nemocnici Ružinov v Bratislave.

Žiaľ, investície do nemocníc, aspoň do tých štátnych, boli za posledné roky naozaj minimálne. Pacient to potom cíti. Vidí predsa, ako vyzerá toaleta, na akej posteli leží a podobne. Liečba je podstatne lepšia ako to, čo vníma pacient, ale rozumiem tomu. On totiž nerozozná, či má dobrý liek, ale posúdi, ako fungujú výťahy.

A práve prostredie je neadekvátne storočiu, v ktorom sa nachádzame. Sú však aj nemocnice, ktoré sú na vysokej úrovni, aj v Bratislave, hoci nie štátne, a rovnako je to aj po celom Slovensku, že nájdeme zopár, ktoré sa vymykajú a sú pekné a funkčné.

Vráťme sa k výučbe. Pokiaľ ide o prijímacie skúšky, povedali by ste, že systém prijímania záujemcov o štúdium medicíny je dnes ľahší či náročnejší ako v minulosti?

Záleží na tom, čo budeme považovať za minulosť. Ja som sa na prijímačkách zúčastnil ešte za starého režimu, keď boli jednak ťažké, ale čo je najdôležitejšie, aj absolútne netransparentné. Nikto z nás nevedel, či je prijatý. Teraz je to celkom iné, u nás sú už dlhé roky transparentné, uchádzači majú okamžite výsledok, všetko je spracované počítačom, čo znamená, že sa to nijakým spôsobom nedá ovplyvniť.

To vnímam ako veľmi pozitívne, práve transparentnosť. Čo sa týka samotnej náplne, treba si uvedomiť, že záujemcovia sa uchádzajú o ťažkú školu, z toho logicky vyplýva, že sú aj ťažké prijímačky. Ak niekto chce ísť na medicínu, musí s tým rátať a pripraviť sa, že bude nutné sa neustále učiť.

Avšak vedomosti potrebné pri prijímačkách sú naučiteľné, obsahujú biológiu, chémiu, teraz sme prvýkrát zaradili aj všeobecné danosti. Do budúcnosti plánujeme v istej forme vrátiť aj fyziku, ešte nevieme presne, v akom rozsahu, určite však nie v takom, ktorý by bol porovnateľný s chémiou či biológiou.

Stále tiež prebieha diskusia o akomsi ohodnotení študenta, či má alebo nemá predpoklady stať sa lekárom. Som presvedčený, že väčšina absolventov sa medicíne aj bude venovať, avšak nedá sa to dosiahnuť bez daností ako empatia a podobne, preto by sme si chceli overiť aj danosti jednotlivých uchádzačov.

Nie sme však schopní a ani nie je možné robiť ústne pohovory, aj keď by to bolo užitočné. Ale skôr doplníme do prijímačiek niečo, čo by nám poskytlo aj osobnostný profil uchádzača.

Na lekársku fakultu sa hlásia aj zahraniční študenti. V akom pomere sú k Slovákom?

Mávame pomer zhruba 35 percent. Je to veľmi slušný pomer, nacionalita sa zmenila, prichádzajú Nemci, Rakúšania, Poliaci a podobne. Sú to ľudia, ktorí majú vysoké nároky na vzdelanie, čím obohacujú aj pedagógov. Samozrejme, je to pre nás aj zdroj peňazí, a tiež je to dobrý ukazovateľ nielen fakulty, ale aj celej univerzity.

Hovorí sa, že vláda chce viac slovenských študentov ako zahraničných, plánujú sa nejaké zmeny?

Musím povedať, že k tejto téme zatiaľ s nami nikto nehovoril. Zaregistroval som, že sa uskutočnila tlačová konferencia, kde sa to preberalo, nemáme však žiadne presné informácie. Tieto snahy zvýšiť počty našich študentov tu už boli a aj sú.

Pred zopár rokmi sme zvýšili počet o sto slovenských študentov s tým, že nám boli sľúbené peniaze, ktoré sme dostali len jeden rok. Potom prišlo k výmene vlády a viac sme financie za sto študentov nedostali. Financie sú veľmi dôležité, to nepochybne, ale na výučbu potrebujeme mať aj dostatok pedagógov, hlavne dobre zaplatených, a rovnako tak potrebujeme mať nemocnice v takom stave, aby zodpovedali nárokom.

Treba podotknúť, že je to dobré, ale nemyslím si, že zvyšovanie počtu študentov dramaticky zvýši počet lekárov, keďže odchádzajú do zahraničia, kde nachádzajú pre výkon povolania oveľa lepšie podmienky. Nemusíme ísť ani ďaleko, veľa ich je v Česku.

