V Gaze od októbra zomrelo podľa úradov Hamasu najmenej 40 334 Palestínčanov
Izraelská armáda vydala ďalšie pokyny na evakuáciu pre Palestínčanov v centrálnej časti Pásma Gazy v oblasti Dajr Balahu a Maghází, informoval server The Times of Israel. Armáda vyzýva k evakuáciám do takzvaných humanitárnych zón, ktoré sú ale podľa OSN preplnené ľuďmi, troskami budov aj odpadkami, a v ktorých tiež nie je bezpečné.
Palestínske úrady v Gaze, ovládané teroristickým hnutím Hamas, dnes podľa AFP uviedli, že od októbra zomrelo v Pásme Gazy najmenej 40 334 Palestínčanov, z toho sedem desiatok za posledných 48 hodín.
Kvôli vojne Izraela v Pásme Gazy, ktorú začal Hamas teroristickým útokom na Izrael vlani 7. októbra, bolo tiež podľa úradov v Gaze najmenej 93 356 Palestínčanov zranených. Tieto údaje nerozlišujú medzi civilistami a ozbrojencami Hamasu a nemožno ich nezávisle overiť. Podľa expertov OSN ale viac-menej zodpovedajú skutočnosti, pričom väčšina obetí sú civilisti.
Izraelská armáda v reakcii na útok Hamasu, pri ktorom 7. októbra palestínski ozbrojenci zabili 1200 ľudí, väčšinou tiež civilistov, začala v ten istý deň masívne bombardovanie a následne pozemnú operáciu. Počas nej najskôr vyzývala Palestínčanov k evakuáciám na juh, kam sa do oblasti Rafáhu pri egyptských hraniciach presunula väčšina z asi 2,3 milióna obyvateľov tohto malého pobrežného pásma.
V máji, keď Izraelčania napriek výzvam medzinárodného spoločenstva začali rozsiahlu operáciu aj tam, začala armáda posielať Palestínčanov severozápadne k pobrežiu do takzvanej humanitárnej zóny, aj tam ale dopadajú jej rakety.
Agentúra AP dnes napísala, že len za posledný mesiac vydala izraelská armáda 13 evakuačných pokynov, ktorými oblasť "humanitárnej zóny" značne zmenšila. Server ToI dnes napísal, že humanitárna zóna má teraz rozlohu asi 42 kilometrov štvorcových, čo je asi 11 percent celkového územia Pásma Gazy, a prebýva v nej 1,9 milióna ľudí.
Podmienky v "humanitárnej zóne" v Pásme Gazy sú dlhodobo katastrofálne, ľudia prebývajú v stanoch, nemajú dosť pitnej vody ani jedla a šíria sa tam infekčné choroby. Niektoré médiá s odvolaním sa na humanitárnych pracovníkov už mesiace opisujú, že sa tam hromadia odpadky a namiesto toalety ľudia používajú vykopané diery v zemi.
"Mnoho ľudí sa premiestňovalo už viac ako desaťkrát. Sú vyčerpaní a zlomení," povedal agentúre AP Jorgos Petropulos z Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí.