Peniaze zo štvrtej žiadosti z plánu obnovy by mali prísť do niekoľkých týždňov, tvrdí Kmec
Slovensko vysvetlilo Európskej komisii všetky sporné otázky v súvislosti so 4. platbou z plánu obnovy a peniaze by tak mali prísť na účet počas niekoľkých týždňov. V diskusnej relácii V politike televízie TA3 to povedal podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD).
Opozičný poslanec Jozef Hajko (KDH) upozornil na problémy spojené s plnením míľnikov a cieľov pre žiadosť o 5. platbu, ktorú by malo Slovensko poslať v závere tohto roka.
"Čo je dôležité, v rámci štvrtej žiadosti o platbu v rámci plánu obnovy sme očistili všetky otvorené otázky v rámci Trestného zákona tak, aby štvrtá žiadosť o platbu vo výške 800 miliónov eur prišla v najbližších týždňoch," povedal Kmec.
Dodal, že v komunikácii s Európskou komisiou zostalo asi 20 percent otázok sporných, tie sa však netýkajú plánu obnovy, ale právneho štátu. Kmec dodal, že na dobrej ceste je aj žiadosť o 5. platbu, kde sú problematické iba dve úlohy z 22 míľnikov a cieľov.
Hajko s takýmto hodnotením stavu plánu obnovy nesúhlasil. "Ja vôbec nie som taký optimista," povedal. O problémoch podľa neho hovorí aj posledná správa Národnej implementačnej a koordinačnej autority, podľa ktorej je viacero cieľov buď v omeškaní, alebo neboli v plánovanom termíne splnené.
Kmec si je vedomý týchto zdržaní, no dáva ich za vinu zlému časovému harmonogramu. "Ale môžem ubezpečiť, že do konca tohto roka naplníme všetky míľniky a ciele, je ich 22, aby sme mohli podať žiadosť o platbu," dodal.
Politici diskutovali aj o plánovanej konsolidácii verejných financií. Podľa Kmeca opatrenia chystané Ministerstvom financií SR koaličné strany zatiaľ nevideli, no okrem už schválených zvyšovaní dane z tabaku a sladených nápojov sa podľa neho diskutuje aj o zrušení plošných dotácií na energie a nevylúčil ani možnosť zvýšenia dane z pridanej hodnoty.
Hajko zdôraznil, že KDH je proti akémukoľvek zvyšovaniu daní a hnutie podľa neho netrpezlivo očakáva, s akými opatreniami vláda príde.
Diskutujúci sa dotkli tiež témy možnej zmeny ústavy, ktorú načrtol premiér Robert Fico (Smer-SD) v súvislosti so stavaním silnejšej hrádze proti liberálnym a progresivistickým ideológiám. Hajko upozornil na to, že nie sú známe detaily. Vníma to ako neúprimný krok.
"Siaha možno na nejakých voličov, ktorí sympatizujú s KDH," podotkol. Nevie si podľa vlastných slov predstaviť, že by úpravu podporil spolu s koaličnými stranami. Vyčítal jej viaceré kroky a legislatívne zmeny.