My sme aj teraz začali spontánne zvyšovať počty o desať slovenských študentov, tak sme sa zhodli, že v priebehu piatich rokov zvýšime počet celkovo o 50 študentov. Máme na to peniaze zo štátneho rozpočtu, ktoré však nie sú pre nás dostatočné, neoceniteľný zdroj financií sú zahraniční študenti.

Ako ste už načrtli, absolventi vidia lepšie podmienky v zahraničí, nie je to tajomstvom ani u lekárov, ani u zdravotných sestier. Vnímate, že by demotiváciu pociťovali už počas štúdia?

To si nemyslím, aspoň nemám taký pocit. U sestier je to naozaj otázka platobných podmienok, lebo robia ťažkú prácu za málo peňazí. U lekárov sa situácia zlepšila vďaka Lekárskemu odborovému združeniu. Zdôrazňujem však, že lekári chýbajú všade.

Napríklad sme mali stretnutie s českými kolegami v Brne a hovorili, že viac ako polovica študentov sú Slováci. Oni sa o nich starajú a nimi si vykrývajú nedostatok svojich. Funguje to aj opačne, ja na klinike mám šesť alebo sedem absolventov z Česka, čiže odchody a príchody nie sú len jednostranné.

O aké špecializácie je podľa vás najväčší záujem?

To sa tiež trošku pomenilo oproti minulosti. Vždy bol záujem o gynekológiu, ale teraz je v popredí aj plastická chirurgia. Záujem je o rádiológiu, o očné, pediatriu, slušný záujem je stále aj o vnútorné lekárstvo.

Kedysi sa najviac v popredí držala chirurgia, dnes už taká atraktívna nie je. Zaujímavé je, že sa dosť často vyberá aj patológia, čo býval najmenej atraktívny odbor. A tiež sa študenti vo veľkom zaujímajú o ARO, čo je úplná zmena paradigmy v priebehu posledných rokov.

A najmenej atraktívne je čo?

Ťažko povedať. Relatívne malý záujem je o odbory, ktoré majú ťažkú atestáciu, sú to mnohé interné odbory, ako napríklad reumatológia, nefrológia, kde vzniká problém, že po nesmierne náročnom štúdiu sa človek zamestná a zistí, že finančné ohodnotenie je veľmi malé.

Tiež málo atraktívna je imunológia a podobné, kde musíte naozaj veľa premýšľať, s pacientom komunikovať a nepoužívate žiadne konkrétne prístroje. Za takú prácu dostane lekár zanedbateľné peniaze, preto, keď študenti vedia, ako to je, na základe znalostí si aj vyberajú.

O pediatroch ste sa zmienili ako o tých, ktorých je v rámci štúdia dostatok. V praxi je ich však nedostatok. Tu však zrejme tiež platí, že radšej idú pracovať do zahraničia...

Fakt je, že 70 alebo 80 percent sú ženy. Keď prídu do pracovného procesu, tak sú vo veku, keď si zakladajú rodiny, odchádzajú na materskú dovolenku. S dieťaťom zostávajú dva-tri roky, ak majú popritom ďalšie, tak šesť rokov, potom je zrejmé, že pediatri chýbajú.

Kedysi to tak nebolo. Dokonca to bývalo tak, že študovalo viac mužov, dnes je výrazná prevaha žien, čo je chvályhodné, ale tým pediatri vypadávajú. Vidieť to aj v službách, lebo keď pediatrička otehotnie, tak neslúži. Je to problém, ktorý treba reflektovať.

Prečo podľa vás mužov počas štúdia tak ubudlo?

Je tam niekoľko aspektov. Po prvé, ženy sa učia lepšie už na stredných školách. Po druhé, sú to ťažké prijímacie pohovory, mužov odrádza, že by mali len sedieť a učiť sa. No a objavili sa odbory, ktoré predtým neboli, napríklad IT. To je niečo, v čom je zasa viac mužov.

Pre nich je to veľmi výhodné, pretože keď si zvolia IT, pomerne skoro môžu byť profesionálne akceptovaní, kým medicína je zdĺhavá, najskôr šesť rokov, potom jedna atestácia, druhá atestácia. Niekoľko rokov trvá, kým by sa aj po skončení štúdia dostali do vedúcej pozície, takže z tohto pohľadu nie je medicína pre nich až taká lákavá.

Plánuje sa urobiť niečo pre to, aby mužov medicína viac priťahovala?

Neplánujeme robiť nič také, čo by zvýhodňovalo špeciálne mužov, to určite nie. Je to tiež celosvetový trend, nestretávame sa s ním len tu na Slovensku. Nemyslím si ani, že sa to vôbec nejako meniť dá. Existuje rovnosť pre všetkých, existuje rodová vyváženosť oboma smermi.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Директор Росгвардии генерал армии Виктор Золотов принял участие в посвященных 100-летию дивизии имени Ф.Э. Дзержинского торжественных мероприятиях

СЕНСАЦИОННЫЙ ДОКЛАД ПРО ДЕЛО СКРИПАЛЕЙ, САФРОНОВА, ГОЛУНОВА.

