Nový zdroj energie alebo hrozba pre komunity? Filipíny stoja na križovatke
Obyvatelia v blízkosti filipínskeho prístavu Batangas sa obávajú, že päť elektrární na skvapalnený zemný plyn (LNG) a dva neďaleké terminály na dovoz paliva spôsobujú záplavu respiračných ochorení a apelovali na vládu, aby prijala opatrenia.
Vláda tvrdí, že LNG je čistou alternatívou k uhliu a výrobná kapacita je potrebná na pokrytie rastúcich energetických potrieb hlavného ostrova krajiny Luzon, ktorý je domovom aj hlavného mesta Manila.
Mnoho ľudí žijúcich v Santa Clare však tvrdí, že došlo k prudkému nárastu respiračných ochorení, a to aj u detí vo veku päť rokov. „Obávame sa, že ak budú pokračovať vo výstavbe nových plynových elektrární, naše zdravotné podmienky sa zhoršia a naše živobytie utrpí,“ povedala Welita Abanil, zdravotná pracovníčka v Santa Clare.
„Už tiež nezarábame dosť na rybolove kvôli plynovým elektrárňam v okolí. Ale nemáme kam ísť. Akoby sme len čakali na svoju smrť,“ povedala.
Jit Sohal, manažér pre klímu a zdravie organizácie Health Care Without Harm v juhovýchodnej Ázii, medzinárodnej koalície pre zdravotnú starostlivosť odolnú voči zmene klímy, uviedol, že metán zo spaľovania fosílneho plynu má za 20 rokov 86-krát silnejší vplyv na otepľovanie ako oxid uhličitý.
„Deti sú obzvlášť vystavené vysokému riziku vzniku respiračných ochorení, pretože mali menšiu schopnosť prispôsobiť sa znečisťujúcim látkam, ako sú metán a oxidy dusíka,“ povedal Sohal.
Choroby pribúdajú
Znečistenie ovzdušia a emisie uhlíka zo spaľovania plynov tiež prispeli k predčasným úmrtiam. Filipínske ministerstvo zdravotníctva minulý rok začalo vyšetrovanie v reakcii na petíciu obyvateľov piatich okresov Batangas a niekoľkých klimatických mimovládnych organizácií, ktoré oznámili prudký nárast respiračných a kardiovaskulárnych chorôb.
Voltaire Guadalupe, ktorý viedol vyšetrovanie rezortu, však dospel k záveru: „Očakáva sa, že ľudia ochorejú alebo zomrú. Ale nevidíme nárast prípadov, ani nemôžeme tieto prípady pripísať prevádzke elektrární.“
Skupiny obyvateľov Batangasu teraz chcú, aby vláda vykonala komplexné zdravotné posúdenie vplyvov elektrární na skvapalnený zemný plyn a zastavila expanziu fosílnych palív. Jediný komerčný zdroj zemného plynu v krajine, pole Malampaya, podporuje štyri plynové elektrárne v meste Batangas, ale očakáva sa, že budú vyčerpané do roku 2027.
Zákonodarcovia však tento mesiac schválili opatrenie na presadzovanie väčšieho prieskumu zemného plynu a rozšírenie infraštruktúry LNG o viac terminálov na jeho dovoz a viac plynových elektrární. LNG produkuje menej oxidu uhličitého ako iné fosílne palivá, ale väčšinou sa skladá z metánu, bezfarebného, ale silného skleníkového plynu.
Filipínske Hnutie za klimatickú spravodlivosť, koalícia pracujúca s klimaticky citlivými komunitami, uviedla, že zákon ohrozí komunity a je v rozpore so snahou prezidenta Ferdinanda Marcosa mladšieho o viac obnoviteľnej energie.
Medzinárodná mimovládna organizácia Global Witness ozrejmila, že vývoz fosílneho plynu takmer do ktorejkoľvek krajiny na svete maskovaný ako čistá energia z neho robí hroziacu klimatickú katastrofu, ktorá môže ohroziť zdravie a bezpečnosť okolitých komunít.
Mimovládna organizácia so sídlom na Filipínach, Centrum pre energetiku, ekológiu a rozvoj (CEED), tvrdí, že rozšírenie využívania fosílnych plynov v juhovýchodnej Ázii, regióne bohatom na obnoviteľnú energiu, podkopáva záväzky štátov v rámci Parížskej dohody obmedziť emisie.
Ekológovia sa tiež obávajú, že plynové objatie Filipín by mohlo ohroziť verejné zdravie a Verde Island Passage v Batangase, centrum pre globálnu morskú biodiverzitu nazývané „Amazon of the Oceans“.
Právo na živobytie
Skupina organizácií občianskej spoločnosti vrátane CEED, Greenpeace a Friends of the Earth United States uviedla, že terminál LNG v Batangase financovaný Japonskom by mohol ohroziť viac ako 300 druhov koralov a živobytie dvoch miliónov ľudí v pasáži Verde Island Passage.
Joseph Vargas je medzi 200 rybármi v blízkosti plynových elektrární v Batangase, ktorých živobytie ohrozuje zariadenia.
Okrem klesajúceho úlovku rýb v dôsledku znečistených vôd Vargas povedal, že prevádzkovatelia plynových elektrární nepustili rybárske lode do ich obvyklých lovísk v blízkosti plynových zariadení.
„Ústava hovorí, že právo každého Filipínca na život a bezpečnosť musí byť chránené. Naše živobytie však závisí od životného prostredia, nie od plynárenského priemyslu,“ povedal 53-ročný Vargas.
Rovnako ako ostatní obyvatelia Santa Clary, aj Vargas sa obáva dlhodobého vplyvu plynových elektrární na jeho deti. Miestni predstavitelia uznali dilemu vyváženia energetických potrieb krajiny a hospodárskeho rastu s ochranou verejného zdravia.
„Nemôžeme poprieť, že elektrárne prispeli k pokroku tunajších komunít,“ povedal Andres Malibiran, šéf neďalekého okresu San Isidro.
„Fosílny plyn sa nepovažuje za čistý plyn... ale nemáme silu brániť sa tomuto vývoju. Musíme len všetkým pripomenúť, že životné prostredie by sa nemalo zanedbávať, pretože od neho závisí zdravie ľudí.“