Добавить новость
ru24.net
World News in Slovak
Август
2024
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Ukrajinky o našom školstve: Na Slovensku študujete oveľa dlhšie, bol to šok

0
Ukrajinky o našom školstve: Na Slovensku študujete oveľa dlhšie, bol to šok

Pred vypuknutím vojny na Ukrajine študovalo na slovenských vysokých školách 5,5-tisíca študentov a študentiek ukrajinskej národnosti. Uplynulý školský rok to už bolo vyše desaťtisíc, ukazujú štatistiky Centra vedecko-technických informácií. 

Vidieť to aj na katedre žurnalistiky na Univerzite Komenského v Bratislave, kde posledný akademický rok chodilo desať ukrajinských študentov, z toho štyri v prvom ročníku. Rozprávali sme sa s tromi študentkami, ako vnímajú rozdiely medzi ukrajinským a slovenským školstvom.

Keby ste mali vymenovať najväčšie rozdiely medzi slovenským a ukrajinským školstvom, čo by to bolo?

MARIANNA: Moje štúdium na Slovensku začalo už od príchodu na strednú školu. To, čo som vnímala ako najväčší rozdiel, bol individuálny prístup učiteľa k žiakovi. Mala som pocit, že na Slovensku sa učitelia viac snažili vysvetliť študentovi informácie, aby im lepšie porozumel. A to rôznymi spôsobmi. 

V tom istom prípade na Ukrajine učitelia reagovali inak. Tam som to skôr vnímala tak, že to bolo na danom žiakovi, aký prístup si zvolí. Buď si mohol dohodnúť súkromné hodiny s daným učiteľom, alebo keď niečo nepochopil, bolo na ňom, či tomu bude venovať čas doma navyše, alebo sa na to vykašle úplne.

Druhým veľkým rozdielom bola náplň hodín. Na Slovensku som si všimla, že výučba bola viac rôznorodá. Robili sme všelijaké aktivity, kvízy, hry. Na Ukrajine mi to prišlo viac strohé. Zošity, knihy. Píšete, čítate a to bolo všetko. Možno na angličtine sme občas robili niečo pestrejšie.

A ako posledné by som možno spomenula to, že na Slovensku sme mali možnosť cestovať cez Erazmus+. Na Ukrajine nič také nemáme.

TAMARA: Prvý rozdiel, ktorý som si všimla medzi slovenským a ukrajinským školstvom bolo, že na Slovensku väčšina študentov doštuduje v oveľa neskoršom veku ako na Ukrajine. Na Ukrajine študenti odchádzajú zo strednej školy vo veku 17 rokov. Čo znamená, že štúdium u nás na Ukrajine trvá 11 rokov dokopy. Na Slovensku je to minimálne o 2 roky viac. Ak nie niekedy aj o tri. Toto bol pre mňa veľký šok, keď som prišla na Slovensko. Ja som mala 16 rokov, keď som nastúpila na gymnázium a v tej istej triede som bola súčasne so spolužiakmi, ktorí mali aj vyše 20 rokov. 

To vlastne znamenalo, že keďže sa na Ukrajine študuje len 11 rokov, tak sme museli cez učivo prejsť oveľa rýchlejšie a stručnejšie, čiže keď som prišla na slovenské gymnázium, veľa z vecí som už dávno vedela. Takisto na Ukrajine sa študuje len do mája, pričom na Slovensku až do konca júna.

ALEXANDRA: Môžem porovnať iba stredné školy, pretože na Ukrajine som neštudovala na vysokej škole. Pred slovenskou univerzitou som chodila na slovenské súkromné bilingválne gymnázium rok a pol, a takisto sa to nedá úplne rovnocenne porovnať, pretože na Ukrajine som študovala na všeobecnej strednej škole. A v tom vidím obrovský rozdiel.

Povedala by som, že také značné rozdiely som až tak nezbadala, no zdá sa mi, že učitelia na Slovensku sa viac zaujímali o to, aby naozaj niečo naučili svojich žiakov. Chceli, aby si žiaci z hodín niečo odniesli.

Možno by som dodala, že sa mi páči, akú veľkú pozornosť učitelia dávajú psychickému zdraviu. Na gymnáziu, kam som na Slovensku chodila, sme mali povinné mentoringy s učiteľmi, s ktorými sme sa mohli rozprávať o tom, čo nás trápi. Ale treba zase spomenúť znovu fakt, že to bolo súkromné gymnázium a nie štátna škola. Myslím si, že keby som mala porovnať štátne školy v Ukrajine a na Slovensku, nebolo by tam až tak veľa rozdielov.

S akými problémami a bariérami sa najčastejšie stretávate pri štúdiu?