ЭКСПЕРТ АНАТОЛИЙ ГОЛОД ПРЕДЛАГАЕТ СЕНСАЦИОННО УЛУЧШИТЬ НАЛОГОВУЮ СФЕРУ!

В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу


Местные жители заполнили пляж, пытаясь выгнать оттуда туристов на популярном курорте: отдыхающие напомнили им, откуда они получают зарплату

Звезды оперной сцены представят I Международный фестиваль «Мир классического романса»!

Магазин "Стильпарк" в новой концепции открылся в Москве

BIA Technologies повысила производительность сборки специй в компании FOSFOREL на 15%


Vavada Casino: a Leader in the Online Gaming Industry

Virtual Luck: Exploring Vavada Casino

Scotland star SENT OFF after ‘worst tackle ever seen’ as they capitulate in Euro 2024 opener against Germany

'Hum bhi insaan hain': Pakistan allrounder Imad urges calm


На Азина рухнул расселенный дом

В Екатеринбурге начался второй этап опрессовок

Кинотеатр GOS-FILM: твой гид в мире фильмов

На одном из перекрестков Северного района Орла не разошлись мотоцикл и микроавтобус


По аниме и манге «Кайдзю № 8» выпустят PC и мобильную игру — Kaiju No. 8 THE GAME

Мафия-НН: С юных ногтей будем учиться вгрызаться в двери, закрывающие ментальные миры.

Для Summoners Kingdom: Goddess проходит пробный запуск на Android

To create its cast of Baldur's Gate 3 companions, Larian came up with 'hundreds and hundreds' of character concepts: 'It was a huge, huge list'


Відомий аграрій Кормишкін, складає свої депутатські повноваження

Монтаж димоходів та вентиляційних систем у Києві


Топ-5 самых ярких зарубежных архитектурных проектов на первичном рынке Москвы

Московский аэропорт Домодедово и Всероссийское общество инвалидов заключили соглашение о сотрудничестве

За прошедшую неделю подмосковные росгвардейцы обеспечили безопасность более 200 мероприятий




В Дубне сотрудники Росгвардии помогли утиному семейству перейти оживленную трассу

Посол РФ Степанов заявил, что Москва ответит на новые санкции Канады

Халатность или диверсия? Военный микробиолог разбирает версии отравления

СЕНСАЦИОННЫЙ ДОКЛАД ПРО ДЕЛО СКРИПАЛЕЙ, САФРОНОВА, ГОЛУНОВА.


Православные праздники, отмечаемые 19 июня

В Северодвинске телефонный мошенник убедил ребенка поджечь газ в квартире

Бывшего главу "Автодора" Кельбаха приговорили к 12 годам колонии

Один террорист жив. Заложников было трое. Все в Ростове в СИЗО-1 шло не так, как сообщалось


Теннисисты Медведев и Рублев сохранили позиции в рейтинге ATP

Самсонова поддержала Андрееску после победы над ней в финале турнира в Хертогенбосхе

«Ну и где здесь «группа смерти?» ATP показала, каким был бы Евро-2024 с теннисистами

Россиянка Людмила Самсонова выиграла турнир WTA в Хертогенбосе


Один террорист жив. Заложников было трое. Все в Ростове в СИЗО-1 шло не так, как сообщалось

Православные праздники, отмечаемые 19 июня

"Сибирские врата ада" в Якутии расширяются быстрее, чем предполагали ученые

Симптомы ботулизма назвал россиянам Минздрав


Музыкальные новости

Театр и Цирк, Культура и Концерт, Россия и Дети: Учащиеся Гурульбинской школы восхитились мастерством жонглирования, игрой с хула-хупами, иллюзионистами цирка Бурятии

«Всю жизнь я зарабатывал пением и… легким аферизмом». Прохор Шаляпин раскрыл источники дохода в шоу «Вкусно с Анфисой Чеховой» на ТВ-3    

«Волшебные башмачки Элли» - эта постановка создана по мотивам знаменитой сказки Александра Волкова «Волшебник Изумрудного города» - Театр и Цирк, Культура и Концерт, Россия и Дети

Анна Asti и Дима Билан стали лучшими исполнителями по версии премии МУЗ-ТВ



Как Россия уступила Азербайджану значительные территории Дагестана и два села

СЕНСАЦИОННЫЙ ДОКЛАД ПРО ДЕЛО СКРИПАЛЕЙ, САФРОНОВА, ГОЛУНОВА.

