V Japonsku vydražili tuniaka za milióny jenov, bude z neho sushi
Japonský reťazec michelinských reštaurácií zaplatil 207 miliónov jenov za tuniaka modroplutvého, ktorý váži asi toľko čo jedna motorka. Reťazec ho vyhral v tradičnej prvej aukcii nového roka. Ryba sa bude ako sushi podávať v podnikoch naprieč krajinou, napísal web stanice BBC. Tuniaka s hmotnosťou 276 kilogramov vyhrala spoločnosť Onodera Group (OG).
"Bol hrubý skoro ako krava. Je to ako sen. Stále sa bojím, ako dlho ešte vydržím pracovať, ale som neuveriteľne šťastný," citovala agentúra Kjódó 73-ročného rybára Masahira Takeučiho, ktorý tuniaka ulovil pri severojaponskom myse Oma.
OG chce rybu podávať vo svojich michelinských reštauráciách Ginza Onodera a reťazcu podnikov Nadaman po celom Japonsku. "Prvý tuniak (v roku) je niečo, čo má priniesť šťastie," citovala agentúra AFP generálneho riaditeľa OG Šindžu Nagaa. Ten dúfa, že ľudia budú tuniaka jesť a budú mať "báječný" rok, uviedla BBC.
Prvá japonská dražba tuniakov v roku zvaná Hatsu-Seri, ktorá sa koná každý rok okolo 5. januára na tokijskom rybnom trhu Tojosu, má víťazovi priniesť prosperitu a šťastie v nadchádzajúcom roku. Zároveň ide o jedinečnú príležitosť, ako vojsť do povedomia verejnosti, pretože sa o aukcii vo veľkom spomínajú japonské aj medzinárodné médiá, informovali OG na svojich stránkach.
Tohtoročná cenová ponuka bola druhá najväčšia od roku 1999, čo sa vedú záznamy o aukciách. Najvyššia cena bola v roku 2019, keď takzvaný "kráľ tuniakov" Kijoši Kimura za 278 kilogramovú rybu podľa BBC zaplatil 333,6 miliónov jenov.
Onodera Group podniká v širokej škále odborov, napríklad potravinárstva alebo zdravotníctva. Jej spoločnosť LEOC Co. prevádzkuje podniky na viac ako 2800 miestach v Japonsku, spresnila na svojich stránkach.
Sieť reštaurácií Ginzo Onodera existuje v Japonsku a USA v roku 2013. OG vlani uviedla, že medzi rokmi 2017 a 2024 získali pobočky v Tokiu, Los Angeles a New Yorku prestížnu michelinskú hviezdu celkovo 13-krát.
Tokijské trhovisko Cukidži, ktoré vzniklo v roku 1935 a bolo najväčším rybným trhom na svete, sa presunulo do zhruba tri kilometre vzdialeného Tojosu pred siedmimi rokmi. Dôvodom boli nevyhovujúce hygienické normy Cukidži, jeho potrebné zabezpečenie pred zemetrasením a celková modernizácia. Tojosu sa otvorilo 11. októbra 2018 na umelom ostrove v Tokijskom zálive, ktorého výstavba prišla na 569 miliárd jenov.