Litva zvyšuje bezpečnostné opatrenia okolo elektrického vedenia do Poľska pred odpojením sovietskej siete
Litovská vláda zaviedla zvýšené bezpečnostné opatrenia okolo elektrického vedenia spájajúceho túto pobaltskú krajinu s Poľskom. Na budúci mesiac sa Litva chystá odpojiť od siete zo sovietskej éry, ktorú zdieľa s Ruskom a Bieloruskom, a kabinet vo Vilniuse dnes oznámil, že eviduje pokusy o narúšanie tohto procesu. Informujú o tom agentúry Reuters a PAP.
Vilnius bol svedkom jasných a zreteľných snáh o "narušenie tohto procesu zo strany odporcov", uviedol litovský premiér Gintautas Paluckas v dnešnom vládnom vyhlásení. Podľa neho je táto záležitosť zásadná nielen v oblasti energetiky, ale aj z hľadiska národnej bezpečnosti.
Vyhlásenie prichádza v čase, keď zostávajú týždne do odpojenia pobaltských štátov od sovietskej energetickej siete BRELL s Ruskom a Bieloruskom, aby sa ich vedenie prostredníctvom energetického prepojenia s Poľskom synchronizovalo s európskou sieťou. Oddelenie sa má uskutočniť 8. februára.
Námestník litovského ministra energetiky Arnoldas Pikzirnis uviedol, že napriek pokusom zabrániť odchodu pobaltských štátov zo spoločnej energetickej siete s Minskom a Moskvou je tento proces "neodvolateľný", píše agentúra PAP.
Litovská vláda potvrdila, že v Baltskom mori boli inštalované systémy proti dronom a podvodnej ochrany, ktoré majú zvýšiť bezpečnosť v regióne. Vilnius navyše posilnil monitorovanie elektrického kábla NordBalt, ktorý spája Litvu so Švédskom.
Zvýšené bezpečnostné opatrenia pre elektrické vedenie s názvom LitPol Link spájajúce Poľsko a Litvu súvisia aj s nedávnym vývojom v Baltskom mori, kde boli poškodené 25. decembra štyri telekomunikačné káble a jeden kábel pre vedenie elektrickej energie. Fínsko v nadväznosti na to zadržalo tanker Eagle S prevážajúci ruskú ropu a uviedlo, že má podozrenie, že plavidlo poškodilo káble úmyselne. Krajiny v Pobaltí sa obávajú sabotážnych činov po niekoľkých narušeniach podmorských káblov aj produktovodov od roku 2022, keď Rusko napadlo Ukrajinu.
Vilnius, Riga a Tallinn sú zo sovietskych čias súčasťou spoločnej, synchrónne prepínanej energetickej siete s Ruskom a Bieloruskom - takzvaného Brellovho systému. To znamená, že tieto štáty sú viac-menej závislé od siete dvoch susedných krajín a zároveň sú závislé od Moskvy, pokiaľ ide o udržanie stability ich elektrických sústav. Takúto situáciu považoval Vilnius za bezpečnostné riziko.