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Отделение СФР по Москве и Московской области выплатило единовременное пособие при передаче ребенка на воспитание в семью 474 семьям региона

Галина Ржаксенская впервые стала участником ПМЭФ в Санкт-Петербурге


Российские компании придерживаются собственного подхода в ESG

В Пензе стартовали соревнования по по мотокроссу на Кубок главы города

Социальные и ESG-проекты ГПМ Радио названы лучшими в России

Филипп Киркоров, Shaman, Сергей Жуков, Катя IOWA показали награды и наряды в студии "Авторадио"


Бесплатный билет в музеи Зеленоградска от «ПАРАDOX» и BelkaCar

Движение на участке Боровского шоссе в Новой Москве ограничили из-за подтопления

В Москве движение на участке Боровского шоссе перекрыли из-за осадков

Фест, байк, рок-н-ролл. Как в Москве отметили День мотоциклиста


Путин летит к Ким Чен Ыну. Россия и Северная Корея станут стратегическими партнёрами

ЯНДЕКС, АЛЕКСАНДР ПУШКИН, АНАТОЛИЙ ГОЛОД И "СВЯТОЙ ЛЕНИН" ВЕДУТ СЛЕДСТВИЕ ВЕКА! ВАЖНЫЕ СЕРЬЁЗНЫЕ ДАННЫЕ.

ДОКЛАД ПРО ДЕЛО СКРИПАЛЕЙ, САФРОНОВА, ГОЛУНОВА. ПРО НАУКУ АКТИВНОЙ ВСЕЛЕННОЙ. ЭКСПЕРТ АНАТОЛИЙ ГОЛОД.

СЕНСАЦИОННЫЙ ДОКЛАД ПРО ДЕЛО СКРИПАЛЕЙ, САФРОНОВА, ГОЛУНОВА.


ПМЭФ-2024: премиальный бренд HONGQI представил на Форуме свои флагманские и новые модели

Зачем Марина Александрова уехала из Москвы в сибирскую глушь




В России запустили бесплатного цифрового ЗОЖ-помощника

Сеть клиник «Будь Здоров» запустила собственное мобильное приложение для пациентов

В Москве убийца пожилых инвалидов засунул сборник нот в тело жертвы

Врач-дерматолог Мадина Байрамукова: что делать с "мурашками» на коже



Военно-спортивный фестиваль Росгвардии в «Лужниках» собрал более 20 000 москвичей и гостей столицы

В УФСИН России по Республике Дагестан прошли лично-командные соревнования по легкой атлетике

Резидент «Инсайт Люди» Дмитрий Зубов установил мировой рекорд по чеканке мяча

Красногорск первым встретил участников международного супермарафона Москва-Минск




Москва-Пекин. Собянин в Китае подписал соглашение о сотрудничестве

Собянин прибыл в Китай с рабочим визитом

Сергей Собянин: Активно укрепляем отношения с Китаем

Собянин: Москва и Пекин подписали программу сотрудничества на 2024-2026 годы


Бизнес-омбудсмен Москвы оказывает поддержку НМСП

Козлов: Россия и КНДР прорабатывают возможность запуска прямых рейсов

По каким признакам можно распознать машину-«утопленника»: лайфхак

Российские компании придерживаются собственного подхода в ESG


«Самую маленькую дозу»: Решетова призналась в приеме препарата для похудения

В Северодвинске телефонный мошенник убедил ребенка поджечь газ в квартире

Депутаты шведского парламента одобрили военное соглашение с Вашингтоном

Акция «Чистые окна»


Ниже воды: как идет обновление подводного флота России

Преподаватель из Архангельска вышла в финал международного конкурса «Педагогическое начало – 2024»

Более 39 млн рублей направлено на летний отдых и оздоровление детей-сирот в Архангельской области

Актера Игоря Меркулова похоронят на Николо-Архангельском кладбище


Фольклорно-литературная программа «Сказки детства, полные чудес, нас уводят в царство тридесятое»

Аварийное отключение электроэнергии произошло почти в тридцати населенных пунктах Крыма

Футболисты ЮФУ одержали три победы в домашнем турнире

Выставка-посвящение «Первая дама советской скульптуры»


Депутата вернули в суд и домой // Обвиняемую в мошенническом получении денег от застройщика освободили из СИЗО

Один террорист жив. Заложников было трое. Все в Ростове в СИЗО-1 шло не так, как сообщалось

"Сибирские врата ада" в Якутии расширяются быстрее, чем предполагали ученые

Православные праздники, отмечаемые 19 июня












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Уимблдон

Экс-теннисист Ольховский: россияне могут хорошо выступить на Уимблдоне






Акция «Чистые окна»

«Самую маленькую дозу»: Решетова призналась в приеме препарата для похудения

Бывшего главу "Автодора" Кельбаха приговорили к 12 годам колонии

Депутаты шведского парламента одобрили военное соглашение с Вашингтоном