MARIANNA: Občas sa mi stáva, že prichádzam k nedorozumeniam pri vysvetľovaní. Veľmi záleží od spôsobu, ktorým učiteľ vysvetľuje pokyny k zadaniam.

V minulosti som mala väčší problém so slovenským jazykom, nemala som toľko príležitostí rozprávať sa so Slovákmi tak ako teraz. Až keď som bola viac začlenená medzi Slovákov a našla som si brigádu na Slovensku, vtedy som si všimla značný posun aj v mojej slovenčine.

Ak by som mala povedať bariéru, s ktorou som sa často stretávala ešte keď som nevedela po slovensky tak dobre ako teraz, stávalo sa mi, že som sa nechcela so Slovákmi rozprávať, lebo som sa bála, že niečo zle poviem a nebudem im vedieť správne vysvetliť, čo naozaj myslím.

TAMARA: Jednoznačne najväčšou bariérou je jazyk. Slovenčina ako taká je dosť náročná, a v škole, keď máme používať spisovnú slovenčinu, je to o to náročnejšie. No snažím sa ju zlepšovať rôznymi spôsobmi a učiť sa ju každý deň. Veľa ľudí mi hovorí, že mám dobrú slovenčinu, no stále je na čom pracovať.

Takisto boli niektoré elektronické systémy, ktoré boli iné ako u nás na Ukrajine. Bolo pre mňa náročné sa v nich vyznať. Medzi také napríklad patril aj elektronický systém Edupage.

ALEXANDRA: Myslím si, že najčastejšie bariéry, či problémy sú pre mňa vystúpenia pred spolužiakmi a učiteľmi. Ale myslím si, že to ani nemusí súvisieť s tým, že som cudzinka, no s tým, aká som. Som presvedčená, že keby študujem niečo iné, napríklad psychológiu, tak by som nemala žiadny problém, pretože viem po slovensky natoľko, aby som pokojne rozumela všetkým prezentáciám a podobne. Môžem povedať, že 90 percent spolužiakov je v rovnakom strese, keď musia ísť rozprávať či prezentovať pred triedou.

Na začiatku prvého ročníka som mala obrovský problém so školským systémom AIS2. Doteraz nerozumiem, ako to funguje a riešim veci buď cez Outlook, alebo aplikáciu Ais. Ale to sú iba technické bariéry.

Inak by som povedala, že sa v škole na Slovensku cítim normálne, rovnako ako moji spolužiaci. Nerobí mi problém ani jazyk, ani cudzie prostredie.

Prečo ste si vybrali štúdium žurnalistiky práve na Slovensku?

MARIANNA: Myslím si, že moje rozhodnutie ísť študovať žurnalistiku prišlo veľmi rýchlo. Keď som zmaturovala na Slovensku, prišla som na to, že nechcem pokračovať v odbore, ktorý som doposiaľ študovala, ekonomiku a podnikanie. Bolo to pre mňa náročné. Mala som vždy bližšie k jazykom alebo literatúre. No nechcela som ísť ani na učiteľstvo. Na strednej škole som vždy bola žiačkou, ktorú vyberali na moderovanie rôznych školských akcií a písala som aj články do nášho mestského časopisu. Potom bolo rozhodnutie jasné.

Ale ak by som mala byť úprimná, ani tu na Slovensku nie som spokojná, tak ako som si predstavovala. Viem, že  by som však chcela dokončiť ďalšie dva roky a získať aspoň bakalára. No viem, že žurnalistike sa v budúcnosti nechcem venovať. A takisto viem, že na Ukrajinu by som sa nikdy nevrátila žiť naspäť, kvôli viacerým dôvodom.

TAMARA: Kvôli vojne. Už predtým plánovala prísť študovať na Slovensko, no nebolo to isté. Keď sa začala vojna, moje rozhodnutie bolo celkom jasné. Neskôr som už ani nemala v pláne vracať sa naspäť domov.

A prečo žurnalistiku? Chcela som študovať niečo, čo súvisí s herectvom alebo niečím podobným. No vedela som, že herectvo študovať nikdy nebudem. Na svojej starej škole som často moderovala školské akcie a vystupovala som pred kamerou. A tak som sa teda rozhodla, že žurnalistika bude správna voľba.

ALEXANDRA: Pretože slovenský jazyk sa mi veľmi páči. Veľmi jednoducho a rýchlo som sa ho naučila. Rada aj čítam knihy po slovensky. Dobre sa mi tu býva a nikdy som ani nerozmýšľala, že by som sa odsťahovala niekde inde. Neviem si predstaviť, že by som znovu musela prejsť cestou adaptácie na nové miesto a začať sa učiť nový jazyk.

