Na Ukrajine zadržali vojaka, ktorý opustil jednotku a vyzýval na demobilizáciu vyčerpaných mužov
Na Ukrajine zadržali vojaka Serhija Hnezdilova, ktorý v septembri opustil svoju jednotku a verejne vyzýval na demobilizáciu vojakov vyčerpaných takmer trojročnou rozsiahlou ruskou inváziou. Informoval o tom dnes ukrajinský Štátny úrad pre vyšetrovanie. Podľa neho mužovi za dezerciu hrozí až 12 rokov väzenia.
"Demonštratívne a verejné opustenie vojenskej jednotky vo vojnových podmienkach je nielen nemorálne pre bratov, ktorí zostali na fronte, ale tiež demoralizuje spoločnosť a vyvoláva falošnú debatu, ktorá zjavne nahráva nepriateľovi," poznamenala. uviedol úrad s tým, že Hnezdilov počas svojej viac ako dva týždne trvajúcej dezercii často menil miesto pobytu.
Vojenská služba
Na Ukrajine, ktorá od februára 2022 čelí ruskej agresii, je časovo neobmedzené trvanie vojenskej služby predmetom kontroverzií.
Niektorí považujú túto situáciu za nespravodlivú voči vojakom, ktorí slúžia v armáde od začiatku vojny, a volajú po ich demobilizácii a nahradení inými rekrutmi. Vláda sa ale tento krok zdráha urobiť s ohľadom na nedostatok záloh a krajne ťažkú situáciu na fronte.
Hnezdilov 21. septembra na facebooku oznámil, že opúšťa svoju 56. brigádu, aby na problém upozornil, čo vyvolalo búrlivú debatu v ukrajinských médiách a na sociálnych sieťach.
Podmienky služby
"Otázka odpočinku peších a stanovenia jasných podmienok služby v prvej línii je otázkou národnej bezpečnosti," vyhlásil vtedy Hnezdilov podľa agentúry AFP a prirovnal súčasnú situáciu k "nevoľníctvu".
Uviedol tiež, že odopieranie služby v armáde sa na Ukrajine stalo "národným športom". "Snažia sa nás presvedčiť, že nie sú ľudia, ktorí by nahradili pešiakov, ktorí nesú túto vojnu na svojich bedrách.
Päť miliónov mužov, ktorí sú spôsobilí služby v armáde, hovorí vojakom na frontovej línii, že táto vojna nie je ich, "dodal Hnezdilov, ktorý dobrovoľne odišiel bojovať do Donbasu už v roku 2019.
Kým prvé mesiace invázie sa niesli v znamení vlny vlastenectva, teraz má Ukrajina nedostatok dobrovoľníkov, ktorí by doplnili rady jej armády.
V máji krajina prijala nový zákon, ktorý má uľahčiť mobilizáciu a získať pre vojenskú službu desaťtisíce nových mužov. Problém s nedostatkom vojakov to ale zďaleka nevyriešilo, keďže náborový systém trpí korupciou a neefektivitou, napísala AFP.