Vedúci zamestnanci Slovenskej národnej galérie dávajú výpovede, hovoria o deštrukcii
Vedúci pracovníci Slovenskej národnej galérie (SNG) podali výpoveď, pretože odmietajú prizerať údajnej "deštrukcii inštitúcie".
Oznámila to dnes skupina nespokojných vedúcich pracovníkov SNG vo vyhlásení, v ktorom ostro kritizujú novú organizačnú štruktúru inštitúcie aj spôsob jej riadenia pod vedením od leta už tretieho povereného riaditeľa Jaroslava Niňaja.
Ďalšie výpovede majú nasledovať ešte počas tohto mesiaca. SNG podľa vyhlásenia čelí aj reputačnému škandálu, ktorý sa už prejavil odstúpením zahraničných inštitúcií od spolupráce na medzinárodnej výstave, ktorá sa mala konať v Bratislave, a údajne hrozí stiahnutie zapožičaných exponátov z aktuálnych výstav.
Nátlak, chaos a rozklad
Ministerka kultúry Šimkovičová vlani odvolala riaditeľov Slovenskej národnej galérie (SNG), národného divadla i národného múzea. Odvolanej riaditeľky SNG Alexandry Kusej sa potom zastali aj zástupcovia českých kultúrnych inštitúcií.
Výpoveď podali okrem iného riaditeľky Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku Zuzana Gažíková, Zvolenského zámku Erika Trnková a Schaubmarovho mlyna v Pezinku Veronika Nemcová.
Pod vedením Niňaja "zažívajú nátlak, chaos a rozklad inštitúcie", uviedli odchádzajúci vedúci pracovníci SNG.
Slovenská národná galéria má od 1. januára novú organizačnú štruktúru. Mnoho zamestnancov bolo presunutých na úplne nové pracovné pozície bez novej pracovnej zmluvy, sťažujú sa pracovníci galérie.
Zamestnanci údajne nevedia, na koho sa majú obrátiť ako na svojho podriadeného, a majú zákaz komunikovať s verejnosťou bez Niňajovho súhlasu. Poverený riaditeľ vraj ignoroval aj odporúčania samotného ministerstva kultúry a ministerstva financií na odklad organizačnej zmeny.
Reputačná hrozba
Zamestnanci pripomínajú, že vlani ministerstvo kultúry varovali, že začiatkom tohto roka podajú hromadnú výpoveď, pokiaľ nezastavia nekompetentné zásahy do chodu SNG a účelové výpovede a pokiaľ nemenuje aspoň dočasného riaditeľa s náležitou kvalifikáciou. Požiadavky pred nimi neboli splnené.
Výpovede vedúcich pracovníkov, medzi ktorými sú napríklad riaditeľka úsekov správy zbierok a fondov Mária Bohumelová či riaditeľka finančných operácií a infraštruktúry Gabriela Hamalová, ochromia činnosti spojené so správou zbierkových predmetov, varujú nespokojenci.
SNG podľa nich čelí aj poškodeniu dobrého mena a medzinárodnej reputácie. Vo štvrtok Banícke a gotické múzeum v rakúskom Leogangu a Štátnej umelecké zbierky v Drážďanoch oznámili, že odstupujú od dohodnutej spolupráce na putovnej medzinárodnej výstave Červené zlato – zázrak zo Španej Doliny. Výstava plánovaná na marec v Bratislave sa tak neuskutoční, pretože závisí od dovozu exponátov zo zahraničia.
Ministerstvo kultúry pod vedením Šimkovičovej tiež presadilo nový zákon o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorým vládna koalícia dosiahla odchod riaditeľa tohto verejnoprávneho média z funkcie. Vládni poslanci zase zmenou zákonov umožnili ministerstvu kultúry získať väčšiu kontrolu nad fondmi, ktoré rozdeľujú dotácie v kultúre.