Do Damasku pricestoval tím francúzskych diplomatov
V rámci snáh o nadviazanie kontaktu s novým vedením Sýrie pricestovala v utorok do Damasku francúzska delegácia vedená Jeanom-Françoisom Guillaumom, ktorý je osobitným vyslancom Francúzska pre Sýriu. Informuje o tom agentúra AFP.
AFP dodala, že ide o vôbec prvú návštevu diplomatov z Francúzska v Sýrii od pádu režimu Bašára Asada.
Vyslanie svojho tímu do Damasku predtým oznámila Európska únia, britská delegácia už do Sýrie zavítala. Priamy kontakt s vedením povstalcov, ktorí zosadili Asadov režim, nadviazali aj Spojené štáty - minister zahraničných vecí Antony Blinken to priznal v sobotu počas turné po Blízkom východe.
Francúzsko vyslalo do Damasku misiu, ktorá má na starosti počiatočné kontakty s novými úradmi a následne aj znovuotvorenie veľvyslanectva po viac ako desaťročnej prestávke.
Verejnoprávna stanica Radio France uviedla, že pád režimu v Sýrii v priebehu niekoľkých dní svedčí o tom, že Asad prišiel o podporu svojich kľúčových spojencov - Ruska a Iránu.
Mohutné demonštrácie, ktoré sa po celej Sýrii konali minulý piatok - v prvý deň tradičných modlitieb od pádu režimu - podľa francúzskeho rozhlasu jasne dokazujú, že povstalci majú podporu sýrskej verejnosti.
Stanica Radio France poukázala aj na to, že žiaden štát v regióne i mimo neho, "dokonca ani Izrael, ktorý už týždeň masívne bombarduje Sýriu a zničil 75 percent jej vojenskej techniky", nemá záujem o to, aby Sýriu ovládol chaos. "Naopak, každý má záujem o jej stabilizáciu", aby mohla prijať utečencov, ktorí sa chcú vrátiť domov, konštatovala stanica Radio France.
V reakciách Západu bolo spočiatku cítiť opatrnosť a váhanie, či rokovať s povstaleckými vodcami, ktorí vzišli z džihádizmu, pripomenula Radio France. Aj keď Západ zostáva bdelý, prvé pragmatické kroky nových lídrov jednoznačne podporuje: ide o ich záväzky rešpektovať náboženské menšiny a práva žien či ich želanie o stabilizáciu krajinu.
Podľa francúzskej rozhlasovej stanice majú diplomati v živej pamäti "iracký precedens", ktorý ukázal, že z chaosu ťažia predovšetkým extrémisti - v prípade Iraku to bol Islamský štát zrodený z implózie tejto krajiny po americkej invázii.