Hodnoty akciových indexov poklesli najviac od začiatku minulého roka, môže za tým byť Google
Hodnoty hlavných akciových indexov výrazne poklesli a zaznamenali tak najvyšší prepad od februára minulého roka. Najznámejší široký akciový index S&P 500 stratil v stredu približne 2,3 percenta zo svojej hodnoty a technologický Nasdaq 3,6 percenta, informovala brokerská spoločnosť XTB. Akciové trhy pritom doposiaľ rástli, najmä vďaka očakávaniam v oblasti rozvoja umelej inteligencie.
"Rast indexov v posledných rokoch ťahali najmä takzvané Magnificent 7 akcie, medzi ktoré patrí Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta, Nvidia a Tesla. Len z týchto siedmych spoločností sa v stredu vyparilo zhruba 760 miliárd amerických dolárov (700 miliárd eur) trhovej hodnoty, čo je najväčší jednodňový pokles v dolárovom vyjadrení v histórii. V celom indexe Nasdaq predstavoval pokles dokonca viac ako jeden bilión dolárov," priblížil analytik XTB Tomáš Vranka.
Tento pokles pravdepodobne spôsobili hospodárske výsledky minulého kvartálu dvoch firiem zoskupenia Magnificent 7, ktorými boli Tesla a Alphabet, čo je materská spoločnosť Google. Práve tieto spoločnosti sa považujú za hlavných aktérov v oblasti umelej inteligencie, pričom Google poskytuje nástroje a služby založené na AI a Tesla by mala benefitovať z AI vo forme svojho autopilota, robotických taxíkov či humanoidných robotov.
V automobilovom segmente spoločnosti Tesla sa zisk v medziročnom porovnaní prepadol pravdepodobne o takmer polovicu. Naopak, zisk firmy Alphabet rekordne rástol a jej tržby prvýkrát prekonali desaťmiliardové hodnoty. Napriek tomu, že výsledky boli dobré, nepriniesli podľa analytika výraznejšie pozitívne prekvapenie, na ktoré sa akciový trh spoliehal. Investori podľa neho očakávali, že hospodárske výsledky oboch firiem budú lepšie, čo napokon viedlo k prepadu akciových indexov.
"Akciové trhy sa nachádzali prakticky na maximách a pri takejto vysokej úrovni stačí často aj menšia negatívna zmienka, ktorá výpredaj spustí. Ak sa pozrieme na ocenenie indexov cez optiku pomeru ceny k zisku, čo predstavuje základný pohľad na ocenenie, tak boli akcie oproti 10-ročnému priemeru drahšie o zhruba 20 až 25 percent," uzavrel Vranka.