Myslím si, že štúdium v slovenskom jazyku mi nerobí žiadny problém a po úspešnom dokončení prvého ročníka  na vysokej škole žurnalistiky to môžem len potvrdiť.

Petra Sochorová

Autorka je študentka žurnalistiky. Vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



ВСТРЕЧИ С ЖИТЕЛЯМИ

«Ингосстрах» и «Будь Здоров» рассказали о профилактике заболеваний глаз

Квартальная выручка Freedom Holding Corp. выросла до $450,7 млн

Большой стадионный концерт MACAN в Москве при поддержке Like FM


Фурнитура на выставке «Интерткань»

Команда СЛД «Узловая» филиала «Московский» компании «ЛокоТех-Сервис» заняла 2 место в соревнованиях по рыбной ловле

Фестиваль моды и роста «Зеленый подиум-2024»

Команда СЛД «Узловая» филиала «Московский» компании «ЛокоТех-Сервис» заняла 2 место в соревнованиях по рыбной ловле


BRICS House opens in Russia

Optimize Your Ride with Tintex: Expert Services for Every Car Enthusiast

Faculty of Diplomacy The Eurasian International University is conducting an additional recruitment of applicants for another program - "International Economic Relations"!

Transform Your Car with Tintex: A Comprehensive Guide


Московско-Курская транспортная прокуратура провела выездное совещание по вопросам снижения уровня непроизводственного травматизма

В России дорожные работы по БКД выполнены более чем наполовину – Марат Хуснуллин

В Челябинске вынесли приговор мужчине, заставлявшему детей раздеваться на видео

Завершена надвижка моста на обходе Нижнекамска


This new soulslike has the best twist on the genre I've seen, but it sadly flubs the landing

Fans of MOBAs and extraction shooters should sign up for Seekers of Skyveil's playtest on Steam and prepare for its closed beta next month

Мафия-НН: Большой город всегда долго собирается.

Инструкция по ускорению работы YouTube для Android, iOS, PC и Android TV



Валютные ставки — в рост. «Выберу.ру» подготовил рейтинг лучших долларовых вкладов за июль 2024 года

Квартальная выручка Freedom Holding Corp. выросла до $450,7 млн

Большой стадионный концерт MACAN в Москве при поддержке Like FM

«Сады и люди»: что можно увидеть рассказывает Радио Romantika




Команда СЛД «Узловая» филиала «Московский» компании «ЛокоТех-Сервис» заняла 2 место в соревнованиях по рыбной ловле

В Москве назовут победителя международного творческого конкурса WowMoscow 2024

Большой стадионный концерт MACAN в Москве при поддержке Like FM

«Ингосстрах» и «Будь Здоров» рассказали о профилактике заболеваний глаз


Исповедь бывшей проститутки: учеба в Москве привела в бордель под прикрытием

Второй корпус школы № 12 в Домодедове на 825 мест откроется 1 сентября

Остров Гифтун: Путешествие в подводный мир Красного моря

Ефимов: за 12 лет в ТиНАО ввели более 32 млн кв м недвижимости


В США опубликовали видео тренировки Рыбакиной: она готовится к турниру за миллионы долларов

Теннисистка Самсонова вышла в четвертьфинал турнира WTA 1000 в Торонто

Блинкова проиграла Стирнс на старте турнира WTA в Торонто

Калинская снялась с матча третьего круга турнира WTA 1000 в Торонто


Два грузовика и микроавтобус столкнулись на трассе М‑12 в Сергачском районе

Николай Железнов: В России 12 августа ожидается звездопад Персеиды

Волейбольная команда «Красные крылья» — одна из лучших в стране

Альпинист сорвался с горы во время восхождения и погиб в Италии


Музыкальные новости

Релиз трека. Релиз новой песни. Релиз сингла. Релиз Музыкального альбома.

50 млн рублей суд не убедили // Бизнесмена Алексея Тайчера оставили под арестом

Вячеслав Бутусов выступит в Перми на «Ночи города» с программой «40 лет Nautilus Pompilius»

Певица Билли Айлиш и рэпер Снуп Догг выступят на закрытии Олимпиады в Париже



«Сады и люди»: что можно увидеть рассказывает Радио Romantika

Валютные ставки — в рост. «Выберу.ру» подготовил рейтинг лучших долларовых вкладов за июль 2024 года

Квартальная выручка Freedom Holding Corp. выросла до $450,7 млн

Большой стадионный концерт MACAN в Москве при поддержке Like FM


Пять лучших специалистов Уссурийского ЛРЗ поедут на Всероссийский корпоративный конкурс профмастерства

Уссурийский ЛРЗ Желдорреммаш осваивает ремонт колесной пары для новых серий локомотивов

Мари Краймбрери, Звонкий, DAASHA выступят на марафоне «Авторадио»

Молодёжное первенство. "Зенит", "Строгино" и "Академия Коноплева" разгромили соперников.


