V americkej snemovni na poslednú chvíľu vzniká nový plán okolo financovania štátu
Vedenie Republikánskej strany v americkej Snemovni reprezentantov pripravuje už druhý alternatívny plán s cieľom odvrátiť výpadok vo financovaní štátu po tom, ako nastupujúci republikánsky prezident Donald Trump a jeho spojenec Elon Musk pochovali skorší kompromisný návrh dojednaný s Demokratickou stranou.
Informujú o tom dnes americké médiá, zatiaľ čo zostávajú len hodiny do momentu, keď vláde dojdú zákonom vyčlenené peniaze na prevádzku štátu.
Nový plán podľa informácií webu Politico alebo denníka The Washington Post spočíva v samostatnom prerokovaní kľúčových bodov pôvodného kompromisného balíka. Kongresmani by tak oddelene hlasovali o financovaní vlády na ďalšie tri mesiace a najmenej o dvoch ďalších bodoch.
Nie je pri tom isté, či by tento "plán C" zahŕňal aj hlasovanie o novom pozastavení platnosti dlhového stropu USA, ktoré požaduje Trump.
V Kongrese tak pokračuje chaotický vývoj, ktorý privádza americkú vládu na pokraj tzv. shutdownu, čiže narušenia chodu federálnych agentúr kvôli absencii financií na ich prevádzku. Peniaze bez prijatia nového rozpočtového opatrenia dojdú s koncom dnešného dňa, avšak výpadok by sa v praxi naplno prejavil až po víkende.
Vyjednávači republikánov a demokratov sa najskôr dohodli na kompromisnom výdavkovom balíku, ktorý zahŕňal zachovanie vládnych financií na súčasnej úrovni do 14. marca. Keď ale v utorok finálny návrh s radom nesúvisiacich bodov predstavili, zdvihla sa v republikánskom tábore vlna odporu, ktorú viedol Trumpov kľúčový spojenec Musk.
Nakoniec sa pridal aj sám znovuzvolený exprezident, ktorý rokovania ďalej vykoľajil požiadavkou, aby kongresmani zakročili tiež proti stropu na zadlženie štátu, ktorým by sa inak musel zaoberať zkraja svojho mandátu.
Nový postup teraz pripravujú republikánski zákonodarcovia na čele s predsedom snemovne Mikeom Johnsonom. Ako by sa k prípadnej sérii samostatných návrhov postavili demokrati, nebolo hneď jasné.
Vo štvrtok večer demokrati nepodporili prvý alternatívny plán republikánov, ktorý trojmesačné predĺženie rozpočtového provizória spájal aj s novým pozastavením dlhového stropu.
Johnson pritom v tesne rozdelenej snemovni veľmi pravdepodobne bude potrebovať aj podporu demokratov, podobne ako v predchádzajúcich kolách rozpočtových ťahaníc. Akýkoľvek návrh by potom musel prejsť demokratmi kontrolovaným Senátom a získať podpis prezidenta Joea Bidena.