Двух девушек увезли на скорой после ДТП с переворотом на М-5

Крупное ДТП парализовало движение на Кутузовском проспекте в Москве

В Оренбуржье полицейские помогли водителю съехавшего в кювет грузового автомобиля

В Москве 87-летнего пенсионера побили и скрутили прямо в автобусе за фразу о ЧВК "Вагнер"


Заместитель управляющего ОСФР по г. Москве и Московской области Алексей Путин об индексации работающим пенсионерам

Эксперт объяснил, зачем в России ввели ограничение на оформление нескольких сим-карт

Собянин заявил о готовности Москвы помогать Курской области столько, сколько потребуется

Собянин: Москва направит в помощь Курской области свои силы и ресурсы


На популярный китайский курорт вновь открыты полеты с Дальнего Востока




Обман мозга: почему завтрак так важен для физического и психического здоровья

Врач Бурляева: семга помогает умерить аппетит при похудении

Перспективы совершенствования оказания медицинской помощи в АЗРФ обсудили на форуме «Арктика — Регионы»

Во Внукове усилен контроль из-за энтеровирусной инфекции


Вторжение в Курскую область - «атака последней надежды» Зеленского: как Киев пытается пустить пыль в глаза своим спонсорам

Захарова заявила, что Киев продолжает наращивать террористическую активность

Ермак заявил, что Киев не видит смысла в мирных переговорах с Россией


Тренер Петржела считает "Динамо" главным конкурентом "Зенита" в РПЛ

Тренер Точилин: "Динамо" надо качественно сыграть с "Зенитом" в обороне

Тренер Ташуев: "Ахмату" некуда отступать, "Спартаку" с ним будет непросто

Большой стадионный концерт MACAN в Москве при поддержке Like FM


Лукашенко сообщил Шанмугаратнаму о желании сотрудничать с его страной

"Есть чем ответить": Лукашенко призвал белорусов не переживать из-за возможной войны

Лукашенко: Минск заявил Киеву, что любые провокации не останутся без ответа

Лукашенко высказался о «могучих автомобилях» Минского автозавода



Сергей Собянин рассказал о помощи Москвы жителям Курской области

Собянин провел технический пуск станции «Потапово» Сокольнической линии метро

Сергей Собянин. Главное за день

Сергей Собянин открыл участок магистрали Солнцево-Бутово-Варшавское шоссе


Только рядом с четырьмя премиальными проектами Москвы есть теннисные корты — среди них «Клубный город на реке Primavera»

Планы на выходные 10 – 11 августа: сибирские ужины и фестиваль цветов

«Москвич» выбрал отечественного поставщика стекол на конвейер

Мужчина нашёл 1,5-месячного львёнка около кафе в центре Москвы


В Москве назовут победителя международного творческого конкурса WowMoscow 2024

Ефимов: в ТиНАО ввели более 32 млн квадратных метров жилья за 12 лет

Два грузовика и микроавтобус столкнулись на трассе М‑12 в Сергачском районе

Был легендой СССР, вырос в секретном городе, назвал дочь необычным именем. Истории о великом Долматове


Александр Цыбульский: "Наша задача - создать конкурентную экономику будущего"

Архангельская область планирует присоединиться к дальневосточному проекту трансформации госслужбы

Строительная отрасль Архангельской области: динамика рынка и перспективы заработка

Перспективы совершенствования оказания медицинской помощи в АЗРФ обсудили на форуме «Арктика — Регионы»


Пять поездов задерживаются в Крыму из-за временной приостановки ж/д движения

Ярмарка специальностей "Мир профессий и твое место в нем"

Акция-приглашение к чтению «Будь на волне – читай!»

«Жизнь. Творчество. Судьба» к 130-летию со дня рождения писателя, драматурга, переводчика М. М. Зощенко


Глава Сергиева Посада задержан по подозрению в коррупционных преступлениях

Эксперт Подольская назвала категории россиян, получающие двойную пенсию

Арестована 100-метровая квартира дочери главного кадровика Минобороны РФ

Ефимов: за 12 лет в ТиНАО ввели более 32 млн кв м недвижимости












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Ма Лун

Ма Лун — первый в истории Китая обладатель шести золотых медалей Олимпийских игр






Остров Гифтун: Путешествие в подводный мир Красного моря

Ефимов: за 12 лет в ТиНАО ввели более 32 млн кв м недвижимости

Тысячи мастер-классов пройдут в «Музеоне» на «Территории будущего. Москва 2030»

Синоптик Леус: в Москве ожидаются временная облачность и до +25°C